Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Pehata   
Дата:   28-12-19 12:32

Здравейте,
Колебая се между тези два модела. Най-вече не знам дали е удачно да се спра на модел от преди 5 години, макар че чета доста хубави неща за сонито. За съжаление бюджетът ми не позволява повече. Четох вече дискусии за тези апарати поотделно, но директно сравнение не намерих. Става дума за фотография, по-доброто видео във фуджито не ми е определящ фактор.
Благодаря! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: solar_sea   
Дата:   28-12-19 12:56

Нямам опит с фуджито, но снимам със a7S II - като цифров гръб за всякакви ръчнофокусни обективи е страхотен апарат - стабилизация, мерене, focus peaking - всичко си работи. A7 II мисля, че нямаше възможност да снима на електронен затвор, но останалото си е там. С автофокусните за Сони байонет нямам опит и не знам как се държат телата.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: santuco   
Дата:   28-12-19 17:08

Фокусната система на Fujifilm X-T30 е много по-добра, визьора също. Като ергономия трябва да ги хванеш и двата. Фуджито е доста малко и няма възможност за батериен грип.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   28-12-19 17:46

То не само фокусната система на Fujifilm X-T30, но и на предното поколение Fujif е по добра - Сони извадиха читава фокусна система чак с А 7III.
Единственото преимущество пред Фуджи е по плиткия ДОФ и възможноста за работа с ръчки така, че в съответсвие на това което ще снимате можете да направите своя избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ZENON   
Дата:   28-12-19 18:25

Едното е ФФ, другото - кроп.
Не е ясно защо ги сравнявате точно тия две камери.
Разходете се до някой сайт, който има база с кадри от различни камери и сравнете.
пример

Това, което виждам от горния линк, е ясно изразеното силно шумоподтискане на Фуджи, още на базово ИСО. Но това е интереесно за мен.

Ако бързия фокус не е абсолютно необходим, а техническото качество на кадъра е от значение, то тогава няма нужда от Фуджи.
Определено.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: hansto   
Дата:   28-12-19 18:47

стабилизация и исо, с по-голям чип , но е Сони. Фуджи си е фото компания общо взето и си разбират от нещата. Обективите са им по-добри като цяло. X-t30 е камера на годината в доста разбиращи сайтове. Общо взето плюсове: лек наполовина, с около 300 повече фокусни точки, и fps бяха доста повече в сравнение с Сони.
Само мое мнение, пробвайте и двете

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ZENON   
Дата:   29-12-19 01:57

hansto
"...по-голям чип , но е Сони".
Само комбинацията от тези няколко думи, биха накарали всеки, който е чел поне 15 мин. нещо на тема фотография, да престане да чете.
Хайде малко по-сериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: hansto   
Дата:   29-12-19 08:43

Сонито е фул фрейм. А не е тайна че Сони не специализира само в фототехника. Ето по-дългото обяснение...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: sthbg   
Дата:   29-12-19 09:47

Аз се чудех между A7 III и X-T30. Преди няколко дена взех Fuji-то. Първите ми реакции бяха не особенно положителни, след прехода от Никон фулфрейм, но е много по-лек и постепенно свиквам с него и със системата.



Публикацията е редактирана (29-12-19 17:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: io_bs   
Дата:   29-12-19 10:49

А какви обективи ще се вземат?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ZENON   
Дата:   29-12-19 13:00

hansto,
недей повече да пишеш на тая тема.
Моля!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: hansto   
Дата:   29-12-19 13:03

това че не съм фен на Сони те обижда ли?
Има различни хора, различни пристрастия, аз не те карам да правиш нищо, и ти не ми давай наклон на ... С здраве :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: D.S   
Дата:   29-12-19 14:34

Абе то нз как още не е станал въргала [smilie18] Какви сравнения, като това са две тотално различни системи ? Всяка със своите силни страни. Фуджито е една от най-добрите крпки. Соните е може би най-достъпната ФФ безогледалка.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ahead   
Дата:   29-12-19 14:51

Човека не харесва Сони само защото не е стара фотографска марка. Има ги и такива, но са малко. Ако бяха повече е ясно, че от Сони щяха да си продават апаратите с марката Минолта.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: hansto   
Дата:   29-12-19 14:59

не харесвам Сони, защото пускат нещо после 100 кръпки да го дооправят. Пробвал съм, не ме грабна. Имам сега малко x-t20 и ми харесва. Отделно човекът пита за стар модел на сигурно 5 години и Фуджи на 1/2. Как да кажа Сонито ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: solar_sea   
Дата:   29-12-19 16:12

То не бяха 'не било фотографска марка', не ги били разбирали нещата [smilie10], не бяха колко fps снимало, как пускали пачове - все неща дето нямат нищо общо с това как апаратите снимат.

160 - 200 ISO - детайл в полза на Сонито.

6400 - 6400 ISO - детайл отново в полза на Сонито.

От към байонет, FE на Сони е отворен и куп други производители предлагат обективи - Тамрон, Сигма, Самянг, Cosina (Voigtlander,Zeiss), Токина и т.н. С един MC-11 адаптер работи всеки един обектив за Канон без проблем - на практика половината обективи в света втора ръка :) На фуджи системата им е затворена за външни производители, освен едни Zeiss Touit всичко останало на други фирми е ръчно, без комуникация с тялото. Малко като apple, човек доброволно се лишава от избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: hansto   
Дата:   29-12-19 16:53

И аз това казах за исо-то по-горе, а в допълнение има адаптер за канонски обективи за фуджи с автофокус, както и вилтрокс.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   29-12-19 17:47

С риск да си навлека гнева на войнстващите Сони (важи и за Фуджи) фенове, моля не заблуждавайте питащия.
1. Да Сони А7-3 е страхотна камера със супер автофокус, но това не може да се каже за никоя от по ниските версии, а тук става въпрос за А7- 2 на който автофокуса - меко казано не става. (за справка автофокуса на ХТ-3 с нищо не отстъпва на този на А7-3, предполагам и за ХТ-30 важи същото)
2. Цветовете на Сони, въпреки същественото подобрение при третата версия, също не са от най блестящите и трябва доста тегава пост обработка. Фуджи с Канон и Олимпус се славят със страхотните си цветове.
3. Жипега на Сони вкл. и третата версия не става. При правилна настройка жипега на Фуджи, директно от апарата, често е много по добър от това което може да се изсмуче от роу файла и като към това добавим наличните при Фуджи филмови симулации в 90% от случаите може да се снима само в жипег.
4. Въпреки, че е кроп кадрите от фуджи са напълно използваеми до ИСО 6400, а и по нататъшната зърнистост не дразни а напомня визията на лентовите времена.
5. Прослувутата липса на детайл - нормалните хора не гледат снимките на 27 - 32 инчови 4к монитори, а на екрана на телефона, таблета и в най добрия случай на екрана на лаптопа - на екрани с тези размери без увеличение на 100% практическа разлика в детайла няма. При разпечатките разлика в детайлите до А4, а и дори до А3 практически също няма.

За да не съм едностранчив в полза на Сони ще кажа следното:
1. Недостижим за Фуджи ДОФ при използване на обективи с f 1.4 и
f 1.2
2. Недостижимо за Фуджи качество при снимане на пейзажи от статив.
3. РОУ файл със страхотен динамически диапазон.

Въз основа на горенаписаното нека питащия пипне на живо и двата апарата и като прецени какво, при какви условия и с каква последваща постобработка ще снима и вземе своето решение.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   29-12-19 17:53

Тая тема е адски безсмислена :)
Още оттам, че се започва с това - нямам бюджет.
Важи за всичко - коли, жени, жилища и ... камери [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ZENON   
Дата:   29-12-19 18:46

hansto,
наклон има на какво да давам, просто не пиши глупости, че се излагаш.
Съвсем добонамерено го казвам.
Хич и нямам намерение да се заяждам или нещо подобно.
Парите на питащия не са наши и е по-добре да сме максимално близо до истината, когато даваме съвет, или да не даваме, ако имаме някакво съмнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: hansto   
Дата:   29-12-19 19:22

аз не разбрах кое е глупост: изброих 3 плюса (стабилизация, ФФ, по-добро исо) на Сони и си казах опита с фуджи. Обективно/субективно си казах кое аз бих взел. Нищо повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: D.S   
Дата:   29-12-19 20:01

Това, че сони било отворена система нз защо винаги се споменава, като някъв огромен +. То откъм ергономия и без това куца, па като му накачулиш преходници и сие вече става сложно. Fuji си имат обективи за всичко. Леко скъпи, като за кропка, но качеството е безкомпромисно. А и колко обектива ви трябват ? Това си е скъпо хоби, тайче ако не ви се дават 2-3 хиляди за обективи, не се вкарвайте във филма изобщо.



Публикацията е редактирана (29-12-19 20:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: alext   
Дата:   29-12-19 20:53

Разликите в качеството на изображението са минимални, кропка срещу един от по- слабите като представяне ФФ сензори. Общо взето прецени кои обективи ще ти трябват и излязат по- евтино и вземи тялото за тях. С фуджи за любителско снимане ще получиш по- хубав директен jpeg, което спестява доста време за обработка и субективно по- приятна работа с изнесените контроли. Също АФ е модерен и ще става дори по- добър. Но пък ако обичаш да обработваш, работата с xtrans е специфична и си има някои особености в lightroom, въпреки уж подобренията, които адоби рекламираха. В краен случай capture one. С A7II пък ФФ визията я имаш, файла като обработиш ще те радва, но целия процес е по- скоро неприятен и муден. А АФ си е 2015година, независимо кой обектив му закачиш .

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: solar_sea   
Дата:   29-12-19 20:59

Мда, който няма пари за лайка не заслужава да снима. В краен случай може с фуджи, ама с тиксо, че да не се вижда надписа [smilie18]

Отворената система позволява по-лесно да се събере комплект по джоба на всеки, и също толкова по-лесно да се продаде при нужда.

50-ка за Сони f/1.8 - 500лв

35-тица за Фуджи f/1.4, зрително поле като на 50мм ФФ и dof като f/2.1 - 1150лв

Леко скъпи като за кропка - два пъти и отгоре по-скъпи отколкото за FF е абсурд. Особено като ги сравни човек с 200лв за 50/1.8 за dslr.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: alext   
Дата:   29-12-19 21:23

От такива общи сравнения няма смисъл. Хубавите обективи са пара, независимо кой байонет. Има 55ка за сони 1400лв има и 35 тица за фуджи 880лв. А пък от чужди сайтове се намират къде къде по- добри цени и за двете.



Публикацията е редактирана (29-12-19 21:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Simbon4o   
Дата:   29-12-19 22:44

По-правилно е да се чудиш между двете системи. Телата са консуматив.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: D.S   
Дата:   29-12-19 23:12

Че кой говори за Лайка тука ? Сони никой не спори, че по-евтино ще излезе. Fuji са си малко нишов, продукт, но добър. Но пък хората дават сумана пари за Ифун, Самсунг с10. Даже и Хуавея си е вече цифра. На фона на един екран, дето изкара 2-3 години, хубав обектив си е инвестиция, Но да, ако искаш ФФ, за не много пари, си вземи Сони А7. И после вместо да й вземеш хубавите им обективи - я в базара има и от ГДР и от Соца. Кеф ти преходници, кеф ти избор. Даже Аф не ти трябва



Публикацията е редактирана (29-12-19 23:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   29-12-19 23:17

solar_sea
Посоченото за пример 50:1.8 на Сони има толкова общо с 35:1.4 на Фуджи колкото Трабант има общо с Мерцедес. Да качествените стъкла струват пари, а посредствените са евтини. Да плиткия ДОФ е по лесно постижим на ФФ, но това е доста посредствено изразно средство (можете да прочетете Бресон по въпроса), а и вече излезна както HDR от мода.
Да ФФ има някой дребни преимущества пред кроп, но при конкретния модел те са практически незначителни.
Една система ХТ 30 + 23:1,4 + 56:1,2 на цена около 4к дава качество и функционалност които със Сони може да постигнеш за към двойно повече пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: D.S   
Дата:   30-12-19 00:21

Не мисле, че има смисъл тука да си обясняваме, кой какво го кефи. Автора сам да си прецени. Ако искаш детайл и си маниак на тема ИСО и зърно, естествено Соните е по-добре. Дофа не мисля, че е някакъв фактор за избор на система. Дори 4/3 го могат. Ся ако сложиш 1.2 обектив на ФФ, ясно е какво става, но всички системи си имат светлосилни обективи. Кеф цена няма дет се казва, та всеки сам си преценява как да си похарчи парите, но щом Fuji изкараха и среден формат, явно нямат проблеми да си порадават скъпите обективи. По-скоро при нас парите са проблем [smilie21]



Публикацията е редактирана (30-12-19 00:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: sundown   
Дата:   30-12-19 11:58

Вземи си едно от двете, няма да сгрешиш, както и няма по-правилен избор, щом просто искаш "за фотография".

Виж, ако беше казал подобрно какво искаш да постигнеш или какви очаквния имаш от дадено тяло, система, щеше да има по-конкретни отговори.



Публикацията е редактирана (30-12-19 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Yog   
Дата:   30-12-19 12:44

Pehata, никой не може да ти отговори на този въпрос. Само ти си знаеш какво искаш да снимаш и какво ти трябва или ти харесва. Ако не знаеш - лошо [smile] Хората могат да ти кажат само какво ТЕ биха избрали между тези две камери. Не виждам как ти помага информацията какво би избрал някой непознат, който може да има напълно различни нужди, предпочитания и пристрастия от теб. Конкретно аз, между тези двете, бих избрал Фуджито. И какво от това?[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: bbfl   
Дата:   30-12-19 15:15

Специално при А7 II снимките при високо исо са 1 към 1 с Х-Т30 дори при Х-Т30 е една идея по-добре особено след 6400.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: io_bs   
Дата:   30-12-19 18:28

Sony и Fuji използват различни ISO стандарти. При еднакви настройки снимките от Fuji биха били с около 2/3 до 1 стоп по-тъмни от файл, идващ от Сони или Никон.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ombre   
Дата:   31-12-19 09:53

Не съм пипал Т30,но съм имал въпросното сони,и аф особено на слаба светлина,а и не чак дотам такава,пак се справяше зле.Обаче наскоро,като си взимах едно телце от синтезиса,продавача,каза,че с ъпдейт,нещата вече били добре.Дали е така не знам.Чисто като грип обаче сонито е по добре,а има опция и за батериен такъв.Колкото до обработката вече са споменали, на фуджака джипега е страхотен и реално няма нужда от таква,освен,ако не искате да прилгатае съответните профили.Ползвам лр и наистина не е най оптималния вариант за хтранс,но става с по внимателна обработка.Все си мисля,че си е ок лр за този сензор,единстено трябва да се внимава с обработката на кожата,при портрет примерно.За останалите жанрове,мисля,че няма драма.
Успех с избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Simbon4o   
Дата:   31-12-19 19:04

Една система ХТ 30 + 23:1,4 + 56:1,2 на цена около 4к дава качество и функционалност които със Сони може да постигнеш за към двойно повече пари.

Вярно е, сони нямат подобни обективи за кроп, а за фул фрейм адекватно на Т30 тяло като аф и бързина е А7м3, което само то е 3-4К пари. Айде 56мм ще се намери сигма 56 1.4, която не е никак лоша и едно А6400 ще се опре на фужито като АФ, че за хора може и да го надмине, но 23-24мм има само един цайс 24 1.8 дето е мега скъп... няма смисъл. Няма и сигма/тамрон/... само някакъв вилтрокс излезе наскоро 23 1.4 ама там работата с фокуса ще е ... или работи или не работи... рисково и несравнимо е.

НО, ако вземем предвид комбинация А7м3 и обективи 35 1.8, 85 1.8 сонешки мисля, че фуджито ще е по-слабо като картина.

Иииии да не забравяме субективния фактор. Всяка система е настроена да вади едни резултати директно и без усилия и ако тези резултати не допадат на някой и той/тя няма желание и време да полага усилия да обработва тези резултати, за да отговарят на вкуса му, просто няма смисъл да се хвърля човек на тази система.

И да А7м2 не е конкурентна като АФ дори на Х-Т20. А7р2 можеби е по-добра идея, но втора ръка. Вече се намират и под 2К лв в много добро състояние. Камерата е по-бавна като запис на файловете на картата, но АФ е по-добър от А7м2 и сензора лично на мен ми е любим. Ако не те притеснява 42МВ роу файл с компресия или 84МВ без компресия...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   31-12-19 19:48

Simbon4o “ако вземем предвид комбинация А7м3 и обективи 35 1.8, 85 1.8 сонешки мисля, че фуджито ще е по-слабо като картина.”
Даже и тогава не. Само фокуса по очи е малко по бръз. Във всичко друго особено цветове, рисунък, характер Фуджито се представя по добре (поне по мое субективно мнение), а цената няма да я коментираме.
Въпреки всичко написано поддържам твърдението, че всичко е строго индивидуално спрямо задапаратното устройство и задачите които изпълнява.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: solar_sea   
Дата:   31-12-19 19:55

Интересно защо фуджи пуснаха тогава и GFX системата. Сигурно да имат най-добрият фокус по очи с нея и да бият пустите сони [smilie18]

dtangelov, извърташ си аргументите както ти е удобно. В първи пост - то техническото качество няма значение, всички гледат на смартфони. Във следващ пост - техническото качество било като мерц срещу трабанат. Е нали нямаше значение :) И след това продължаваш да използваш субективни термини, които нямат определение. Ех това грозде :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   31-12-19 20:47

Нищо не извъртам, казах че:
1. на нормален, монитор, телефон, лаптоп, разпечатка до А3, няма разлика в качеството на изображенията.
2. разликата в качеството на обективите и картинката която дават ( нещо съвсем различно от качество на изображение) не може да се сравнява.
3. много добре посочих предимствата на А7 - 2 по плиткия ДОФ ( няма нито едно друго преимущество) пред Фуджи дори ХТ 20.
4. за цената няма какво да коментирам, аналогично качество за посочената от мен система при Сони се постига пр двойно по висока цена.

Май някой фенове на Сони четат написаното както дявола евангелието.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Zdram   
Дата:   01-01-20 18:28

За много години! Вълнуващи фотографски преживявания на всички!
dtangelov, вероятно това Фуджи е по-добрата камера (каквото и да значи това), щом е доста по-нова и всички й отдават предпочитания. Само искам да вметна, че ей това за Сони А72 не е вярно - "няма нито едно друго преимущество". Ами има поне още едно съвсем обективно - стабилизация.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ombre   
Дата:   01-01-20 19:04

Съгласен с Zdram за стабилизацията,но трябва да се отбележи,че тя не е на нивото на Панасоник например.Като цяло е почти не върши работа,но пък и факта,че е първата в фф на сони безогледалка,също не е за пренебрегване.Опивам се да кажа,че при последните камери тя е много добра,нищо общо с А7м2.

Конкретно това фуджи т30,ще е по добро като аф,но и е по ново,така,че сравнението не е удачно,както и не е удачно да се сравняват фф с кроп.

Тук имаме по стар модел фф,и по нов кропка,демек дилемата от достатъчно труда,автора си я усложнява още повече.

И както най добре знаем,е хубаво,да се отиде в някой магазин да се поснима с двете камери и да се реши на място,щото парите не са наши,а на питащия.

Успех с избора колега.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-01-20 00:18

С риск да се повторя - сравнението на тела е безсмислено, защото те са консуматив. По-важно е системата дали те устройва, има ли каквото ще ти трябва като обективи и други аксесоари, има ли поле за развитие и т.н. Ако се избират камери с несменяеми обективи - тогава да нека гледаме телата.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   02-01-20 13:35

Гня гня гня... има как да се сравнят камерите - едната е с 36мм сензор, другата е саката.
Най-хубавите арт обективи не са за сакати камери. Симбончо най-добре го знае ;-)
Ако искаш плоска дигитална картинка като на 90% от хората - Фуджи :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: lamerko   
Дата:   02-01-20 13:40

Стига с тия "плоски" картинки, че при анонимни акети никой не успява да улучи по този признак използваната камера :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ZENON   
Дата:   02-01-20 14:29

Ако горното твърдение беша макар и съвсем малко вярно, едва ли щях да снимам отново/повторно с ФФ, нещата които съм снимал с кроп (възможните за повторение такива).
Имате проблем или с очите, или с монитора/карта или с нещо друго.



Публикацията е редактирана (02-01-20 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: petervassilev   
Дата:   02-01-20 14:42

Simbon4o:
"... сравнението на тела е безсмислено, защото те са консуматив."

Това навярно ще стане ясно за всички, ако се направи една обширна статистика кой колко тела е сменил и колко обектива си е запазил или е харесвал за по-дълго време.

А повечето от изключенията за любителите, които не сменят често тела, само доказва една друга закономерност: те вероятно са осъзнали, че ни ограничава не фототехниката, а нашите умения да я използваме.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: alext   
Дата:   02-01-20 15:46

Я дайте да видим неплоски картинки, които простосмъртен човек с кропка няма как да им достигне АРТ-Ъ на техническото съвършенство. Стига само плямпане[smilie10][smilie21]



Публикацията е редактирана (02-01-20 15:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   02-01-20 17:01

Няма кво да ти показвам, отивай във Фликр и пиши Фуджи. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   02-01-20 17:04

ЗЕНОН, ти арт не снимаш... кво се обаждаш? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   02-01-20 17:50

ТРЕСНАТ
Всички опити да се каже кое е ФФ и кое Кроп на база плоска или обемна картинка до този момент са се провалили с трясък, което навежда на мисълта, че плоската картинка е само в главите на някой.
Вярно осезаема разлика се наблюдава между картинката на средноформатните камери и тези с 35 мм матрица, ама нещо не ги купувате тези средноформатни камери. Що ли ?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: petervassilev   
Дата:   02-01-20 20:10

Според законите на оптиката, дълбочината на рязкост (DOF) на обектива е приблизително правопропорционална на блендата (f) и квадрата на разстоянието до обекта, и е обратно пропорционална на квадрата на фокусното разстояние на обектива.

Затова на теория DOF не зависи от размера на сензора, ако всички останали условия са еднакви. Например, ако на фотоапарата поставим стар обектив Carl Zeiss Jena Flektogon 50 mm f/4 (за Pentacon Six), DOF ще е един и същ независимо от размера на сензора.

Но на Pentacon Six зрителният ъгъл ще е 78 градуса, на Fuji GFX ще е доста над 50 градуса, на А7 ще е около 47 градуса, а на 1.5 кроп сензор ще е под 30 градуса (всеки може да изчисли точно, напр. за диагонала на кадъра, използвайки синусовата теорема).

За разлика от дълбочината на рязкост (DOF) на обектива, която е физична величина, бокето (за което оценката е донякъде субективна) би трябвало да зависи от размера на сензора, доколкото при по-голям сензор (т.е. по-голям зрителен ъгъл при използване на примерния Flektogon 50 mm f/4) този “естетически” ефект на дефокуса ще се вижда на по-голяма площ и по-ясно.

На практика обаче се намесва и интелигентният софтуер на фуджито и т.н. и обикновено само майсторите могат да демонстрират по-ефектното боке при големия сензор (Сони а7), а ние, по-неопитните, често не виждаме разликата.

И най-важното – ако сравнението на DOF и бокето се извършва с различни обективи (а не с един и същ, напр. Flektogon 50 mm f/4), често настъпва объркване с т.нар. “еквивалентни” фокусни разстояния и сравнението губи смисъл.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   02-01-20 20:38

petervassilev [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: petervassilev   
Дата:   02-01-20 20:54

Дори и ако използваме един и същи обектив за сравнение на дълбочината на рязкост (DOF) на кропка фуджи и Сони а7, объркването при оценката на DOF може да се дължи и на различното разстояние до снимания обект, необходимо за получаване на подобни кадри.

Ако например снимаме портрет, при който искаме главата да е 10% от ширината на кадъра, заради разликата в зрителния ъгъл ще трябва да доближим Сони а7 по-близо до модела, което ще доведе до намаляване на DOF, тъй като DOF е пропорционален на квадрата на разстоянието до обекта.



Публикацията е редактирана (02-01-20 21:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ZENON   
Дата:   02-01-20 21:06

ТРЕСНАТ,
аз арт не снимам. Само пейзажи за кеф. Но кефа е по-голям когато си видя кадъра от ФФ, отколкото от кроп. Пък не е като да не съм снимал едно и също нещо и с двете и с еднакви стъкла и т.н.
Ако на някой му се занимава да прочете малко за това как работят фотоприемниците по матриците и т.н. и т.н. ще му светне и тогава няма да драска глупости тук.
Мен не ми се занимава вече да обяснявам.
Давам идеи, за да не си похабява човек и времето и парите и труда.
В общо линии глупавия се учи от собствените си грешки, умния от - чуждите. Докато схвана това... ми струва доста пари... [smilie5]
Доф-а на Фуджи-то му е най-малката грижа (то ДОФ на тяло няма, не знам защо беше зачекнат този въпрос тук).

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: serjy   
Дата:   02-01-20 21:32

Я да питам, едно съременно м43 дали ще размаже едно 10 годишно ФФ тяло? Нали само големината на сензора имал значенегие?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: solar_sea   
Дата:   02-01-20 21:58

Съвременното м43, където панасоник пуснаха ФФ, а Олимпус им се налага да излизат на всеки 6 месеца с прес-съобщение "Още сме живи" ?

Там поне има един трик, с който се спасява положението - телекомпресор и 18-35 например правят страхотна светлосилна комбинация при нужда, през останалото време човек може да си използва обективите от м43 системата.

Не, че за aps-c/фуджи няма телекомпресори, но там трябва да се ползват с ФФ стъкла, при което се обезсмисля заигравката.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   02-01-20 22:38

ZENON - "Но кефа е по-голям когато си видя кадъра от ФФ, отколкото от кроп."
То кефа е доста по голям ако е от среден формат ама пак ще попитам, що не си купувате камери среден формат?


Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ZENON   
Дата:   02-01-20 22:47

serjy,
какво точно не му разбра на 5-тото изречение в поста ми, че задаваш смешки?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ZENON   
Дата:   02-01-20 23:09

dtangelov,
по всяка вероятност... поради достигане на оптимума цена, тежест на сет-а, качество и т.н.
Ето, отговорих.
Сещаш ли се за някой по-забавен въпрос? [smilie5]
[beer]



Публикацията е редактирана (02-01-20 23:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: petervassilev   
Дата:   02-01-20 23:34

Неслучайно 35-мм филм с кадър 36х24 мм е бил най-масовият формат почти цял век. Позволявал е да се използват нормални, къси и дълги обективи с удобен за преносима камера размер, дори и след появата на огледало в тялото. И съответно е позволявал да се вадят достатъчно качествени снимки върху хартия с размера на книга.

Според мен продължаващото производство на тела с кроп сензори дори и след масовото разпространение на FF е свързано и с икономиите и направените досега инвестиции в обективите за кроп сензори. Макар и размерът на тези обективи да не е точно пропорционален на сензорите, обективите за кроп сензорите може да се произвеждат много по-икономично, с много по-малко ресурси и материали, в сравнение с обичайните обективи за кадър 36х24 мм (FF).

Проектират се и се произвеждат прецизни обективи за малките сензори, като цяло техниката става по-компактна, усъвършенства се софтуерът на камерите и клиентите са доволни от тези системи с кроп сензори. Точно заради тази компактност и софтуерни възможности (е, не само заради това, разбира се) телефоните завладяха пазара.

Но ако някой е запален пейзажист или е портретист и иска да се радва съответно на широк зрителен ъгъл в пейзажите или на боке ефекта на любим стар обектив, FF позволява да се използват по-пълно възможностите на многото видове качествени ръчнофокусни обективи (за кадър 36х24 мм), произведени през последните 40-50 години. Особено като се вземе предвид и се направи сравнение с цената на новите качествени обективи за FF.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   02-01-20 23:52

ZENON
Щом за Вас въпроса беше забавен ок. Въпрос на преценка.
Толкова можете, толкова преценяте.
Но отговора частично е верен - поради достигане на оптимума цена, щото качеството на всички предлагани в момента камери среден формат е с пъти по високо от това на Сони, а някой не превишават същесвено теглото на сета.
Но като е поради достигане на оптимума от цена, защо се опитвате да набутате човека да плати двойно по висока цена за едно и също качество и функционалност?



Публикацията е редактирана (02-01-20 23:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ZENON   
Дата:   03-01-20 00:44

Набутате?
"преценя", "някой"...
Моля Ви, сигурен ле сте, че разбирате какво Ви пиша?
За да избегна излишно за мен писане, бих Ви помолил, съвсем чистосърдечно, да погледнте 5-тото изречение на пост (Дата: 02-01-20 21:06), за да избегнем по-нататъшни глупости и/или интерпретации.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: serjy   
Дата:   03-01-20 07:53

ахаа Зенон е разбрал нещо за фотосензорите и е решил, че никой друг не го е разбрал [smilie18] сега чакам да обясни, че светлосилата на кроп дава по-тъмно изображение от тази на лайка формат [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   03-01-20 08:18

ZENON - напълно разбирам, но това което пишете не е цялата истина, а Вашата интерпретация за нея. Впрочем и това което аз или някой друг пише също е неговата преценка.
Нека питащия сам прецени, до колкото е възможно от противоречивите съвети.
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   03-01-20 09:05

Накратко - дали ще снимам с айфона или с тва фуджи ... все тая. Предпочитам айфоня поради ред причини.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   03-01-20 09:28

Треснат даже не предполагаш колко си прав.
Не знам за картинката на Фуджи, но картинката на айфона може да се постигне от заветното Сони след часове обработка и като качим в Фейсбук или Инстаграм пак е по зле [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: solar_sea   
Дата:   03-01-20 09:35

За сметка на това картинката от Сонито не може да бъде постигната от Фуджито дори и след дни обработка - физика, какво да го правиш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: vgramatikov   
Дата:   03-01-20 09:41

Поредната глупава тема.
Две коренно различни камери и системи.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   03-01-20 10:25

Ми точно за това стигнахме до извода - купете си айфон [smilie5]
За съжаление намеси ли се фенщината всяка тема става глупава.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: farushko   
Дата:   03-01-20 10:35

Към автора - остави ги тези по-горе да спорят на воля, това тяхното мерене няма край. Купи си и двете системи, снимай и после продай тази, която не ти допада. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Zdram   
Дата:   03-01-20 12:37

dtangelov, може ли един конкретен пример, с който да илюстрирате това твърдение - "...качеството на всички предлагани в момента камери среден формат е с пъти по високо от това на Сони, а някой не превишават същесвено теглото на сета"? По-конкретно за частта с теглото.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: xsakex   
Дата:   03-01-20 13:20

Zdram , Предполагам това е имал предвид GFX 50R vs A7R IV

И това цък

Не съм запознат дали 110 на среден формат са колкото 85 на лайка, но като тегло двата комплекта имат около 300гр разлика.



Публикацията е редактирана (03-01-20 13:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Zdram   
Дата:   03-01-20 13:58

Мерси, xsakex, 110 е горе-долу еквивалентът на 85 мм при кроп фактор х0,79. 300 г. излиза разликата в китовете и на пръв поглед не е кой знае колко много, макар че съм виждал люти спорове и за по-малко. Обаче А7, за което иде реч тук, е още 175 г. надолу. А и Сони ФФ системата има чудесен 85/1.8 обектив, който е с близо половин кило по-лек. При Фуджи медиум няма друг 110 мм май. Значи разликата в теглото може да бъде близо килограм. За мене тя вече не е несъществена.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: petervassilev   
Дата:   03-01-20 14:49

Ние си правим майтап с логиката на сравнението и споменаването на телефоните, но дилемата не е никак весела за производителите на камери. Защото въпросът е по-мека версия на избора между фотоапарат (с исторически наложил се размер на сензора/филма и обективи) и телефон (с много по-модерна функционалност и удобства за потребителя). И знаем много добре какво е решението на почти 100 процента от потребителите.

Потребителите гледат крайния резултат на мощния процесор на телефона и не ги интересува какъв бил сензорът или дали дузината пластмасови люспички зад кръглите прозорчета са обектив или някакво друго чудо на техниката. И камерите M4/3 все още си имат ниша на пазара по подобни причини, свързани с функционалността, компактните размери и крайния резултат. А и обективите, макар и направени с икономия на материали, са стъклени и създават усещане за традиционна фотография с прецизно оборудване.

Хубавото е, че да купиш камера от система с бъдеще или без бъдеще не е като да се ожениш – разводът с нежеланата камера е много по-лесен и безболезнен [smile], дори и ако накрая я оставиш на рафта за ретро техника.



Публикацията е редактирана (03-01-20 14:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: ombre   
Дата:   03-01-20 15:06

Спорите за глупости ама как и да е.Има снимки,които наистина някак личи ,че са правени с фф,но не е са и кой знае колко много,поне тук в нашия форум.Ето например тази снимка ,като я видях,бях убеден,че е правена с телефон,докато не погледнах екзифа де:

https://photo-forum.net/i/2265037


Преди да ме биете,да си кажа,това лично мнение....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: alext   
Дата:   03-01-20 19:41

.Ето например тази снимка ,като я видях,бях убеден,че е правена с телефон,докато не погледнах екзифа де:

https://photo-forum.net/i/2265037


Е как, сони фул фрейм е все пак това... дълбочината на цветовете и плавните преходи и тоналности не ги ли виждашш..тц тц тц[smilie21]

Не знам просто как хора като този фотограф не са си хвърлили смотаните кропнати фуджита от някъде, та чак имат наглостта да правят уоркшопи по цял свят и да си показват невежеството [smilie11]



Публикацията е редактирана (03-01-20 19:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   03-01-20 19:48

Типично хипстърче. Били му лекички и дрън дрън :-) Истинският фотограф не говори в About за техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: alext   
Дата:   03-01-20 19:58

Ок шефе, значи истинският фотограф снима със сони ФФ, не говори в About за техника и ако съдим по тебе , да не качва снимки е най- добре. И то кво остава накрая бай Трол само да ръси глупости. евала [beer] [smilie18]



Публикацията е редактирана (03-01-20 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   03-01-20 21:04

Т.к. скоро ще заключат темата ... да си кажа последното БЛЕ БЛЕ БЛЕ :-)

Да - вече съм от страната на критиците. Снимки няма смисъл да качвам. Само давам акъл.

И да - СОНИ е по-добро от Фуджифилм. И фулфреймът е по-добър от кроп.

ГОЛЕМА ТОЧКА!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: hansto   
Дата:   03-01-20 22:09

Май ще спра да чета тоя форум...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Pehata   
Дата:   08-01-20 09:42

Привет и от автора на темата.
Въпреки че не пишех досега, четях внимателно всички коментари. Смятам, че ми бяхте много полезни.
След всичко казано и прочетено се спрях на вариант Sony, но следващия модел - a7 III. Както казахте, кеф цена няма. Е, намерих го от чужбина за доста по-добра цена от БГ. Чакам да пристигне и ще споделя впечатления. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: sauron69   
Дата:   08-01-20 10:08

А честито [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: rimohit   
Дата:   08-01-20 10:40

Бе то и у наше село Петрана готви най-хубаво, най-добре чисти, шъта и подрежда.Реже салатата и слага масата, сипва ракийката и т.н. но всички искат да клецат Сийка или Кунка.Що тъй ?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   08-01-20 18:58

Истината побеждава :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: sauron69   
Дата:   08-01-20 19:14

Истината е някъде там [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: D.S   
Дата:   08-01-20 21:26

Добре че имаме покупка, че и тази тема тръгна в мерене на пиксели и прочие [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   09-01-20 08:59

ТРЕСНАТ, пацата порастна ли с 5см. сега, когато разбра, че човека си е купил Сони?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: alext   
Дата:   09-01-20 10:00

Е кво, купил си е човека кропка на средния формат[smilie5]
Със сигурност къде къде по- добре от 2ката, да му е честита и на фокус [shtrak]



Публикацията е редактирана (09-01-20 10:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: dtangelov   
Дата:   09-01-20 11:38

Тройката за разлика от двойката е добър избор.
Честито и на фокус!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: uri64   
Дата:   09-01-20 12:34

> Истината побеждава :-)


да, обикновено малко късно....събитието почти винаги е съпроводено с плясване по челото и със сподавено произнасяне на сакралното “ебаси каква съм Червена Шапчица!” [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: sundown   
Дата:   09-01-20 16:06

До автора, какъв обектив ще ползлваш на новото тяло?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Pehata   
Дата:   10-01-20 16:58

Комплектът е с китовия 28-70 мм/3,5-5,6.
Мисля да си взема допълнително Sony FE 50mm f/1.8
Идеи и предложения за нещо друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: Pehata   
Дата:   10-01-20 16:58





Публикацията е редактирана (10-01-20 16:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   10-01-20 20:07

Моеш да си вземеш една камара от новите сигми. Аз понеже съм канонджия си взех за А7-3 един преходник на Сигма и пукам с канонските :-)

А на останалите ви пижелавам повече вятър под вода.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: hansto   
Дата:   10-01-20 20:26

Всеки има вкус - казало кучето и си облизало ...
Не знам какво е това разделение. Всеки е вкарал някакви пари в дадена марка и защитава своя избор и си оправдава разходите. Може би.
Аз стрелям за кеф и ми дреме какво пишат за фуджи, сони или никон :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   10-01-20 20:30

Нищо не защитавам , защото аз бера парите от дърветата. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: hansto   
Дата:   10-01-20 20:47

Точно , чета за информация, но имам глава и пробвам сам. Затова ми хареса моя избор и си свиркам. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: sthbg   
Дата:   10-01-20 22:24

До Автора: вземай задължително Tamron 28-75 f/2.8 - провери в ревютата каква резачка е още на 2.8 при това е супер лек и с отлична цена!!! Това е смисъла на това тяло!



Публикацията е редактирана (10-01-20 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: patzo   
Дата:   10-01-20 22:36

^ Вече има и Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   10-01-20 23:42

TamPon са страааашна марка - да [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: kasad   
Дата:   12-01-20 00:06

Страшна са! Не случайно досега оцеляват. Или да си мерим снобарията м?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony a7 II vs. Fujifilm X-T30
Автор: TPECHAT   
Дата:   12-01-20 09:25

Точно - оцеляват. Пълни боклуци.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »