Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: AlexBe   
Дата:   29-10-20 10:32

Здравейте снимам с Panasonic Lumix G9 и Panasonic Leica 12-60 2.8-4 POWER O.I.S
снимам на 50 кадъра в секунда скороста на затвора винаги ми е 1/100, забелязвам при експорт когато има по движение на картината от ляво на дясно или обратното има едно насичане в ъглите на картината. Принципно знам че това се получава когато съотношението на фреймовето и скороста не е 1 към 2, но аз винаги се стремя да го спазвам това съотношение и пак го забелязвам. Експортвам в mp4.
Може ли някой по запознат да ми даде съвет от къде се получава това насичане?

https://youtu.be/p0pBnaxjGZE?t=40

тука на 00;40 секунда се забелязва това леко насичане когато си мести главата от дясно на ляво

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: vga   
Дата:   29-10-20 11:29

А на какъв битрейт снимаш? Изглежда си забавил всичко софтуерно. Ако снимаш на 50 кадъра, а експозицията ти е 1/200 пак ли го прави? По принцип правилото за 1 към 2 идва от обтуратора, който никога не е съществувал в твоята камера :) А иначе според мен проблема идва от грешни експорт настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: AlexBe   
Дата:   29-10-20 12:45

100Mbs,
да пробвал съм и на много над 1/200 и пак същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: AlexBe   
Дата:   29-10-20 12:46

и да забавям кадрите софтуерно затова ги снимам в 50p

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: vga   
Дата:   29-10-20 15:03

Предполагам, става дума за Premiere? В превюто пак ли изглежда така? Ако да - най-вероятно ги забавяш прекалено много и 50p се оказва малко. Но е възможно и наистина от експорт настройките да е - този човек според мен е напипал оптималните, пробвай :)

Make Your SONY Alpha Footage Look SHARP & CRISP

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: AlexBe   
Дата:   29-10-20 15:13

Използвам абсолютно същите настройки за FULL HD, само че сега мисля от VBR 2pass да мина към CBR, но ми сля че това няма общо с моя проблем, при превюто не изглежда така макар че го експортвам с максимално добри настройки за YouTuBe отделно, за Facebook отделно и за HighQuality пак отделно с различен битрейт.. пробвал съм h.264, h.265, MPEG, QuickTime и пак хващам някъде да има такова трепване
и започвам да си мисля че нещо по настройките на камерата не ми е както трябва, но понякога съм забелязвал да го прави и на кадър от дрона които е Phantom 4 Pro+

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: Yog   
Дата:   29-10-20 20:05

Обикновено така "притреперва" когато са използвани различни фреймрейтове. Особено 30 кадъра в секунда, обърнати в 25 или 24. Но след като казваш, че всичко е снимано в 50 и експортнато в 50 е много странно. Но пък от друга страна е минимално. Буквално 2-3 пъти го гледах, преди да разбера за какво говориш.

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: batsali   
Дата:   29-10-20 23:16

Като се пусне видеото кадър по кадър се вижда, че се повтарят кадри в забавените части, откъдето идва тоя дефект.

Снимаш 50fps, забавяш 2 пъти, стават 25fps, експортваш 50fps и за да ги имаш 50fps на изхода И да е забавено движението, софтуера дублира всеки кадър. Това може да се избегне по няколко начина:

1. Интерполация - софтуерно се смятат напълно нови кадри, които са някаква форма на усредняване между два реално заснети кадъра. Това са доста интензивни сметки и според зависи какъв е алгоритъма може да се получат интересни артефакти.

2. Variable frame rate - изходния файл да не е с постоянен фреймрейт и може да имаш 25fps и 50fps части, но не съм сигурен доколко съвместим с различни контейнери, устройства и плеъри ще е такъв файл.

3. Снимаш със завишен фреймрейт само частите, които ще забавяш.

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: AlexBe   
Дата:   30-10-20 11:03

От коментара по горе който е написъл vga разбирам, че при моята камера не е важно съотношението на кадър/скорост 1/2.
това означава ли, че мога да снимам на 60p при 1/100 или по малко,
защото съм пробвал и начина да експортна целият файл в 25fps, но тогава това насичане го осещам още повече. Вчера си направих няколко експеримента с експорта - Екпортирах в QuickTime - .mov - насичането почти го няма трябва много да се вгледаш в някой ръбати обекти за да го усетиш, също така пробвах в h.264 - CBR, VBR 2 pass, като при екпорта VBR 2 pass, но при забавяне на кадър от 50p
на 50% с Optical Flow , та главният въпрос ми е ако съотношението не трябва да се спазва мога да снимам на 60p постоянно и тогава когато забавя на 50% даден кадър няма да е 25p, а 30 и ако го експортвам целият клип на 30p дали това нещо ще изчезне.
Благодаря Ви!

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: mmx   
Дата:   30-10-20 16:39

Опитай на по-ниска скорост на затвора, за да получиш повече моушън блър. Например 1/50. Другото е, че съм забелязвал бози от дигиталната видео стабилизация (E-stabilization) - може да спреш само нея от менюто и да пробваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: Yog   
Дата:   30-10-20 17:13

Проблемът не е в скоростта на затвора. Ако беше така, никой снимащ с 60 кадъра в секунда, нямаше да може да изкара плавен каданс, защото повечето камери не предлагат 1/120, а 1/125 скорост на затвора. Това "треперене" се получава от смесването на клипове, снимани или експортнати с различни кадри в секунда. Иначе mmx е прав, че понякога IBIS-a се опитва да "компенсира" движението и се получава грозно, но то изглежда по-скоро като насичане, не такова треперене. Твоето е някакво разминаване на кадрите в секунда на изходния материал, настройките на таймлайна в монтажната програма или експортнатия материал. Кое от трите или коя комбинация от тях сам трябва да разбереш.

Отговори на това съобщение
 Re: Насичане на видеото при LUMIX G9
Автор: AlexBe   
Дата:   30-10-20 17:53

май проблема идва точно от E-stabilization, мислих си че нея съм изключил, но сега виждам че съм изключил тази на обектива и съм оставил включена само стабилизацията на тялото, трябва да направя няколко опита и да видя дали е там проблема.
а възможно ли е от самото устройство което го възпроизвежда да се получава това, т.е, като го гледам през телефон с хубав монитор не се вижда такова насичане, а монитора ми или телевизор който са на 60hz се вижда, т.е ако устройството е над 120hz го няма въпросното прескачане

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »