Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: guciguci   
Дата:   01-12-19 13:07

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom
Автор: guciguci   
Дата:   01-12-19 13:07

Здравейте,колеги. Нека да обърнем внимание на две интересни функции на Sony A7 II и A7 III:
APS-C size capture (super 35 mode) и Clear zoom image.
Бихте ли дали мнение и коментари. Използвате ли тези две функции и как те се отразяват на качеството на изображението? Аз направих 3 снимки с Sony A7 II и Samyang 35 mm f 2,8 (един уникален обектив!)
Ако Вие ползвате тези функции,качете изображения за сравнение. Ако пък не,се надавам тази тема да е от помощ на любители,които не са открили тези функции в камерата си, да разберат какви възможности отварят те за тях.



https://i.postimg.cc/6qvypdLG/DSC00960.jpg




https://i.postimg.cc/Y9Vv7XgH/DSC00961.jpg




https://i.postimg.cc/9zHzRrJg/DSC00962.jpg




Публикацията е редактирана (21-01-20 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: Hsathv   
Дата:   01-12-19 13:31

Това си е най-обикновен кроп директно от апарата, представен като функция с гръмко търговско име.

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: guciguci   
Дата:   01-12-19 13:34

Hsathv,не си съвсем прав. Има полза,да ги имаш на камерата. Ако снимаш пиле на 100 метра на 200 мм ,няма да видиш нищо. Ако го направиш 600 мм,нещата доста се променят. Ако не друго,поне ще можеш да фокусираш на самото пиле.

И още един въпрос. Функцията APS-C size capture има on,off и auto. Ако е на auto,означава ли,че когато се сложи кроп обектив на камерата,тя автоматично минава в кроп режим?



Публикацията е редактирана (01-12-19 13:38)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: colorphoto   
Дата:   01-12-19 15:25

Това да мога да минавам в кроп-режим го имах и на Д-610 и даже го бях програмирал на един от предните бутони до грипа.

Сега тази функцияго я имам и на ЕОС РП но още не съм му пробвал на кой бутон да го сложа...

А за допълнителния още по-кропнат режим на Сони ползвателите му ще кажете как е.

По принцип на тестовете по сайтовете болшинството фулфреймски обективи дават по-лоша резолюция/острота когато са измерени на кроп-сензор.

Разбира се краищата на кадъра в такъв случай са по-резки и читави.



Публикацията е редактирана (01-12-19 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: georgioiv   
Дата:   01-12-19 22:30

Mного яки екстри, особено клиър зум за видео. За фото не ги използвам, защото рядко снимам в jpg... APS-C на ауто само си разпознава обективите, дори да са канонски с преходник. Назначил съм си и на двете соните едни и същи копчета за клиър зум и за кроп и си ги ползвам за видео редовнo. Всъщност се получава че примерно с един обектив 20мм имаш обектив за видео един път х 1,5 и после още до х 1,4, което си е си благинка.

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: guciguci   
Дата:   01-12-19 22:32

На А7 II APC-C не можа да се слага на бърз бутон,нали?

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: georgioiv   
Дата:   01-12-19 22:42

Почти съм сигурен че може,до колкото си спомням, на моя си го бях сложил на долната част на търкалцето, на А7-3 съм си го сложил на същото място...

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: stef7   
Дата:   01-12-19 23:09

Clear zoom за фото не става, защото както писаха колегите работи само в JPG, т.е. губиш RAW. А и резолюция разбира се. APS-C кропа за фото е почти безсмислен за A7 II и III защото снимката става 10MPx. Става за А7R II и III където кропа е 18MPx и тялото може да се използва с някоя APS-C палачинка за street photography или някакво подобно приложение. Макар че въпросния Samyang 35mm f2.8 e за Full Frame и не е много по-голям.

Clear Zoom става само за видео но и там чесно казано май никой не го ползва. Понеже 4К видеото са само 8МПкс там няма загуба на резолюция но на мен ми е много по-лесно да ползвам китака или някой компактен зоом обектив за целта. Използвал съм APS-C кропа за видео да ми даде малко по-дълго фокусно разстояние когато не си нося подходящ теле обектив. И това е.

На хартия и като гледаш ревютата добри екстри на практика повече маркетинг отколкото реално приложение.



Публикацията е редактирана (01-12-19 23:11)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: colorphoto   
Дата:   01-12-19 23:34

stef7:В това Ваше мнение виждам колко са различни възприятията на хората и за фотографията!

Снимки в ЖЕПЕГ не могат ли да носят послание,съдържание и качестово?!

Снимки в 10мп не могат ли да се използват къде ли не?!

Бих полюбопитствал от какво Ваше съотношение с фотографията е формирано това възприятие?

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-12-19 23:59

Клиър зум е просто алгоритъм. Същото може да постигне и в пост обработката с добра програма за ъпслейл.

Като цяло няма смисъл ни от кропа ни от клиър зуума. :)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: guciguci   
Дата:   02-12-19 00:03

10 мегапиксела е предостатъчно,ако няма да кропиш още след това естествено. Установих,че Clear zoom-ът разваля качеството на изображението. Той си е цифров зум. Кропът обаче си е полезен,защото приближава още малко обекта и можеш да фокусираш по-точно. Не е същото като при пост обработка да го изкропиш.

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: stef7   
Дата:   02-12-19 00:19

Не съм казал че снимки в JPG или на 10МПкс не стават. Коментираме конкретни 1-2 камери и за тях аз не виждам смисъл от подобни фокуси. И споределям собствен опит. Ако JPG и 10МПкс са ОК, тогава няма никакъв смисъл да се отива на Sony A7 III. Има къде по-евтини камери за целта. Т.е. като се купува такава нова и хубава камера, добре е човек да използва възможностите и. Инак си дава парите на вятъра.

И аз така си мислех - ей как ще нося само два твърди обектива и ще имам четири. Но на практика се оказа че никога не ги използвам така, а снимам само във Full Frame. [smile]
Ако е въпроса за кроп, защо въобще човек да си играе да натиска копчета като снима, най-добре да си кропи във Photoshop, когато става въпрос за снимки.

За видео където и Clear zoom и APS-C са най-приложими, също реално не ги ползвам, освен за случая за който споменах. Не е итуитивно да zoom ваш с копче от апарата, след като цял живот си го правил с пръстена на обектива. [smile] Абе трудно ми е да го обясня. Ако ми трябва зум за видео си вземам единия от двата компактни зума и това е. И китака става и е за предпочитане в този случай. Който иска да пробва и да снима с Clear Zoom и след това да сподели. Не познавам такива хора дето го ползват сериозно, но може и да има.

Не искам да секвам ентусиазма на отворилия темата, просто споделям мнението и личния си опит. Мога да изляза и да снимам само с един твърдак и ми много по-лесно да зуумвам с краката.[smile] Където може разбира се. И много по-удовлетворяващо и вдъхновяващо, отколкото да променям ъгъла на виждане с някакви копчалъци.



Публикацията е редактирана (02-12-19 00:22)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: colorphoto   
Дата:   02-12-19 01:48

Няма смисъл да спорим всъщност защото зависи какво и как го снимаш и дали те кефи да постобработваш всичко заснето или ти е досадно.

Аз примерно обичам да снимам най-много по улиците и репортаж а там да мога да превключа на кроп ми е било полезно когато съм с 85мм но изведнъж пожелая да заснема нещо,което се случва по-надалеч от кадровия обсег на 85те ми милиметра.

Ще кажете че е все това дали кропваш снимайки или после на компютъра но за мен не е същото защото с годините се уверих че съм насъбрал хиляди РОУ файлове,които все отлагам да прегледам,пресея и евентуално обработя.

А да мъкна масивен и тежък 70-200/2,8 отдавна не ме кефеше и той стоеше в къщи а напоследък излизах с 85мм пък телевариото продадох.

Виж,ако снимам портрети или пейзажи евентуално може и на РОУ да сложа селектора.

Та: разни хора разни идеали...

Да купиш А-7/III също не е изхвърляне защото ще получиш най-малкото читав автофокус в сравнение с предишните,даже и снимайки в жепег и на 10мп.

И тези функции за които е темата не са безсмислени за всички всъщност.

И ако можеш да постигнеш нещо в процеса на снимането защо по дяволите трябва да го оставяш за постобработката и да си хабиш времето и очите пред монитора като можеш да свършиш други нужни и по-полезни неща в живота си?

Може би за да се чувстваш че вършиш работата профи и на ниво само?![smilie3]



Публикацията е редактирана (02-12-19 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom
Автор: guciguci   
Дата:   21-01-20 15:51

Ето още 4 кадъра по темата. Съвсем използваеми функции,ако не копираш огромни копия или не зумваш на 100%. Аз си ги ползвам и ми е кеф. 24-720 мм на Sony A7 II[cool]


https://i.postimg.cc/cxvS4MjM/1.jpg




https://i.postimg.cc/tyVjKkF9/2.jpg




https://i.postimg.cc/zz41LHYm/3.jpg




https://i.postimg.cc/cWzWk2gD/4.jpg




Публикацията е редактирана (21-01-20 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: chukov   
Дата:   21-01-20 17:10

Какво е това 24-720?

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: guciguci   
Дата:   21-01-20 17:18

Сбор. 24-240 е обективът. 240 мм с aps-c става 360 и 2х дигиталния зум е 720



Публикацията е редактирана (21-01-20 17:21)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: geobg   
Дата:   21-01-20 17:32

….малко повече електроника, а иначе си е чист кроп на сензора, като мегапикселите съответно намалят.

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: guciguci   
Дата:   21-01-20 17:34

Това го разбрахме.

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: Yog   
Дата:   22-01-20 00:46

Всъщност, резултатът е доста добър, особено в примера с колата. Да можеш да го направиш на място, в самата камера си е опцийка. Ако не те кефи - не го ползвай. Но я има [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: lamerko   
Дата:   22-01-20 01:56

Просто кроп на кадъра вътре в камерата. По-голям смисъл има за видео, че там доста може да се варира с тия новите матрици, стига процесора да не се опържи :)

Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: guciguci   
Дата:   22-01-20 12:22

Ето още две. Първата на 24 мм втората на 240 + двата вида приближения-APS-C и Clear Zoom


https://i.postimg.cc/Lm4k8frh/DSC01911.jpg




https://i.postimg.cc/hKCLzvBs/DSC01914.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: APS-C size capture + Clear zoom при Sony A7 II (III)
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-01-20 16:16

Всъщност, тази екстра е много полезна за видео, където можеш да зуумваш с твърд обектив. Особено като мога да я достъпвам от гимбала и да зуумвам плавно... ползвам я най-редовно. Едно от приятните неща при сони като снимаш видео е това. За снимки... не виждам смисъл поне за мен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »