Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: avo   
Дата:   07-04-20 12:51

Във връзка с примамливата оферта за това тяло бих искал да се допитам до по-разбиращите. Наясно съм, че едно ФФ тяло води след себе си тежки и скъпи обективи. Също съм наясно, че добрата техника не си личи в ръцете на човек, който няма достатъчно умения. Снимам главно пейзажи, хоби ми е, може да ги видите в профила ми, това е нивото ми. Мъча се да напредвам, чета и експериментирам, когато имам време за хобито, но не очаквам чудеса в развитието си. В момента снимам с кроп тяло, имам Д7500 и Д5300.
Въпросът е, ако мина на ФФ тяло като Д610 и масовия 24-120 f4, ще видя ли разлика в същите кадри, които имам вече, или не. Да, матрицата е по-голяма, пикселите по-едри и може би динамиката ще е една идея по-добре, макар че тестовете спрямо динамиката на телата, които имам са спорни и не показват сериозна разлика, сякаш. Детайлът, който е важен за пейзажите, с ФФ матрица на 24 М няма ли да е сходен с този от моите тела? Не би ли било по-смислено, ако се търси ъпгрейд на визията на кадрите откъм качество, или да се търси за малко пари нещо като D800 E, или за много пари нещо като Д850 ? И понеже всички ще кажат какъв е бюджета, няма такъв и няма решение за покупка. Въпросът е кое би имало смисъл от тези варианти, или нищо не би имало смисъл като стъпка в моя случай. Моля за добронамерени и смислени коментари!

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: demiman   
Дата:   07-04-20 13:02

За пейзаж бих погледнал единствено по-качествени обективи ако вече не ги притежаваш. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: avo   
Дата:   07-04-20 13:09

Би ли ме насочил по-конректно? Вече съм пускал такава тема преди време и не стигнах до извод за себе си. По-качествените обективи обикновено са по-светлосилни, което за пейзажа в общия случай не е плюс. Кой обектив би подобрил визията, като имаш предвид, че в момента снимам главно с трите никорски кроп варианта - 10-20; 18-140 ; 70-300. Имам и доста други, ръчнофокусни повечето, но те са за заигравка и не ги нося с мен като изизам някъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: nikolaynikolov194   
Дата:   07-04-20 13:12

avo написа:

> Във връзка с примамливата оферта
> за това тяло бих искал да се
> допитам до по-разбиращите. Наясно
> съм, че едно ФФ тяло води след себе
> си тежки и скъпи обективи. Също съм
> наясно, че добрата техника не си
> личи в ръцете на човек, който няма
> достатъчно умения. Снимам главно
> пейзажи, хоби ми е, може да ги
> видите в профила ми, това е нивото
> ми. Мъча се да напредвам, чета и
> експериментирам, когато имам
> време за хобито, но не очаквам
> чудеса в развитието си. В момента
> снимам с кроп тяло, имам Д7500 и Д5300.
> Въпросът е, ако мина на ФФ тяло
> като Д610 и масовия 24-120 f4, ще видя ли
> разлика в същите кадри, които имам
> вече, или не. Да, матрицата е
> по-голяма, пикселите по-едри и може
> би динамиката ще е една идея
> по-добре, макар че тестовете
> спрямо динамиката на телата, които
> имам са спорни и не показват
> сериозна разлика, сякаш. Детайлът,
> който е важен за пейзажите, с ФФ
> матрица на 24 М няма ли да е сходен с
> този от моите тела? Не би ли било
> по-смислено, ако се търси ъпгрейд
> на визията на кадрите откъм
> качество, или да се търси за малко
> пари нещо като D800 E, или за много
> пари нещо като Д850 ? И понеже всички
> ще кажат какъв е бюджета, няма
> такъв и няма решение за покупка.
> Въпросът е кое би имало смисъл от
> тези варианти, или нищо не би имало
> смисъл като стъпка в моя случай.
> Моля за добронамерени и смислени
> коментари!



Аз имам D7200 и преди 2 години пробвах Д600 ( просто ей така ), като само му харесах динамиката на цветовете.., имаше доста по-бавен фокус от моя апарат, като на затъмнено се 'луташе' с фокуса за разлика от Д7200. Днес пак говорих с Фотосинтезиса и Д610 са го изкупили за два дни, а аз си чаках мейла с проформата....

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: avo   
Дата:   07-04-20 13:17

Липсата на добра оферта не премахва дилемата, в момента това беше повода да се присетя за намерението си, но иначе ми е чуденка отдавна.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: Ivokbg   
Дата:   07-04-20 13:29

Спокойно, сега 1/2 от закупените Д610 ще се появят обратно в базара в рамките на 6 месеца.

Горе-долу толкова време ще отнеме на несериозните в намеренията си да разберат, че техниката сама по себе си не прави снимката и трябват и усилия.

Аз ъпгрейднах преди година от Д5100, разликата е огромна във всяко отношение. От 5300 не знам дали ще е толкова голяма. 7500 бих го запазил при всяко положение, една добра кропка според мен чудесно допълва ФФ.

Реално единствения начин да разбереш дали ЗА ТЕБ има смисъл е да вземеш и да пробваш. Който каквото и да ти каже той го гледа от собствената си гледна точка. Вземи нещо втора ръка, поцъкай, ако не те кефи го продай без или с минимална загуба. Поне сега пазара е пълен. И Д600 и Д700 има за малко пари, а конкретно втория все още доста го тачат макар, че е дърт. За пейзажи това едва ли е от такова значение. Относно представяне на високо ИСО със сигурност, но предполагам, че и откъм динамика не е критично предвид, че голяма част от пейзажните снимки така или иначе са бленд от няколко кадъра с различна експозиция.



Публикацията е редактирана (07-04-20 13:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: Synthy   
Дата:   07-04-20 13:33

D800E според разни тестове, има по-добра динамика и много повече детайл заради липсата на филтъра и повечето пиксели. Дали имаш нужда от това... ти трябва да си прецениш. Имай предвид, че такава матрица има по-големи претенции към обективите. Но след като снимаш на бленда 8 и нагоре, едва ли ще имаш някаква драма с обективи. Просто ще трябва да купиш нови - едни, според мен, а и като гледам други хора, излишни пари. Не вярвам да имаш осезаема разлика в снимките, освен още 15МР отгоре (имаш ли нужда от тях??). А, и вътрешното задоволство, че снимаш с хай-енд ФФ също не е малко - повод да се поглезиш с нова покупка :)



Публикацията е редактирана (07-04-20 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: iasen2   
Дата:   07-04-20 14:18

След няколко седмици няма да имате пари да се обръснете, защо изобщо го водите този разговор?

610 работи перфектно на стари твърди обективи с кардан и механична връзка. Да закачаш някакво тъпо варио е напълно безсмислено на това тяло - това е бавен пейзажен и портретен фотоапарат с огромен динамичен обхват и голям сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: dtangelov   
Дата:   07-04-20 14:24

"iasen2 След няколко седмици няма да имате пари да се обръснете, защо изобщо го водите този разговор?"
Взе ми думите от клавиатурата - [smilie24]



Публикацията е редактирана (07-04-20 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: ombre   
Дата:   07-04-20 14:46

Виж в павилиона,щом в синтезиса го няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: Yog   
Дата:   07-04-20 15:17

Според сайта DXOMARK, комбинация от Д5300 и обектив Сигма 18-35/1.8 дава чувствително по-висока резолюция от Д610 или Д750 с обектив Никон 24-120/4. Та, както ти беше написал един човек по-горе, вероятно хубави обективи ще дадат по-голяма разлика от смяната на един 24-мегапикселов апарат с друг.

Вече отделен въпрос е дали има смисъл да се влагат пари в кроп огледална система. Тука гледни точки и мнения колкото искаш, кое от кое по-верни. Аз лично не бих вложил пари в такава система. По-скоро бих продал и двете стари кропки за някакви пари, обективите за тях също и бих си купил примерно новото Z50 с китовия обектив или 6100 на Сони с китовия обектив.

Снимките ще са същата хубост, особено за пейзажи, а за употреба ще са в пъти по-приятни. Плюс това, ако събереш пари и решиш че искаш, ще можеш да им закачиш най-новите и хубави обективи, които вече излизат почти само за безогледални камери.

Но това е личното ми предпочитание, без претенции да е абсолютната и пресвета истина.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: alext   
Дата:   07-04-20 15:17

За чист пейзаж няма нещо, което да не можеш да направиш с кропките ти до момента. Единственото ти ограничение са обективите и тяхното качество. При ФФ никон ще ти се отворят доста опции, доказали се в годините.

Разликата в качеството и детайла с добри обективи е малка и ще я видиш само ти на 100% зумм докато обработваш. На 2та мпс тука или инстаграм от телефона, абсолютно никаква разлика . Дори и принт средно голям пак. Тоест, ако кефа ти е да разпънеш 1:1 или т.нар пиксел пийп, има смисъл да скачаш. Оттам нататък щом бюджета няма значение, най- важното е да решиш кое ти е най- удобно за носене и ползване, и кое е най- практично. Примерно ФФ с 12-24 за пейзаж, а нещо малко и удобно безогледално за екскурзии, града и всичко останало... Варианти много, смислено кое е само ти може да си решиш.



Публикацията е редактирана (07-04-20 18:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: aab72aab   
Дата:   07-04-20 17:19

Нещо което ще усетиш голяма разлика е че, с фулфрейм имаш по- голяма възможност за обработка на роу файла, от която и да е кропка. Лично съм се убедил в това. Според мен ще ти даде повече за направа на хубави пейзажи само че, трябва да ги използваш тези възможности. Имам д610, д750 и SonyА7RII. Д610 е страхотна машинка и няма да го продам докато не умре при мен. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: demiman   
Дата:   07-04-20 18:13

10-20 остава. 18-140 сменяш с 16-85 или най-добре с новия 16-80. 70-300 който и да е той сменяш с 70-200/4.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: krist   
Дата:   07-04-20 18:23

"Да закачаш някакво тъпо варио е напълно безсмислено на това тяло"

Тествал съм Никор 18-35G срещу Сигма 24/1.4 Арт на това тяло и разликата е само в ъглите, и то толкова малка, че едва се забелязва, та не съм съгласен с горното.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: freestyler   
Дата:   07-04-20 18:27

Най-обичам да слушам как професионалисти казват, че апарата нямал значение и фулфрейма не давал нищо повече от висок клас кропка?!
В същото време, няма ни един професионалист, който снима с кроп.[smilie11]

Д610 има невероятно голяма динамика и вади страхотни центове - неоспорим факт!

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: aab72aab   
Дата:   07-04-20 18:48

"ще видя ли разлика в същите кадри, които имам вече"
Да.
"Детайлът, който е важен за пейзажите, с ФФ матрица на 24 М няма ли да е сходен с този от моите тела?"
Не.
"за много пари нещо като Д850"
Върхът, ама скъпо...
"кое би имало смисъл от тези варианти"
Фулфрейм. Колкото по- рано, толкова по- малко пари ще си набивал в кропки... и накрая пак ще вземеш фулфрейм.
" тежки и скъпи обективи"
Не е така. Има хубави евтини обективи от други производители - Тамрон 17-35 F2.8-4 350лв., сигма 24-70 F2.8 550лв. това ми е за пейзажи за никоните.
"бих си купил примерно новото Z50 с китовия обектив или 6100 на Сони с китовия обектив."
Да замениш една кропка за друга, не е голям напредък. Вярно по модерни са...ама си е кроп.
" ще я видиш само ти на 100% зумм докато обработваш. На 2та мпс тука или инстаграм от телефона, абсолютно никаква разлика"
Това ми е любимото, да показвам на другите снимали с телефони как добре изглеждали снимките им- като ги отворя на 50" тв и снимките са им пълен мазеляк. Когато снимката изглежда добре на 50" тв, който го ползвам за монитор при обработка, ще изглеждат добре и на телефон, ама обратното...
И накрая, винаги ще те гложде че не е фул фрейм да знаеш, от опит го знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: exobexo   
Дата:   07-04-20 18:56

Винаги има значение за пейзаж 36 срещу 24мп. Не съм снимал с д610 но съм снимал за кратко с д800 и д800е. Цветовете и динамиката на тези тела е уникална според мен. Снимал съм с д750 и не бях особено впечатлен - странни цветове и е 24мп само. Единственото предимство беше екрана, но само за хоризонталните кадри.

Между д610 и д800 бих взел втория без да се замисля.

Успех [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: kvakioh   
Дата:   07-04-20 19:03

avo, написал съм нещата в темата за 610 за 1000лв. И не винаги фф значи скъпи обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: hansto   
Дата:   07-04-20 19:16

https://learn.zoner.com/wp-content/uploads/2018/07/Fujifilm-GFX-50S-Sensor-Comparison.png?fidl=2019-...


ако ще е гарга да е рошава :)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: nalexiev87   
Дата:   07-04-20 19:32

Почти във всички случаи има разлика между ФФ и кроп.

Исото е по-добро, детайла почти във всички случаи е по-добър и това, че фф обективите са много по-скъпи са глупости.

Има много скъпи обективи за ФФ и много скъпи за кроп. Има и много бюджетни и добри решения и за двете, да не кажа, че за ФФ са по-евтини според мен (поне при Никон).

Ако ще ползваш фф, няма логика да ползваш подобни варио обективи, защото както всички знаем са рядкост читавите варио обективи (или са доста скъпи).

И не на последно място, качеството идва най-вече от добрите обективи, а не толкова от сензора. В повечето случаи и от кроп сензорите може да се извади доста :)

Относно дали си заслужава Д610 за 999 лв, определено - ДА.
Дали ще имаш огромна разлика и снимките ще станат автоматично по-добри от 7200 - НЕ.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: avo   
Дата:   07-04-20 20:40

Благодаря на всички за мненията, особено за тези, които бяха по темата :) Странно как всички във форума за каквото и да се говори казват как всички DSLR-и трябва да се махат и да се купуват безогледалки, нищо лично но натрапването на мнение понякога е too much [beer]
Изводът е, че след като мине месец-два да видя дали ще имам пари да се обръсна, както някой предсказа по-горе :), ще взема под наем от павилиона един ФФ да пощракам с него и с моите и тогава ще му мисля. И характеристиките, и цената на Д800 много ме блазнят, а и това какво се говори за това тяло, спира ме само факта, че е много старо и ще е амортизирано вероятно, по принцип обичам да си купувам всичко ново, а на 5-6 години техника не съм сигурен. Вярвам на всички изказали мнение, че детайлът при ФФ ще е по-добът от при кроп сензор, но при еднакви Мп съм склонен да мисля, че разликата ще е повече в главата на снимащия, бих отишъл към нещо над 24, а това са д800 и д850, трудно решение :)
Но и другия колега, който каза, че винаги ще ме гложди, че снимам с кропка, е безкрайно прав [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: iasen2   
Дата:   07-04-20 20:49

avo, щом имаш пари да се обръснеш защо изобщо пускаш тема тук и ни забавляваш с терзанията си?

Хора, които много мислят и питат по форумите, обикновени нищо не купуват или се прецакват с най-скапаното заради много слушане на съвети. От опита на един преател го казвам :) Успех!



Публикацията е редактирана (07-04-20 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: philip   
Дата:   07-04-20 20:59

Ясене, не си хептен прав щото си спомням неотдавна някои пускаха не една тема с ?си за D750 и си го купиха, после пак същите не една тема за Мони A7III, па и него си купиха... и така[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д 610 , има ли смисъл в случая?
Автор: iasen2   
Дата:   07-04-20 21:04

philip [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »