Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: Yog   
Дата:   06-08-20 18:57

Вижте новата Sigma 85/1.4 Art за безогледални колко по-малка е от досегашната. В ревюто ги показват една до друга, а теглото им е 1130 срещу 650 грама
https://www.youtube.com/watch?v=m92pBHYENJc

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: sirkhann   
Дата:   06-08-20 20:56

Официална страница: тук

Описание и спецификации: тук

MTF графики: тук

Галерия (има котка): тук

Ревю на Dustin Abbott: тук

Галерия от Dustin Abbott: тук

Изглежда като приятен обектив, особено за Sony Е. Най-вероятно ще получи доста добри ревюта, въпреки, че има неща, по които все още си формирам мнение... Като цяло - много хора ще са доволни от цена/качество и ще правят страхотни снимки с този обектив.

За L-mount Panasonic още не са си изиграли картата, а за останалите безогледалки с пълноформатен сензор, Sigma все още не предлага DN обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: Yog   
Дата:   07-08-20 07:01

Аз не съм чак толкова заинтересуван от детайлите. Просто ме впечатлява колко са го смалили. Това, дето всички го говореха, че безогледалните камери ще донесат по-малки системи като цяло, вече се случва. И много ме кефи [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: Mogila   
Дата:   07-08-20 10:01

Драстичното намаление на размер и тегло на един обектив, със сигурност е за сметка на нещо.
Мен лично примерите не ме впечатляват. Може да е от камерата[smilie3]
Но sirkhann е прав, че много хора ще са доволни и ще го купуват.

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: Yog   
Дата:   07-08-20 11:34

Поне в теста, който съм линкнал, тестващият не открива нищо по-лошо от "големия", точно обратното. Та спокойно намаляването на размера може да не е за сметка на нищо. Всичко се развива, защо не и конструкцията на обективите? Лично аз съм ползвал само един от новите "маломерни" обективи за фул фрейм. 18мм на Самянг. Естествено не съм му правил някакви специални тестове, но нищо негативно не успях да намеря. Снимките бяха супер детайлни, автофокуса беше тих и точен. Обективът е толкова малък, че не можеш да повярваш, че е за фул фрейм, а цената - трицифрена в левове, за чисто нов от магазина. Определено бях впечатлен...

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: hotsnail   
Дата:   07-08-20 13:05

Ще прегледам нещата. На мен ми е интересно как са се справили с дефокуса.

85GM на сони е изключително постижение в качеството на дефокуса, което предната сигма и сони 135 не могат да достигнат. 135А на сигма е близко, но пак има какво да се желае.

Ако цената в БГ е около 3 бона, трябва да е видимо поне на нивото на ГМ-а.

Още не съм гледал тестовете, а и бих искал да видя преки сравнения от добър фотограф.

Тука е добре да се сравни и със самянг, който не е точно на нивото на ГМ, но е много добър, лек и струва 1000 лева. Отделно е Сонито 85/1.8 и цайса Батис на 1.8.

Сигма по мое мнение допускат грешка с този обектив в краткосрочен план. Далеч по-небходим е 105/2 с възможности за близък фокус. 100мм е минималното за близки кадри. Там перспективатана на 50мм и дори 85мм криви лицата. А все още няма подходящ модел освен старата сигма 105/2.8, която е много голяма и тежка и аз продадох моята. Други варианти са Канонските макро обективи - аз си избрах стария класически макро на Канон. Новия Л като че ли не дава много повече за портрети специално

ПП 85мм се ползва и за спорт и събития и там ГМ е малко туткав. Ама 85/1.8 е светкавица и е супер лек. Та.....ина вариант сигмата да е добър компромис да замести двата сонешки обектива за някои хора. Ама пак има и самянг.....



Публикацията е редактирана (07-08-20 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: sirkhann   
Дата:   07-08-20 19:28

Samyang за тия пари е страхотен, има и приятен образ за портрети точно. Sigma-та ще стъпи на поне едно 2000-2200лв.

Спрямо 85 ART HSM, MTF е малко по-висок, но пък старият ART е по-добре коригиран за геометрични изкривявания, т.е. след корекция, разлика няма да има вероятно. Заради по-малкото аберации, новата DN версия все пак ще изглежда по-остра. На близко за мен има проблем с бокето, както и преди фокусната равнина с DN.

В едно 95% от случаите, резултатът ще е отличен.

Колкото до 135мм - златният стандарт все още си остава Sonnar 135 във няколкото му версии. Хората, които имат ZA 1.8/135 вероятно са най-добре. Dustin Abbott има сравнения както между двете 85 ART Sigma обективи (DN Art и Art HSM) в ревюто на DN, така и между Art 135/1.8 и Zeiss Milvus 135/2. Предвид, че в базара има два Sonnar 135/2, които са със същата конструкция като Milvus, и на половин цена, не разбирам как тези обективи седят да се продават вече толкова време [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: sirkhann   
Дата:   07-08-20 20:02

Само да дам пример какви неща в бокето ме палят на секундата - гледайте областта където фокусът преминава в дефокус или отблясъците, където има такива (снимките с тревата).

1 2 3 4 5 6 7 8

Това, обаче, се получава при точно конкретни условия, рядко би било проблем. Просто аз много обичам да снимам подобни неща и ми прави впечатление...


Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: hotsnail   
Дата:   08-08-20 18:57

Ми гледам гледам ама цялостната картинка е подобна на Самянга и не е ГМ-ска. По-малко контраст, бокето лимонее сериозно, на близките снимки има доста неприятни контури които и инак правят дефокуса малко по-разсейващ. Да не съм съвсем песимист ама Самянгито като че има по-мек дефокус.

Оправили са някои дефекти на старата сигма.... странно как чак сега ги забелязват хората в ревютата, пък преди на старата сигма арт и казваха в ревюта, че била перфектна...само дето на мен не ми харесва....

Ама цената, ако е 2200 лева, е добра новина.

Това дето Дъстина го пустосва кривенето за мен е предимство на 85-ца. Цайса Батис и той така криви. А съм забелязал, че седи готино за портрети. Същото е и с винетирането при един портретен обектив това си е предимство. Картинката без корекции изглежда готина.

Ако се взема за репродукции така или иначе ще се затвори на 5.6 т.е. винета ще изчезне. А и вероятно няма да се избере кривящ обектив ......



Публикацията е редактирана (08-08-20 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: sirkhann   
Дата:   08-08-20 19:04

Май кривенето е консенсус за много хора, че е едно от нещата, които биха жертвали, защото се оправя лесно с профили. LoCA-не толкова.

За съжаление повечето ревюта мерят острота и разни аберации, обаче анализът се прави на всеки параметър поотделно. Много рядко можеш да разбереш как тези параметри си взаимодействат, какво е предпочел дизайнерът. Още по-рядко от ревюта се разбира къде даден обектив би блестял и как изглеждат изображенията спрямо няколкото му конкурента в реална среда и в различни сценарии.

В момента за Sony E има толкова много 85-ици, че човек доста трудно може да се ориентира. Samyang е евтин и компромисен избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: hotsnail   
Дата:   08-08-20 19:30

Ширкане така е евтин е Самянга ама картинката ме кефи....Ако не бях взел ГМ щях да взема Самянг и щях да се кефя. Сигмата ...ми ммм не съм сигурен, може би дори бих гледал сонито 85/1.8 или предната ми 85-ца Батиса ....

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: sirkhann   
Дата:   08-08-20 19:45

И аз затова казвам, че си формирам мнение. За съжаление може и да не ме огрее, освен ако не върнат билетчетата, ударя кьоравото и мина на Panasonic. [smilie5] Ако това стане, най-вероятно ще има и Lumix 85/1.8 S Pro.

За старата Sigma 85 имаше страшно много ентусиазъм, защото нямаше много и толкова добри 85-ици. Даже аз имах първата, преди Art версията.

Сега - както се съгласихме, има прекалено много и прекалено хубави обективи за Sony, дори само нативните да броим. Засега са доста по-малко за L, като в момента единствената конкуренция е Leica Summicron SL 90mm f/2.

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: sirkhann   
Дата:   08-08-20 20:21

Представяне на Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art от ГИД на Sigma - Казуто Ямаки (YouTube)


Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: hotsnail   
Дата:   08-08-20 20:37

да за Сони доста опции има сега.

За 85-ци особено. Дори не сме дискутурали Вилтрокс/Токина 85/1.8. А май не е лош и е супер евтин. А аз си взех на майтап 75/1.8 на самянг и той е евтин дребен и лек. Нямам още достатъчно кадри. Друга опция е тамрон 70-180/2.8 - много кефещ обектив за мен

Аз също имах предната Сигма 85 преди арт. Не беше никак лоша. С адаптер на а7м2 я ползвах и по-хубаво боке имаше от Батиса. Имаше аберации може би ама дефокуса кефеше. Даже спрямо Канон 135/2 вади готини кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: sirkhann   
Дата:   08-08-20 20:59

Вилтрокса за Фулфрейм не съм сигурен колко е универсален. Аз го ползвам на Fuji и го намирам за интересен откъм рисунък, но самата дължина на APS-C в момента не я ползвам толкова много. Определено за панорама/пейзаж, едва ли ще е най-добрият избор, особено на FF.

Доколкото виждам от видеото по-горе, са опитали да направят доста хитро нещо, оптимизирайки основните параметри на Sigma 85/1.4 DG DN, включително праволинейността на фокусната равнина. Ако са нацелили ваксата, ще е много универсален обектив.

Има и симулация на оптичните пътища. Досега не ми е правило впечатление, но страничните лъчи минават по-близо до центъра, отколкото централните... [smilie10] Донякъде може би това е обяснението защо средата на кадъра има по-висока MTF стойност от абсолютния център.

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: nevermess   
Дата:   10-08-20 13:49

На мен Сигмата ми харесва повече:
Sigma 85 1.4 art vs Sony 85 1.4 GM
Цената и е перфектна сравнено със Сони-то...

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-20 15:51

Подобни рекламни филмчета имаше и за оригиналния Арт... а сега същите хорица викат малее колко са подобрили оригиналния Арт....

па и точно тоя пич.....има още 5-6 като него, дето всеки нов продукт е най-хубав, докато излезе следващия....

От примерите на ДПревю и на Дъстин Абот дефокуса е грубоват дори за 1.8 обектив е доста груб....

https://www.dpreview.com/samples/6938652611/sigma-85mm-f1-4-dg-dn-sample-gallery-dpreview-tv


ПП ако се гонят детайли 85 GM-а не е най-доброто. Ако детайла е приоритет сигмата може и да е по-добър избор.

Не е супер остър ГМ на 1.4 и освен това има аберации. Хубавото му е, че дефокуса му е най-хубавия от всички 85-ци в момента на пазара. Обективно е най-хубав - има много гладки лещи и не прави ефекти в кръговете (което и сигмата са го докарали, но доста други обективи имат артефакти в бокето) и другото е, че има много нисък механичен винет, което прави бокето кръгло. Накрая границите на бокето обикновено са много много меки и става мазно и плавно, което определено не е така при новата сигма......



Публикацията е редактирана (10-08-20 16:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: Simbon4o   
Дата:   10-08-20 16:24

Новата сигма 85 арт:
- прекалено мазно боке, като от телефон
- ужасна дисторсия, която на видео не е добре да поправяш. Ако беше 56 1.4 за кропка е ок, но това уж е висок клас
- на близки дистанции има халиране, а предимно там ще се ползва защото все пак е портререн

Това са нещата, които аз видях и ми бяха достатъчни да не го харесам. Обектива е правен да се продава на масите.

85GM не е лош, но е прекалено клиничен. Ако снимам фешън - ок там характера на обектива е минус.

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-20 16:42

Симо за "Фешън" има 24-105/4, 70-180/2.8 и подобни обективи. 85-цата май не е супер удобна ако искаш да хванеш някой по изкълчен ъгъл на разчекнат модел.

Вчера гледах това клипче, което обяснява, защо 85-ца на 1.4 не е най-доброто за всички стилове снимки.

От моите наблюдения 85-ците са за снимане на портрети, хора по събития и спорт в зала на слаба светлина. Сигурно се ползват за репродукции ако не кривят. Пропускам ли нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-20 16:49

BHPHoto

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: sirkhann   
Дата:   10-08-20 17:53

Точно пък примерът с кака Линди е доста показателен защо няма смисъл от светъл обектив - тя снима в студио със супер остро осветление на минимум едно f/11. Естествено, че ще предпочете варио обектив, за да й е удобно да кадрира, при положение, че въобще максималната светлосила и колко са ти добри краищата на обектива на безкрайност няма никакво значение. Обърна ли внимание с колко човека колектив снима и колко слоя грим има по модела, защото се вижда всяка пора?

85мм е много универсална дължина, която ти позволява да снимаш дори пейзажи. Остротата на отворено и липсата на аберации ще е много хубаво за сватбените фотографи, вероятно.

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: Yog   
Дата:   10-08-20 22:02

Гледах интервю с един, който снима холивудските звезди за плакатите на филмите на едно от големите студия. Не мога да намеря сега видеото в тубата. Казваше, че 90 процента от снимките му са с еквивалента на 50мм обектив. Мисля че беше 80мм на средноформатната камера, с която снимаше. Та той ползва един твърд обектив. Фотографката, дето е линкнал hotsnail ползва два зума и даже макро... Едва ли има универсална формула.

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: Mogila   
Дата:   10-08-20 22:17

Фотографите, снимащи мода снимат на 80% със 70-200 обективи. Канон разбира се :) Също 100 Макро Л се ползва доста.

Тези 85ки твърди са за хора, които снимат за удоволствие. Предимно.



Публикацията е редактирана (10-08-20 22:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: kvakioh   
Дата:   11-08-20 07:17

85/1.2

Отговори на това съобщение
 Re: Новата Sigma 85mm за безогледални
Автор: hotsnail   
Дата:   11-08-20 19:30

kvakioh написа:

> 85/1.2

много се бях запалил с тия адаптери за канонче такова. Ама мк1 нещо не уцелих бройка а и малко странна картинка. мк2 може би.. обаче пак сравнявал съм с ГМ-ката.... и не е нещо кой знае какво отгоре. А трябва да дам към 3 бона. Новия канон като че ли е много добър от към острота. Има избор.....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »