Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Избор на техника за street фотография
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   01-11-19 19:00

Здравейте, колеги!
От доста време съм запален и вече близо 4,5 години снимам и изучавам фотографията с един Nikon D3200.
Ориентиран съм повече към street/urban exploration фотографията, но също обичам и портрети.
Да кажем, че клоня повече към портрети, но, когaто нямам модел за снимане използвам времето да снимам нещо различно.
В момента съм се спрял на решението Nikon D750.
Спрял съм се и на два обектива за него:
- Nikkor 28mm F1.8 (втората генерация) - който мисля да изпоозвам за street/urban фотографията
и
- Nikkor 85mm F1.8 - който ще изпоозвам за портрети
В момента имам 50mm F1.8 и 35mm 1.8 DX, но вероятно и двата ще ги продам, тъй като 35цата не ми харесва как винетиря на фф тялото, а 50mm ще остане неизползваем, тъй като за портрети 85мм ми допада повече.

Гледах също Fujifilm X100F и Ricoh GRIII, които са ориентирани повече към street фотографията. И се замислям много за Fuji-то, но ми трябва и за портрети.

Снимам предимно след залез, по тъмни места и главно вечер. Трябва ми трябва фотоапарат, който се справя добре на слаба светлина, когато снимам от ръка, защото не винаги нося статив.

Ще се радвам, ако някой напише някой друг ред, за да се насоча.
Също така може да ми предложите и друга марка.
Единственото изискване е да имам нормално широк обектив за urban/street фотография и един за портретни снимки и, ако се впиша в сумата от 3500-900лв ще е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: ecobo   
Дата:   01-11-19 19:07

SONY RX100 - всички версии са супер за стрийт.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: deandimov   
Дата:   01-11-19 19:21

Nikon D7200.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   01-11-19 19:40

Разгледах Sony-то. Втора употреба около 600-1000лв за трета и четвърта генерация, което е супер. Поне него мога за стрийт да го ползвам и да взена D750+85mm за портрети. А и се вписвам в бюджета.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: Leica   
Дата:   01-11-19 20:25

Ако си се запознал добре на теория и практика с street/urban exploration ти сам ще знаеш кое най-вече ти е нужно.
Ако не си, пишеш в гугъл: photo lenses for street photography и гледаш.
Също във youtube - street photography (на разни езици).
Ще ти кажа само, че щом снимаш вечер лещите които си избрал ще трябва да замениш с по-светлосилни.
Широкоъгълните ще са ти малко потребни, защото в родната среда нямаш особено подходяща архитектура, която да композираш,т.е. репрезентираш в стил Бресон например (което е особено модно).
Един много виден Магнумец е казал, че на улицата щом го видят сваля апарата, че дори и ако държат да ги снима. [smilie7] [shtrak]

Сам трябва да избереш техниката, която ти допада.
Аз за себе си съм минал през каква ли не при планиране на задачи в тая област.
Истината е една.
Книжки, четеш ...НЕ подражаваш. Редовно скиташ с апарата. Не очакваш бързи резултати.
Останалото е какво ти се поднесе. То обикновено не кореспондира с намеренията.
Важно е да го видиш, и да го заснемеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: Leica   
Дата:   01-11-19 20:39

и ако нямаш опит добре е да започнеш денем, защото сега времето което ти преминава през една бленда вечер е 10-ина минути, а активното време вечер когато можеш да снимаш резултатно е около половин час - смрачаване до пълна тъмнина.
Значи в това време е добре да знаеш къде точно да си ...къде и какво се случва обичайно, трафици, хора, събития.
Трудни условия и без право на повторение.

Разбира се, ако ще снимаш стриит фотография като във водещите галерии на водещите сайтове - "баба в гръб минава между блоковете" или "балончета летят" или "трамваят минава с хора вътре" ,или поредното спазено "златно сечение, с открояване на главният елемент и приравняване на второстепенните...ама главният обект тъп и нищо не говорещ"....може и всякак [smilie5]

Главният проблем на фотографията на улицата е неразбирането и.



Публикацията е редактирана (01-11-19 20:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   01-11-19 21:06

Главният проблем е бюджетът. Нямам възможност да сменям постоянно техника и да минавам през различни обекиви и фотоапарати. Затова ми трябва нещо, което да го ползвам в близкото бъдеще докато не почна да изкарвам пари, а не да си щракам за мен само. А за по-светлосилни от 1.8 не знам. Нямам възможност да дам 3000+лв за един обектив само на 1.4.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: Djoro   
Дата:   01-11-19 22:18

Street фотографията се прави с малка камера, покет камера, с примерно 35 мм. обектив, може да не е AF. На мен Minox GT35 лайка (лентов) ми доставяше радост. Държиш в едната ръка, минаваш и експонираш, оставаш незабелязан. При AF да има бърз фокус. Големият апарат стресира хората от улицата. С добър 35 мм. несменяен обектив можеш да снимаш и архитектура, и портрети.



Публикацията е редактирана (01-11-19 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: Leica   
Дата:   01-11-19 22:51

Противоречива е темата.
На мен хора са ми реагирали от отсрещният тротоар когато в дъжд бързам и съм скрил джобно апаратче в шепата си.
А когато съм се стационирал с голям апарат и обектив и си търся обекти - не. Явно са интелигентни и разбират и не обичат да се криеш.
Това разбира се не е в някой сукак.

Всичко зависи от тактиката (в книгите е описано) и какво снимаш.

От тая работа пари не се изкарват.
Твоят 35 мм. е за кропфактор.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: colorphoto   
Дата:   02-11-19 01:23

За стрийт в края на 2019г. да купуваш огледално-рефлексен кютук не е добра идея.

Безогледалния ще ти е полезен доста повече поради компактните си размери,които не приковават погледите към снимащия и защото е по-лек за често носене.

По-отворена бленда от 1,8 не ти е нужна за стрийта а и стъклата на 1,4 са масивни и с трудно автофокусиране в динамични моменти.

Забрави за огледалните,както и за Никон и мигрирай към система,която има компакни безогледални с бърз автофокус в сумрак,читаво ИСО богат избор стъкла с преходник във вторичния пазар.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   02-11-19 03:22

Нещо по конкретно за марка,обективи?
В крайна сметка май ще се откажа от преминаването на фф. Току що видях, че вече има в България Nikon Z50. От премиерата му го заглеждам и за цената на която е + ftz адаптер е идеално. Вярно на същата цена излиза на D750, но е mirrorless макар и DX.
Ще избегна купуването на 85мм и продаването на 35mm DX.
Тъй като еквивалента на 50mm на кроп ми е задоволителен за портрети(75мм в случая) и 35цата ще си я използвам без проблем.

В случая ще мина само с купуването на по широк обектив, който ще си използвам за urban.

И вероятно ще е Samyang 16mm F2(еквивалент на 24mm).
Може да е доста широк за случая, но пък ще се адаптиран и с кропване ще се получават нещата.
Не мисля да се разделям от Никонската техника, ако имам възможност бих преминал на Z6/Z7, но за моята цел ще се задоволя със Z50. :)



Публикацията е редактирана (02-11-19 03:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: BEYA   
Дата:   02-11-19 05:55

Апарат за стриит а после и за портрети а и на тъмно. Трябват ви няколко апарата.Д750 не е за стриит. Вижте като му се закачи една 85ца за портрети е ок. Отдавна слушаме за динамиката на сигмата ако е вярно е екстра за улицата.
Дано не е петъчна тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: nsirakov   
Дата:   02-11-19 06:51

ползвам фуджи х-про2 с 2 обектива 23/1.4 на фуджи и 58/2 на хелиос... от време на време заради носталгията слагам стария мамия секор 28/2.8...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   02-11-19 07:09

Темата ми е напълно сериозна и от един месец се чудя вече с какво да ъпгрейдна, така че да ми е от полза за моя случай в бъдеще. Нямам възможност да сменям техники и да купувам много скъпа такава, снимам любителски.
Ясно е, че за всяка ситуация си има подходящ фотоапарат, но на мен ми трябва нещо и за двете.
И, както казах, ако е възможно да е в рамките на 3000-3500лв.
Може би другият вариант е да се придържам към кроп тела, така ще избегна продажбата на 35цата ми и 50ката, защото 50ката на кроп ми е идеална за портрети(75мм в действителност).
Само ще взема Samyang-a.
Но на цената, която е D500 + Samyang 16mm е и D750 + Nikkor 28mm дори втория вариант е по-евтин.
Друг вариант е D7500 + Samyang-a.
Вариантите са доста и се омотах тотално.
Харесвам си DSLR-ите и това, че мога да ги ползвам с грип. Може да са масивни, тежки, но поне не ги чувствам като сапунерка като ги хвана. :)



Публикацията е редактирана (02-11-19 08:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: roburt48   
Дата:   02-11-19 09:17

Споменаваш, че снимаш от ръка ... значи трябва добра стабилизация, а Olimpus имат убийствена такава :) Успех в избора !

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: MikeDimit   
Дата:   02-11-19 09:21

За стрийт трябва да решиш дали ще се криеш или ще общуваш.Днес всеки е с фейсбук.Свикнаха да се излагат и да ги излагат.Освен някои професионалисти(полицаи,политици,псевдоохранители и кисели по рождение и загрижени от конвенции субекти) . Ако се криеш си личи. Без значение какъв апарат носиш си личи.Та размера на улицата не е от значение.От значение е спокойствието и излъчването че си на правилното място.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: ombre   
Дата:   02-11-19 09:23

D7500 e с 1 слот и няма опция за грип.По горе посочиха 7200,което за мен е оптимален вариант за цена-качество.2 слота и опция за грип.750,може и да не е най удачния избор за стрййт,но пък ти казваш,че портретите са с приоритет,а неговата картина е повече от прекрасна.От друга страна имаш кропск джамци,да няма да ги продаваш,въпроса е дали ти харесват като мм и картинката която дават.Рикото е чудесен апарат,но е по скъп,и яма опция за смяна на джамци,а така отиваш на 2 с-ми.Аз лично ако ще отделя 3500 за техниак бих помислил за 750/7200 със съответния джам за портрети и за стрийт едно оли или панасоник.Вярно с-мите стават две,но пък са едно балансирано решение вписващо се в бюджета.Z50 май все още никой го няма от форума,и не мога да дам мнение.Д500 е с брутална аф,но това за твоите жанрове не ти върши работа,съответно не си струва да се купува.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: oswald   
Дата:   02-11-19 09:57

Djoro +1

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   02-11-19 10:21

Колеги в крайна сметка се спрях на варианта D7200.
Та сега остава Samyang-a и идилията ще е пълна. Ще си снимам с 50ката портрети и Samyanga за стрийт.
А 35цата май само, когато снимам коли ще я използвам.
Реших да не давам толкова пари при положение, че снимам за себе си и за удоволствие, а тези три обектива и D7200-то ще са ми напълно достатъчни.
Обичам да излизам с един обектив навън, да обикалям из града със слушалките в ушите и каквото видя щракам. Вечер пред компютъра обработвам и така.
Поздрави!! :)



Публикацията е редактирана (02-11-19 10:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   02-11-19 10:27

+1 за малкия размер. Зарежи ги тия дслр-и. Z50-ката е супер апарат и е вариант, щом не искаш да сменяш марката. А и както спомена, няма да има нужда да си продаваш обективите. Но 35ца на DX формат идва тясна за стрийт, ще ти трябва по широк.Самянг имат чудесни ръчнофокусни предложения. Естествено в краен случай Д750 е уникален апарат.
Друг вариант са и новите кропки на Сони. Там имаш и фокус по лице/очи, което може би би ти било полезно за по лесно фокусиране докато го скатаваш апарата :) За сонито имаш доста, ама доста добри 3rd party обективи. Кеф ти новата серия на Тамрон, кеф ти сигма, докато за Z байонета още няма нищо освен на Никон обективите.
Ако не ти пречи смяната на марката go for it.
Успех.
П.П.
Има още един вариант ако супер много държиш на Никон(което е разбираемо :)
Има преходник e mount to z mount, с който съвсем спокойно можеш да ползваш всички обективи за Сони байонет, на Никончето
ЦЪК ТУК



Публикацията е редактирана (02-11-19 11:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: colorphoto   
Дата:   02-11-19 11:16

Не пренебрегвай наличието на фокус по очите при безогледалните тела - много ще ти е нужен за твоите жанрове.

На мен лично 50мм на кропа Д-7000 ми беше къс за портрети и с неточен фокус поради АФ на тялото,днес може да са по-читави.

За стрийт да мъкнеш и навираш в очите на хората тумбестия Д-7200 не го разбирам.

Преди време и аз излагах като аргумент че ми било уж удобно да захващам масивно ДСЛР-тяло НО времето,умората и практиката ОБОРИХА това.

Човек,по моему за тези цели да инвестираш в ДСЛР на днешно време е безперспективно.

Всъщност само заради една 50тица Никонска и евентуална привързаност към марката...не знам,твой избор.



Публикацията е редактирана (02-11-19 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: ombre   
Дата:   02-11-19 11:28

Колорфото,не съм съгласен.АФ на 7000 беше зле но и е до бройка(има такива дето цепят косъма)7200 е с аф на д4,който си е ок.За портрети аф по очи е ок,ама досега като не го е имало,пак се снимаха портрети,а за стрийт пък грам не е нужен.отделно от това,камера с удобен захват по малко изморява от нещо,което едвам го държиш,а човека споменава ,че му се иска грип.Това,че за теб дслр не е ок,не значи че е лош вариант,още повече,че човека има и джамци.Отделно от това,тук имаш и прахо-влаго защитено тяло,вярно и обектива трябва да е такъв,но ти позволява да снимаш и при лошо време,докато ако не е защитено,ще си стои в раницата и все тая,че не е дслр.В крайна сметка,мисля,че автора е получил доста мнения,а и той самия не е бос в материята.Ако се изгражда тепърва с-ма има доста варианти,но при наличието на обективи,защо да се губи пара....

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: Gecata   
Дата:   02-11-19 12:09

Да използваш DSLR за стрийт е тягаво. Да не започвам с лекция, но SLR-те са шумни, големи, привличащи внимание на улицата, а при спускане на затвора дори да е за част от секундата губиш визуална връзка с обекта. Безогледалка или телеметрик и твърд обектив за стрийт. Твърдия обектив е много дисциплиниращ, а размерът на тялото малък и нестряскащ, най често дори няма да ви обърнат внимание, което предразполага за по-голяма творческа свобода... Е освен снимайки стрийт не ви се иска да се покажете: ЕХООООО, вижте ме какъв колям апарат и колко дълъг обектив имам! Булгар, булгар![cool]



Публикацията е редактирана (02-11-19 12:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: alext   
Дата:   02-11-19 12:19

За стрийт повече работа ще върши едно фуджи. Имаш няколко много ценни неща, които ги няма при никон. Напълно безшумен режим с електронния затвор, възможността да наклониш екрана на 90 градуса и да снимаш от кръста, хубави цветни и черно бели симулации, които спестяват много обработка и малко, леко и незабележимо тяло с ф2 праймовете. За твоя бюджет бих взел от ефинити или амазон xt3/t30 или Xh1 с 23мм и 56 1.2 за портретите.



Публикацията е редактирана (02-11-19 12:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на техника за street фотография
Автор: ombre   
Дата:   02-11-19 12:26

Геца така е прав си,НО и малка камера да вдигнеш на окото или телефон и всеки вижда че снимаш.Мит е че си незабелязан.Например на Сони фф също щракат яко,еле пък първото и втората версия(него съм го имал),даже щракането е по дразнещо.Ако се търси напълно безшумна камера то това е фуджи 100 ф,там няма звук,но пък не се сменят джамци и няма подвижен екран.Предложението на Алекс е добро,но тази 56-ца е много пара,но се връзва в бюджета де.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »