Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Филтри при обективи без резба - как???
Автор: J.T.Todorov   
Дата:   30-11-19 12:18

Здравейте, уважаеми! Харесал съм си един обектив - Tokina AT-X 16-28mm f/2.8 Pro FX и много съм му се надъхал, но въпросният не предлага опция за завиване на филтри с резба. Знам за същестуващите устройства на които се слага филтър тип "квадратно стъкло", но аз имам прилични филтри с резба 77мм и искам да си позлвам тях. Има ли вариант да се ползват на този обектив или все още не е измислено такова приспособление? Благодаря предварително, прощавам ви евентуалния хейт и НА ФОКУС!

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: lamerko   
Дата:   30-11-19 13:38

Челната леща е с голям фактор на корекция и не позволява монтирането на стандартни филтри. Всъщност въобще работата с филтри ще е малко тегава история. Има разни държачи като WonderPana, които позволяват монтирането на кръгли филтри, но... изискват твърде голям размер и твоите 77мм нямат шанс :)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: J.T.Todorov   
Дата:   30-11-19 13:42

Ах майка му стара... ще ми се някакъв хубав широкоъгълен обектив (по-широк от 24мм) на който да забия ND филтри и да пляскам пейзажи... много си го бях харесал Токината... някакви предложения към какво да се насоча? Бюджет до 1500-1700лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: Leica   
Дата:   30-11-19 13:59

https://www.youtube.com/watch?v=aYZAy2U2HXM

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: J.T.Todorov   
Дата:   30-11-19 14:07

Това не е филтър на резба, а от тези, които споменах в самата публикация.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: dekov   
Дата:   30-11-19 14:51

Вариант с желатинов филтър Kodak Wratten, изрязва се по диаметъра на задната леща на обектива и се закрепва с малко тиксо например.
Това е метод изпитан в годините.



Публикацията е редактирана (30-11-19 22:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: petervassilev   
Дата:   30-11-19 15:15

Илюстрация на лесния метод, предложен от dekov:

https://nofilmschool.com/2014/06/add-filters-filtration-to-any-lens


Разбира се, трябва да се внимава, ако тялото е с огледало .

На безогледална камера съм имал проблем с отражения между филтъра и сензора (поне така си мисля) и затова преминах към самоделни адаптери към челната леща - напр. сенник, към който залепвам кръгъл филтър с подходящ размер.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: J.T.Todorov   
Дата:   30-11-19 15:21

Явно ще трябва да направя проучване как стоят нещата с правоъгълните филтри и държачите за тях. Нямам никаква идея държачите и филтрите там от една марка ли трябва да са и въобще държачите универсални ли са и пр. Ще трябва да обиколя магазините и да поразпитам как се случват нещата. В крайна сметка ако си купя хубаво правоъгълно ND и държач няма да се притеснявам повече за размери на резби.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: petervassilev   
Дата:   30-11-19 15:54

"... но аз имам прилични филтри с резба 77мм "

Челните ръбове на оригиналния сенник на този обектив изглеждат копланарни (а и да не са - позицията на филтъра не е от критично значение) и това позволява самоделно добавяне отпред напр. на обърнат (подходящо изрязан) сенник 77мм, към който може да се закрепват напр. ND филтри. (Напр. конфигурация от типа - малка чаша в голяма чаша с отвори един към друг).

Възможно е и адаптиране с такава конфигурация, че филтърът да не се обръща на 180 градуса. Може да се провери предварително дали има винетиране с тези 77мм в широкоъгълния обхват на обектива в планираната позиция на филтъра.

А стандартното решене с купуване на адаптери и нови филтри (за стотици левове) изглежда най-лесно. Удоволствието от новата покупка може да е по-голямо от удоволствието от самоделното адаптиране [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: petervassilev   
Дата:   30-11-19 16:57

Може да се пробва и с такава комбинация от стандартен преходник 95-77мм, закрепен върху сенника (който според спецификациите е около 90мм) плюс преходник 77 мм вътр. резба към вътр. резба:

https://www.amazon.com/77mm-Filter-Adapter-female-Stepping/dp/B01BKEIX8A


женски-женски 77мм

Излиза доста под 100 лв. и може да се ползват наличните филтри 77мм с резба.



Публикацията е редактирана (30-11-19 17:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: quazimodo   
Дата:   30-11-19 17:09

Момчета, китайчетата щяха да са измислили нещо до сега ако имаше смисъл. Ще се похарчат едни пари без никакъв изглед за положителен краен резултат. Винетирането ще е като за световно.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: Konstantinov   
Дата:   30-11-19 18:14

Предварително може да се залепи филтъра с тиксо и дасе види дали винетира на 16мм и тогава да се прави нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: petervassilev   
Дата:   30-11-19 18:51

Аз винаги пробвам с хартиен отвор вместо с истински филтър, за да не нараня челната леща.

Ако вместо 77мм се премине към стандартни филтри на резба 86мм или 95мм, може да се окаже, че винетирането не е толкова сериозен проблем (особено за кропка, където зрителният ъгъл ще е 84 градуса вместо 107 градуса в широкоъгълния край на обектива).

Пробваш без пари с картонен шаблон за няколко минути и даваш пари за преходници/филтри само ако можеш да се примириш с винетирането при Full Frame сензор [smile].


Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: lamerko   
Дата:   01-12-19 00:28

quazimodo: не и ако успееш да го монтираш отзад. Но си е играчка със съмнителен характер де :)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: petervassilev   
Дата:   01-12-19 17:49

lamerko:

"... не и ако успееш да го монтираш отзад. Но си е играчка със съмнителен характер де :) "

Преди години правих някакви експерименти и в подобни случаи залепвах стари немски филтри (само стъклата, демонтирани от ринговете) вътре в преходници за ръчнофокусни обективи (напр. М42-NEX). Ставаше много по-стабилно и безопасно от метода с меките филтри и адхезивната лента от видеото, защото нямаше опасност да нарани или залепне към сензора.

Но мисълта, че се появяват три паралелни отразяващи плоскости една до друга (2 на филтъра плюс 1 на сензора), независимо как е обърнат филтърът, ме отказа да продължа. Вътрешните отражения при такава конфигурация са неизбежни, поне на теория. А при огънатите меки филтри от видеото са възможни дори ивици или линии фантоми.

Накрая оставих във всички преходници само самоделна мека диафрагма , която донякъде пази сензора от прашинки и микростружки от контакта между обектива и преходника, а освен това, поне на теория, намалява вътрешните отражения от страничните плоскости около сензора, особено при кропките, където светлинният конус е много по-голям от сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: menton   
Дата:   02-12-19 00:15

Мисля, че е по-добре да си харесаш Tokina 11-16 така ще си ползваш вече наличните филтри на 77мм и ще спестих пари от разликата в цената, ако не те притеснява факта, че трябва да снимаш в кроп.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри при обективи без резба - как???
Автор: kvakioh   
Дата:   02-12-19 07:07

Има система, която ползва плочки. Няма друг измислен начин. Дори с адаптор и филтър 105мм пак ще дава винетиране, рамка от самия филтър.
Системата не е толкова скъпа, китайски държачи има вече, самите плочки са повечко пари.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »