Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: avo   
Дата:   29-11-19 13:05

Чета темите тук редовно, горе долу съм запознат с техническите преимущества и недостатъци на огледално рефлексните системи и на безогледалните такива, както и с финансовите им аспекти. Интересно ми е ако има някой, който е правил съпоставимо сравнение на един и същи кадър с огледално рефлексна кропка и безогледална кропка или 4/3 например. Би ли имало разлика в качеството със сходен клас обективи и при еднакви светлинни условия. Страничните плюсове на безогледалните системи са ми като цяло ясни.

Или с други думи казано как ще изглежда един кадър, ако го заснема с никон 7500 и 18-140 на базово ISO, какъвто притежавам и с модерна безогледалка на олимпус с китов варио обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: quazimodo   
Дата:   29-11-19 13:26

Накратко казано - М4/3 ще изглежда по-читаво, заради по-голямата дълбочина на рязкоизобразеното пространство и по-добрия китак[smile]

П.П. По-долу ще кача две снимки, но не точно с никон и оли а с канон и оли.



Публикацията е редактирана (29-11-19 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: serjy   
Дата:   29-11-19 13:28

разликата ще дойде най-вече от разликата в обективите. китаци има добри има и по-посредствени, така общо да се правят заключения е несериозно. най-малкото изтегли си примерни снимки от фотоапарат който те интересува и сравни с твоя и си прецени.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: rimohit   
Дата:   29-11-19 13:33

Това е един безкраен философски въпрос...
Как едно огледало може да повлияе на изображението...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: quazimodo   
Дата:   29-11-19 13:34

М4/3


http://media.snimka.bg/s1/6462/039168839-big.jpg




Канон 1Д Мк2



http://media.snimka.bg/s1/6462/039168840-big.jpg


П.П. Смиките са правени с външни светкавици при бленда 8 и ИСО 400. Олито с китака на Панасоник 14-45 а Канона с ЕФ 28-70



Публикацията е редактирана (29-11-19 13:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: quazimodo   
Дата:   29-11-19 13:45

rimohit написа:

> Това е един безкраен философски
> въпрос...
> Как едно огледало може да повлияе
> на изображението...[smilie5]


Обаче проблемите породени от наличието му могат и то силно...[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: avo   
Дата:   29-11-19 13:52

serjy ,

Във времето, когато безогледалките не бяха толкова хвалени и популярни, както сега, 18-140 на Никон минаваше за нелош и като цяло остър китак. Не познавам китовите обективи на Оли като качества, просто дадох пример. Примерните снимки в най-добрия случай ще са 100% кроп от линия и транспортир на фона на тесте карти, ако са еднакви за двете камери. Въпросът беше ако някой има кадър щракнат от ръка в стандартния jpeg на камерата с двата типа системи, нека не е точно никон, и да видя как изглежда кадърът с двете камери на един нормален монитор като общо възприятие, без дребнаво сравняване на клонки в долния десен ъгъл примерно. Искам да направя извод за себе си, наречи го лаически. Но не разполагам с безоледалка, с която да си направя теста сам.
В дадения от колегата пример на мен кадъра с канона ми допада повече като острота и детайл, въпреки, че това са файлове смачкани за интернет допускам и там много зависи как е намален размера на jpeg-a.



Публикацията е редактирана (29-11-19 13:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: ombre   
Дата:   29-11-19 14:23

Avo,снимките ти са великолепни......[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: quazimodo   
Дата:   29-11-19 14:37

ombre написа:

> Avo,снимките ти са
> великолепни......[cool]

+11 [smile] . Явно пътуваш доста. Ако се замисляш за намаляване на теглото, всичко ще зависи от това какво правиш със снимките, но ако става дума за базово исо, няма да имаш проблеми дори за печат от М4/3. Семейство Масларови са пример в това отношение - 70х100 при тях не е проблем[smilie5][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: serjy   
Дата:   29-11-19 14:38

нямам редови китак, имам по-висок клас обективи и мога да ти пратя албуми с мои снимки в гугле снимки. повечето са без никаква обработка. верно, гугъла ги мачка, но като цяло се вижда добре. ако искаш пиши ми на лични.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: quazimodo   
Дата:   29-11-19 14:49

Ако става дума за джипег, определено олимпийския такъв е по-добрият. След края на ЦЦД ерата при Никон, трудно се снима направо в джипег. Е, поне моите виждания са такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: asahi   
Дата:   29-11-19 14:50

Пиксели ли броите? Колко ги изкарахте?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: quazimodo   
Дата:   29-11-19 14:55

asahi написа:

> Пиксели ли броите? Колко ги
> изкарахте?

Ами, колкото от окото до ухото[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: iasen2   
Дата:   29-11-19 15:00

При безогледалните качеството на изображението зависи и от това колко ти е работил сензора преди това и колко е загрял. От там се получават и големите разлики

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: serjy   
Дата:   29-11-19 15:09

това е някак ново за мен. досега не съм забелязал такива тенденции, но видео реално не снимам, само снимки...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: quazimodo   
Дата:   29-11-19 15:12

iasen2 написа:

> При безогледалните качеството на
> изображението зависи и от това
> колко ти е работил сензора преди
> това и колко е загрял. От там се
> получават и големите разлики

Това може да окаже влияние при снимки нощно време, но през деня и на базово исо трудно ще видиш нещо, ако както казва Асахи, не броиш пикселите с микроскоп и то на монитор.

П.П. Всъщност и държането в ръка увеличава загряването, най-вече поради площта от корпуса обхваната с ръка в сравнение с ДСЛР от среден клас. Аз по тази причина съм закачил една сиджимка, на която Олито виси без да го държа в ръка.



Публикацията е редактирана (29-11-19 15:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: iasen2   
Дата:   29-11-19 15:18

quazimodo , няма да има видима разлика, но при броенето на пискелите ще се види. Особено в изкарването на детайл от по тъмните места на снимката, където повечето апарати нисък и среден клас издишат тотално.



Публикацията е редактирана (29-11-19 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: serjy   
Дата:   29-11-19 15:23

значи това с изкарването на нещо си от тъмнината е основно проблем на никон. другите марки наистина вадят по-зле от тъмното, НО при тях реално не се налага да вадят нещо от тъмното, просто снимките си изглеждат напълно нормално и няма никаква необходимост да ровиш в сенките.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: avo   
Дата:   29-11-19 16:19

serjy ,
Благодаря за предложението, интересува ме ако имаш снимки, шри които един и същи кадър го има с две камери и всичко не е омазано от обработката.

Намаляване на теглото не ми е нужно, ако пътувам е по-скоро с кола. А и опитът ми с безогледални тела, които съм хващал само тестово за 3 минути подчертавам, е че са наистина малки, доста тежки съответно на размера, и субективното усещане като ги хвана в ръка, е че ще ги изпусна. Просто се зачудих как биха изглеждали същите любителски снимки, които правя, с безогледално тяло. Най-вероятно ще е видно само от Exif-a, но исках да се уверя според опита на другите.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: Ivan_A   
Дата:   29-11-19 16:24

Studio scene

Studio scene - от DPReview - не върши ли работа?


Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: avo   
Дата:   29-11-19 16:34

Не знам, тези сравнения ми изглеждат много стерилни и нереални. Ако гледам там не виждам грам разлика между моя Никон и която и да е безогледалка на Оли, при някои Оли-та е леко по-зле тук там, но с различни обективи сравнението е неадекватно, а и дори не намерих къде пише какви са стъклата, само телата се сменят. За мен показателно е как ти изглежда поляната щракната от ръка преди обработка, а не броенето на пиксели, както някой каза.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: serjy   
Дата:   29-11-19 16:39

Реално, всяка съвременна камера снима отлично. Всичко е въпрос на субективно предпочитание, или шуга да си купим нови играчки. Тук имам един приятел с канон, утре ще го карам да няправим няколко близки кадъра и ще ги кача някъде да ги видиш. Имам и с никон, ама не знам той има ли някакъв китак за общо снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: Yog   
Дата:   29-11-19 16:42

Avo, гледам си от София. Ако искаш да се разберем в някое кафе на масата да снимаш един транспортир. [smilie25] Ти донеси транспортира и 7500, аз мога да доставя E-M1 Mark II на Олимпус. Тоя 20-мегапикселов сензор май е във всичките им последни апарати. За китов обектив на мойта можем да ползваме 14-140 на Панасоник, който имам. И си ги сравнявай после. Убеден съм, че ако качиш резултатите тука, хората ще им е интересно [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: demiman   
Дата:   29-11-19 17:04

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой има ли един и същи кадър с DSLR и безогледалка
Автор: demiman   
Дата:   29-11-19 17:09

avo - още дълго време ще имаш по-хубав кадър [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »