Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: bluebird81   
Дата:   09-11-19 19:40

Здравейте. При снимане с въпросния обектив и UV-филтър hama Profi Line UV Nano (V) понякога се получават грозни отблясъци (flare) в зелен цвят. Получава се при нощни снимки когато има улични лампи в кадъра или примерно в тъмна стая когато в кадъра има светеща лампа. Пробвах в къщи, същите отблясъци изчезват като махна филтъра. Моля препоръчайте подходящ филтър за предпазване на челната леща на обектива, с който да ги няма отблясъците. Важно е да не е прекалено скъп, да кажем не повече от 30 евро, но нека да пишат само хора от личен опит. Предполагам, че отблясъците се получават от отразена светлина първо в сензора и след това в задната страна на филтъра, така че евентуално филтърът трябва да е с покритие от двете страни.


Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: io_bs   
Дата:   10-11-19 12:02

И при най-скъпия филтър ще има отблясъци, затова решението е да се ползва сенник за защита на обектива, а не допълнителни стъкла.

Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: bluebird81   
Дата:   10-11-19 19:53

Явно това ще бъде единственият ми обектив, който ще ползвам без филтър [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: ZENON   
Дата:   10-11-19 20:24

Личният ми опит показва, че от филтри имам нужда, само когато мажа нещо или в редки случаи на заигравка с CPL.
Във всички останали случаи си ползвам сенник.

Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: petervassilev   
Дата:   10-11-19 21:16

@bluebird81: "Явно това ще бъде единственият ми обектив, който ще ползвам без филтър"

Може да сваляш филтъра и да използваш (само) сенника като предпазен елемент само в ситуации, когато отраженията и фантомите от системата филтър+обектив+сензор пречат. През останалото време, за повечето хора предпазният филтър е като "необходимото зло".[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: Джъмбо   
Дата:   11-11-19 08:42

скъпите филтри са такива не само заради марката си, но и заради доброто покритие, някои и от двете страни ... това като за начало...
после УВ филтъра е необходим САМО когато се снима в екстремна среда и има шанс за нараняване или сериозно зацапване на обектива.
през всичкото останало време е ненужен и практически се явява допълнително стъкло в оптичната система, а тя не е смятана за него.
накрая... при нощна фотография не се снима с никакви филтри, колкото и скъпи да са точно заради стотиците отблясъжи които могат да се получат...
последните 15 години нямам УВ на нито един обектив и още не съм успял да ги съсипя

Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-11-19 12:25

УВ е напълно излишен освен при екстремни случаи.

Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: petervassilev   
Дата:   11-11-19 18:21

И тъй като става дума за широкоъгълен (22мм) обектив, вероятно и най-скъпият и качествен филтър ще създава оптични изненади в определени ситуации.

При нормалните и дългите обективи филтърът, като "допълнително стъкло в оптичната система, а тя не е смятана за него" (@Джъмбо), би трябвало да пречи по-рядко заради по-малките ъгли спрямо нормалата.


Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: papadok   
Дата:   14-11-19 00:24

Челната леща на този обектив е миниатюрна. Canon EF-M 22mm f/2 е едно малко бижу, никакъв UV-филтър не му е нужен!


Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: asahi   
Дата:   14-11-19 16:11

Капачката на обектива предпазва най-добре. Сваляш капачката, снимаш, слагаш капачката. Добър навик, който винаги върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: io_bs   
Дата:   14-11-19 23:12

Не съм съгласен с последното.
Аз лично винаги си свалям капачката, когато извадя фотоапарата си да ми виси на рамото или да го държа в ръка, с цел да съм готов да снимам. Когато капачката е махната, мога веднага да насоча и да снимам, за да не изпускам спонтанни моменти. А ако трябва всеки път да се маха и слага тази капачка...

Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: asahi   
Дата:   14-11-19 23:22

В първата страница от твоите снимки не видях спонтанен момент, който си могъл да изпуснеш заради несвалената капачка. По-назад може и да има. Дано са повече!

Отговори на това съобщение
 Re: UV-филтър за обектив Canon EF-M f/2 22 mm
Автор: bluebird81   
Дата:   17-11-19 08:22

Засега ще го ползвам без филтър, вече реших. Евентуално ще му купя сенник. Обективчето наистина кефи, светлосилата при f/2 в комбинация с ниския шум при високо ISO при новите сензори на Canon (ISO 3200 на Canon EOS M100 е сравнимо с ISO 1600 на стария ми Nikon D90 по шум и детайл) дава възможност да снимам на тъмно от ръка нощем, на партита или като вляза в музей примерно, без светкавица. Освен това е компактно и леко и удобно за носене [shtrak] Благодаря за съветите [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »