Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Мнение за система филтри
Автор: dinio84   
Дата:   23-10-19 20:33

Привет на всички [cool] , от известно време се замислям да си взема филтри. На пазара има доста производители, всеки си хвали стоката, чрез уж неспонсорирани статии, видеа... и аз дет се вика малко се "удавих" в избора. А пък никак не са евтини за да си играя на "проба и грешка". Затова се допитвам до вас. Всякакви мнения, дори и субективни, могат да ми помогнат.
Като цяло ми грабват окото държачите, при които поляризационния филтър е отвътре - точно пред челната леща. Такива са NISI, BENRO и Formatt hitech. Първия въпрос идва за размера. Тук Бенро няма какво да предложат. Ниси имат 75мм система, а Формат съответно 85мм. Предимството им е в цената (около30% по-евтини от 100мм с-ма), но лошото е че не са със стандартен размер. Някъде видях, че на Формат могат да се слагат P size на Кокин (84мм) и това е... Пропуснах да спомена, че ще използвам филтрите на Самянг 12мм и не знам дали малкия размер няма да винетира. При 100мм стандарт (към който като че ли клоня) филтрите са стандартни и позволяват забежки и към други марки. Тук Бенро са интересни с тези рамки за филтрите - не се налага много да опипва самия филтър при поставяне. Формат пък от друга страна казват, че техния държач е много добре уплътнен срещу проникване на светлина.
Така, накрая филтрите... Практически 100мм е стандарт за всички и съответно разнообразието е голямо.
На пазара има стъклени и "органик" стъкло или resin ..абе направо пластмаса. Какво бихте избрали? Аз клоня към стъклени [smilie25]
Как бихте започнали вие? Нямам финансите да взема всичко наведнъж. Първо си мисля за 2х ND филтъра - 10 и 6 стопа евентуално (по нататък 3 стопа и нещо по-екстремно 16-20 стопа) и 2 ND grad. - може би един 3 стопа hard и един 3 стопа soft.
На коя марка бихте заложили или от какво сте доволни/недоволни като ползватели? Тук няма да пиша какво съм гледал и чел, че ще идат две страници - и без това стана дълго.


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: georgievmladen   
Дата:   23-10-19 21:03

Задължително е да си вземете система 100mm.,щом ще се поставя на широкоъгълен, има специфични адаптери за широкоъгълни обективи. Аз използвам такава на Lee Filters. Скъпичка е инвестицията на хубаво евтино няма. Имам ND 10 stop и ND на 15 stop. Планувал съм за Коледа да си подаря и този на 6 стопа.Първоначална покупка според мен е по-добре да е с повечко stop-a, имат по-широко приложение и ефекта който дават е ярко изразен дори и в ярък слънчев ден.



Публикацията е редактирана (23-10-19 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: Julius   
Дата:   23-10-19 21:43

Колко мм е диаметъра на челната му леща? Питам, понеже едното ми варио започва от 12мм (това са 120+ градуса зрителен ъгъл на фулфрейм) и със 100мм винетира, 150х150 е минимума при мен. Но при условие, че твоя обектив е твърд (и по-компактен)... най-добре е да се пробва. NISI имат хубави стъкла, но държат високи цени, бих ти препоръчал Lee, също са стъклени, не по-малко качествени (сравнението е изцяло субективно, разбира се) и малко по-евтини. Кокин и Тифен съм ги отбягвал (не помня с коя от двете марки бях снимал веднъж преди години но нещо не бях очарован; сега не знам как са).

Ако бях на твое място на първо време бих си взел един 10-стопа. Дори да имаш 1-2 стопа повече в излишък - ще компенсираш с по-високото ИСО (до 100-200 надали ще видиш осезаема разлика), докато ако 6-стопа са ти малко - нямаш с какво да ги заместиш. При мен минимума е 50 ИСО, по-надолу няма... Като втори филтър бих ти препоръчал по-скоро неутрален градиентен, за да изравняваш експозицията, а не втори НД. Lee си имат собствени холдери, Haida също предлагат мн. добри държачи и вървят горе-долу на същата цена, като могат да се намерят и по-евтино.

p.s.
Вече са ти писали за Lee. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: dinio84   
Дата:   23-10-19 22:41

Ами Самянга е 12мм, но е кропски обектив. По спомен е с малко под 100 градуса ъгъл и 67мм резба за филтри - 100мм филтри не мисля че ще винетират. Колкото до цените - те са почти еднакви, особено на ND grad. филтрите. Nisi според доста хора са много добри, но и от няколко места чета, че покритието им се надира много лесно. За Лий, Кокин и Формат не съм чел за подобни оплаквания.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: Julius   
Дата:   23-10-19 23:22

Обективът ти има резба, а ти искаш да слагаш външен държач? Защо? Разбирам да е като моя - т.е. да няма резба заради изпъкналия челен елемент и да нямаш избор, но ти? Държач има смисъл основно за неутрални градиентни, за да можеш да регулираш нивото на градиента, тъй като при резбовите филтри съотношението е фиксирано и обикновено минава през средата. Но с обикновените неутрални нямаш грижи. Ако се притесняваш за покритието - взимаш си един 10 стопа на Б+В с МРЦ-покритие и си свиркаш. Ако имаш съмнение, че резбовите може да винетират - слагаш един преходник 67мм -> 70+ мм (и взимаш филтър с по-голям диаметър), но няма смисъл, тя със сигурност е сметната така, че да не винетира.


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: lamerko   
Дата:   23-10-19 23:23

Като цяло Lee. Ако си с безогледалка, има олекотена Lee система, проектирана специално за тях - по-компактни, както и по-евтини.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: victory13   
Дата:   24-10-19 00:06

съвсем простия кокин държач винетира на канон 10-18 само на 10мм, след това не... диматъра е 67мм... не виждам как 100мм система ще винетира на 12мм обектив...
но да каже някой ползвал най-добре [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: dinio84   
Дата:   24-10-19 09:50

100мм филтри съм почти сигурен, че няма да винетират. С малките с-ми е по-спорна ситуацията, защото все пак 12мм са си доста широко дори и на кроп. Въпреки че Формат с-мата идва със 77мм преходник, а самите филтри са 85мм и съм почти убеден, че съм виждал (в ютуб) това нещо закачено на Фуджинон 10-24. Там обаче играта е друга - градиентите им са само resin, а аз искам стъкло. Варианта е да се разтърся за Cokin nuances P size (84mm). Лий в случая отпадат, защото искам държач с вътрешен поляризатор. Ниси са с такъв, но само 75 мм филтри и май най-големия преходник в комплекта е точно 67мм...
Julius - да, смятам да използвам градиенти, а и реално един много добър кръгл ND филтър не по-евтин от квадратния. Единствено спестява малко тегло и обем. Иначе за B&W не се бях сетил. Мерси, ще ги погледна по някое време.
Като цяло клоня към 100мм с-ма. Днес съм с Фуджи + Самянг 12мм, но утре не се знае накъде ще ме отвеят ветровете. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: Julius   
Дата:   24-10-19 10:50

dinio84 написа:

> Julius - да, смятам да използвам
> градиенти, а и реално един много
> добър кръгл ND филтър не по-евтин от
> квадратния. Единствено спестява
> малко тегло и обем. Иначе за B&W не
> се бях сетил. Мерси, ще ги погледна
> по някое време.

Ами така е - добрите кръгли не са евтини. Ти си прецени какво търсиш - цена или качество? Ние не можем да ти кажем. Само не се подвеждай да си взимаш Кейсман на Б+В, аз съм се подлъгвал (уж са най-добрите, изтънени и т.н.), но имат един неприятен жълтеникав оттенък. Обикновените с МРЦ-покритие са за предпочитане /и са по-евтини/. Но ако и Б+В са ти скъпи - има и по-евтини варианти. ПроНД на Хоя са също мн. добри, аз в момента имам един такъв /но за другото варио, което вече има резба/ и ми дава по-малко отклонения в цветовете спрямо Б+В.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: kvakioh   
Дата:   24-10-19 11:16

Няма никаква нужда от плочки филтри с държачи.
Имах такъв за Фуджи 12мм и съм карал с евтини и скъпи филтри на резба. Мога дори да предложа назаем единия, понеже вече нямам обектив 67мм.
Комбинацията е поляризиращ, nd4, nd8, nd10. Примерно. Иначе нещо ги поспряха евтините филтри.
Натрупването филтър вьрху филтър става само до 2бр и да са slim или ultraslim за този обектив, не е толкова добра идея.
Като марки по-евтино Zomei, скъпи SinghRay, NiSi. Lee са по-добри в плочките.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: dinio84   
Дата:   14-11-19 00:48

Привет отново, може би аз съм се изразил не точно или вие нещо сте пропуснали. В първия пост писах, че нямам възможност да изградя пълна с-ма от раз, но не съм писал, че търся евтини неща. Написаните размери бяха само за квадратни филтри - кръглите (знам че стават на обектива) не ме интересуват.
Както и да е. Повечето неща вече са при мен. Спрях се на държач Nisi V5pro и комплект на немската фирма Rollei, включващ 3 филтъра -10 стопа ND, 3 стопа ND grad soft и 3 стопа revers ND.
Сега си мисля за 15 или 16 стопа ND. Ползвал ли е някой супер стопера на Lee? Биг стопера (10 стопа) вкарва доста синьо в картинката, но е поправимо. Интересно ми е как е положението при 15-те стопа?


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: bayivobg70   
Дата:   14-11-19 01:09

Погледни тук
https://www.polarprofilters.com/pages/summit-filter-system
Аз лично обмислям да си заменя Lee системата с тази

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за система филтри
Автор: kvakioh   
Дата:   14-11-19 06:17

Zomei 1000ND плочка...Иначе системата филтри с държач ще стане повече от обектива като пари.
Lee преди имаха сила, Cokin бяха първите по сила, после всичко се разми.
Реално за хубави и яки филтри си иска яко кеш. Lee също са и доста крехки като стъкло.
Реално може да се види Cokin Nuances ND1024, Ice 3 (интересна система плочки имат), като изгодни и с добри качества. NiSi станаха доста популярни в кратък срок с качество, но имат по-високи цени.



Публикацията е редактирана (14-11-19 08:48)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »