Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: avo   
Дата:   30-11-20 22:51

Има ли според вас смисъл снимането с елетронен затвор с оглед намаляване на ефекта от т.нар. shutter shock и вибрациите на апарата от отварянето на затвора? Теорията съм я чел и ми е ясна мисля, най-осезаем ефект би следвало да има при снимане от статив и скорости около 1/10-1/20 и подобни. Направих импровизиран тест, според мен доста коректен, и разликата в остротата на изображенията при равни други условия на снимане с ES и с MS беше абсолютно никаква при сравняване на кроп 100% и 200%. Ще се радвам да споделите мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: lamerko   
Дата:   30-11-20 23:21

Не знам какви точно вибрации очакваш от затвора, но според мен по-добре да не се задълбаваш в разни схеми, дето все нещо ти излиза криво...

Аз лично използвам електронния затвор само когато снимам някаква дълга поредица - например таймлапс или стартрейлс.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: avo   
Дата:   30-11-20 23:34

Не те разбрах за схемите, в които задълбаввам, да не се втелясвам за глупости ли имаш предвид? И аз така си го представям, но исках да разбера дали съм прав. За вибрациите не съм го измислил аз, както се досещаш, има доста писано, с доста примери, някои доста убедителни...С две думи разбрах [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: Yog   
Дата:   01-12-20 09:55

Аз използвам електронния затвор когато искам да снимам тихо. На предишната ми камера го използвах и за да снимам на бленда по-отворена от 2 през деня, защото позволяваше много високи скорости. Но мисля че на безогледалните камери механичните затвори са много по-леки и практически няма шанс да се размаже снимката заради тях. Със сигурност не съм чувал такова нещо за Z6, а бая четох за нея като щях да я купувам.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: Plamen11   
Дата:   01-12-20 10:15

А това случва ли се често?

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: Simbon4o   
Дата:   01-12-20 10:35

EFCS се използва, за ниските скорости. С други думи - електронно първо перде.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: sirkhann   
Дата:   01-12-20 10:57

Отиваш на сайта на Nikon и си сваляш Z6/Z7 Professional Setting Guide For Still Photography.

Там са дадени напътствия в кой сценарий какви настройки да използваш. Първата описана тема е точно за пейзажна фотография и електронен затвор. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: avo   
Дата:   01-12-20 11:59

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: avo   
Дата:   01-12-20 21:34

Simbon40, зная, но си направих експеримент и се оказа, че поне в моята опитна постановка реално няма разлика в остротата на изображението с механичен затвор и с електронно първо перде при Z6, снимано от статив, с дистанционен спусък, без прекадриране, ф4 ИСО 200, скорост 1/8. И ми беше интересно някой реално вижда ли разлика при него и кой как ползва опцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен или механичен затвор при Никон Z6
Автор: hotsnail   
Дата:   01-12-20 22:08

avo Пробвайте от ръка EFCS. При мен помага да си сваля скоростта още малко въпреки треперливите ми ръце. Сонешките затвори са по-буйни обикновено, но си помага по-малко механика.

Тихия електронен затвор е проблемен при изкуствено осветление и при подвижни обекти на Z6 и подобните камери от други марки. А7с3, А9 I & II, R5, R6 нямат този проблем. Сигурно и следващите модели на Никон, Сони, Панасоник ще го решат.

За проблема с лампите - При висока скорост на затвора т.е. над 1/80 се появяват едни линии, бандинг - тъмни и светли ивици. Ако снимате 14 бита ще са 7 вероятно. Ако снимате 12 бита, ще са 3 и половина. Използвайте 12 бита и ниска скорост на затвора за да ги елиминирате. Например на 1/50 би трябвало да изчезнат.

Иначе са Ви писали за тайм лапс тихия затвор е супер. За пейзажи е супер. Въобще за всичко стационарно и с по-дълги експозиции е супер.

Тихия затвор не е съвместим със светкавици. Това мисля, че е ограничение на всички модерни камери (а7с3 можеха да го махнат може би, ама не са)

Аз и по събития ако има стационарни хора понякога пукам с тихия затвор и да после има брак, но е готино понякога да не щракаш. Ама 2020 какви събития....

EFCS пък прецаква бокето на висока скорост и прави някои артефакти с чисто механични или адаптирани обективи



Публикацията е редактирана (01-12-20 22:09)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »