Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Наводних един обектив :(
Автор: cristo   
Дата:   01-09-20 23:04

Здравейте.
От години не съм писал тук, ама ето на - по неволя пак се включвам.

Та, намокрих обилно един AF-S Nikkor 18-200 VR.
Слава богу, в сладка вода го намокрих, ама направо си течеше от него. Е, съхна 2 дни, ама работи - уффф - отдъхнах си, ей сега снимах пробно. Обаче се сещате, че от изсъхналите капчици вода, няма как да не са останали следи по повърхността на лещите вътре. Тоест, трябва да се разглоби, почисти и излъска, така да се каже. Да ме насочите къде (в София) мога да го занеса за такава услуга?
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Наводних един обектив :(
Автор: milen   
Дата:   01-09-20 23:19

Споко ;) Нищо му няма!
Аз не толкова отдавна снимах една буря и вълни
https://scontent.fiom1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/86465656_2752670064788112_643177717717532672_o.jpg?_...

и нищо нямаше ни на тялото ни на обектива ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Наводних един обектив :(
Автор: cristo   
Дата:   01-09-20 23:33

Твоите са по-висок клас и сигурно са прахо- и водозащитени, а 18-200 си е аматьорски обектив. Талото с което бях, къщо е нисък клас - от D5ххх серията.
Та като ги извадих от уж водонепромокаемото помещение на един каяк под наем, от раницата течеше вода... Вътре в обектива имаше вода! Цял един ден, разгъвайки и сгъвайки тубусите на зума, те се разгъваха отвътре мокри! Челното стъкло беше отвътре мокро и изпотено.
И от тялото течеше вода, но слава богу, като изсъхна всичко му работи. На него мога и сам да направя едно почистване на матрицата, ако има петна по нея от изсъхналите карки вода, но толкова сложен обектив не смея да отварям. Отделно пък че си нямам и представа как се отваря.

Отговори на това съобщение
 Re: Наводних един обектив :(
Автор: Synthy   
Дата:   02-09-20 09:26

Профайлд.

Отговори на това съобщение
 Re: Наводних един обектив :(
Автор: petervassilev   
Дата:   02-09-20 10:23

Любопитно ми е, проверено ли е, доколко е възможно, дали е забележимо влошаването на изображението след наводнението, особено за вида снимки, за които най-често се използва обективът.

Защото с годините всеки по-малко защитен обектив се замърсява, но ефектът не винаги е забележим. Важи и за сензора, но там проверката и почистването са сравнително по-лесни.


Отговори на това съобщение
 Re: Наводних един обектив :(
Автор: Raffito   
Дата:   02-09-20 20:22

Затова си купувайте Pentax...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Наводних един обектив :(
Автор: sirkhann   
Дата:   02-09-20 22:40

Или Olympus

Отговори на това съобщение
 Re: Наводних един обектив :(
Автор: cristo   
Дата:   03-09-20 12:54

Ами не съм проверявал. На практика, ефекта от изсъхналите капки може и да е много слаб. Разбира се, преди да го нося за профилактика, ще си направя тестове. То това не е и толкова остър обектив и може да се окаже, че не си заслужава да се плаща за някакво незначително подобрение. Но въпреки това, исках предварително да знам какви са ми възможностите за ремонт.

Значи Профайлд - мерси за съвета.

п.п. когато почнах да си събирам Никон-ската си система, Пентакс бяха много зле, а Олимпус правеха сапунерки ;) А сега вече снимам прекалено рядко, че финансово да си заслужава да сменям системата.

Отговори на това съобщение
 Re: Наводних един обектив :(
Автор: sirkhann   
Дата:   03-09-20 14:48

Това според мен със системите беше майтап.

Профайлд последно не ми взеха ужасно много пари за профилактика, не че не беше преди доста време, затова може и да му е добре да мине от там, ако е на години вече. Май за под 50 лв няма да ти звънят, направо ще ти го оправят. Имай предвид, че цялостно разглобяване може да излезе и повече... Виж колко вървят подобни обективи и си прецени дали да не ъпгрейднеш...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »