Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Статив идеи
Автор: alext   
Дата:   12-10-20 20:24

Търся лек и компактен травъл статив. Гледам, че има карбонови варианти до към 100евро Този Rollei Compact Traveler ми хвана окото.

980гр, 8кг издържа, 33см прибран и цената не е лоша, направо прекалено хубаво да е истина [smilie18] Има ли уловки и други варианти, ако някой се сеща са добре дошли.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: Yog   
Дата:   12-10-20 21:00

Мога да споделя личното си верую. Стативът или ще бъде стабилен и хубав, или лек и малък. Избираш между двете [smile]

Иначе, аз най-често им гледам колко тънки са най-долните секции на крачетата. Досега съм имал 2 калпави и 2 хубави статива. Границата според мен е 15мм. Под това просто са кекави, каквото и да пише като лимит на килограмите.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: hotsnail   
Дата:   12-10-20 21:21

подобен, но с фиксирана централна колона на Сируй си взех - 850 грама - Traveler 5C е модела и го има в павилиона. Може още да е на промоция и цената беше подобна на този Ролей.

Учудващо удобен е. Не е проблем за сега поне, да го кисна в реки като снимам водопади. Сравнително стабилен е, щото краката са къси макар и да са тънки. Имам един китаец Q666C пак каброн ама там сегментите са по-дълги и вибрира непрекъснато. Сируйчето е късокрако, но седи по-добре.

Аз гледам да си изпиля системата от към килограми и 850 грама за сируй с горе долу добра изработка ми звучи добре.

Главата малко ме дразни. За разлика от големите стативи няма бутон за освобождаване на плочката. Самата плочка е гадна и болта иска отверка - поръчах си хубави болтове за плочка от али експрес - 10 за 5 лева. Може би ако намеря плочка и механизма от долу на Сируй от голям статив ще си взема. Има голям Сируй също и ...там е малко по-друго.....

Ролея гледам има подвижна колона, което е по-удобно.

Един приятел снима с някакво бенро подобно около 900-1000 грама. То е с по-дълги секции и са само 3, не са 4. Стори ми се стабилно, като го разхождахме един път. Бенрото е и по-добра изработка от Сируйчето по мое мнение...ама не знам кой модел е.

Ето тоя водопад е сниман със сируя. Статива го киснах бая при това снимане. Не се оплаква.


https://live.staticflickr.com/65535/50178481542_de4375d4b9_c.jpg



Bistrica Waterfall by Kiril Karaatanasov, on Flickr


ППП Важно е да отбележа, че камерата с обектива е около 1 кг (май и по-малко). А за в бъдеще планирам камерата с обектива да е под 750 грама!



Публикацията е редактирана (12-10-20 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: idivanov   
Дата:   12-10-20 21:21

Зависи дали и колко дълго ще ГО носиш, и дали и колко тежко ще носи ТОЙ...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: geobg   
Дата:   12-10-20 21:47

Относно статива който си посочил - няколко неща: нисичък е, освобождаването на плочката е с винт, секциите на краката се затягат със завъртане, което за мен освен че е малко неудобно, но е и рисково - една секция да остане незатегната и това ще доведе до странично падане на целия стив заедно с апарата на плочките, камъните или в реката - все много неприятни неща.
Търси статив с клипси - веднага се вижда закопчано или не, и не го мислиш повече.
Ябълковидната глава е основно за снимки или статично видео, тайм-лапс.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: Julius   
Дата:   12-10-20 22:22

Когато става дума за 'травъл' (вкл. и по-дълги преходи) винаги е по-добре да имаш поне малък и лек статив, отколкото да нямаш хубав и стабилен. Ролейчето е мн. добър вариант (особено на тази цена).
Sirui също са нелоша опция. [smilie24]

Реално сигурно и повече от 8кг могат да издържат карбоновите, но при условие, че краката са прибрани и сгънати. Ако са максимално разтеглени и разпънати - с повече от 3кг не бих те посъветвал да го мъчиш. Отделно, че в такова положение всеки малко по-силен порив на вятъра задълж. се отразява (а понякога ситуацията наистина налага краката да са хем разтеглени, хем разперени - в търсене на твърда основа).

Разсъждения за врътките не са релевантни; имал съм такива случаи - досега още нищо не е падало. Дори да тръгнат да поддават навътре, не става с такава скорост, особено пък ако краката са по-широко разтворени! Врътките за мен са по-удобни от клипсовете. Онези имат навика да се закачат - я за някой ремък, я нещо друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: alext   
Дата:   12-10-20 22:48

@hotsnail точно този Sirui разглеждах вчера на живо и много ми хареса като размери, само че ме притеснява точно това с централната колона- не слиза надолу, не знам как ще е при лек вятър примерно. Иначе страшно удобен за носене.

@geobg Относно клипсите- на стария се задръстиха с пясък и са по- бавни за разпъване и прибиране. Врътките лесно се разглобяват и чистят и с едно движение се разпъват, така че тях предпочитам.
Иначе по- високо от 1.4м не намерих.

Колко тежко- да кажем, че около 1кг ще е най- често отгоре, и макс 3кг за астро с малък тракер.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: hotsnail   
Дата:   12-10-20 23:02

@alext трябва да го пробвам. Струва ми се добре централната колона като стабилност, защото се завива до упор и няма подвижни елементи. Ама знам ли с тия тънки крака.....

Щях да ходя да снимам млечен път. Той е основно на запад май сега - май големия куп звезди е под хоризонта, вече? Не знам, подходящ ли е сезона или трябва на пролет чак?

Аз съм в източна София и за да снимам на запад си мислих някъде към Петрохан да хвана и да се отклоня в ляво от основния път - има една яка гледка от бивш танков полигон. Може би към 9 или 9 и нещо за да има повече млечен път???

Не съм експерт. А и аз мързеливо с колата... та мога да взема някой по-неудобен и тежък статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: Julius   
Дата:   12-10-20 23:04

Центр. колона на Сируи се върти и се сваля.

Главата слиза на нивото, където се събират краката и става още по-стабилен.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: alext   
Дата:   13-10-20 00:35

Маха се изцяло и трябва да се завинти главата на долната част, но не се спуска надолу. Жалко, защото на по- големия модел 7С си се спуска, без да трябва да я развиваш и махаш изцяло.

@hotsnail да, юг-югозапад. Има доста какво да се снима все още, около лебед. В Stellarium за pc или андроид може да се планира кое къде е.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: lord_kik   
Дата:   13-10-20 05:22

Manfrotto element

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: StraightEse   
Дата:   13-10-20 07:01

Китайчетата тип Q666, които спомена и hotsnail не са лоши за известно време. Ползвах един такъв 3-4 години. Накрая все някоя врътка не се затягаше напълно, колкото и да въртях, а и главата също. След това взех Benro и се родих. Моят е от големите, но предполагам и на травъл стативите им изработката ще е добра.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: Shael   
Дата:   13-10-20 08:43

Manfrotto element- още един глас.За размерите си стабилен и лек.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: dragoart   
Дата:   13-10-20 09:57

Впечатления от Manfrotto Befree GT? В момента е малко над 300 лв в Динафос

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: avo   
Дата:   13-10-20 22:50

Аз имам Сируи, купих си го имърджънси от Рейкявик преди две години, защото ми загубиха багажа, а отивах в Исландия на фото трип. Леко калпав и нестабилен се усеща, но основния минус за мен е откачането на плочката от главата на статива, ужааасно изнервящо. Нямам опит с други леки травъл стативи, но този не ме кефи, просто опциите бяха по 300 евро и не ми се даваха при положение, че моят ще изникне с багажа в един момент.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: lord_kik   
Дата:   14-10-20 06:41

Manfrotto Befree GT нямам забележки.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: serjy   
Дата:   14-10-20 09:03

статив като избираш зависи от това с каква камера ще снимаш, колко тежи и с колко мм обективи мислиш да го ползваш, ако снимаш с широкоъгълни, може и по-лек статив, но ако искаш да ползваш телеобективи ти трябва нещо по-стабилно. ако си с ФФ е едно, ако си с м43 друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: hotsnail   
Дата:   14-10-20 23:16

Да се похваля или изложа - по съвета горе щракнах днес малко фотки на млечния път. От Лозенска планина. Ама София е в дясно и явно планината не я скрива достатъчно.


https://live.staticflickr.com/65535/50483014091_116c45a1bb_c.jpg



Milky way by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Ще трябва да се ходи на запад.

Статива малката сируйка ползвах без колоната и седеще стабилно за тия кадри. ама за портретните кадри май е добре да си със скоба. КАто го провесих апарта отстрани и нищо че е около кило и 200 с тоя обектив не е супер стабилно и трябва да планиращ нещата, тъй че болта на плочката да не опира в статива.

Със скоба мисля, че е ок.

Серджи добре го е казал де - ако е теле обектив и не е със яка, може би ще е трудно с малък и лек статив.

ПП Едни снимки пуках тука за проба и с тоя статив....с тежък обектив 3-4 секунди вибрира. Дори без да зумна, на екрана се вижда как картинката подскача.....това е с колоната. Ако има нещо подвижно или дори докоснеш статива или апарата, когато има 2 кила отгоре с колоната........



Публикацията е редактирана (15-10-20 01:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Статив идеи
Автор: alext   
Дата:   16-10-20 12:23

Взех го Rollei- я, напръв поглед добре изглежда. 90 грама по- тежък от 5с Siriu- то, но главата е по- голяма и стабилна. Колоната средната, ако е изцяло вдигната ги има вибрациите като натиснеш спусъка, но като се свали наполовина под основата става доста по- стабилен. Крачетата са с тапи най- отдолу и бързо стават на спайкове, което е плюс. И се събира на дъното в раницата хоризонтално, което също е добре за по летища.



Публикацията е редактирана (16-10-20 12:28)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »