Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Ковидът и професията/хобито
Автор: TPECHAT   
Дата:   05-04-20 11:06

А бе... гледам имаше две теми, в които се говореше само за болести.. и затова бяха затворени. Не виждам някой да коментира как тази цялата история с лок дауна се отразява на това хоби / професия... въобще с цялата индустрия Сони/Бонбони. Не говорим за смъртност и т.н. Аз лично мислех тази година да си взема някои неща, но... ще изчакам до следващата година, въпреки че професията ми няма засега изгледи да бъде засегната. [smilie21]

Пийс [beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: X_C   
Дата:   05-04-20 12:46

Ilford, удариха кепенците. Сега кърлежите, че вдигнат цените до небесата[smilie21]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: hansto   
Дата:   05-04-20 12:49

Хм, аз съм ИТ, но в хазартна фирма, уволниха всички в казината, над 100 човека в офиса, скоро се очаква още, та дали е засегнат бизнеса :)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 12:49

Имам камери, макрообективи, снимам само макро в нас...
Имам проект за голям формат и плаки , със 7 локации да снимам, няма да виждам хора, няма да спирам в населени места, няма да видя хора. Не можело...
Ще снимам каквото може. Скоро хората от отсрещния блок с телеобективите.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: X_C   
Дата:   05-04-20 12:54

Между останалото си замина едни оглям фотограф
Скребнески

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 13:46

Спряха темите заради мушмули, като тоя - kvakioh, че взел да мрънка на админа. Пич, като не ти се чете - пропусни темата, фокусирай се върху фотографските. Какво ти пречи някой оф-топик. Никой не ти е опрял пищова да четеш? Още повече в тия времена форума има шанс малко да живне покрай карантината, а и аз попаднах на някои интересни линкчета. Отделно ми е кеф да си лафим чат-пат с хора, които "познавам" косвено от 20 год. - от създаването на сайта.

Треснат,
Ковидът е перфектен, тепърва ще раздруса планетата и бая пластовете ще се разместят.
Не си мисли, че ще останеш незасегнат.
А и засягането има две страни - 10% от индустрията нагоре, другите 80-90% надолу...
От кои ще се окажеш - тепърва ще си проличи.
Не бързай, има време, истинските турбуленции още не са почнали. Слагай колана.
Тая година по пързалката надолу; следващите 2-3 - бавно и мъчително нагоре.

Фотокина 2020 отпадна, изместиха я чак 18-21 May 2022.
Дотогва темата ми от 2018 остава актуална! [smilie7]

На мен ми е по-любопитно бъдещия трафик как ще се реорганизира. Дали малките нискотарифни превозвачи ще оцелеят или фалират... дали ще секнат евтините полети, респ. евтините пътувания, въпреки че петрола задълго ще остане евтин (но не и горивото, поне не в Европа). Оня ден бай Дончо изрева на арабите, понеже фалира първата америк. шистова компания и ония затягат добива.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-20 14:21

Понеже фотографията не ми е професия, мога само да си въобразя какво им е на професионалните фотографи. И ето какво си въобразявам:

- Сватбена фотография: най-зле ударена, няма сватби, няма никакви събирания на хора - нито в църкви, нито в кръчми, нито на природа. А тоя жанр като че ли а ней-представен (професионално) във форума, та очаквам някой да сподели с какво заместват загубени доходи?

- Репортажна: няма събития на живо, да се снима онлайн видеоконференция от екран май не е много репортаж? Единствен шанс (който се сдобие с разрешителни за целта) - болници, аптеки, морги... погребения?

- Спортна: спорт няма никакъв (за професионално снимане). Ако не се брои папарашкото (само от почтена дистанция!) снимане на едноличния фитнес, разрешен в парка за кратко. Ако това е професионално?..

- Улична: остава меродавна, но без 'улици и хора', само празни улици като в град на призраци (то май си е репортаж от 'събитието' на годината). На празните улици може да се снима и

- Архитектура: но колцина професионални фотографи получават платени ангажименти за сгради? То май си е повече хоби (като на мене).

- Паспортни снимки: все някой трябва да ги прави? (Или има навсякъде достатъчно будки-автомати?) Но паспорти май не са много нужни засега, като няма пътувания. Нито шофьорски книжки, като не дават дори да се кара... При всички случаи, макар още 'отворен', тоя жанр също е изтънял...

- Продуктова фотография: може би най-незасегната, насаме с неодушевени предмети е и безопасно, и легално разрешено. А затварянето на магазините засилва електронната търговия и трябват повече снимки! (Освен установените търговски сайтове, сега някои закъсали физически търговци 'откриват' онлайн канала и трескаво си правят сайтове, белким продадат все пак нещо).

Нещо друго да върви все още? Или някой да изкарва добри пари в проречена по-горе област? [smilie11]

[shtrak]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Grimjaur   
Дата:   05-04-20 14:38

За мен е хоби... Уплътнявам си знанията и експериментирам с машинката през прозореца - учудващо какво може да се направи и с нисък клас фотоапарат, ако се разровиш, прочетеш и пробваш. И аз, като колегата hansto съм в IT сферата, ама при мен още не се забелязва осезаем спад.. Вярно, изкарват ни някой и друг ден отпуска, но това е чистене на натрупани дни.. Тепърва ще има голямо раздрусване... В крайна сметка винаги мога да ида на село да си копам нивите...[smilie7]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stef7   
Дата:   05-04-20 14:46

@Julius
Споделям твоето мнение както по отношение на темата във форума така и по отношение на икономиката.

Админите затварят всяка тема свързана с вируса, явно някои колеги се страхуват да не се заразят през интернета и форума [smile] Който не иска да разцъква за вируса да не чете съответната тема. Просто. Има теми за електрически коли, компютри и т.н. но не и за вируса. Е защо, това не е единствената тема несвързана пряко с фотография.

Въпроса е за колко време ще могат западните държави да повторят това което китайците направиха и дали ще могат въобще. Ако затворените държави и икономики продължат 2-3 месеца мисля че икономически ще минем относително по-лесно. Ако продължат повече не знам, мисля че тогава щетите ще са много по-големи и дългосрочни.

За фотографията не виждам проблем. Имаме си камери ще щракаме. Като излизам или в къщи всеки ден щтракам по някой кадър. Имам и повече време за хобито от преди. Най-после имам време да обработя всички кадри които съм трупал през годините. [smile]

Фотографията като професия, докато икономиката не дръпне, ще е много трудно. Първо се съкращават всички по-второстепенни разходи.

Няма съмнение ще ни засегни всички, повечето с отрицателен знак, но както Julius каза някои с положителен.[smile] Някой от най-големите състояния в света са натрупани по време на войни и глобални катастрофи.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   05-04-20 15:16

При мен фотографията е хоби, и слава Богу това положение засега не засяга професията ми, защото в момента работим онлайн. Иначе ми отпадна един ангажимент за снимане на меню за хранително заведение. Собственикът ми се обади и отказа поръчката с думите: "За какво да правя ново меню, та аз затворих заведението. И разпуснах персонала."
Да, сега е по-трудно да се снима с модел. Откакто въведоха този режим, не съм снимал. Даже със сапунерката не съм излизал да щракам покрай лодките и морето.
Финансово също не ме засяга, въпреки че точно преди 3 месеца започнах основен ремонт на жилището си. Оказа се, че надхвърлих смятанията си и се наложи да изтегля малък заем. Да сме живи и здрави - ще го върна. Не ми пречи хляб и вода да ям.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: шдфдшд   
Дата:   05-04-20 15:28

Автор: TPECHAT
Дата: 05-04-20 11:06
... Аз лично мислех тази година да си взема някои неща, но...


...земай , не му мисли...ако ще се умира, поне да не е " с отворени очи"...аз така направих...[smilie21]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 15:52

stef7 написа:

> Въпроса е за колко време ще могат
> западните държави да повторят
> това което китайците направиха и
> дали ще могат въобще. Ако
> затворените държави и икономики
> продължат 2-3 месеца мисля че
> икономически ще минем относително
> по-лесно. Ако продължат повече не
> знам, мисля че тогава щетите ще са
> много по-големи и дългосрочни.

Единия от проблемите е, че локалните шокове не протичат паралелно. Италия и Испания да приемем, че са на ниво плато (въпреки, че има и т. нар. "фалшиво плато", никой още не може да каже дали не следва пауза преди кризата да превключи на 2-ра предавка), но да приемем, че са подминали техния пик - следват Щатите, Франция и УК. Последните специално са най-големите галфони и тепърва ще си берат плодовете, защото отсвириха хем най-близкия, хем най-богатия пазар - а именно Европейския, за да гонят щатския и австралийския - дрън-дрън. Но тоя вирус изобщо не го бяха включили в представите си за света, а с фалирали самолетни компании такъв внос-износ ще видят до другия край на планетата, че... но на оня с русата юфка тепърва ще му се прояснява. Мисълта ми е, че дори част от Европа да се измъкне по-рано - другите тепърва може да почнат да влизат - Бразилия, Индия и ти ако си зависим за суровини или пазар от там - пак ти се къса веригата! Имаш суровина - няма къде да си пласираш продукцията... или имаш пазар за сглобки, но няма материал... колко месеца можеш да изкараш така? А тоя вирус има да циркулира из планетата поне половин година. Така че тепърва ще има и 6-часови работни дни, после и 4-часови... вкл. и в ИТ-индустрията и други силни за момента сфери.

stef7 написа:

> Няма съмнение ще ни засегни
> всички, повечето с отрицателен
> знак, но както Julius каза някои с
> положителен.[smile] Някой от
> най-големите състояния в света са
> натрупани по време на войни и
> глобални катастрофи.

Не съм от конспираторите, но понякога най-богатите имат интерес от такива състояния, защото така се трупа най-бързо капитал - шоково и ударно! Като кола, когато затъне в калта - буташ я назад, преди да бутнеш напред. [smilie3] Тия с петрола защо мислиш правят такива удари - докато Клинтън беше на власт Щатите инвестираха яко в зелени енергии, дойде петролния магнат Буш и се оказа, че в Б-я имаме повече инвестиции в зелена енергия от Щатите! ОПЕК нямат интерес петрола да е постоянно скъп, защото следват точно такива инвестиции! Имат интерес от силен, но кратък шок. Сега обаче свалят, но света за да се оправи има нужда от силен долар и петрол. Евтиния води до фалит - първите оняден подадоха заявление по чаптър 11. Все подозирах, че по времето на тоя мошеник Тръмп Щатите ще ги застигне най-голямата им криза, но... още не могат да се оценят щабите на цунамито. След време може да говорим за предстоящото като за най-голямата криза в живота ни - както оная от '29, преди почти 100-на год. Циклите на Кондратиев са по толкова - 50 год. а измежду тях има по някоя и друга по-малка рецесийка, като тая от 2008 г. Лошото е, че не намирам из нашите статистики разбивка на заетостта по сектори, но ако туризма генерира към 10% от БВП, падането му на 2% примерно, автоматично води до ~4% безработица. И като добавим върналите се у нас... до края на годината вероятно ще е двуцифрена.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nislon   
Дата:   05-04-20 15:58

Генерааала, генераааала, генераа-ла ... наш човееек.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Божидар58   
Дата:   05-04-20 16:24

Тук един такива конспиративни теории е развил, че ще кажеш че е най-големия специалист в света по всички проблеми...Айде, моля Ви се....
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   05-04-20 16:47

^^
То пък професора-фотограф дето се разписа хич не се изложи. [smilie5] Все си мислех, че "Двойникът" с Тодор Колев е гротеска на научната общност, но излиза, че не е. [smilie8]


По темата:

Фотографията ми е хоби. Пари не вземам или ако някой ми е дал, то са били дребни стотинки в сравнение с хонорарите на сватбарите.

Може да прозвучи гадно, но сега ще се види на кой колко му струва труда.

Тези, които взимаха луди пари от суетни парвенюта ще им се наложи да хванат мотиката. Работа ще има колкото искаш.

Лично аз съм работил 99 работи. Стига да съм здрав от никакъв труд не ме е срам. Нека да мине кризата ще му мисля.

Сметки без кръчмар не правя. [smile]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 17:00

nislon,

Знаеш, в живота понякога идват и трудни решения... и на бай Дончо много му се иска да рестартира икономиката, но моралния удар? Както каза оня пич - губернатора на Н.Йорк - искате да си запазите стандарта на живот? ОК!
Ще можем ли обаче да продължим да вечеряме в скъпи ресторанти, игнорирайки труповете в ъгъла на заведението?
(доста силни думи)

Не мислиш ли, че това ще доведе до окончателното ни отчуждаване и дистанциране, до перфектната безчувственост?
И без това отгледахме общества, съставени изцяло от егоисти и самовлюбени в себе си нарциси, вторачения в собствения си пъп? Пък ние в Бг, дето в толкова отношения сме се провалили - сигурно в почти всяко едно! Сега има макар и нищожен шанс да се направи поне нещо за възрастните хора, колкото и малко да е и на каквато и цена да е.
Колко народ измря, ровейки в кофите за боклук, в мизерия и нищета от '89 год. насам...

Най-кошмарния вариант, който предполагам може да съществува е:
родителите ти да живеят толкова време, колкото ти си безработен?!
И да си изправен пред избора - те или децата ти..........
______

Божидар58 написа:

> Тук един такива конспиративни
> теории е развил, че ще кажеш че е
> най-големия специалист в света по
> всички проблеми...Айде, моля Ви се...

Подозирам, че визираш мен, само че аз боравя с данни, които лесно могат да се проверят, затова и изказвания като твоите грам не ме впечатляват. Същите шаблонни коментари от същите инертни елементи на пазара ги имаше и предната криза отпреди 13-14 год. Учители и таксиметрови шофьори се нашиха с кредити, за да влязат на борсата в идеалния ѝ пик (мислейки си, че я познават)! В крайна сметка се върнаха към старите си професии и се чудеха как да обяснят на семействата си защо няма да могат да отидат на екскурзия следващите 5 год.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 17:10

Julius- прекалено много изхвърляния, прекалено малко мисъл в тях. Темите за актуалното състояние на света не ме вълнуват, тук се говори за снимане, фотография, техника и т.н. На никого не съм мрънкал, просто няма смисъл от такива неща. Също така ще пиша и изказвам точно и където си искам!
Нещата са ясни и точни- не можем да правим каквото искаме, има ограничения, за хората, които е професия със сигурност е тежко.
Случаи всякакви, най-фрапантния свързан с фотографията беше за американска сватбена фотографка, болна, и заразила доста хора при служебно задължение.
Новата техника ще се забави, за некеф на разните техноманиачета, с обикновени Fuji, Сонибойз притихнаха, нещата са по-спокойни тук.



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:22)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 17:30

kvakioh написа:

> Julius- прекалено много изхвърляния,
> прекалено малко мисъл в тях.
> Темите за актуалното състояние на
> света не ме вълнуват, тук се говори
> за снимане, фотография, техника и т.н.

В един взаимосвързан свят никоя сфера не е изолирана. Отделно аз не карам никого да вярва в нещо, което да не може сам за себе си да провери. Фактите са всеизвестни и общодостъпни. Личното ми мнение е базирано на дългогодишен опит.

Апропо - ти като някакъв собственик на форума ли се изживяваш? [smilie7]
Ти ли си този, който определя какво ще стане и какво не?
Спести ми личните си съобщения и размисли на тема: "За какво е форума и за какво не е"... [smilie3]


https://i.ibb.co/1LzWT7w/12.jpg

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 17:35

Хххаха, знаех си, че ще копираш това. Смешен си. [smilie2] [smilie19]
Просто няма смисъл да се дъвче едно и също, ще си пиша каквото искам!
Не виждам защо толкова не може да се каже, че нещата няма да са същите известно време и после ще се оправят. Толкова.



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:37)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nislon   
Дата:   05-04-20 17:39

Julius не съм те провокирал с нищо, но ще ти отговоря, щом питаш.

Като мантра се повтаря, че който е против превръшането ни в безправни и безропотни овце, които с радост трябва да се съгласят да са следени навсякъде, който не ръкопляска на тази хайка разбойници, на него не му пука за родителите му.

Аман от такива приказки. С толкова много дезинформация и лъжи ни заливат, че на някой друг ги приказвай, колко са загрижени.

Продължавайте да се окуражавате и да си повтаряте "стой си в къщи". Още малко остана. Още няколко удължавания на мерките и дозатягане, после ... ще видим.
Освен това, трябва и виновни, които да се сочат спръст, затова, че мислят по друг начин.



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:41)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 17:40

Аз играя с открити карти! [smilie7]
Нямам какво да крия.
Пък нека да съм смешен...

А ти си докладвай каквото искаш и на когото искаш.
Имаш цялата ми благословия. [smile]
Единствено форума може да загуби от цялата работа.
В името на личния ти комфорт.
Но пък ако наистина ти си толкова важен за админите... [smilie24] вярвам ще се погрижат за вътрешното ти спокойствие.
[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 17:44

nislon написа:

> Julius не съм те провокирал с нищо, но
> ще ти отговоря, щом питаш.
>
> Като мантра се повтаря, че който е
> против превръшането ни в
> безправни и безропотни овце, които
> с радост трябва да се съгласят да
> са следени навсякъде, който не
> ръкопляска на тази хайка
> разбойници, на него не му пука за родителите му.

Не съм се почувствал провокиран. Странно ми е защо ти така го тълкуваш?
И на мен не ми харесват много неща, но не виждам разлика в другите държави. И там ги превръщат в не по-малко "безправни и безропотни овце".

Знаеш, че във всяко едно общество има мислещи и немислещи хора.
И законите се пишат обикновено за втората категория!
Затова и първата обикновено страда.
Всеки един керван е толкова бърз, колкото е и най-бавната камила.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 17:44

Julius,за какво докладване говориш! Някаква параноя явно, с цел! Като сочиш с пръст, другите три пръста сочат теб!
Изказвам се там, където искам, не виждам какъв ти е проблема, достатъчно психясали хора има.
Ето темата тук добре е поднесена и авторът й е попитал и задал някаква добра посока, ти избиваш на някакви лични нападки, Ню Йорк, разни допълнителни бозички и т.н.



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:46)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   05-04-20 17:44

баси падението! няма дъно!
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nislon   
Дата:   05-04-20 17:45

https://www.youtube.com/watch?v=304mywDzN_w


 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена