Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Gecata   
Дата:   03-01-20 22:15

По-вече от 15 години почти не пропускам да ида в Калофер на 6 януари - богоявление за да гледам и снимам този народен обичай превърнал се по-вече в шоу отколкото в традиция. Заливат ни статии в които се описва колко древен е той: Едни спрягат 200, други 300 години, а трети казват, че го е въвела Людмила Живкова някъде в края на 70-те на миналия век, и че обичаят е на неповече от 40години (с прекъсвания). Краеведите спорят, а остналите взимаме онази страна, която най-често отговаря на политическите ни присрастия. Все се питам, ако обичаят е толкова древен къде са снимките от преди 1978-ма?!

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: victory13   
Дата:   03-01-20 22:23

въпросът е оправдан... от друга страна, аз не познавам местен, който да е трезвен още от вечерта, кой да снима [smilie18] ... та снимки може да има след нахлуването на пришълците [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: mmjm   
Дата:   03-01-20 22:28

Древният обичай плакнене на м..ди в ледена вода по богоявление е малко по-млад от мен, хубаво е да има празници, колкото повече толкова по-добре, но това точно се превърна в безобразен кич на повечето места. Да са живи и здрави Данчовците, другото не е важно все някога ще отшуми. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Gecata   
Дата:   03-01-20 22:31

Абе те местните може и да са пияни по това време, но такъв уникален обичай, няма как да остане скрит за обектива. Нали не смятаме, че фотографията започва от нас с ерата на дигиталките. Имаме толкова изявени фотографи в средата на 20-ти век. Хора художници, с изключително висока обща култура, родолюбци и изследователи. Не се сещам никой да е отразил събитието...

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: mitpis   
Дата:   03-01-20 22:32

Аз не съм ходил, ама все едно съм ходил, ФФ се напълва със снимки от въпросното събитие и не виждам смисъл да ходя, пък камо ли да снимам-всичко съм вдял вкъщи седейки на компа. Все някой пак ще иде и тази година, не че не е едно и също всяка година, е може и да има малък нюанс във времето,сега май ще вали сняг, ама може и да не вали.[beer]



Публикацията е редактирана (03-01-20 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: BXMarkov   
Дата:   03-01-20 22:39

Геца, прав си,че е от 70-те години. В края на това интервю се изяснява въпроса.


Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Gecata   
Дата:   03-01-20 23:01

Благодаря :) Човек трябва да се стреми да опознава онова което снима и в един момент се стреснах къде са снимките от преди нас четейки за 200-300 годишнта традиция...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: mmjm   
Дата:   03-01-20 23:06

Не само снимките, то и все щеше да има писано как младия Христо извадил кръста па отпътувал за Влашко, но не нито Ботев нито някой друг революционер или хайдутин не е вадил кръста, явно не са били големи патрЕоте.

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Yog   
Дата:   03-01-20 23:33

Те снимките винаги изглеждат едни и същи, защото освен от едно малко мостче, което рано или късно ще рухне под напора на фотографските телеса, практически няма откъде да го снимаш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: langel   
Дата:   04-01-20 09:37

Ритуалите "Водици" са древни езически обичаи, които постепенно са христианизирани. Започват през нощта срещу Йордановден с наричане на мълчаната вода. На Йордановден във водите се изкъпват мъжете, на някои места в студената вода ритуално са измивали и мъжките чеда над 1 година, за стимул във водата се е хвърляла хоругва. След време хоругвата се замества с кръст, но смисълът на обичая така и не придобива напълно християнски облик. На Ивановден пък в студените води се изкъпват оженилите се през изминалата година двойки, заедно с техните кумове, с което приключват младоженческия си период. Пак на Ивановден, след като се изкъпят миналогодишните двойки, идва ред на бъдещите младоженци, като момчетата се опитват да хвърлят във водите невестите си, или поне доволно да ги полеят.
След това всички се събират на мегдана, където се играе Мъжко хоро, в християнско време - последното Коледно хоро на Коледарската дружина. В края на хорото коледарите хвърлят своя водач във водата.
Това са в кратце старите български обичаи по Водици, Мъжки водици и Женски водици.
По отношение на хорото - ами вярно е, че точно такова хоро, като сегашното, не го е имало, но пък сегашното хоро ми се струва една чудесна съвременна съкратена компилация на старите обичаи.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: imitev   
Дата:   04-01-20 16:37

По отношение на хорото - ами вярно е, че точно такова хоро, като сегашното, не го е имало, но пък сегашното хоро ми се струва една чудесна съвременна съкратена компилация на старите обичаи.

Иначе казано - халтура.

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Slivenski   
Дата:   04-01-20 17:10

На Ивановден пък в студените води се изкъпват оженилите се през изминалата година двойки, заедно с техните кумове, с което приключват младоженческия си период. Пак на Ивановден, след като се изкъпят миналогодишните двойки, идва ред на бъдещите младоженци, като момчетата се опитват да хвърлят във водите невестите си, или поне доволно да ги полеят.
След това всички се събират на мегдана, където се играе Мъжко хоро, в християнско време - последното Коледно хоро на Коледарската дружина. В края на хорото коледарите хвърлят своя водач във водата.
Това са в кратце старите български обичаи по Водици, Мъжки водици и Женски водици.



Много секс има тука... би казал чичко Фройд. [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: langel   
Дата:   04-01-20 20:02

Бе не знам дали Фройд им е държал борина, ама българските къщи са били пълни с челяд.

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Nikoneff   
Дата:   04-01-20 22:25

>Gecata
>Все се питам, ако обичаят е толкова древен къде са снимките от преди 1978-ма?!


Има снимки на този обичай в Държавният фото-архив. Например на стр.209 ТУК
Подобни снимки могат да се открият и в семейни албуми от началото на 19 век.


Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Slivenski   
Дата:   04-01-20 22:51

На страница 209 в този архив има снимка на хвърлянето на кръста във водата на Йордановден, а не на "мъжко хоро". [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: BXMarkov   
Дата:   04-01-20 22:52

Nikoneff, става дума конкретно за Калоферското хоро, не за хвърлянето на кръста на Богоявление.

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Slivenski   
Дата:   04-01-20 23:02

Май всички източници сочат, че "древното" хоро е било измислено някъде 90-те години на миналия век. Поне няма други, които да го поставят по-рано във времето.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   04-01-20 23:02

Благодаря за споделеният архив. Беше ми интересно да го разгледам целия. Най много са застъпени кукерските игри и зарязването на лозята... Най-красивите снимки са на лазарките. А другото, което ми направи впечатление е, че сега известния празник на розата в Казанлък... всъщност е започнал от Карлово. Всички снимки са от там. На визираната от теб страница 209 има само една снимка от Йордановден- и то съвсем стандартно хвърляне на кръста в река Искър, Софийско от 1938 година. Т.е. няма нито една снимка на така известното от "стотици" години Калоферско мъжко хоро. Интересно е, че в този архив има една единствена снимка от Йордановден.

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Slivenski   
Дата:   04-01-20 23:11

Тук пише малко по темата


Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: asahi   
Дата:   05-01-20 00:52

Mъжко хоро без жълт шнорхел и дрон не е мъжко.

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: Gecata   
Дата:   05-01-20 01:02

Архивът е прекрасен и много ценен! Благодаря за споделянето [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: kalvados   
Дата:   05-01-20 01:49

Gecata : Общо взето да снимаш "Мъжкото Хоро в Калофер" е като да снимаш изгреви,залези или теменужки.... в смисъл - пълен ФОЛК ....и селяния !!! ....още повече и с безогледалка ... ужас ужасен!!![beer]



Публикацията е редактирана (05-01-20 02:00)

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: CDman   
Дата:   05-01-20 10:30

Дали е древен обичая не знам и не мога да знам, но се моля да не го надушат разни феминистки и други "правозащитни" организации и да го обявят за "полово-дискриминиращ обичай" [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: langel   
Дата:   05-01-20 10:43

Ами на следващия ден са Женските водици, да си направят женско хоро, бе.

Отговори на това съобщение
 Re: За Мъжкото Хоро в Калофер
Автор: asahi   
Дата:   05-01-20 10:50

Сакън! Ще закъсаме с плодородието.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »