Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   24-10-20 11:17

Apple използват Lidar сенсор и автофокус базиран на тази технология в новия iPhone 12.
Лидар сенсора обаче е на Сони и според слухове Сони са впечатлени от това как работи в iPhone и може да се очаква технологията да се появи в следващите им камери:

RUMOR: Sony will add Lidar autofocus tech on future Alpha cameras?

Демострация как това работи с ръчно фокусни обективи с f0.95 и f1.4 в новия гимбал на DJI Ronin S 2

https://www.youtube.com/watch?v=Y7UEHryq7zo


В разработката на DJI дистанцията на която работи следящия автофокус е между 1 и 4.5 метра.


Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   24-10-20 11:29

Корекция дистанцията е между 0.5 и 7 метра.


Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-10-20 11:39

Ще е хубаво за АФ в нощни клубове, дето безогледалните малко се мъчат.

Това е.

Странно е къде ще сложат светодиод, така че голям обектив като 24-70/2.8, да не го засенчва.

Сензора също е интересен. Предполагам, че ще сложат специални бързи пиксели на основния сензор.

Интересно е като идея. Ама имам съмнения, че ще го направят

Освен това името LIDAR е безумно неуместно. Не става дума за LIDAR системи като тези в колите или за атмосферни проучвания, които системи са опасни за фотосензорите и за човешкото зрение.

Става дума за ToF камера. Това е някакъв вид LIDAR само дето няма точно лазер.......



Публикацията е редактирана (24-10-20 11:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   24-10-20 11:52

ToF е общото наименование и според това обяснение LIDAR e правилния термин:
Lidar (Light detection and ranging) to measure the depth of various points in an image by illuminating with infrared light.

What is a Time of Flight Sensor and How does a ToF Sensor work?


Не се използва лазер а инфрачервена светлина. Вероятно за други приложения може да се използва и сенсор базиран на лазер.

Междудругото използването на сенсор с инфрачервена светлина на същия принцип беше доста популярно в камерите доскоро. И го използваха за единичен автофокус.


Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-10-20 14:05

Стеф прочети малко повече. Глупости не ми се обсъждат. Принципа на решетките и ToF камерите няма нищо общо.

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: lamerko   
Дата:   24-10-20 15:58

Интересен е клипа на DJI, но не виждам Lidar сензор като продукт в цялата им гама...

А, намерих инфо:
The 3D focus will be available for sale on the DJI website in a few weeks. It's $169, and requires the focus motors and the RS2 but not the Ravens Eye wireless transmitter. If you want the Rs2 to track you, then you will need the transmitter. I'll post the link in the description when it's up!!



Публикацията е редактирана (24-10-20 15:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: lamerko   
Дата:   24-10-20 16:06

hotsnail: това новото на Ейпъл не е точно ToF - просто някаква странна смесица, която излъчва със супер малка мощност и няма как да навреди. Затова и работната дистанция на сензора е толкова малка.

малко инфо

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-10-20 18:21

Мхм и след като махнеш епълския безумен маркетинг, каква е разликата с tof камерите, които има всеки втори Андройд? Никаква. Имаш излъчвател на нещо близко до лазер. Имаш камера с ниска резолюция, но пък чете 100 милиона кадъра в секунда. Нямаш подвижни части...... браво има го и в телефоните от 500 лева. Като си пуснеш ToF viewer на андроида и може да си ахкаш, колкото искаш на 3д картинката....

Епълски безумия и сте лапнали куката до коремите.....

С предния сензор за лице епъл бяха преди Андройд. Тогава Самсунг сложиха разпознаване на зениците. За АФ и боке да помага ToF камерата на стандртната камера обаче андроидите започнаха да слагат ToF пререди около 2 години......

ПП на самсунга ми покрива около 2.5 почти до 3 метра.



Публикацията е редактирана (24-10-20 18:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: nyamago   
Дата:   24-10-20 18:43

^ Неее - никой не е направил нищо преди Apple - те са винаги първи, уникални и всичко тяхно е революционно! [cool]

Това Самсунг, Андроид и подобни (да не говорим за Хуйвей) - са куча марка евтинджос боклуци за плебеите. Баровците не си цапат белите ръкавици с нищо друго освен Apple - върха, Истината, божествена и недостижима![smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   24-10-20 19:03

Не ги разбирам много тия TOF vs Lidar. В случая на мен ми направи впечатление че това чудо работи доста добре за къси разстояния. Може би излишно ако имаш DualPixel на Канон или фазовата детекция на Сони. Просто ми стана интересно че може да дойде и в камерите.

Иначе ето тук твърдят че сенсора на Apple (всъщност Sony) все пак се отличава от тези в Android телефоните досега (ТОФ). И е по-добър.

LiDAR vs. 3D ToF Sensors — How Apple Is Making AR Better for Smartphones

Сега дали това наистина е ифрачервен лазер, вече не знам, само препредавам [smile]

Както го разбирам, при Андроид досега TOF сенсорите пускат само един пулс светлина, докато този на Apple пуска много и така сканира обекта отпред.

P.S. разбира се това което излъчва въпросния сенсор не е лазерен лъч а инфрачервена LED светлина, но принципа на действие имитира LIDAR където обекта се сканира не с един пулс светлина през решетка както е при TOF, а поредица от много такива за части от секундата.



Публикацията е редактирана (24-10-20 19:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   24-10-20 19:42





Публикацията е редактирана (24-10-20 19:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-10-20 19:43

чете ли му статията? Някакви шменти и капели. Няколко изречения от уикипедия и по едно време тоя бисер "We don't know which method Apple uses since it didn't release info on that, but for the sake of comparing it to the 3D ToF sensor, the advantages are nearly the same."... след което компетентно дискутира, нещо което не знае дори какво е.......

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-10-20 19:53

не stef LIDAR е обобщено име за всички подобни технологии от 60 години насам!!!! Идеята е да се ползва лазерен лъч подобно на радар....и от там LIDAR - Laser....а самата идея за LIDAR е от 30-те години.....отвори и си прочети във wikipedia..... това не е нова технолгоия, която епъл са измислили миналата сряда......

ToF е по-модерен вариант на LIDAR, който излезе последните 5-10 години и няма подвижни части и не използва вреден за зрението лазер.....вместо това си светка с инфрачервен светодиод (като тоя на дистанционното на телевизора) и ползва камера с много пиксели.....

ПП Не казвам, че в епълската система няма някакви уникални иновации. Може би има. Ама LIDAR е по-принцип по-широко понятие от ToF камера. ToF камерите са възможни от няколко години.... и епъл най-вероятно ползват точно такова нещо....дали му светкат с по-хубав светодиод ....който прави нещо по-добре... не знам.... може би....


ППП Microsoft имаха подобна система около 2010 - 2012-а година в XBox - Kinnect. Това чудо виждаше 3д имаше и обикновена камера и правеше Augmented reality с XBox....беше известно няколко години преди да умре поради липса на интерес у потребителите.... Сони имаха подобна джунджурия също с PS4, но и тя умря....



Публикацията е редактирана (24-10-20 20:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   24-10-20 20:00

Да си призная след като изчетох няколко статии още не може да ми светне как точно работят тия TOF. И още по-малко с какво това което имат Apple e по-различно. Това с еднократния пулс светлина не се вързва, няма как да стане.

Та да мисля че си прав @hotsnail. Най-вероятно TOF камерите на Андроид и Lidar на Apple са едно и също нещо.

И как ще сложат лазер в такава малка камерка също не ми се вързва. Туй си е LED.

Както и да е де. Както казва онази поговорка на другаря Дън Сяопин: Не е важно дали котката е бяла или черна важното е да лови мишки [smile] Важното е това да работи. Демото с устройството на DJI ми се видя доста добро, т.е. като за първа версия работи доста добре.



Публикацията е редактирана (24-10-20 20:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-10-20 20:13

Виж епълското може и да е по-добро. Не е принципно различно. ОТ 60 години е един и същ принципа. Може епълския модел да е по-бърз и по-точен....

сега сравнявах Lidar-а на BOSCH т.е. лазерна рулетка с това на самсунг и на 2 метра разстояние има 2 см разлика в меренето им. ЩЕ взема една хубава истинска рулетка да видим кое е по-точно....аз бих заложил на BOSCH - там е истински лазерен диод (опасен за очите)......ама може и постановката ми да не е идеална.... та ще си поиграя.


Иначе принципа е същия като радарите, дето са ползвали 2-та световна война. Използва се модулирана светлина, вместо радио сигнал.

Изпраща се импулс светлина модулиран с някакъв сигнал с радио честота. При получаването се смесва получения с изпратения сигнал и се получава разстоянието във форма лесна за мерене. Това е най-класическия вариант, който са могли да реализират още по хитлерово време без компютри. Сега сигурно са еволюирали нещата и са вдигнали много точността, за сметка на повече и по-сложни сметки. Щото по времето на Хитлер са мерили в километри разстоянието до самолетите. Сега явно тия камери имат точност до няколко мм ако са правилно калибрирани.

ПП Оказа се, че Самсунга и Боша добре мерят с точност до 1см на 273см. Може би заради резолюцията на ToF камерата предния ми опит е хванала нещо близко ....



Публикацията е редактирана (24-10-20 20:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   24-10-20 20:54

Ето най-накрая намерих едно демо в което се вижда разликата между сенсорите в Андроид и този в Apple. Има такава, но въобще не е какво си мислех. Снимано е с инфрачервена камера. Обясненията от 2:20 а демото от 3:35 нататък. Става ясно и защо този в Apple e по-добър. За който му е интересно де [smile]

https://www.youtube.com/watch?v=FOxxqVzDaaA




Публикацията е редактирана (24-10-20 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   24-10-20 21:47

Много добро видео.

TOF и LIDAR при смартфоните са практически едно и също нещо.

А инак TOF е по-общото понятие, то описва принципа на работа. LIDAR и RADAR са две конкретни решения на този принцип, като за LIDAR се използва светлина а за RADAR се използват радиовълни. На същия принцип но с използване на звук е SONAR ( SOund Navigation And Ranging). В миналото за LIDAR са използвали лазер, но не мисля че сега това е така. Ползва се LED светлина най-вероятно а и никаде в LIDAR няма думата лазер. Има Light - светлина. Т.е. източника на светлина може да е всякакъв.

Така че де факто и сенсорите на андроид и тези на Apple са LIDAR, само че решението на Apple има известни специфики и различия. И заради маркетинга са му сложили друго име, да се различава от това в Андроид.

Е сега ми просветна вече [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: nyamago   
Дата:   25-10-20 02:24

> "...В миналото за LIDAR са използвали лазер, но не мисля че сега това е така. Ползва се LED светлина най-вероятно..."

Много е възможно да са ползвали именно лазер - който си е вид LED. Болшинството маломощни лазери в наше време (в ежедневни приложения от лазерни принтери до CD и DVD плейъри, лазерни показалки и рулетки) са полупроводникови, миниатюрни и като електрическа схема - диоди. Само че имат физическа (оптическа) конструкция за вътрешно възбуждане до получаване на кохерентна светлина за разлика от 'простия' светлинен диод, чиято светлина е некохерентна (дори ако е монохромна).

С 'просто око' можем да ги различим като светодиодите са или пластмасови 'калпачета' с жични изводи, или квадратни пластинки за повърхностен монтаж на платка (напр. в осветителните крушки). И в двата вида светлината се излъчва практи1ески отвсякъде и без особена посока. А лазерният диод е винаги в метално корпусче, на което има 'обектив' (просто дупка), откъдето излиза кохерентният лъч. Металният корпус е радиатор, защото лазерът се нагрява, а 'дупката' е в изходното огледало (от две срещуположни, които играят в напомпването/възбуждането на лазерния ефект).

Но И ДВАТА са полупроводникови диоди, излъчващи светлина - само че на лазерния е кохерентна. Последното има значение при използването за мерене на разстояния като в рулетките и... автофокуса.

Та - най-вероятно е с лазер [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-10-20 09:05

nyamago не мисля, че е лазер в тези телефонни джунджуриики. Ако е кохерентен лъч, който не отива навсякъде трябва някак да го управляват или да има достатъчен на брой лъчи с фиксирани посоки. ПРи колите например си се вижда, че има подвижно огледало, което насочва лазера и колата сканира околния свят. За това автономните коли имат тия странни издатини.

Вероятно модерната електроника успява да се справи "задоволително" за телефонни нужди с по-просто осветление.

В уикипедия пише че са кратки импулси от светодиод. Предполагам. гледайки телефона си отзад, че светодиода е в светкавицата или подобно на дистанционните на телевизора, черното за мен капаче е прозрачно на ИЧ и до светкавицата има и друг светодиод.....

ако снимам самсунга с друга камера докато работи ToF камерата, ще видим....

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-10-20 09:18

Точно както си говорим, се оказа. Има допълнителен светодиод под привидно черното стъкло. Докато работи ToF камерата тоя светодиод присветква. Не мисля, че е лазер, който сканира пространството за някакви милисекуди, та да се хване на снимката. Вероятно е монохромна ИЧ светлина модулирана с chirp с дължина на вълната около или по-малко от 1см.....


Абе още 2-3 дни дискусия и ще разберем как работи, но няма да можем да си сглобим по един в къщи, щото си трябва електрониката.

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-10-20 09:24

А докато говорим как фокусират телефоните, хората си направили camera app дето снима nude шедьоври, без дори моделите да знаят

Deepfake bot on Telegram is violating women by forging nudes from regular pics

оригиналната публикация



Публикацията е редактирана (25-10-20 09:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   25-10-20 11:04

@hotsnal - Точно така, TOF / LIDAR камерите в телефоните използват LED светлина с определена дължина на вълната в инфрачервения спектър. Едно светодиодче святка много пъти в секунда. Приемника е всъщност сенсор подобен на този в камерите ни но с ниска резолюция който приема светлина точно на тази дължина на вълната, затова казват че камерата е монохромна. Така всяка точка/пиксел от сенсора се явява датчик който мери разстоянието и по този начин изгражда някакво 3D изображение.

Объркването при мен дойде защото като се каже LIDAR си представям точно устройство което праща лазерен лъч (и то доста надалеч) и го движи сканирайки по този начин обектите. Исторически на това се казваше LIDAR Ето пример:

https://www.youtube.com/watch?v=xkut3yRL61U


И да такива все още има и се ползват. Но не и в телефоните. Все пак се иска и доста механика.

В телефоните е различно но LIDAR отговаря на истината като понятие и дума. По-точно е от TOF, което просто описва общия принцип и е доста всеобхватно понятие. Сонарите също са TOF [smile]



Публикацията е редактирана (25-10-20 11:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-10-20 13:04

Стеф това което купуваш е точно "ToF камера", което е вид LIDAR, който използва принципа за Time of Flight (ToF).

ToF камерите са относително нова джунджуроя на около !0-тина години. Мисля, че Майкрософт за пръв път ги почуляризираха с XBox Kinnect



Публикацията е редактирана (25-10-20 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   25-10-20 13:43

Е точно това е проблема че използването на термина TOF за тая камера не е ТОЧНО ! Всички LIDAR, SONAR, RADAR са TOF, използват принципа да мерят разстояние като пускат някаква вълна на която знаят скоростта и засичат времето на връщане. Тва е. ВСИЧКИ LIDAR са TOF, дори и тези с лазерите [smile]

Та затова е по-правилно това което са направили Apple казват му LIDAR защото работи със светлина. По-точно е от TOF.

Те и амаерканците казват на тяхната игра футбол, а на европейският футбол soccer. Ама дали това е точно и вярно като се има предвид че нашия футбол топката се рита с крака (на английски foot) а техния сe подхвърля ръце [smilie5]



Публикацията е редактирана (25-10-20 13:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: nyamago   
Дата:   25-10-20 14:11

hotsnail написа:

> nyamago не мисля, че е лазер в тези телефонни джунджуриики.

Защо не?[smilie11]

То си е едно диодче, както го описах по-горе (или малък компонент/платчица, съдържащ такова диодче и съответен сензор за неговия спектър).

Има го в много други джунджурийки (също споменах няколко по-горе, болшинството по-прости и по-евтини от айФон). Има го даже в магазините, от които пазаруваме - в баркод скенерите...

Още по-важно: вече го имаше в предния модел айФон - в модула за биометрична идентификация по лице. Тя става с ЛАЗЕР, не с 'прост' светодиод.

За такива приложения Apple купува компонентите от фирмата Лументум , която прави само лазери, а не 'просташки' диодчета и е известна именно с LIDAR устройства и приложения. По-рано беше известна само на тесни професионални среди в инженерните отрасли и отбраната, но напоследък широко нашумя (особено по борсите със скочили акции), защото 'помагала' на Apple.

И не на последно място самите Apple бяха споменали, че в телефоните им навлизат технологии от изоставения проект 'Титан' (a.k.a. iCar, опитът им да направят автономна електрическа кола). Ако е нещо за коли, по-вероятно е да е лазер.
- - -

Всички тези несвързани факти само подкрепят предположението ми, че е лазер, но не го доказват. Може и да греша - ще се разбере не след дълго.
- - -

Имам си също и (почти конспиративна) хипотеНУза защо от Ябълката премълчават думичката лазер:

- 'Лазер' за болшинството хора се свързва с опасност: лазерът ослепява, убива (четем за 'лазерни оръжия' и ги гледаме в идиотските фантастични филми), сваля спътници и пр.
- Лазер в телефона ще захрани такава вълна от конспиративни теории, че идиотщината с 5G ще изглежда невинна детска игра. И фирмата ще си има гигантски ПР главоболия.
- Затова дай да не споменаваме 'мръсната' дума, вмесот нея - Лидар: хем звучи загадъчно и авангардно, хем не се свързва със смъртна опасност [smilie5]

[beer]



Публикацията е редактирана (25-10-20 14:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-10-20 14:27

защото не е концентриран лъч. А свети навсякъде и през камерата виждаш видео с бая кадри в секунда. Вярно малко е странно видеото и избираш как да показва дълбочината - червено до синьо, бяло до черно.... то ти дава картинка с ниска резолюция, като за всеки пиксел ти дава дистанция в см, която приложението прави на цвят някак.



Публикацията е редактирана (25-10-20 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: nyamago   
Дата:   25-10-20 15:54

^ А какво ако са множество концентрирани лъчи? [smilie11]

В ЛАЗЕРНАТА джаджа за Face ID на iPhone 11 са именно такова множество. Опипват ти лицето в специфични точки и съставят 3D модел, който (казват) е уникален като ириса и пръстовия отпечатък. (Освен ако не си си сложил купена от сергиите и доста правдоподобна гумена маска на Тръмп или Путин[smilie5] )

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   25-10-20 16:39

Откъде ще дойдат тия множество концентрирани лъчи? Всички устойства които работят с лазер имат механика която движат лъча и така сканират обектите пред тях. Дори и източника да е малък диод. Имат си сериозна оптика за да пуснат тънък и концентриран лъч. И подобна оптика за да го прочетат. На колите ги въртят на 360 градуса. Вижда се от предишното клипче, което постнах. Ето още един пример.

https://www.youtube.com/watch?v=4sQCz75BfrM


Как ще стане това в телефон ? Няма как. Няма как да движат лъча а и щеше да се вижда на инфрачервената камера. Тя показва друго обаче. Един доста широк лъч светлина като от LED диод.

Сенсорите които използват за камери за лицево разпознаване са на същия принцип като тези за автофокус. Така изграждат някакъв 3Д образ. Пускат един доста широк сноп светлина и мерят после с пикселите на монохромната камера. Плюс това те комбинират и картина от обикновена камера и използват сложни алгоритми. Имат две камери поне.

Така разбирам нещата де. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: nyamago   
Дата:   25-10-20 21:18

^ Аз не ги разбирам така[smilie6]

> "...Сенсорите които използват за камери за лицево разпознаване са на същия принцип като тези за автофокус.."

НЕ СА (на същия принип).

> "...Пускат един доста широк сноп светлина и мерят после с пикселите на монохромната камера.."

Не един широк сноп, а множество тънки снопове - много тънки, точкови лъчи. Множество от колко броя, мислиш? 30,000 ( тридесет хиляди ) стигат ли? [smilie10]

Апъл продължават да не споменават забранената думичка 'лазер', но в задължителните текстове за брониране на задника срещу юридически здравни претенции, са казали "не е опасен за очите и за кожата, защото е с много малка мощност". (Малко по-надолу в страницата е, не е за чукчи). За прости светодиоди не биха се подсигурявали с такива уговорки.
- - -

НЕ МОГА Д ПОВЯРВАМ толкова чак да съм се впрегнал от различното ни разбиране дали има лазер или няма, че да тръгна да ти търся инфо по широкия свят.[smilie18] Рядко го правя, само в критични служебни ситуации и сега се чувствам като ония съфорумници, които идват тук главно за да спорят и винаги да са прави (а 'правите' им знания са от Уикипедия и Ютюб, де)... И аз станах от тях - срам! [smilie2]
- - -

Разбира се, докато не се спомене 'оная дума' това са само косвени доводи. Но колкото и Епъл да се мъчат публично да я премълчават (май е вярна конспирацията ми от предния пост ; ), не могат да я премълчат в патентите си - иначе каква интелектуална собственост ще защищават. Сетих се, че патентните изследвания са основен инструмент не само в промишления шпионаж, но и в борсовите анализи на фирмите. Та, за тая 3D камера ачик си е казано не само, че Е ЛАЗЕР, ами какъв точно лазер е и как работи в устройството.

Толкова от мене, твърде много му отделих като се знае, че айФон НЯМА да си купувам [smilie5]
[beer]



Публикацията е редактирана (25-10-20 21:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-10-20 21:21

nyamago може и а Лазар да е. Нали знаеш вица?

Спират полицаите до Ихтиман един дижигит и му викат

- Брат много бързо караш. Дай документите, да пишем акт.
Човека гледа двамата седят с опелчето ма няма тринога, няма радар, няма нищо и решил, малко да се опъне. Та вика:
- Господа, добре да пишете акт. Вие как установихте, че карам по-бързо от разрешеното? Нямате радар.
Полицаите отвръщат:
- А как, ми с Лазaр.
- Е къде го тоя лазер бе господа?
- Лазерееей, излизай от храстите бе.
Излиза още един полицай от храстите.
- Лазаре, как мина тоя човек бе?
- Фиииуууууу.
- Лазаре а как трябваше да мине?
- Бу бу бу бу....

Та така и Apple с Lidar..... човека може да е от Казахстан.... (по повод последващия филм за Борат. Половината е на Български така че е голяма забава. Мацката е пълен идиот.)



Публикацията е редактирана (25-10-20 23:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   26-10-20 09:12

@nyamago - да абсолютно си прав. Лазер е.

За мен е по-скоро разговор и мисли на глас, разучаване в движение отколкото спор. Просто ми стана интересно. А и как казваха - в спора се ражда истината. А за мен истината е по-важна от това кой точно я казва. Така че благодарности че си отделил времето да ни просветиш [smile] Моите разбирания и познания за лазерите са доста остарели. И днес научих нещо ново.

Пускат 30000 лъча като слагат решетка с 30000 дупки пред един единствен лазерен полупроводников диод. Ей така го правят. Това се вижда и на инфрачервената камера от youtube видеото за излъчвателите за автофокус при Андроид и Apple. Само дето излъчвателя който използват Apple за автофокуса е с решетка с по-малко дупки та и лъчите стигат малко по-далеч. Какво използват за да четат показанията от 30000 лазерни лъча ? Според мен единствено сенсор подобен на фотокамерите остава. Щото освен да пратиш лъча трябва да го отчетеш и кога пристига обратно. Но може и тук да бъркам де. [smile] Само предполагам.



Публикацията е редактирана (26-10-20 09:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: lamerko   
Дата:   26-10-20 11:41

Не е толкова просто. Ако целта беше просто да се разпръснат определен брой лъчи - да, но тук имаме нещо много по-сложно - да се приемат отраженията на всичките тези лъчи и да им се изчисли времето. За да има някакъв смисъл - за всеки лъч трябва да се знае къде е бил позициониран...

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-20 12:12

магичното 30 хиляди май е размера на сензора, не мисля че става дума за излъчвателя, а за приемника.

Резолюциите на тия сензори са много по-ниски от фотографските камери. Както и stef7 писа информацията от тая ToF камера се комбинира с основната и така се създава уникална идентификация на човек. Не можеш да я излъжеш със снимка.... гледат и да мърда човека, за да знаят, че не е 3д принт....


ПП на български се пише и чете "сензор" още много преди английския да стане толкова популярен в България. "сенсор" е правописна грешка.

ПП Всъщност накрая нещата, които ползват трябва са много прости за производство, защото трябва да струват няколко долара максимум....

ПП Под уникална идентификация с камерата за дълбочина имат в предвид колко ти е голям носа и колко са ти вдлъбнати очите, колко ти е плоско лицето..... 30 хиляди ако решите уравнението

a*b=30000
a/b=3/4

(а^2)*3/4 = 30000

а^2 = 40000

a = 200
b = 150

е много малко....камера с резолзюция 200 на 150 пиксела....новия iPhone mk7 ....

а още 2011 масовите ToF камери са били 320х240 т.е. със цели 70 хиляди лъча!!! Aма епъл 8 години по-късно са намерили явно най-евтините и боклучави подобни камери и за пореден път са открили топлата вода. Ама за да не ги хванат феновете за 3 минути след презентацията, са нарекли топлата вода - "бързоварна вода" и всички ахкат "ехееее колко е хубаво да си миеш гъза с бързоварна вода......". Най-наглото обаче е, че хората с андройд от години си топлели вода с бойлер. А епъл всъщност продавали най-евтиния и тъп модел бойлер. Ама сега ходи и обяснявай на епъл феновете, че бойлер е по-хубаво от бързовар и по-принцип могат да си куят хубав бойлер от неръждаема стомана и т.н. ...ми те епълците дирят от къде да купят бързовари... а то бързовари от 80-те години никой не прави.....



Публикацията е редактирана (26-10-20 12:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: nyamago   
Дата:   26-10-20 12:30

> "... нещата, които ползват трябва са много прости за производство, защото трябва да струват няколко долара максимум..."

Опростяването на дизайна и автоматизацията на производството вървят ръка за ръка и искат немалка инвестиция, която е въпрос на серийност:

Споменатата фирма Лументум, като прави почти същото устройство (включва и сензора, апропо) за атомни подводници - струва няколкоСТОТИН ХИЛЯДИ долара бройката. Като е за телефони (с милиони брлйки) - става за няколко долара, да.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-20 12:36

nyamago темата започна с това, че тоя бойлер, пардон бързовар на гърба на айФоня 12 го правят Сони. Ама Епъл толкова хубаво си миели гъза с топлата вода от бързоваря, че Сони разбрали какъв велик продукт са направили и решили да сложат бойлер.... по-добре да казваме вече бързовар, дори във алфа камерите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: nyamago   
Дата:   26-10-20 13:00

Не е ясно къде точно е сложен сензор ор Сони и за какво, има вероятност да е за автофокуса, който е напълно отделен от биометричната идентификация по релеф на лицето. За последното (Face ID с TrueDepth камера) е сигурно, че е от Лументум. Но Лументум не продава само лазер, а цяло устройство (assembly) и не е изключено в това устройство сензорът да е от Сони.

Едно е сигурно - че не е 'боклучаво и евтино' както казваш, а е най-напреднало за момента и не много евтино. Освен частната калифорнийска фирма и държавните ѝ (военни) клиенти, може би го имат още и руснаците за космическите си оръжия (естествено - не за телефони), но не и китайците, например. Върхова технология е и феновете на Сони могат да се гордеят, че участва снякакъв сензор в цялата работа.

За блестящия маркетинг на Апъл с подвеждащ език няма нужда да коментирам.

А въпросният сензор НЕ Е сравним с тия дето снимаме с тях, той е нарочно с малко пиксели (с толкова, колкото трябва) и с рязко ограничен спектър на чувствителност. Просто е специален за целта и явно върши работа за там - никой не е тръгнал да снима с него.
- - - - -

За да усложним гатанката, да припомня, че устройството освен лазер включва И инфрачервен некохерентен излъчвател (ИЧ светодиод вероятно), който "наводнявал" сцената за по-точно измерване с другите лъчи и многото точки. Как точно помага не е ясно - инстинктивно ми изглежда да пречи, създавайки 'шум' (неполезна информация) с което би влошавал разчитането на полезната. Освен ако не е с отчетливо различна спектрална честота да създава контрастен 'фон', на който точките по-добре се открояват? Сигурно има и други обяснения, но фирмите си траят, а ние тук ще гадаем... Други хипотеНУзи? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: bobyn   
Дата:   26-10-20 13:00

Малко объркване е настанало тук ми се струва. Lidar не е лазер, а си е истински радар (с електромагнитни вълни). Всъщност първи в телефон го сложиха Гугъл миналата година в Pixel 4, но с различна цел - да управляваш телефона с жестове.

THE TECH BEHIND PIXEL 4’S MOTION SENSE RADAR

Оригиналния им проект датира от 2015 - Project Soli .

Apple както е стандартно, само преоткриват топлата вода и после я патентоват все едно са я измислили...


Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-20 17:53

бобин не е радара на гугъл това, което обсъждаме. Пък и както видя проекта е закрит и повече радари няма.

В новите андроиди от нормални фирми а не гугъл има Time of Flight камери. Подобна има и епъл

Целта не е да ти следи жестовете, а да помага за фотографията, като прави 3д изображение с ниска резолюция. Има и възможност да прави 3д модели. Може да го ползваш и за рулетка. Самсунг имат около 10 приложения. Може да го ползваш и за нощно виждане с външно приложение..

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: bobyn   
Дата:   29-10-20 10:59

Андроиди от нормални фирми :-) :-)
Самсунг нормален андроид?! Хахаха


Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-20 01:43

lider срещу зрение

Отговори на това съобщение
 Re: Lidar - бъдещето на следящия автофокус в камерите ?
Автор: stef7   
Дата:   30-10-20 07:07

Елон Мъск е без съмнение прав за (не)използването на Lidar в колите. Но ако обърнеш внимание той казва, че все пак ти трябва някакъв сенсор за collision detection и радара е този който е по-подходящ. Радара може да прониква през дъжд, сняг и мъгла, нещо което е проблематично за лидара.

Карал съм веднъж кола оборудвана с Adaptive Cruise Control който по същество използва радар за да мери дистанцията между твоята кола и тази отпред. Голяма благинка е за каране нощем по магистралата. Доста по-лесно и приятно се кара.

Инак намирам за удачно използването на Lidar за автофокус. Като например това решение което дава следящ автофокус на камера, която няма такъв. Или автофокус за механични обективи които нямат такъв. Добро решение за хора които снимат видео но не могат да си позволят focus puller [smile]

LIDAR AUTOFOCUS for Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K/6K


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »