Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 M4/3 и интериор
Автор: georgioiv   
Дата:   09-04-20 21:07

Дайте мнения, за предпочитане от личен опит - кое е най-доброто съотношение при м4/3

широк ъгъл/качество/цена ?

Жена ми по работа и се налага да снима, но с панасонишкия китак 12-32 не съм въодушевен много от резултата...

Или комбинация някаква с преходник и турбо към друг байонет ? Макар че така се губи предимството на компактния фотоапарат за дамската чанта...

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: Raffito   
Дата:   09-04-20 21:23

При кроп фактор 2 нямаш чак такъв голям избор от обективи.
Можеш да ползваш твърди обективи ,ама 12mm са доста скъпички.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: kvakioh   
Дата:   09-04-20 21:49

Няма много евтини варианти.
Най-евтино би излязло Олимпус 12-60 или 9-18, но версиите, които са за по-старите олимпуси с адаптор. То като се купи и адаптор по-добре директно м 4/3 Олимпуския 9-18. Това е и най-компактното като вариант.
Панасоник 7-14 първа версия също.
За ръчно фокусиране може Самянги 10/2.8 или 12/2 който пак са горе-долу компактни. Не са скъпи, трудно се намират втора ръка.
Всичко останало излиза по-скъпо.
Също може малко човек да се заиграе с фотошоп, за да си коригира кадрите.
Ползвал съм Олимпусите. Самянг само съм гледал кадри, стават след точната обработка.
В дамска чанта трудно бих си представил апарат. Освен ако не е супер защитен.

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: asahi   
Дата:   09-04-20 22:26

При еднакви фокусни разстояния по-големият сензор хваща по-широк ъгъл. Разсъждавай в тази посока.

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: Yog   
Дата:   09-04-20 22:36

Хем да е широко, хем да е малко, хем да не е скъпо... тегаво уравнение. Повечето май не отговорят (поне) на едното [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: nyamago   
Дата:   09-04-20 22:55

Какви са точно главните недостатъци на китака в широкия му край? (Нямам такъв, но имам опит с 'лоши' китаци на APS-C и повечето им кусури успешно се коригират в пост-процеса).

За какви нужди са снимките като възпроизвеждане? (Компютърен екран, печат до А4, печат в големи размери?). За екран и печат до А4 бих спорил с мнозина другомислещи, че качеството на всеки китак е достатъчно, с разумна обработка.

И от същите съображения - няма по-компактна камера от телефона. Съвременните телефони (от 2-3 години, с повече от една камера) имат много прилични широкоъгълни обективи, сензори с висока резолюция и качество достатъчно за повечето нужди (като уеб страници, брошури и подобни медии). И се побират лесно във всяка дамска чанта - дори в дамска (и мъжка) 'безчанта', напр. джоб на дънки :)

Не е за отхвърляне като вариант, освен ако целта не е плакат или печат в изложбен размер.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: georgioiv   
Дата:   09-04-20 22:58

asahi аз всичките сензори ги имам. Не иде реч за мен. Апаратче по-голямо или по-грозно от компактното панасониче гх80, няма никакъв вариант да се хареса. Тази част от уравнението не се пипа. Просто си мислех, че може да има някой да се е сблъсквал със същия казус и да има работещо решение. Ако не, си остава с 12-32, хич не е лош обектива, но ми се искаше маалко по-широк и една идея по-светъл.

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: georgioiv   
Дата:   09-04-20 23:04

nyamago: 1200 по дългата страна за сайт е таргета. До скоро си снимаше с айфона, но нещата са несравними с големия сензор, дори и доунсайзнато към този формат. Особено аз го виждам като и помагам с обработката..

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: nyamago   
Дата:   10-04-20 00:51

Зависи от айфона - последните поколения телефони доста напреднаха, а ай-фоните вече не са неоспорим еталон, други марки понякога, в някои неща ги изпреварват. Нещата са сравними с 1" и с М4/3, поне при добра светлина. На по-тъмно сравнението не е в полза на телефоните, защото си казва думата по-големият сензор и по-добрата (по-светла) оптика. Ако се снима вътре 'на налична светлина', разбирам защо казваш - несравними.

Но щом без друго играе обработка - не очаквам да имаш проблеми с китака за 1200 пиксела файл. За него (китака) съм сигурен, че Adobe имат профил с корекции - а оттам нататък всичко е в твои ръце.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: menton   
Дата:   10-04-20 01:18

Вземи и DJI Osmo Action Camera.

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: georgioiv   
Дата:   10-04-20 06:45

Да, снима се на естествена светлина, а понякога е доста тъмно. Колкото и да е добър телефона, за сега по динамика и шум отстъпват. Фотошоп има корекция за китака, почти никакво кривене няма. Впечатлен съм, тук забележки нямам никакви.

Осмото е интересна камерка, аз и давам моето гопро 7, което е почти същото. Но него го ползва за видео. За фото не му стига динамиката. В тъмна стая, като вдигнеш сенките после в шопа и шума е ужаасен, пък в прозореца нищо не се вижда като намалиш хайлайта... В това отношение Панасоника силно ме впечатли, явно тлъстия пиксел си казва думата..

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: kvakioh   
Дата:   10-04-20 07:35

FotodioX Pro Fusion или Kipon е адапторът, който може да помогне, след това някоя Токина 14-20/2 или нещо подобно, но нещата стават доста големички в размери. 200-300 долара е адаптора само.
Реално най-доброто е първа версия на Панасоник 7-14, който струва поне 4-5 пъти колкото 12-32 (900-1000лв втора ръка е 7-14). ОСтаналите обективи са доста повече. Олимпус 9-18 може и да дойде малко тесничък, но пък е по-евтин.
За разни помещения и сгради, също се ползва и статив.

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: quazimodo   
Дата:   10-04-20 08:18

Най-широк ъгъл дава 8мм/1.8 рибешко око.

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: Yog   
Дата:   10-04-20 08:32

Много широк и много светъл е 7.5мм на Laowa. Недостатъци - ръчен фокус (не е драма на широк обектив, но все пак), ограничена употреба, височка цена. Даже още по-широк е 7-14 на Олимпус. 2.8 по цялата дължина, не криви много, даже на 7мм, идеален автофокус. Ама струва много и е половин кило стЪкло и метал... Реално, трудно ще намериш "идеален" обектив. Ако е евтин ще е тъмен или калпав, ако е светъл и остър ще е голям и скъп. Избираш някакъв вариант, радваш се на предимствата и се примиряваш с недостатъците...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: vth41   
Дата:   10-04-20 08:57

Възможен вариант е и Samyang 7.5mm + defishing for interiors


Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: quazimodo   
Дата:   10-04-20 09:55


https://sun9-47.userapi.com/c855724/v855724920/183083/kTQpj1yJ6cc.jpg





https://sun9-29.userapi.com/c855724/v855724920/18307a/uWLJ-9wJP5k.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: georgioiv   
Дата:   10-04-20 10:57

7-14 изглежда чудесно, гледах и двата варианта и панасоника и олимпуса, единствено цената е пречка :) Ще следя по пазарите да излезе на някаква поносима цена...

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: ombre   
Дата:   10-04-20 11:32

Аз до колкото виждам панасонешкия 7-14 е бленда 4,докато на оли е на 2.8. Ако това е от значение разбира се. От скоро съм с въпросния Панасоник и ще ми е интересно,ако решиш да качиш някоя снимка с интериор...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: menton   
Дата:   10-04-20 13:04

Не съм запознат с Gopro 7, но мога да ти кажа за DJI, авто 5 AEB през 1 стоп на ISO 100, ръчна експозиция до 30s, чудесен баланс на бялото и пълен контрол през телефон.
Без статив няма да станат нещата - това се отнася за всички фотоапарати.
Само трябва да научиш половинката да направи приблизително правилна експозиция.

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: georgioiv   
Дата:   10-04-20 13:26

menton: интересно звучи това за осмото. На гопро-то поддръжлката му през телефон е кошмарна. Или поне до гопро 7.

ХДР с камерата, през телефона, на статив е интересно практическо решение..

Удобството юе дойде от управлението през телефона, където продуктите на DJI са много добре, аз имам и дронове и осмо камера и осмо дръжка за телефон. Благодаря за идеята [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: Джъмбо   
Дата:   10-04-20 13:43

7-14 на оли е видимо по-добър от панасонешкия 7-14... лично проверено

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: Yog   
Дата:   10-04-20 15:35

7-14 на Олимпус нов е 2600 лева в магазина БГ и 1930 лева от английския Амазон. егати разликата от 670 лева...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: kvakioh   
Дата:   10-04-20 15:38

Това са най-скъпите варианти.
Според мен 9-18 ще е ок.
Преди няколко години снимах 4-5 апартамента с кроп и Токина 12-24 и 18-те мм в широкото бяха достатъчно.
Laowa 7.5mm е доста добра идея, макар че е ръчен.

Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: quazimodo   
Дата:   10-04-20 17:18

А колко пъти ги претоварват и дезинфекцират от Чайна до тук, ммм?[smilie5][smilie5][smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: M4/3 и интериор
Автор: studio-canko   
Дата:   11-04-20 00:57

Sigma 16 mm 1.4
Това е един от обективите ми, супер доволен съм![shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »