Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: kes   
Дата:   20-10-20 11:42

Предполагам мнозина от Вас, като мен си купуват техника от чужбина, защото не всичко е налично у нас.
Бях клиент на Пиреос и по неволя ме прехвърлиха в Пощенска банка.
При плащане във валута с левова карта Мастеркард Свят издадена от Пощенска банка, банката ми удържа 2% такса за превалутеране.
При покупка в чужбина (например превод в Пайпал) превалутирането става по курса на Мастеркард + 2 %
Например ако задължа картата си 1000 евро банката ще ми удържи 1994,95 лева. т.е. 39 лева над референтния курс.
Някой от вас интересувал ли се е как на практика става превалутирането? Любопитно ми е каква е практиката в другите банки?
Какъв курс се използва и начислява ли се такса?

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: yakumo   
Дата:   20-10-20 11:49

Моят опит е следният - при плащане с Paypal превалутирането става по курса на Paypal, който обикновено е соленичък или по курса на банката, издател на картата - по избор.
Никога досега не съм плащал % такса - карти VISA, от Прокредит и карта от Revolut.


Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: Ctudio5   
Дата:   20-10-20 12:20

Ползвай Трансферуайз.

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: lamerko   
Дата:   20-10-20 12:30

На първо място закрий сметката в пощенска и бягай далеч от ДСК.

Защо да се махнеш от пощенска - техните дебитни карти VISA/Mastercard са обвързани с конкретна валута (едните към евро, другите към USD). Това означава, че ако MC пазаруваш нещо в долари, ще имаш ЗАДЪЛЖИТЕЛНО превалутиране към ЕВРО, а след това към долар. Тоест двойна брадва по неизгодни курсове. С VISA-та им пък е обратното, но пак двойно. Имат "премиум" карта (с големи такси), която вече работи като на всяка друга нормална банка, без да е обвързана.
Защо не към ДСК - те имат такси за абсолютно всичко и интерпретират всяко плащане по възможно най-изгодния за тях, но не и за теб начин. Ключовото - имат такса "паричен превод", с което цакат прехвърляне на пари към друга платежна система.
Аз съм клиент на ОББ (само клиент съм, нямам никакви други отношения с тях) - там такива драми няма, както и в много други банки.

Лично аз използвам приложението Revolut - удобно, с много интересни възможности. Вярно, че в момента съм с платен план (понеже използвам и други услуги там), но дълго време бях на безплатния план и всичко си беше ОК. В определения лимит превалутирането е по възможно най-добрия курс, спрямо борсовите индекси към текущия момент. Има възможност да се зададе таргет, при който да се изпълни дадено превалутиране (достигане на най-добрата за теб цена при движенията на борсите). В работни дни такси до стигането на лимита няма. За съжаление заради спекулации с превалутирането, намалиха лимита на безплатния план до 2000 лв на месец - просто твърде много хора използваха системата като ферекс търговия, въпреки, че това е забранено по общи условия. За платените планове няма лимит, но спекулацията може да доведе до блокиране на акаунт.

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: dragoart   
Дата:   20-10-20 12:48

При превалутирането, ние, купувачите, сме винаги от момината страна....

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: milen   
Дата:   20-10-20 13:14

lamerko го е казал най точно. Аз ползвам револют и успявам да избегна доста солени банкови такси.

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: wlad   
Дата:   20-10-20 13:54

От моите проучвания, най-добрият курс е на ЦКБ, съответно ползвам тях, няма никакви такси за превалутиране.
В ПП може да се отметне да е по курса от банката, не техния измислен.

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: kes   
Дата:   20-10-20 15:29

Някой може ли да посочи конкретни цифри от свое минало плащане с кредитна карта за да имам база за сравнение? Например при покупка картата е задължена еди колко си евро, удържани са еди колко си лева.

До момента самостоятелно стигнах до следните данни при плащане на 1000 евро

Пощенска банка Мастеркард свят (2% такса) – 1994,95 лева
Райфайзен Виза класик (техен променлив курс)--1979,01 лева
Трансферуайз (чрез кредитна карта)--------– 1977, 20 лева
Трансферуайз (банков превод) --------------1966, 78 лева
Кредитна карта ПИБ (вътр. курс + 0,25% такса) 1962,39 лева
Револут (лимит до 2 хил. лв)--------------- 1956,56 лева

В повечето случаи при плащане използвам Пайпал и затова си мисля, че не мога да извършвам превода чрез Трансферуайз или Револт например при плащане в Ебай чрез Пейпал. Ако греша, моля поправете ме!



Публикацията е редактирана (20-10-20 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: geod   
Дата:   20-10-20 16:02

Мисля ,че всяка банка си има свой курс при плащане/превалутиране с кредитна или дебитна карта. Той, по правило е различен с малко/или много/ от официалния курс на БНБ за деня. При Фибанк е различен и от курса купува/продава валута , но го има в сайта им , като курс за плащане/превалутиране при картови разплащания. За евро курса е твърд и неизменен,а освен това има и такса от 0.25% за всяко плащане.
За отмятане на опцията в Пейпал ,за превалутиране според курса на банката е ясно предполагам, че техния е още по-голяма брадва.

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: kes   
Дата:   20-10-20 16:40

geod Благодаря за напомнянето. Излиза че пращането чрез карта ПИБ е по- евтино дори от Трансферуайз.
На 1000 евро това са 32,56 лева разлика с моята карта от пощенска банка.

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: Джъмбо   
Дата:   20-10-20 19:59

револут

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: Giorgio.K   
Дата:   20-10-20 22:31

Значи в Пощенска имам една Еврова сметка която съм я вързал с PayPаl и я захранвам само когато ще пазарувам. Като купувам нещо от Ebay или Amazon в Евро задавам в настройките за плащане, че сметката ми е в Евро и искам да платя в Евро. Изтеглят ми точно толкова Евро колкото е обявената цена на стоката, нищо повече. Не съм видял ни такси, ни комисионни.
Вчера ме домързя да захранвам тази сметка и ползвах левова Visa която пак е вързана в PayPal, което ми струваше 0,04 стотинки на 1 Евро разлика. Т.е. продадоха ми Еврото за 2,00 лв. вместо 1,96 ако се бях захранил евровата сметка.
Курса на PayPal излизаше 2,04 за евро, т.е 0,08 ст. отгоре. Дали има вътре калкулирана комисионна не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: lord_kik   
Дата:   21-10-20 03:46

В пейпал сменяш в настройките как да смятат еврото и задаваш по курс на банката,защото курса на пейпал е додта НЕ изгоден.
Revolut хубаво,но зачестиха блокираните суми на доста потребителя,и искат доказване на средствата,а съпорта им куца и понякога се стига до 2 месеца разправии до като ти ги отблокират което никак не е приятно.
Аз ползвам Curve доста добро,слагаш всички карти в една (пластика),има кешбек,безплатно теглене от всеки банкомат няма значение къде си,а изпращането на пари е лесно и за секунди.Всичко се прави от телефона



Публикацията е редактирана (21-10-20 03:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: nyamago   
Дата:   21-10-20 12:21

Много евтино си продавате времето![smilie10]

Ако за вска покупка трябва да сменяте настройки, стотинките, икономисани от курсови разлики са по-малко от загубеното време в настройване (да не говорим за стреса = нерви и съкратен живот, и за риска от грешки с финансов и инфарктен потенциал) [smilie8] Животът е твърде кратък да го хабим в икономисване на стотинки!
- - -

И +1 за Revolut [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: kes   
Дата:   21-10-20 14:21

Револут изисква притежание на умен телефон. [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: lamerko   
Дата:   21-10-20 14:24

Свиквай. Вече много неща се насочват натам - смартфона вече е необходимост, а не гъзария.

Отговори на това съобщение
 Re: Превалутиране, банкови курсове и комисионни
Автор: nikste   
Дата:   12-12-20 02:16

Имам един въпрос: когато прехвърлям евро от сметката ми в Пейпал към сметката ми в Револют парите се обръщат в лева по курс на Пейпал - 1.9070 лева за евро. Интересувам ме, дали има начин да не се обръща в лева, а директно да се прехвърлят в евро и вече да използвам курса на Револют, който би трябвало да е по-изгоден. Прочетох за някакви настройки в Пейпал, но така и не намерих настройки, които да касаят това нещо. Ако все пак има такива, ще съм благодарен ако ми покажете точно къде да ги търся или какъв друг начин има, за да НЕ използвам курса на Пейпал.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »