Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: DACI123   
Дата:   27-09-20 21:36

Сега започва масова разпродажба на Sony техника..заради новия турбо-апарат Canon R5-R6..Заслужава ли си пак такава интервенция???

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: hotsnail   
Дата:   27-09-20 22:28

...ммм не започна ли разпродажба на Канон системите заради A7s3 и A7c????

Щото с тия хипопотамски камери, дето прегряват във фирзер на минус 23 докато снимаш трупове на току що замръзнали котенца.....


ПП нали съвсем сериозно разбирате,че тия модели можеха да се продават 2018-та година? Сега нещата са други. Следващите години камери като Sigma FP и Sony A7C ще превземат пазара. Канон за пореден път са 10 години назад....

Да някой сватбар и някой дето снима състезания ще вземе хипопотам на отглеждане. Ама това първо са супер малко хора. Второ на кой му пука за тях в тия неща хляб няма. Така както фото репортажа умря преди



Публикацията е редактирана (27-09-20 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: I7   
Дата:   27-09-20 22:45

Като гледам, доста народ ще си напазарува R5. Canon не смогват да произвеждат достатъчно камери за единица време за да задоволят предварителните поръчки. Ако си в щатите и си поръчаш сега ще получиш камерата след месец. Не знам дали са хора които сменят системата или са стари потребители но търговията определено върви в тези тежки времена.

Те даже софтуерно увеличиха времето за което можеш да снимаш преди да прегрее камерата и почнаха да ги хвалят в тубата.


Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: nyamago   
Дата:   27-09-20 23:04

Само Левски!!! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: serjy   
Дата:   27-09-20 23:05

ще следя темата с интерес [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Yog   
Дата:   28-09-20 01:07

Аз мисля, че R5 е реалният заместник на 5DIV. Този модел е много популярен на Запад. Естествено е хората, които искат да си обновят техниката, да вземат следващия модел. Според мен R5 ще се продава добре, като се има предвид, че в днешно време "добре" едва ли е каквото беше. Вече дали някой ще си хвърли Сони-то, НиконЯ или друга камера, за да си купи R5? Тегава работа. Според мен в условията на пандемия малко хора ще правят резки движения, като преминаване към нови системи...

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-09-20 02:04

ЩО да не си заслужава?! Ако разполага човек с толкова пари, да си го позволи и му доставя удоволствие подобна операция, ДА!

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: dilomski   
Дата:   28-09-20 09:41

Пак чакам да ни обяснят как Сони са номер 1. Отивам за пуканките [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: victory13   
Дата:   28-09-20 10:29

Нормално. От първата и единствена до сега свястна Сони камера за ентусиасти минаха повече от 2 години. От там насетне плява и шума, с видео насоченост.
Хората се кръстят че са запазили канон обективите, и разчиства скрапа... [shtrak]



Публикацията е редактирана (28-09-20 10:30)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Mogila   
Дата:   28-09-20 11:15

Да наистина доста хора се връщат от сони на канон и има бум в продажбите на сони техника- поне в Германия го наблюдавам. Особено като видяха хората на къде отиват нещата при сони с а7с- нищо ама качествено на кофти цена.

Аз лично обаче не бих сменил заради един два хубави модела камери цяла система. Но пък като погледне човек какви брутални обективи планират Канон да пуснат, а и имат вече страхотни [smilie24]



Публикацията е редактирана (28-09-20 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Simbon4o   
Дата:   28-09-20 11:22

Аз мисля, че има два типа хора, които минават от Сони на Канон в момента.

1. Хора минали на Сони и все още използващи канонски обективи.
За тях е повече от идеално положението - получават по-добра камера за обективите си.

2. Фенове на марката Канон, които с нежелание са минали на Сони и винаги ги е дразнело по нещо в новата им система.

И двата случая са напълно обясними и нормални и няма нищо лошо. Канон най-накрая направиха адекватни безогледалки. Като хибридни камери - (фото и видео) не са супер новите канони, защото ги скопиха по много куц начин. Предполагам след време ще ги оправят или по легалния начин с фирмен фърм или по заобиколният - с магичния фенер. Всичко зависи от маркетинг отдела. Иначе камерите са добри с потенциал.

Аз лично съм доволен от такива събития, защото си търся А7м3 на добра цена и може и да ме огрее [smilie5].

А току виж и Сони са се светнали, че от години нищо ново не са показали. А7с3 беше изненада и то добра, но има какво да се желае в по-ниския ценови сегмент където в момента R6 няма конкуренция.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: ombre   
Дата:   28-09-20 12:04

Наистина има доста предложения за Сони в момента в базара в фейса.Някои минават на Канон,други просто търсят ъпгрейд,но толкова обяви,аз поне досега не съм виждал (не че съм ги следил кой знае колко,просто сега ми прави впечатление).Както каза и адаша,това неминуемо ще свали цената на камерите,и ще излизат изгодни предложения.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: kvakioh   
Дата:   28-09-20 12:10

Не и докато не излязат R5/R6 mkII. За пример- Сони mkIII моделите чак ги изфиниха и истински подобриха. За Канон- по-бавно ще дойдат тези MKII версии.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Simbon4o   
Дата:   28-09-20 12:22

Какво им е на сегашните версии?

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Yog   
Дата:   28-09-20 12:46

Може всички да са накупили Сони-та, да са отворили менюто, да са се ужасили и сега да бързат да ги разкарат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Simbon4o   
Дата:   28-09-20 12:48

[smilie18] може, както казах - дайте ги насам. Сонито не е за хора, които не им се навлиза в подробности и настройки. Веднъж като си го настроиш - нямаш работа в менютата.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: chukov   
Дата:   28-09-20 13:15

Нищо му няма на Сонито на менюто.
Отдлено по възможност за кастмайзване няма равно като тяло.
И възможността не само по това, на колко бутона можеш да закачаш функции, а и какви и колко неща можеш да им закачаш. [smilie3]

Изобщо 7м3 и до момента си остава най-добрата камера като цена-производителност.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: kes   
Дата:   28-09-20 13:20

Заслужва си заради стъклата.
Вече има колеги от форума, които се върнаха към Канон.
Ако имах Сони бих изчакал, защото Канон не фокусира обекти на контражур, рядко се снимат такива, но когато се наложи е дразнещо. Има и някой конструктивни недоразумения, като например визьор, който се активира със закъснение.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Don_Diego   
Дата:   28-09-20 14:37

Ако някой може да ми обясни какъв технологичен скок е EOS R5 спрямо Sony A7R IV, че дори и R III, които идват и по евтино... че да си причини цялата хамалогия и логистика с ново прехвърляне, моля...

Единствен разумен довод е, дето каза Симо, да си имал стъкла на Канон. Другото е суета и робуване на марки.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Simbon4o   
Дата:   28-09-20 15:09

"Автор: Don_Diego
Дата: 28-09-20 14:37

Ако някой може да ми обясни какъв технологичен скок е EOS R5 спрямо Sony A7R IV, че дори и R III, които идват и по евтино... че да си причини цялата хамалогия и логистика с ново прехвърляне, моля..."

Ами ще се пробвам :).
Ще започна с плюсовете на R5 спрямо въпросните сонита:
1. Много по-добър дисплей с работещ тъч като за 2018-2020, на сонитата екрана е като от преди 10 години поне, тъча също. И не се върти така като канонския.
2. По-удобен захват
3. По-умен АФ, който Сони доближават и достигат само в най-новите си модели и в старите като 7RIII никога няма да сложат.
4. По-добро видео, макар и с таймер R5 има потенциал за по-добро видео от 7RIV, без таймер снима същото видео...
5. Много по-добра съвместимост с канонски обективи, каквато Сони могат, но нарочно не пускат. Защо могат - защото никон нямат никакво ограничение в това отношение и работят с всичко, което им адаптираш дори E байонет сони обективи. И никон ползват малко или много същата технология - значи Сони могат, но не искат. Явно си имат някакви уговорки с Канон.
6. "Канонските цветове" не съм сигурен за това обаче, защото последните канони не са точно като предишните като цветове. Но феновете на марката винаги се кланят и на тази икона. Моето лично мнение е, че всички камери имат скапани цветове и ако ще си ги правя така, че да ми харесват ми е все тая от къде ще тръгна.
7. Обективите - има някакъв смисъл в това и според мен е най-смисленият от всички. Новите обективи на канон са добри, интересни, но са и най-скъпите на фона на конкуренцията. Винаги съм харесвал канон като обективи, от край време правят много добри неща. Последно време бих казал, че във високия и среден клас са най-добри в това. И като всяка марка имат силни решения в някои конкретни ситуации като дългофокусните праймове и зуумове, праймовете им са на някои дължини доста добри. Всяка система има и слаби обективи, но да го кажем така - при канон са по-малко. И тук като при другите фактори всеки сам си преценява на база собствените нужди и желания. Аз лично не бих дал 5000лв за обектив, освен ако няма да ги избия бързо и наистина ми харесва как снима.
8. Работа с някои конкретни аксесоари, като например светкавици. Сони имат някои сериозни проблеми с Profoto и други брандове. Понякога Сони може просто да те подлуди и да не ти върши работа и тогава определено трябва да гледаш другаде.


Което ме подсеща пак - някой ако продава изгодно А7м3 да ми пише [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: nsirakov   
Дата:   28-09-20 15:19

Аз си разпродавам канонските стъкларии, ама минах на фуджи...

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Don_Diego   
Дата:   28-09-20 15:35

Айде сега, за дисплей и захват, кой сменя система? Половината ползват грипове и ригове, за фотография имаш визьор, за видео всички слагат допълнителни монитори, айде почти всички...
Какво ще рече по умно АФ!? За видео? Не ползвате ли МФ?
По добро видео? С колко по добро? В пъти? Аз говоря за технологичен скок, нещо различно, нещо иновативно, нещо отличително, което го няма при другите, нещо заради което да си заслужава да се главоболиш прехвърляйки се от едно на друго...

Не казвам, че нещо е по добро от другото, нали няма идеален фотоапарат. Играят сантименти по скоро, отколкото рационален подход. В което няма нищо лошо. За мен няма значение, щом на хората им доставя удоволствие и не е гъзобол днес да са на едно, утре на друго, после пак да се върнат, а пък след година когато на мода излязат Панасоник да се хвърлят пак новото...
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: xfs   
Дата:   28-09-20 15:53

Аз не бих подценявал захвата, удобството незивисимо дали става въпрос за работа или удоволствие не е без значение, дисплея също, иначе съм съгласен че обективите са основна причина човек да мигрира (поне за мен).


Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: chukov   
Дата:   28-09-20 16:16

Захватът можете без проблем да си го осигурите с един L-bracket

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: geobg   
Дата:   28-09-20 16:21

Явно темата сблъсква почитателите на две от най-големите световни марки, но ако се спрем в рамките на Сони - бихте ли заменили два а7м2 за един а7м3, тъй като реално а7м2 може да се намери два пъти по-евтино на пазара?

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: plamenski4   
Дата:   28-09-20 17:54

Аз ,да !

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Don_Diego   
Дата:   28-09-20 18:26

То си има причина А72 да е с такава цена. [smilie5]

Недомислен е меко казано.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: kvakioh   
Дата:   28-09-20 19:40

Чак от мк3 и а9 двете версии нещата са премислени. С А7R мк4 изпреварват с доста, новия А7S III е също напредничав. Дори могат да си пускат изчанчения а7-це.
Обективите на Канон винаги са като цена в повече, за някои има защо. Обаче бих изчакал. Защото не се знае кои и колко, най-вече кога ще напускат от други марки. Токина например имат 1-2 за Сони, Тамрон напускаха 7-8 обектива (70-300 е последно в реда), Сигма ( някои казват, че са с адаптор вграден все едно).
Бих изчакал- още поне половин година. Хвърлянето сега е скок над канал с лава.
Снимам с всичко, до което може да има достъп. Не съм снимал с Канон безогледален ФФ, обективите досега са малко специфични, цените- доста високи.



Публикацията е редактирана (28-09-20 20:06)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: asahi   
Дата:   28-09-20 20:45

Пак ли някой ще фалира до седмица, максимум две?

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: marrio31   
Дата:   28-09-20 22:19

Сега ще се появи hotsnail и ще погребва,той отдавна ги е отписал,но още мърдат :)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: D.S   
Дата:   29-09-20 00:03

Ако можеш, ще го правиш и със Сони, и с Канон. Дали си заслужава, всеки си преценява [shtrak] За техноунанизъм сигурно, да

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: ombre   
Дата:   29-09-20 09:24

Don Diego, защо да е недомислена?Нека не забравяме,че това е втората фф камера безогледална,правена изобщо. Напълно нормално е да има много кусури,изчистени в по новите модели и на съответната цена,но за парите си ,мисля,че е не чак толкова зле. Да много по бавна е от тройката,няма двоен слот,стабилизацията не е на ниво (особено сравнена с новите или оли или пана),но няма друга алтернатива,ако човек гледа евтин фф безогледален.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: next_time   
Дата:   29-09-20 09:35

Всяка човешка постъпка е в резултат на три причини. Само три.
За пари
За удоволствие
От глупост

Да смениш системата - има три причини
Да Не я смениш - три причини


Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Don_Diego   
Дата:   29-09-20 12:24

ombre - ами към изброените кусури, дори и матрицата са омазали в този модел, незнайно как.

Иначе, да, ФФ за 1200-1300 лева, не е зле като първи модел за начинаещ.
От една страна Сони влязоха в неразработена ниша, ФФ безогледалки, от друга, на Канон и Никон не им се наложи да преживеят всички детски болести на новата технология при фул фрейма и първите им камери дебютираха без толкова недомислици. Мисълта ми е, че Сони можеха да си спестят поне два три модела като А7 II преди да извадят апарати с които да не мислиш как техниката може да те прецака при дадени обстоятелства.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: dim4o   
Дата:   29-09-20 22:17

Хайде да видим и второто поколение при Никон как ще е, на 14ти другия месец ги обявяват.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: ombre   
Дата:   30-09-20 09:11

Don Diego прав си,но нали трябва да се мине през тези проблеми,за да може сега камерите да са без тях и всичко да е ок (или почти всичко).Няма как да направят от първия път топ камера,най малкото,че новите няма да се продават,ако старата е на тяхното ниво. Това от една страна,от друга в всяка сфера,всяко нещо ново е нормално да има разни проблемации,реално безогледалка фф е все едно тепърва да изобретиш нещо,понеже никой преди теб не го е правил. Факт,е че те повлякоха крак и сега се радваме на прекрасни камери и от останалите марки....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   30-09-20 17:23

ombre написа:

> Don Diego прав си,но нали трябва да се
> мине през тези проблеми,за да може
> сега камерите да са без тях и
> всичко да е ок


Ами да, крайно време беше да се появи камера без проблем. Веднъж само да се докопаме до тази идеална камера, и всичко ще е наред. Веднъж завинаги! Край тогава с кахърите, с вечната движеща вътрешна сила на потребителя към купуване на най-новото.

Когато се появи съвършената камера, производителите ще са наясно, че вече няма какво да се подобрява, и ще се ориентират към други ниши. Камери ще се произвеждат в ограничени бройки, колкото да може да си купи човек, ако тази с която снима се повреди сериозно.

Край на мъките. Щастие безпределно!

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (30-09-20 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: asahi   
Дата:   30-09-20 20:30

Глей какво става!

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: performar   
Дата:   30-09-20 21:27

C70 е малък звяр и май ще се продава яко.
Просто достъпна и лека кино машина.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Simbon4o   
Дата:   01-10-20 00:45

При тази цена не го виждам да се продава яко :D. Не и на нашия пазар... горе долу колкото се е продавала С200, толкова и това ми казват звездите [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: plynii   
Дата:   01-10-20 11:08


DXOMARK

Sony A7R III 42MP 100
Panasonic S1R 47MP 100
Nikon Z7 46MP 99
Sony A7R IV 61MP 99
Sony A7R II 42MP 98
Sony A7 III 24MP 96
Nikon Z6 24MP 95
Panasonic S1 24MP 95
Sony A9 II 24MP 93
Sony A9 24MP 92
Sony A7 II 24MP 90
Canon EOS R 30MP 89
Canon EOS RP 26MP 85

Още няма за Canon R5-R6


Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Pac   
Дата:   01-10-20 11:27

Какво оценява DXOMARK на апаратите? Сензорите нещо? Аз само обективи съм гледал как оценяват.
То така или иначе не смятам, че тяхната оценка е определяща за каквото и да било, но е любопитно.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: kvakioh   
Дата:   01-10-20 12:04

Искам да видя някой, купил апарат, обектив по DXo рейтинга...Просто да разбера, че тези цифри голи и тестчета действат. Това е такава жалка статистика-стъкмистика, че доцент Нагласенко е починал от мъка...Протоколите и техниката им са стари и отживели.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Pac   
Дата:   01-10-20 12:45

И аз като цяло съм на това мнение. Но да речем, че може да е един от многото фактори за избор. Дава едни 5% от общата оценка, която бих дал на даден продукт... нещо такова.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: CDman   
Дата:   01-10-20 13:28

Какво оценява DXOMARK на апаратите?

Щедростта на производителите им.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: swqaz   
Дата:   02-10-20 09:54

kvakioh
Дата: 01-10-20 12:04

"Искам да видя някой, купил апарат, обектив по DXo рейтинга...Просто да разбера, че тези цифри голи и тестчета действат. Това е такава жалка статистика-стъкмистика, че доцент Нагласенко е починал от мъка...Протоколите и техниката им са стари и отживели."


Аз откакто съм се захванал с фотография си купувам камерите и обективите според DxO рейтинга. При мен всичките им резултати от тестовете са се оказали абсолютно верни. Каквото са показали като резултати, съм го установил и с всичката техника, която е минала през ръцете ми. След всичкия ми опит просто не мога да си представя да си купя камера или обектив над 5 бона и да не се съобразя с тях, а да се съобразя примерно с някоя пародия на фотограф като балалайките тук. Голямо количество техника от различни марки мина през ръцете ми и никога не съм бил разочарован от информацията, която съм имал предварително от DxO. Но виж издънки от балалайки, които твърдят обратното, и в много редки случаи съм ги послушал без да се съобразя с инфото в DxO съм имал всеки път.

Но пък kvakioh твърди обратното, баси, тези от Dxo ако разберат..

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Pac   
Дата:   02-10-20 10:14

Аз също не мога да си представя да си купя камера или обектив над 5 бона... по принцип [smilie25]
Пожелавам на всички ни да можем да правим такива покупки, със или без мнението на DxO.

ПП: Всъщност, замислял съм се за Fuji GFX 50R, но още не събирам смелост.



Публикацията е редактирана (02-10-20 10:21)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Джъмбо   
Дата:   02-10-20 11:07

аз затова не сменям... просто си имам сони, никон, канон, олимпус и пентакс [cool] ползвам ги според зависи

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: kvakioh   
Дата:   02-10-20 13:40

Ма естествено, че като си купиш върха на сладоледа и няма да сбъркаш. Всъщност водещото са $€£, не DXo марк. И заяждането, което е резултат от набързо преяждане. Опитът води до силна арогантност и пренебрежение понякога.
DXo mark са им верни тестовете, наистина, но не са меродавни или определящи, не са последния модел като техника и много ниска статистика. Перфектната камера и обектив, също универсални няма. И за 5 бона, които ми крещят като мощно пъчене пак има по-добро. Кешът определя. [smitten]
За съжаление доста отскоро са DXo, значи малко късно е захващането. Като менгеме е захванало...Поздравления за наградите, малки са като бройки журитата в такива конкурси.
Иначе най-показателното ми е едно интересно пробване на топ снимащи като им се дава лентов апарат среден клас с добър избор на обективи и не могат да изкарат нищо от 36 кадъра...



Публикацията е редактирана (02-10-20 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Jorro_Z   
Дата:   02-10-20 14:14

Като стана дума за ДхО, много ми се иска да пре-поствам един мой пост от 2017 г. Мина време оттогава, забравят се нещата, а и има хора, които изобщо не са го чели.

Може би ще им бъде интересно и поучително. А може би - не.

-----------------------------------------------------------------
Автор: Jorro_Z
Дата: 30-12-17 12:11

Като стана дума за DxO, нека да Ви разкажа една история...

Есента на 2015 г.
От няколко месеца (всъщност около година и половина) е излязъл на пазара Пентакс 645z, но все още няма достатъчно пълни и подробни тестове с него, и най-вече технически тестове на качествата и възможностите на този сензор (тогава нов).

Всички са вперили поглед в сайта на DxO и тръпнат в очакване кога ще се появи ревю с тест на сензора. Обаче няма и няма...

Изведнъж, съвсем случайно, някой отваря ревюто на съвсем новия тогава Sony A7RII, и забелязва следното:


https://dphotoworld.net/_nw/38/68666504.jpg


(Забележка: това е скрийн-шот, който циркулира в мрежата от есента на 2015 г. Има го на много места, например тук:
Sony Cyber-shot DSC-RX1R II показала выдающийся результат в DxOMark от 23.12.2015.)

Интересното е, че в официалната класация на камерите - Пентакс 645z липсва напълно. Само в станицата за Sony A7RII се вижда тази класация, в която участва и той.

Заваляват коментари в нета, въпроси и прочее. На следващия ден въпросната класация от скрийншота изчезва напълно отвсякъде в сайта на DxO. Но вече е направен въпросният скрин-шот и се разпространява в мрежата.

След няколко дни излиза официално становище на DxO, в което се казва, че това е фейк, невярна и подвеждаща информация. Пентакс 645z се тествал в момента, но тестовете още не били завършени. Към настоящия момент данни за Пентакс 645z няма.

Един от оргументите тогава, че тази информация е фейк (запомнил съм го много добре) беше - че според тяхната система на тестване, не е възможно да се постигне резултат от 101 точки. Максимумът бил 100 точки, но нямало камера, която да ги е постигала.

Минават месеци. Постепенно стават години. Резултати така и не се появяват. Пентакс 645z не съществува за сайта DxO. Направени са много, много тестове на камери, излезли на пазара след него, но за точно този модел ревю и резултат не излизат.

През 2017 г. на пазара се появява моделът Хаселблад X1D-50c. Интересна и хубава камера, и по-нтересното - тя е със същия сензор, който има и Пентакс 645z. Скоро след това излиза ревю и тест на Хаселблада, при който тест - О, изненада! - апарата постига "невъзможните" 102 точки. Резултатът разбира се, бива публикуван веднага, и - отново Изненада! - в класацията на второ място се мъдри въпросният, вече досадил ни безкрайно Пентакс 645z със скромният резултат от 101 точки. Нещо повече - всички останали параметри от теста (портрет, ландскейп, спорт) точ-в-точ съвпадат с "фейкът" отпреди 2 години.

...

Тъпа и глупава история, знам.
Почти всички ще кажат - баси драмата! (и ще бъдат прави, разбира се).

Но все пак сигурно ще има няколко човека, които ще се замислят и ще се запитат: Защо DxO почти 2 години крие резултат от тест на камера? Какви са причините, какво печелят, и (може би) - кой им плаща, за да не ги публикуват?

Ето един такъв човек, който се е запитал това:
This is why the Pentax 645Z DxOMark score of 101 was never published

Обяснението (поредното) от DxO този път е толкова тъпо, че чак е обидно:

"We made a pause on medium format a few years ago just because of our production bandwidth,” a DxOMark spokesperson told PetaPixel, explaining that they simply couldn't keep up with the other tests they needed to do. "We will now soon republish this type of camera, and Pentax 645Z should be published soon […] in a matter of days."

Извинявайте, ама дори и така да е (както твърдят) - какво им пречеше да публикуват резултата на Пентакс 645z, който очевидно са "успели" да тестват, тъй като данните от теста са налице още през 2015 г.?

И интересно как така решават да си възобновят тестовете на средния формат апарати точно в момента, в който апарат Хаселблад постига 102 точки от теста. (Доколко тези 102 точки са наистина толкова, при положение че сензорът е същият, е отделна тема).

Дали цялата тая простотия не е просто в интерес на една марка, чийто пряк конкурент се явява въпросният Пентакс? Дали по този начин се скриват качествата на този модел, за да не могат хората да се информират (и евентуално ориентират към него, а не към 3 пъти по-скъпите модели от другата марка)?

...

Толкова по отношение на "безприсрастните", "точните" и "независимите" тестери DxO.

Не знам за Вас, но за мен те отдавна НЕ са в графата "независими". Впрочем, това не е единичен случай на "странно" поведение и "странни" резултати от тестовете им. Има много апарати, чието РЕАЛНО представяне силно се разминава със резултите от тестовете на DxO.

--------------------------------------------

Извинявам се за оф-топика.
Бъдете здрави!



Публикацията е редактирана (02-10-20 14:48)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: swqaz   
Дата:   02-10-20 21:02

За пича с теорията на конспирациите! От 100 км се вижда, че си прав има си конспирацийка да не показват резултата, защото може да не са им платили, или може пък да са им платили да не го показват. Но...
Резултата си е резултат. За мен той е важен, а не каква е била причината да го крият. Тъпите ти теории с нищо не доказват, че резулататите се манипулират. Напротив, показват, че са точни. Само не знам що никой не се замисли, с циментената си кратуна, че ако така пред всички, когато всички те следят, да даваш манипулирани и неверни резултати ще доведе само до един единствен край. Просто много лесно подобни тестове могат да се проведат от друг и ще те хванат с неоспорими доказателства. Цял свят те следи какви резултати ще публикуваш, и ти да ги изфабрикуваш, говори само за едно, че в България е пълно с циментени глави, които си мислят, че като в престъпната ни пародия на държава всеки нагло лъже и краде, то и всички останали са готови с лекота да се прецакат сами само за едната далаверка :)))))

Значи тарикатите циментираха почти всичко стойностно в България, защото народа позволи мозъка в главата му да бъде заменена с цимент много преди това

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Yog   
Дата:   02-10-20 23:57

Ако човек купува скъпа, професионална техника, шансът "да сбърка" практически е нулев. От доста години горния сегмент на всеки от големите производители предлага само хубави фотоапарати. За цитираните 5 хиляди лева, да искаш трудно ще си купи нещо калпаво.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   03-10-20 09:41

Тъй като в темата се заговори за DxO, реших да погледна. Имам D7200, за който знаех, че е с най-добрия APS-C сензор - поне допреди няколко години.

Поглеждам обаче преди малко, и виждам, че все още това е най-добрият АPS-C сензор. D7200 като модел е вече на 5 години. [cool]

Цък

Конкретно по темата:
Поне за APS-C сегмента, ако имате D7200, не бързайте да го сменяте.[smilie7]



Публикацията е редактирана (03-10-20 09:44)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: kvakioh   
Дата:   03-10-20 12:09

Идва супер А9 с 40-50Мпикс, нова конструкция и развитие...

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Yog   
Дата:   03-10-20 14:06

Не знам кои са kvakioh и swqaz, но от поста на swqaz, написан тая сутрин, лъха толкова злоба, комплексарщина и откровена простотия, че ми е неудобно да го чета. За него самия ми е неудобно.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: kvakioh   
Дата:   03-10-20 17:05

Aз го харесвам swqaz, иска да знае, иска да може, прави стъпки, но малко бърза. Харесвам му и кадрите.
“Уважение всекиму, вересия никому” пишеше редовно в бакалии, хоремази и т.н.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: farushko   
Дата:   04-10-20 15:51

написа:

> Не знам кои са kvakioh и swqaz, но от
> поста на swqaz, написан тая сутрин,
> лъха толкова злоба,
> комплексарщина и откровена
> простотия, че ми е неудобно да го
> чета. За него самия ми е
> неудобно.[smilie23]

Да, и на мен отдавна ми е направило впечатление, че избива някакви комплекси този индивид.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Pac   
Дата:   05-10-20 10:49

Винаги съм се чудил на хора с талант и размах в изкуството, които обаче са страшни ръбове като хора. :) Примери бол. Вероятно голямото его по някакъв начин помага да си добър в нещо. Или пък това, че си добър, пренапомпва егото.
В крайна сметка е по-добре да им слушаш музиката, да им гледаш филмите или снимките, ама да не се обаждат много много. Щото някак се разваля доброто впечатление.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: mitakabs   
Дата:   05-10-20 16:25

написа:

> Винаги съм се чудил на хора с
> талант и размах в изкуството,
> които обаче са страшни ръбове като
> хора. :) Примери бол. Вероятно
> голямото его по някакъв начин
> помага да си добър в нещо. Или пък
> това, че си добър, пренапомпва
> егото.
> В крайна сметка е по-добре да им
> слушаш музиката, да им гледаш
> филмите или снимките, ама да не се
> обаждат много много. Щото някак се
> разваля доброто впечатление.

Даже меко се изказа! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: swqaz   
Дата:   05-10-20 16:51

Прекалено ще е амбициозно да се припознавам в целия пост на Pac, но се припознавам на 100% в частта с ръбовете и лошото впечатление. Надявам се да оценявате толерантността и полит-коректността ми. Съгласен съм с това чуждо мнение, и го подкрепям.
Сега обаче е момента и вие да го направите, и да ми позволите аз също да бъда полезен с мнението ми относно дхо. И то е, че дхо е един чудесен и безпогрешен инструмент, ако знаете как да се възползвате от цифрите и графиките, които ви дава. Разчитате ли ги внимателно, ще може да си пазарите техниката за всеки един резултат, към който се стремите.
Казвам го като човек минал през достатъчно техника, и постигал всякакви резултати. Може би ще трябва и вие толерантно да признаете, че имам право на това мое мнение, без kvakioh, да ме контрира, че това не е мое мнение, и че всъщност съм подлъган от парите.

Накрая искам да попитам възмутените от моето държание. Знаете ли каква е причината думата "Его" да присъства само в постовете на фотографи, които са меко казано... абе погледнете профилите на всеки използвал тази дума [smilie3]. Също така, може да погледнете профилите на тези, които използват думата "Комплекси". Това е една задачка-закачка за некадърността и чалгата, които искат да заемат цялото пространство, използвайки най-силното си оръжие, политическата коректност [smilie3]



Публикацията е редактирана (05-10-20 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: nyamago   
Дата:   05-10-20 17:37

'Его' не е лоша дума, всеки го има - едни по-голямо, други по-малко. Въпросът е то ли ни служи, или ние му служим. Както Рас предположи, егото често е двигател към самоусъвършенстване и постижения. После да не се чудим, че постигналите някакви върхове "имали голямо его" - имат го и не следва да се срамуват от това.

"Комплекси" е обратното - не само е лоша дума, но е негативната страна на егото, когато нечие твърде дребно его не му служи като двигател нагоре, често развива комплекси. СЛучва се да са в конфликт: въображаемото и реалното его (и тогава комплексът е делтата: колкото самомнението е по-далече от действителността, толкова комплексът движи поведението вместо егото).

И двете думи, обаче, се използват в тукашните спорове неправилно, само като негативни лични оценки, за да се "ритне опонента по кокълчето под масата" (понякога и над масата някои ритат чак в зъбите [smilie10]) Да не забравяме, обаче, че тия лични квалфикации (абсолютно неправилни) идват само като реакция на агресивно поведение, съдържащо епитети и лични обиди. Оценките 'его' и 'комплекси' казани в лош смисъл не стават за първоначална атака, но са много чест контраудар след като някой е изпитал върху себе си нечий "ръбат характер".

Има граница: на способните и успелите е позволено да не крият голямото си его, аз дори съм склонен да им простя известна арогантност в поведението (защото е подплатена с постижения) - но НЕ и лични обиди, хулигански език и непровокирана агресия. Понеже Веско вече 'се припозна' - имам предвид И него, но не само. Няколко са способните и успели хора тук с подобно ръбато поведение. Не говорим за нищожествата (опа, сега аз почнах с епитетите [smilie8] ), които се държат хулигански БЕЗ да имат покритието от талант и постижения...
= = =

А по-близо до темата: групата DxO не може с лека ръка да се отхвърля като безполезна мошеническа организация. В основата ѝ лежат много познания и опит, огромното болшинство от публикуваната им работа е акуратна и много полезна. Бих разгледал критики към резултатите им само ако са подкрепени с равностойни по експертно ниво и репутация алтернативни резултати от някой друг. БЕЗ такива контра-цифри, само на 'вътрешна убеденост' всички аргументи срещу DxO са смешни.

И, да - за смяна на системата (тая тема) техническите характеристики винаги ще са ЕДИН ОТ критериите, в което източници като DxO са винаги от полза. Друг споменат критерий бяха цените - там също би помогнал някой обективен сравнителен източник (вместо обявената от производителя първоначална и 'препоръчвана' цена, ограничена до базова конфигурация с китак или голо тяло). Отаналите критерии (размер и тегло, приложимост за даден жанр) са лични предпочитания и не бива да се изказват в дискусията като Велики Истини от неоспоримия авторитет на пишещия.
= = =

Приятни смени на системи [smilie24]
[shtrak]



Публикацията е редактирана (05-10-20 17:39)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   05-10-20 18:00





Публикацията е редактирана (05-10-20 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: Julius   
Дата:   05-10-20 18:05

За 5 бона ли се хванахте? [smile]
(за един птичар това са нищо пари за обектив)

Радвайте се, че ако не ви мързи в момента има толкова възможности да изкарвате добри пари, че... всеки месец можете да си купувате по 1 обектив за толкова! Колко от вас си спомнят какви бяха заплатите 90-те, 2000, 2010... че трябваше да събираш цяла година (че и повече) за някой 20-год. таралясник, а сега за 1/2 год. си купуваш джип. Мене много ме кефи малката G-класа, най-големия му недостатък е, че ги правят в един малък град в Япония и се чака цяла година (и в Астрия, и в Германия - все се чака). Иначе рекламата му много ме грабна, знаят коя струна да дръннат гадовете! [smilie7]

p.s.
Аз мненията на жабчо ги прескачам като брошура на лидл.
Кефят ме стегнатите, математически изказвания на нямаго.


Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: kvakioh   
Дата:   05-10-20 18:12

Аз го казах, че са верни в измерванията си, просто изменят статистиката като такава. Ако купя 2-3 стенда утре и почна, ще изкарвам и аз верни резултати, като тествам 2-5 еднакви обектива или камери. И дотам. Те спират дотам и понеже мерят доста и са доста известни. И дотам.
А Веско се засегна и дотам. Охули пейка някаква, че нещо бил подведен, че чел подвеждащи постове (без да ги е критикувал никога досега!!!) и т.н Докъде стигна...дотам.
Помолил съм да премахнат постовете ми в темата, не ми харесва тона и идеята. Говорим си за нещо, което малцина са направили и ще направят. А Веско ако и като види Канон пред Сони в DxO ще изстреля ли “над 5 бона” както направи от Никон към Сони? Едва ли... Нищо лошо няма в това да даваш за кеф, но не и да сочиш кой какъв бил без да познаваш. Или поне не събирай и набирай негатив във времето без реакция на каквото четеш и после да изригнеш, а си казвай директно и на място.
Радостното е, че Веско твори и трудът му се отплаща. DxO не работят за такива като него обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: swqaz   
Дата:   05-10-20 18:21

Ееее, nyamago, чудесно четиво си създал, но може да се добавят някои неща към него.
Моите епитети удрят много по слабо кокалчето, отколкото твоя добронамерен([smilie3]) и смирено представен пост. Така ритна някои индивиди, че може и зъби да изпаднат, но това е само ако разберат какво си написал, в което се съмнявам.
Така, че може да добавиш към причините за агресивния тон и липсата на богатство в изказа, както е при мен. Мислите ми превъзхождат речта, и аз разкарвам бурените както мога :))) Не е задължително да е его. Още повече, ще го нарека така, преди да ми провърви на няколко пъти, аз се държах тук във форума по същия начин. Така, че не може да бъде изведено нито едно доказателство, че ръбатото ми държане се дължи на его. Или поне не на его свързано с фотографията.
В крайна сметка ми се ще да ритам по твоя начин, не по моя, но придобих силна алергия към буренака и няма време и нерви да съм внимателен [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: И сега се започна пак Смяна на Системите
Автор: kvakioh   
Дата:   05-10-20 18:37

От такова “ритане” може да се сцепят гащите най-много...
Накратко и част от историята- DxO Mark не са вече с DxO Labs. Също почти фалит през 2018-а и запор на всичко поставя нещата недотам добре. Което показва, че са донякъде независими като средства. Значи ако ползват най-доброто като техника за измерване няма как да са толкова зле...[smilie21]
Да кажем, че самите производители им дават каквото правят за тестове, защото са организация, фирма или дори гараж, които тестват. Това обаче са тестове на конкретни бройки, което не дава широк спектър на статистиката. Също, не отчитат промени във времето, амортизация на механиката и десетки други фактори...



Публикацията е редактирана (05-10-20 18:58)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »