Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 D610, D800E или Sony A7
Автор: yavornik   
Дата:   03-06-20 19:11

Моля да чуя различни гледни точки, нуждая се от съвет.

Снимам с Никон Д7500, имам обективи за него съответно, които са за кроп матрица, освен 50/1.8. Снимам само пейзажи. Искам да опитам какво ще постигна с фулфрейм, като стартово не съм готов да инвестирам 5+ хил. в техника. Идеята ми е да взема бюджетно ново или не фулфрейм тяло, с един хубав остър широк обектив, не задължително светлосилен, втора ръка, от порядъка на 12-24 като диапазон. Всички по-дълги мм ще си снимам с кроп тялото. Ще поснимам така малко, и ако преценя за себе си, че има смисъл за мен, ще инвестирам вече в хубаво ФФ тяло и стъкла в повече дължини. Представям си цена от до около 1500-1600 лв за тяло и не повече от 1000 за обектив. D800E e твърде старо тяло, но доста хвалено, привлича ме по-голямата резолюция на матрицата му, тъй като се притеснявам дали картинката от другите две няма да е твърде близка до тази на кропката, която имам. В момента има едно в базара за около 1300 лв на 30к кадъра. Не ползвам високо ISO, така че това представяне на телата не ме вълнува. Не ме интересуват и следящи фокуси по очи или без и т.н. Винаги фокусирам на единична точка. Дали да е ДСЛР или безогледално нямам претенции, не съм снимал с втория тип апарати, но нямам добри впечатления откъм ергономията им като седене в ръката от малкото пъти, когато съм хващал такова.

Какво бихте ме посъветвали?

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: yavornik   
Дата:   03-06-20 19:15

Пропуснах да кажа, че Д610 поне според сайта им продава нов за 1300 лв в емаг. А7 е 1700 лв също нов.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Yog   
Дата:   03-06-20 19:45

За толкова конкретна употреба, бих купил тялото с най-много мегапиксели. При добър обектив, това ще даде най-голяма разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: kvakioh   
Дата:   03-06-20 20:32

Ново не, но примерно D810 e ок. Само 12-24 като диапазон има само Сигма такава и дотам. Филтрите ако се ползват са по-скъпи.
Всъщност, само Сигма имат 12-24 и Сони, като Сонито е доста кеш.
Нещо такова бих заформил- D810, Tamron 15-30/2.8 или Токина 16-28/2.8
D800/810 е като Сони А7R, но не го препоръчвам, въпреки че снимам отдавна с такова тяло.
Най-лесното е един Токина 14-20/2 за 7500 и пей сърце без Фф тяло и обектив/и.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: ZENON   
Дата:   03-06-20 20:40

Аз също снимам предимно пейзажи и мога да кажа уверено, че м/у кроп сензор и ФФ, макар и стар (А7) има доста разлика.
Аз бих взел А7 (по-скоро А7-2) или А7Р (макар, че там има една заигравка на ниски скорости).
Самянг 18/2.8 (въпреки, че снимам с 14/2.8) и нещо 28мм (Сони имат един добър 28/2).

ДСЛР вече не ми е опция, освен ако не ми го носи някой друг.
Ще ти трябват 2 до 3 батерии с описаният вариант, въпреки, че аз така и не успях да опукам една батерия за един ден (до сега).

Телата можеш да ги вземеш на старо и мисля, че ще влезеш в бюджета (без 28мм, който може и да е ръчнофокусен Олимпус 28/2.8)

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Simbon4o   
Дата:   03-06-20 21:24

Аз бих взел малка и лека система с хубави обективи, защото хубав обектив може да даде по-голяма разлика от размера на сензора. При това положение Д8хх ми отпадат понеже само тялото е 1кг. Няма и компактни и леки обективи за него. Иначе се намира по 1000 и малко лв втора ръка и това го прави добра оферта.

С други думи - ако гониш цена - ДСЛР на старо и обективи за него.
Ако гониш тегло и размери - безогледалка с хубави обективи, за сони има и доста на старо вече понеже е по-отдавна на пазара.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: yavornik   
Дата:   03-06-20 21:27

Благодаря за мненията!

12-24 като диапазон казах напосоки за ориентация, не е нужно да е точно това обектива като дължина.

kvakioh, смяташ ли че Токина 14-20/2 ще даде оптически разлика в качеството с Никор 10-20, който имам сега? Говорим в реалния живот, без пикселоброене на 300%. Светлосилата му няма да я ползвам реално.

ZENON, не смяташ ли, че при опит за смяна на едно не лошо кроп тяло с ФФ такова, има резон за пейзаж конкретно да търся повече пиксели? В тоя ред на мисли не намирам безогледалка с по-добра резолюция от 24 Мп на търсената цена. Или смяташ, че разликата между 24 и 36 Мп би се видяла само на много голям принт? Аз си представям, че ще даде повече детайл, което при пейзаж е важно.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: ZENON   
Дата:   03-06-20 22:53

yavornik,
за мен 24МП са много добър компромис м/у резолюция и възможности на оптиката, която ще се ползва.
Все пак не всички стъкла са с резолюция покриваща голяма резолюция на сензора.
Тук не коментирам вярността на репродукцията, която по-големия сензор позволява.
От както снимам с ФФ, не си помислям за кроп, въпреки по-малкия размер.

Естествено, говоря от моята камбанария.

Успех!
P.S. Не се занимавам с принт и нямам идея там какво се търси и колко МП ще ти бъдат достатъчни.
24МП са достатъчни и за умерен кроп.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: victory13   
Дата:   04-06-20 01:41

Първо, сегашната ви камера поставя по-високи изисквания към обективите, отколкото посочените в питането!
Ако е само за опит, взимате най-евтиното... вероятно 610.
Потърсете krist на лични, той снима /или -ше/ пейзаж с 610 и 18-35.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: kvakioh   
Дата:   04-06-20 07:52

A7-не
А7R-само версия II на старо. Обективите са 1-2, които ще станат за широкото и то с адаптор.
D810-да, пак 1-2 обектива само
Токина 14-20/2- отличното допълнение към 10-20 за 7500.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: yavornik   
Дата:   04-06-20 09:52

kvakioh, относно Токина 14-20, да разбирам, че резултатите с този обектив ще ми харесат повече, изключвайки факта, че не покрива диапазона 10-14 ли? Имате ли личен опит с него, притеснява ме високата цена / 1700 нов ако не се лъжа /, и че доколкото прочетох е само за кроп тела, така че ако все пак в един момент купя ФФ ще е неоправдана инвестиция.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: marves   
Дата:   04-06-20 10:51

Човек... имал съм буквално над 50 апарата и поне двойно толкова обективи, от среден до най-висок клас... включително кропки, D800, D810, A7, A7R, A7RII и много, много други... обективи съм пробвал Nikkor 14-24, Tamron 15-30/2.8 (едни от най-великите на пазара)...

По същество - имаш D7500 и според мненията ти, той си ти харесва и възнамеряваш да продъжиш да го ползваш.

Вземи му Nikon AF-P DX Nikkor 10-20mm f/4.5-5.6G VR - струва 599 лв. в момента нов в магазина и си готов за приключения.

Ревюта - Първо , Второ , Трето

Обосновка - D7500 има по-добър сензор за пейзажи, отколкото ще ти е необходим, дори за върховни разпечатки на NatGeo, ако стигнеш до това ниво. А предложеното обективче е много качествено като оптика, особено за парите си, и няма да те "спъва" за пейзаж.

Като напреднеш с обработката (а тя е важна за пейзаж), ще ти се лиши съвсем смисъла от фул фрейм последно поколение, защото ще се научиш да снимаш в клин, да наслагваш кадри с различни експозиции, когато е необходимо (същото ще се случва и с ФФ камера).

Иначе, ако те "сърби", реалния ъпгрейд ти е A7RII, ако ще броиш пикселите, разпънати на 100% на монитора.
Но, когато смалиш еднакви кадри от D7500 и A7RII до резолюция за Web или печат (да, и при печат се ползват по-ниски резолюции) няма да видиш разлика в кадрите. Отделно, че за ФФ ще ти трябва обектив на поне двойна цена, с двойно по-голям размер и тегло.

Не си мисли, че 36MP/42MP са някакво превъзходство над 24MP (качествени, които ще получиш с комбинацията D7500+AF-P обектива). Реалния плюс всъщност ще по-добрия динамичен обхват на хубавия ФФ сензор (но все пак трябва да е ново поколение ФФ, за да не се окаже, че всъщност взимаш ФФ с по-лоши изходни файлове от твоя D7500).
- динамичния обхват се преодолява с 2-3 кадъра с различна експонация в клин, нещо което е хубаво да се превърне в практика при снимане на статични обекти с голям динамичен диапазон на сцената, в която група спадат пейзажите. Купуването на добър ФФ не те отървава от това занимание, просто може да "спаси" положението, ако си допуснал невнимание по време на снимането. Което е лоша практика.
- 42MP ФФ с добър обектив (1000лв+ втора ръка, 2000лв+ нов) единствено ще ти даде мъничко повече свобода в кропене, спрямо кропката ти на 24MP. Това също е лоша практика. Но не си мисли за някаква "уау" разлика, реално до 30-50% повечко кроп ще позволява.

Sony A7 първа версия има по-кофти сензор от D7500 за пейзажи.
D800E/D810/A7R/A7RII са с добри сензори за пейзаж, но аз не бих взел някое от тях пред D7500 специално и изключително само за пейзаж.

Светъл широк обектив f2-2.8 (съответно скъп) само, ако ще "замразяваш" звезди на нощно небе. Иначе няма смисъл - много по-тежък и голям, по-скъп. Особено за хубави краища на кадъра при звезди си трябва доста добре направен светъл обектив, отиваме към 2500лв+ само за него. И ФФ тялото трябва да е от хубавите, тоест отиваме на A7RII за още 2к лева втора ръка.

Пейзаж, включително и на сумкрак/нощ, без да се вманиачаваш по звезди, ще снимаш на f8-11, където никончето за 599лв ще се справи превъзходно и без доловима разлика спрямо ФФ комбинация за 5 хилки.

Ако пък те влече просто ултраширокото и ти се иска най-най широко, виж и Sigma 8-16mm за D7500, но там трябва да подбираш, защото има бройки с децентрирани лещи (мажат от някой край на кадъра). Ще ти даде 12мм широчина (приравнено към ФФ) на сравнително ниска цена и задоволяващ резултат. И после ще разбереш, че толкова широки кадри няма да правиш, след като се наиграеш, защото това е прекалено широко и изисква огромен майсторлък в позициониране на апарат и кадриране, за да се получи приятна композция.

Реално с достатъчно хъс и търпение, завиваш един 18-55 китак на D7500 и правиш панорамни кадри, които стакваш в последствие на компютъра при пейзаж и получаваш същото, че и дори по-добро качество на картината спрямо ФФ комбинация за 5 хилки (заради супер високата резолюция от сглобените няколко кадъра, която ще скачка/заличи всякакви недостатъци при преоразмеряване).

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Imaginarium   
Дата:   04-06-20 11:35

Аз бих заложил на D810 + Tamron 15-30 2.8

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: ZENON   
Дата:   04-06-20 12:47

Marves, нещо си се объркал със сензорите.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: victory13   
Дата:   04-06-20 12:55

това не променя обективността... а и грешката е в правилната посока /не е 24, а 21...около/ [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: yavornik   
Дата:   04-06-20 13:02

marves, благодаря ти за изчерпателното мнение.

Всичко, което казваш, ми минава през ума и на мен, но нямам обективно мнение, тъй като не съм снимал с фулфрейм или пък със скъп прехвален обектив на него още по-малко. 10-20 Никор имам, харесва ми като острота и цветове. Поради изказаното от теб мнение именно искам да взема един вид пробно бюджетно ФФ тяло, за да видя като как ще ми се стори всичко, и пак както каза се притеснявам, че ако взема стар ФФ със старо поколение сензор и резолюция колкото на кропката ми, няма да видя нещо различно. Говоря за пейзажна фотография, на ниско ИСО и затворена бленда, за да не кажат всички, че не съм прав.
Иначе освен 10-20, ползвам 18-140, 70-300 VR за кроп тяло и 50/1.8 G.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Synthy   
Дата:   04-06-20 13:05

Щом си решил да си начешеш крастата за да видиш как е - купи си (Д800Е) [smile] После ще продадеш нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: exobexo   
Дата:   04-06-20 13:27

Привет,

Като човек, който снима предимно пейзаж бих ти препоръчал д800е.

Може да е стар, но 36мп са доста повече от 24, което за пейзаж е от голямо значение. Няма да сбъркаш а напротив, смятам че точно това тяло ще ти свърши перфектна работа като за начало.

Поздрави! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Julius   
Дата:   04-06-20 13:45

Ако твърдо си решил да се преориентираш към безогледални тела (и по-специално тези на Сони) хубаво е да съобразиш няколко неща:

1. Бюджетът ти не е голям - каквото и да купиш после има голяма вероятност изобщо да не успееш да продадеш. В тази връзка във Фотопавилиона в момента предлагат Sony Alpha A7R II под наем за 40 лв./ден. Ако е за начесване на краста - за един-два излета сред природата това може да се окаже по-изгодния вариант?

2. По-старите ФФ на Сони (А7-серията) са по-енергоемки, чак от 3-то поколение, каквито обаче с посочения бюджет не можеш да си позволиш, вече са по-издържливи. Аз все още снимам с един A7R (36 мпкс. са ми предостатъчни) и с по-малко от 3 батерии не тръгвам. Ако преходът е по-дълъг или съм на палатка - минимумът е 5 батерии. Досега с една батерия дори 300 кадъра не помня да съм успявал да докарам, а ги дават даже 340 по техн. спец. Зимата е дори още по-осезаемо - при дългите експонации по изгрев/залез може да паднеш и под 80 кад./батерия.

3. Сони 12-24 е страхотен обектив, имам го, но освен че не вярвам да успееш да го намериш за 1000 лв. (дори и краден; а ако си като мен - разни съмнителни изобщо не ми минава през ума да купувам), но за много по-малко пари по-добре се ориентирай към Карл Цайс 16-35/4 - дори и в момента гледам, че го има в базара за 1200 лв. Снимал съм и с него - качеството и на двата е страхотно, на тегло са почти идентични, но голямото предимство на Цайса е, че по-лесно и по-евтино можеш да му сложиш филтри (неутрален, поляризационен), защото има резба. И на 12-24 могат да се сложат филтри, но освен че става с повече пари, по-тромав е и самия процес на поставяне, махане, вкл. и съхранение (заради обема на филтрите). Освен това ако предпочиташ да се рамотаваш из планината само с 1 обектив - 16-35 е една идея по-универсален. Преди да окомплектовам тялото и с 24-105/4 се скитах само с широкия и трябва да ти кажа, че 12мм рядко са ми трябвали (най-много съм се кефил на 14мм), но 35мм на Цайса винаги са били за предпочитане пред 24мм на Сони-то.


Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: marves   
Дата:   04-06-20 14:01

yavornik - ти реално имаш наличната техника за творене, дори си и харесваш никора 10-20 (който си е добър обектив), но явно си имаш технически гъдел да пробваш нещо ново. Не виждам друга причина да поглеждаш към ФФ за пейзажна цел. Единствено ако тръгнеш да се заиграваш с доста плитка дълбочина на фокусното пространство (сиреч f/1.4 и подобни портретни обективи), тогава разбирам заглеждането към ФФ.

Поне вземи втора ръка тяло на цена, на която ще можеш да го продадеш в последствие, защото може да те разочарова излишното мъкнене на второ тяло с почти никаква реална полза.

Погледни D800E/D810, имат "изкълцани" АА филтри пред сензора и предоставят повече "сурова" рязкост в RAW формат спрямо D610/D800, особено в пейзажи ще се забележи. Но си искат и хубави обективи за целта.

FX никона ще можеш да го ползваш с твоите 10-20 и 70-300 обективи, но ще винетират в широките им краища, а предполагам ще са доста използваеми от средни до последни милиметри. А 50/1.8G си е пълноформатен обектив и току-виж ти е харесал повече на ФФ.

Ако вземеш A7RII, той ще е малко по-скъп от D810 втора ръка, с малко по-добра матрица за пейзаж (и не само), малко по-лек... но тепърва ще започваш драмата със скъпи нативни обективи или играчка с преходници и ръчни обективи.

Иначе аз се наиграх със страшно много техника, сега си щракам с телефон с RAW кадри и от него мога да извадя пейзажни кадри за "уеба" с качество, неразличимо от ФФ. Изисква повечко обработка и подготовка при щракане, но за мен това си е част от хобито (да не кажа дори по-интересно от самия резултат).

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: lord_kik   
Дата:   04-06-20 14:30

Погледни и Д750 страхотна камера,а повечето пиксели освен да кропиш за нищо друго не ти трябват,а и повече шум на високо iso и правят големи файлове за които се иска мощен компютър и на края всичко това се гледа най-много на 4К което е около 12мп.
За това бих препоръчал Д750 като по-универсална камера с някой компромиси,но с много плюсове.
Обективи аз бих ги класирал така според бюджета:
1.Самянг 14 2.8 лек и за цената си вади страхотна картинка,ръчнофокусен но не мисля че е проблем има си чип за фокуса,а на бленда 8-11 то почти всичко е на фокус.
2.Токина 16-28 2.8 страшен за парите си,здрав като чук,но и тежък,варио,но не може да му се навиват филтри.
3.Nikon 20 1.8 не е много широк,но почти не криви и е лек,също може и филтри да му се навиват,остър достатъчно(чак да те среже)
4.Никон 14-24 2.8 класиката на Никон,не случайно съм виждал хора с Канон да го използват
5.Tamron 15-30 2.8 страхотен,а и има стабилизация пейзаж от ръка,рядко но пък какво като го има повече винаги е по-добре.

Аз предлагам само светлосилни,понеже аз ги харесвам,но не е задължително!
П.с. имал съм Д810 и е много добър избор,но ще трябва карта ако искаш два слота,файла е големичък,няма wifi,дистанционно само с кабел,защото другото няма да му харесаш цената,екрана е фиксиран,а за пейзаж от ниско е голям бонус чупещ се дисплей.
Който и да вземеш няма да сгрешиш!



Публикацията е редактирана (04-06-20 14:35)

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: io_bs   
Дата:   04-06-20 14:50

Така описано не виждам смисъл във взимането на ФФ тяло. Според мен е по-удачно да се инвестира в по-добри стъкла.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: victory13   
Дата:   04-06-20 15:39

и кои да са тези по-добри стъкла, дето като погледнеш снимката и ще си речеш веднага: това е снимано с...

авторът си има перфектна лека и качествена система от 10 до 300 мм... не знам какво му трябва още, но ако иска да опита фф, Julius е дал най-вярната насока до момента... от павилиона тяло и 16-35 на сони ще му се вържат 65 лв за пробата... всякакви други съвети са многократно отгоре, с незнайни, и вероятно неочаквани резултати ...

успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: al.popoff   
Дата:   04-06-20 16:14

Минах от 7200 на Z6. Смених една камара стъкларии и смея да твърдя, че разлика специално в пейзажните ми снимки почти няма. Брой пиксели - еднакъв, динамичен обхват - почти еднакъв. Разлика има предимно в шума при по-високо ISO, което може да е проблем а може и изобщо да не е. Зависи какво и как снимаш, как обработваш и изобщо пречи ли ти лек шум или го приемаш като част от крайния резултат. Разрови се из flickr групите и виж снимки правени с техника сходна до твоята. Може би ще се изненадаш. Отделно, че по мое мнение ултраширокото стъкло не винаги, дори рядко е най-добрият избор за пейзаж. Също така обработката на суровите кадри е от еднакво, дори понякога от по-голямо значение от камерата. Има много причини човек да мине от APS-C към FX и равен брой да не го прави, но снимането на пейзажи за мен не е добра причина "за". Бих те посъветвал да скъсаш 7500-ка от снимане и да разбереш _точно_ какво и _защо_ ти липсва в тази система и да не си харчиш парите за експерименти.


Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: kvakioh   
Дата:   04-06-20 19:44

yavornik , под 1000лв е нов Токина 14-20/2. Макс 1100 да е. Диапазонът няма значение, 10мм са прекалено за кроп дори.
Иначе Д810 за мен е фаворитът тук. 24Мпикс при кроп са достатъчни, на ФФ-не. Със Сони ще има доста забъркване и ще е сложно.
Бих си останал само със 7500, който е достатъчен. Това като най-мъдро решение. С още някакви обективи, топ.



Публикацията е редактирана (04-06-20 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: yavornik   
Дата:   04-06-20 23:08

Благодаря на всички за отделеното време!

Мненията както се очаваше варират от едната крайност до другата. Може би най-мъдрото решение наистина би било да взема един хубав ФФ като Сони а7RII под наем и да пощракам един дълъг ден с него. Ако не ми се види топ като резултати, надали 5 или повече години по-стара матрица на втора ръка ФФ тяло ще ми се види.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Simbon4o   
Дата:   04-06-20 23:11

Не мисля, че сони са скъпа система към момента. Вече има достатъчно предлагане втора ръка, обективи има колкото и каквито искаш. И специално за пейзаж в момента се продава нов в магазина самянг 18 2.8 за 690лв. Пробвах го това стъкло и мога да кажа, че по-яко нещо като цена-възможности не съм виждал в скоро време. Обектива е много добър, безобразно малък и лек и в комбинация с А7ца е под 800гр. А7р2 миналата година още се намираше под 2000лв втора ръка... 16-35 4.0 е хубав обектив както казаха около 1000лв, чисто нов тамрон 17-28 2.8 e 1800лв, това са все мини, леки и с резби за филтри обективи. Не е за изхвърляне системата :) става все по-достъпна.

Въпроса в случая е - нужно ли е такова нещо или и наличния д7500 върши работа комбиниран с добра оптика и най-вече знания какво и как се прави?

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Yog   
Дата:   04-06-20 23:41

Съгласен със Symbon4o. Ако тръгнеш да правиш нова фул фрейм система, обективите които пускат Тамрон и Самянг за Сони правят тази система най-привлекателна (за мен). Но човекът пита за нещо конкретно. Аз както писах и по-горе, ако снимам само пейзажи, бих взел фул фрейм камерата с най-висока резолюзия, която мога да си позволя. Като обектив, най-много ме привлича Тамрон 17-35mm f/2.8-4, който струва към 1000 лева нов в магазина и от тестовете които гледах, предлага супер представяне за тия пари. Системата му за автофокус не била от най-модерните, ама нито дърветата ще ми избягат, нито скалите [smilie5] Пък и със зум е по-лесно. Твърдите обективи са по-ограничаващи, а като и без това снимам на ф11...

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: lord_kik   
Дата:   05-06-20 07:54

24mpx на ФФ не били достатъчни,ако печаташ плакати ОК,но друг смисъл не виждам!

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Synthy   
Дата:   05-06-20 08:52

С правилните обективи и бай-вече умения и 16MP са достатъчни за плакати (аз съм правил преди 100 години разпечатка 60х40см и от 2.7МР, но това е по-скоро изключение). Сегашната техника не налага ограничение. Единствено ЗАУ-то.

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Yog   
Дата:   05-06-20 09:32

Това че "24 мегапиксела стигат" или "16 мегапиксела стигат", как променя фактът, че 36 мегапиксела ще дадат още повече детайл?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: D610, D800E или Sony A7
Автор: Synthy   
Дата:   05-06-20 09:45

Никак. Просто коментар относно изказването, че трябват поне 24МР за плакати [smile] Тези 36МР добавят изисквания към компютъра и сториджа, това трябва да се има предвид също. Едно е да правиш 20МР файл, съвсем друго 36... Ресурсите, които трябват са горе-долу двойни (памет, процесор, HDD).
Но дискусията май се измества. Според мен, автора на темата просто го сърбят ръцете да пробва ФФ с много пиксели [smile] Па да пробва - не боли. Павилиона е един достъпен начин да пипне тази техника без да я купува.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »