Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Farewell Christo
Автор: X_C   
Дата:   31-05-20 23:02

Farewell Christo


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: nyamago   
Дата:   01-06-20 03:07

Шапки долу!

Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: kvakioh   
Дата:   01-06-20 07:34

Велик! Майстор, сътворител.

Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: kasad   
Дата:   01-06-20 07:42

И българомразец...

Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: petervassilev   
Дата:   01-06-20 09:33

За мен е много тъжна новина.

Считах го за вечен, с дългото планиране на проектите, продължителните коментари след всеки проект, адаптирането на системните идеи към новите технологии, неговата практичност и изобретателност в различни области. Дъщеря ми ме посъветва това лято морските пластмасови инсталации ще бъдат посветени на Христо Явашев [smilie2].

Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: X_C   
Дата:   01-06-20 10:07

Ами, вечен е, въпреки краят му. Има фондация тя ще продължи проектите.


Касад, какви глупости говориш?[smilie11] Опреледено си че само Светата Тройца Мегафоните на СССР Волгин/Андролова/Дачков. Като не си запознат и глух, моля недей да бръщолевиш лъжи и глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: Raffito   
Дата:   01-06-20 13:04

Все пак поседния му проект-Опаковането на Триумфалната арка...
ще е факт. Кристо


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: Raffito   
Дата:   01-06-20 13:17

Ето какво е казал Кристо приживе:

"Красотата,науката и изкуството -винаги ще триумфират"- Кристо


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: Djoro   
Дата:   01-06-20 14:44

Творчеството на Христо Явашев (Кристо) е свързано с опаковката като създаване на нов живот на вече познати архитектурни форми, като опаковката със своята нова материя на формата и красота на детайла, даващи съвсем друго звучене и присъствие. До него винаги е стояла като творец и съпругата му, достоен съмишленик.
Вечна му памет на Авашев!

Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: laa4   
Дата:   02-06-20 14:04

Поклон,пред твореца ![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: laa4   
Дата:   02-06-20 14:26

Да се надяваме на творческа-биографична книга на Български език.А не само берелеф,Габровски формат,на тиха уличка [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: crownmaker   
Дата:   02-06-20 14:29

RIP!

Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: Raffito   
Дата:   04-06-20 21:04

Събота 6.юни от 12,30часа по Nova TV "Да ходиш по вода - премиера.филм на Андрей Паунов.
Да ходиш по вода - премиера

България / 2019

Документален филм


Режисьор: Андрей Паунов

Документалният филм „Да ходиш по вода“ разказва за световноизвестния артист Кристо и неговото приключение, наречено „Плаващите кейове“. Идеята за този проект се ражда още през 1970 г. в артистичното съзнание на Кристо и неговата жена и партньорка Жан-Клод.
През 2016 г., 7 години след смъртта на Жан-Клод, този изумителен шедьовър, който позволява на посетителите да ходят по вода чрез свързани полиетиленови кубове, обвити в ярък жълто-оранжев цвят, най-после става реалност. Проектът е осъществен в езерото Изео, намиращо се в подножието на Алпите, а изборът на локация е само първата крачка в този комплексен процес.
„Да ходиш по вода“ въвежда зрителите да видят какво се случва при организирането на такава мащабна арт продукция и какъв темперамент е нужен, за да станеш свидетел на нещо, близко до истинско чудо. Освен Кристо във филма ще видят и неговия племенник Владимир Явашев, който през последните години е дясната ръка на световния артист и участва в създаването на всички негови проекти. Режисьор на лентата е Андрей Паунов.

„Да ходиш по вода“: премиера на 6 юни, събота, 12.30 ч. по NOVA


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: Raffito   
Дата:   04-06-20 21:10

https://nova.bg/series_movies/movies/3343



Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: petervassilev   
Дата:   04-06-20 22:48

Как няма да познаеш кой е авторът на тази весела инсталацийка? Беше в Рейна София, от частна колекция.

CHRISTO, Gabrovo, Bulgaria, 1935

Wrapped Road Sign
1963
Reina Sofia Museum


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: X_C   
Дата:   05-06-20 11:39

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: petervassilev   
Дата:   05-06-20 13:34

Виждал съм ранна картина (не инсталация) на Христо Явашев и в Националната художествена галерия.

В новата част на галерията, на която се опитват да наложат името "Квадрат 500" (години робство? [smile]) вместо просто "Квадрат", "Новият квадрат" или нещо друго неутрално и кратко, както е прието по света.


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: Raffito   
Дата:   06-06-20 14:04

3 годинки от живота ми минаха в този "Квадрат 500" .
Може да го кръстят и по друг начин...[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: Raffito   
Дата:   14-06-20 08:05

Защо Кристо напусна България -"Повече не издържам":

В комунистическата си родина той се е чувствал контролиран и несвободен. И е виждал само един изход: бягство.
Габрово – град в сърцето на България, чийто жители са известни със своя нестандартен хумор, остроумие и пестеливост. В този 60-хиляден български град на 13 юни 1935 година е роден Христо Владимиров Явашев. Семейството му е 5-членно – има три деца, все момчета. Още в детските си години Христо открива изкуството – благодарение на майка си.

Цвета Димитрова, която преди да роди трите си деца работи като секретарка в Художествената академия в София, поддържа контакти в артистичните среди на България.

„Културни дейци по онова време идваха редовно вкъщи", спомня си братът на Христо – Анани Явашев. Той и Христо тогава изнасяли представления пред гостите, разказва в материала си "Дойче веле".

Семейството получавало много подаръци от известни хора на културата и изкуството. Голяма част от тези предмети са загубени безвъзвратно при множеството пренасяния на семейството, или били одържавени след идването на комунистите на власт.

Живот в бягство

Историята на семейство Явашеви е история на едно постоянно бягство. На 18 март 1913 година, след убийството на гръцкия крал в Солун, България се оказва във война със Сърбия, Черна гора, Турция, Румъния и Гърция. Живеещите в Солун българи са прокудени. Явашеви са заподозрени за съучастие в атентата, тъй като дядото на Христо бил богат човек с голям имот, в който често се събирали хора на изкуството. Дядото е задържан, но бабата и майката на Христо успяват в последния момент да избягат от Солун в България.

Тримата братя в семейството преживяват много тежко арестуването на баща им, който бил известен инженер. Той става жертва на чистката срещу интелигенцията в страната, извършена след навлизането през 1944 година на Червената армия в България. Само за 4 месеца са избити 30 хиляди души в страната – заради съпротива срещу новата комунистическа власт. Бащата на Христо е хвърлен в затвора, откъдето години по-късно излиза, но е рухнал и напълно съсипан човек.

Докато бащата е в затвора, майката на Христо се бори за оцеляване: по разказите на Анани Явашев, тя е била принудена да продава даже и от покъщнината, за да осигури прехраната на децата си.
Точно тези моменти се запечатват дълбоко в съзнанието на подрастващия Христо, които по-късно го отчуждават силно от родината му. След като завършва средното си образование, през 1952 година той записва Художествената академия в София, където следва до 1956 година. Но това изкуство, направлявано изцяло от държавата и показващо щастливи селяни, богати реколти, държавни ръководители, социалистическото величие и превъзходство не било изкуството на Христо. През 1956 година той заминава за Прага, където живее чичо му. Там той рисува картини, за да преживява някак.

В едно писмо до брат си Анани той пише: „Повече не издържам. Няма никакъв смисъл да се срещам с хора, които цели четири години (в Художествената академия в София, б.ред.) така и не ме разбраха; хора-егоисти, които ме унижават и си въобразяват, че само те разбират от изкуство. Изкуство, което е долна лъжа и цинична безсмислица – това изобщо не може да бъде никакво изкуство. Аз съм художник и искам да правя изкуство, което в България се оказа невъзможно."
В Прага се усещал западният полъх, писал още той на брат си, но Христо не останал дълго в Прага. Там той се сближил с група лекари, които също се готвели за бягство. Заедно те подкупили един митничар, който в един студен януарски ден на 1957 година ги скрил в един пломбиран товарен вагон. През цялото време Христо се страхувал да не бъдат издадени и си отдъхнал чак когато стигнали във Виена. Там му помогнал един приятел на баща му. Така Христо станал Кристо – художник на свободна практика.

В досието но Христо, водено от българската Държавна сигурност, след неговото бягство е записано следното: „Няма да бъде завеждано съдебно дело, защото не притежава никакви материални ценности в страната." Никой не говорил за бягството на Христо – нито колегите му от Художествената академия, нито в неговото семейство. „Хората се страхуваха да говорят за това", спомня си брат му Анани.

След като Кристо и съпругата му Жан-Клод през 1985 година опаковат моста Пон Ньоф в Париж, българската общественост почти не научава за това. Само в досието му в ДС е добавена една кратка отметка от кореспондентката на БТА тогава с гриф „За вътрешно ползване".
Не е чувствал България като своя родина

Четвърт век изминават, преди да падне комунистическият режим и в родината му отново да се заговори за Христо. Самият той рядко е говорил за годините, прекарани в България, и дори с огромно нежелание е разговарял на родния си език – ако въобще. Събитията в неговото детство и невъзможността да погребе родителите си го карат да забрави за родината си. Която той и не е чувствал като своя родина.

Смъртта го застигна в неговата родина по избор – Ню Йорк, където той почина на 84-годишна възраст. Днес Кристо щеше да навърши 85 години.


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: Raffito   
Дата:   14-06-20 08:12

https://www.vesti.bg/bulgaria/poveche-ne-izdyrzham-zashto-kristo-napusna-bylgariia-6110892



Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: laa4   
Дата:   14-06-20 16:02

Друго време,Франция,постимпресионизъм. И неспокоиният дух,на Пол Гоген,търсещият творец в един колоритен минималистичен свят,далеч от комерсиализма , на либерална Европа.Изкуство,космополитно осводено от идеологии и конюктура.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Farewell Christo
Автор: petervassilev   
Дата:   14-07-20 00:55

Среща на Кристо със студенти преди няколко години. С ентусиазъм и чувство за хумор разказва за проектите (22 реализирани, 37 отказани за 50 години), за Жан Клод, за свободата, споменава шеговито и за българско участие в "плаващите кейове".

Започва от 15-та минута, дългичко е, но е изключително интересно и поучително оптимистично, според мен. И е доста забавно.



Публикацията е редактирана (14-07-20 01:01)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »