Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   07-10-19 21:38

Такава, каквато идва според мене.
Ако съединението прави силата, то това не важи за фотографията. Там съединението прави хаоса.
Сега е настанало времето на ...разединението. Т.е. на хората леснодостъпните роботи - цифровите апарати спряха да им изглеждат чудо. Всеки си купи, всеки опита, всеки направи по 50 000 снимки и кво от това - в албума нито една свестна. А по преди ....5 от ученик, 5 от войник, 5 от сватба, 5 на родата. Малко, ама хубави и мили.
Ииии последва отлив. Отлива към телефоните и селфитата. DSLR ите отидоха на пазара, щото много тежат. И настана ерата на суетата и фейса. И разбира се, техниката трябваше да отвърне на потребностите, а рекламата да възвеличи новият епос.
Аз в Париж ....Аз във Венис ...аз в Нев Йорк ....аз на Филипините. Вдигаш монопода и право във суратя - прас, а на фона Айфеловата кула! Ама с тебе! Що да я снимаш сама просто ...тонове картички са отпечатани с нея, а конвейра от азиатци още тече пред входа на парка (щото те са по-изостанали). Като има доиде реда, фотографа застава в напрегната поза за отстрел, усмивка и прас!После се разменят.
А за тържествата срам -несрам, мама може, и я можем ...ма козата си сака пръч. Пак взеха да викат фотограф.
Е по селата още е на самощрак дори и за плакат, като гледам кметската тема.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   07-10-19 22:00

Та отлива мина през ситцето.
Форумите поопустяха.
Лутащи глави така и не можеха да си намерят подходящата щракалка. Те могат ...но тъпото желязо няма 50 точки на АФ и не го прави. Пък и се бави . А онова не се бави. А ИСО-то, а размера? А безжична връзка? А GPS? А дизайн? А Захват? А цвят ?
И конкурсите/изложбите станаха комерсиални. Искат пари за ...участие. Що да си абат погледа да ти гледат и оценяват снимките безплатно?
Тъмни облаци надвисват над фотографията.
Гугъла събира всичко като сюнгер. Фейса като се напасе, гугъл ще го купи и готово - ще ти предлага най-хубавите снимки със собствената физиономия. За Айфеловата кула да не говорим ...всичко там е 3Д при всяко време и всеки сантиметър. За с.Голям и Малък Главанак - също. О чудо.
Ама там ти е пипнал кофти снимка от селфито? Нищо. Той може да ти я покаже прекрасна, и в 100 Гб. Със всякаква коса, татуировка, с всякаква кола ..или знаменитост под мишка.
Чудесно, ама аз искам сам ! Аз ли съм твореца или той?
Моля? Плиис ......Фото -шап !!!
Ама не тоя , тъпия с книги по 1000 листа !
Моля? Плиис ......гласови команти, тъчскриин !!! Ще помисли и за рендването, осветлението ....последната тревичка.Генерираш си главата в устата на лъва! А тялото ...в младата Сидни.,или Шварцебагер!
Ти само твори ...лежи и твори.
О ...кеф! Направо ще залежим! Тур.агенциите ще зафалират. Облаците в и-нет ще се сгъстяват - тия със снимките де ...щото повече ориг.материал гарантирано по-хубава и по-без силикон.
И тогава стой та гледай - ПРИЛИВ.
100 снимат един гледа ...па му писва.
Ифкуство ли ...гледай кво се вика ифскуство бе "фотограф"!
А фотографите проклинат инвестициите си в безогледалки.
Мдаааа...така ми се виждат тия работи на мене.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: bogdanov   
Дата:   07-10-19 22:15

"Твърде много фотография" това е заглавие на една твърде интересна фотографска изложба, която остана далече за очите на метсните "професионалисти". Ще използвам само заглавието като метафора за ситуацията! Не е само козата човек!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-10-19 22:19

Леко чиче, леко.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: asahi   
Дата:   07-10-19 22:24

Пие се некачествен алкохол.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: hansto   
Дата:   08-10-19 07:39

напоследък стана философски форум...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: fildi   
Дата:   08-10-19 08:01

Leica, абсолютно съм съгласен с Вас! И още - май сте единствения човек, който намирам смислено да чета тук. Жив и здрав! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: rimohit   
Дата:   08-10-19 08:04

Радвам се , че има една leica , която не е куха...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Pac   
Дата:   08-10-19 09:46

Абе драма да има... :)
Нещата са такива каквито са. Обикновеният човек се люшка насам натам, каквото е модерно и в тон с времето. Какво по-нормално от това?
Тези процеси нямат много общо с изкуството фотография, което се прави от шепа хора. Те са си все толкова и преди и сега.
Може би проблемът е, че количеството снимки, достъпни за разглеждане в нета са повече от всякога. И човек се отегчава от повтарящите се мотиви и клишета и не му остава енергията да оцени стойностните неща.
Аз като обикновен човек съм много щастлив с безогледлаките си. Родата и приятелите се радват на снимките ми. Чат пат снимам някое събитие, което ме разнообразява, завръзвам нови контакти и приятелства покрай хобито. Кое не е наред?
Не винаги нещата трябва да са супер смислени и дълбоки. Понякога човек просто има нужда от забавления и разнообразие. Ако ги намира в снимането, ок.
Би ми било интерсно да видя някоя снимка от автора на темата. Защото без подплата, такова философско недоволство лесно може да бъде объркано с обикновена снобария.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   08-10-19 13:11

Ауууууууу.....бау..бау…бауууууу.
Самата тема е подплата за мой разсъждения от друга тема. Не исках там да съм офф.
Най мразиМ да вадя снимки за да доказвам правото си да говоря пред некой, дето си е купил апаратче да си снима родата. НеАм такава нужда.
И съм сигурен, че както и да се подплащам ….диагнозата ми – „снобар“ няма да е свалена.
Контрасти без никакъв процент сиво! Това си е постижение във фотографията.
Значи съм осветил правилно сюжета.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Slivenski   
Дата:   08-10-19 13:14

Добре е понякога да се появяват и такива теми, че да се включа… [smile]
Лично аз загубих интерес към този форум /и не само към този/, когато той се превърна в техничарски в 90% от темите. Матрици, пиксели, фокусни точки… тва, онова – както е отбелязал и авторът на темата. А фотографията, както всяко изкуство, е много повече. Почти не се говори за теоретичната, философската, естетическата, композиционната и изразната ѝ страна, примерно. Все едно художници да обсъждат размера на четките, с които Леонардо е нарисувал Тайната вечеря, а да пренебрегват художествените качества на картината.
За себе си аз имам отговор защо е така – защото няма как реално да се сравним, освен чрез пикселите, матриците, обективите, колко по-нов, по-голям и по-скъп е фотоапаратът ни, колко често го сменяме със следващия прясно-прясно излязъл модел и прочие. Като не можеш да снимаш, как да включиш във „фотографската манджа“, освен с безкрайни, безкрайни спорове в техничарските теми… А като стане дума за нещо друго, или се мълчи, или още по-лошо – протестира се, че това било фотографски форум. Ами, да! Фотографски е - за фотография. Не за фотографска техника. Или поне преди 15-16 години, когато се регистрирах тук, бях останал с впечатление, че е това. [smile]



Публикацията е редактирана (08-10-19 13:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: serjy   
Дата:   08-10-19 13:39

преблемът е, че за да живее форума трябва да има масовка. масовката се храни с чалга. стойностната фотография е за малък кръг хора. но това не изключва необходимостта админите на сайта да търсят вариянт да отсяват в някаки категории и създават селекция с качествена фотография. НО като цяло млисля, че като любителски форум, няма как да прелива от кой знае какви шедьоври. просто нивото в България си е ниско.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: philip   
Дата:   08-10-19 14:14

serjy: "...но това не изключва необходимостта админите на сайта да търсят вариянт да отсяват в някаки категории и създават селекция с качествена фотография."

Не знам има ли друг фото-сайт с толкова много рейтинги и класации:

- Автори топ 100
- Галерия "Първа страница"
- ТОП 50 за месеца
- Най-добрите автори и снимки за годината
- Рейтинг А и Б
- рейтинг Б над 100 т.
- Редакторска галерия
-- че даже и Топ по коментари

Ако има кажете!

Какво още не Ви достига дами и господа?[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: serjy   
Дата:   08-10-19 14:22

ама аз не се оплаквам, само споделям мнение. има и друго, с навлизането на фейс и инстаграм, много хора качват там, или по други медии. нормално е Фото Форум да губи активни потребители.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Slivenski   
Дата:   08-10-19 14:28

"Не знам има ли друг фото-сайт с толкова много рейтинги и класации"


А може би точно това е проблемът! От години тече този процес на създаване на все повече и повече ситА, рейтинги, класации, системи за оценяване... Това според мен не насърчава творческия подход у снимащите, а ги кара да търсят начини да "пробият" ограниченията на рейтинга, за да бъдат забелязани. Създава фотография "по калъп". Снима се и се качва това, което се харесва - респективно оценява високо. А това не е добре за качеството, обикновено... [smile]



Публикацията е редактирана (08-10-19 14:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: philip   
Дата:   08-10-19 14:46

Slivenski, интересно мнение в което има резон! Прави впечатление че творците (или поне опитващите да творят), рано или късно търсят изява в сайтове, конкурси... Като относително редовен наблюдател тук, забелязвам че при конкурси участието на нови и стари потребители на ФФ нараства. Много от тези потребители (фотографи и любители) имат регистрации в доста други родни и международни сайтове до най-високо ниво, а някои от тях са и много високо ценени там!


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   08-10-19 15:13

Абстрахирайте се от форума.
Темата не е за него, нито за Бг. фотография, въпреки, че процесите в света са идентични.
Анализирайте ги, опонирайте.
Състезателната страна не е уместна и никога не може да е обективна.
Да, всеки иска състезание - биг брадър, ферма, кво ли не.Ама това увлича и може да те доведе до раздвояване - да се питаш, кой си ти? Този който си, или образа, който играеш за да те харесват.
Социалната страна - както казах, Фейсбука смуква хората за да ги подготви за Гугъл. А защо ли? Ами там са приятели, и все се харесват. То няма и бутон нехаресване.
Един търси (твори няма да употребявам) с перо, друг с китара. Въпросът е ще има ли какво да търсим с фотоапарата или ще влезем в матрицата? (не е моя идея и философия, открита е по-рано)[smilie7]
Не е ли по-добре да те тресе възбудата на съзиданието, а не стреса на ежедневието...какъвто и да си - творец или антитворец.
Не се дистанцирам - и мен ме тресе технотреската и аз хвърлям повече отколко требе за фото.
https://www.youtube.com/watch?v=gIqUXzmazMs



Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Slivenski   
Дата:   08-10-19 15:22

Ами, разни хора - различно отношение към фотографията. За едни тя е бизнес, за други професия, за трети хоби, за четвърти /към които причислявам и себе си/ - нещо, чрез което се опитват да изразяват своето отношение към света /колкото и банално да звучи/, чрез изкуството - както други пишат стихове, свирят на китара и прочие - без да търсят материално облагодетелстване от това. Гугъл могат да купят всичко, но не могат да купят фотографията - точно като философска категория. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: MikeDimit   
Дата:   08-10-19 15:23

Количеството на рейтинги не право качеството. Скучно е. па било и 50 други класации да измислите пак същия "бардак"( алюзия с прословутата поговорка, а не с форума и собствениците!).
Пренасищане с еднаквост във всяка тема не само тук , но и в социалните. Мода , тенденции, достъпност на креативния процес. И после попадаш на някой онлайн галерия случайно и си викаш - е те това бе фотография. Те този кадър е фотография. Нещо като да гледаш ТВ нон стоп и да обръгнеш. И да попаднеш на театрална постановка. На живо. И да си плеснеш тиквата умна и да се сетиш, че уж е еднакво( все е сеир), ама е различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: asahi   
Дата:   08-10-19 15:54

Още в древна Гърция са се дърлили за независещи от тях неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Slivenski   
Дата:   08-10-19 15:59

Човешкият живот винаги има два аспекта, Асахи. Обективен и субективен. Да, за обективните неща понякога не можем да направим нищо. Но нашето собствено отношение ВИНАГИ зависи само от самите нас. В този смисъл "дърпането" е полезно, защото ни показва различни гледни точки - също както във фотографията. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Pac   
Дата:   08-10-19 16:15

Когато субективно за някого целият свят е крив, обективно кривото е другаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Slivenski   
Дата:   08-10-19 16:18

Но както е казал поетът, понякога свестните ги считат за луди... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   08-10-19 16:39


http://www.oocities.org/markishki/dictionary/pictures/Kam.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: шдфдшд   
Дата:   08-10-19 17:05

Leica ,bogdanov...разбирам проблема...куцо и сакато да има достъп до хубав апарат и да девалвира стойностите със снимките си е отвратително!...
...да се надяваме , обаче , че ще настанат трудни времена , и куци и сакати няма да имат достъп до качествена техника , та да настане ревалвация...
...пък и да не настане ревалвация...ко да ви кажа....живот и здраве като има - и да умрем , няма страшно!...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: philip   
Дата:   08-10-19 17:19

rimohit[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie3]

А по темата: Бъдещето ще покаже, това обаче не пречи да Го разсмеем, опитвайки се да предсказваме, а някои (по-можещи и упорити) дори да му дадат насока!
От край време има 2 становища: "Нищо ново под слънцето" и "Светът/животът е пълен с изненади", кое ще приемем за вярно си е личен избор.

Днес пред очите ми се разви интересна случка, само за street: Кола на сметоизвозването ми блокира пътя, местят хората един контейнер за смет и от него започват да изскачат мишки 2-3-5... Хората започнаха да подскачат, правейки път на мишоците и спряха за момент. Да вадя ли телефона, викам си, май изпуснах момента? След малко продължават с преместването и изскачането на мишки продължава и така още 2 пъти. Последните 2-3 изскочиха по време на изсипване на контейнера в колата. Общо са били ~20-30. Е, такова чудо не бях виждал, така и не извадих телефона, но гледката дълго ще помня...

Та, съм склонен да вярвам, че "Светът е пълен с изненади" и фотографията също.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   08-10-19 18:00

philip - А ти не носеше апарата, нали? [smile]
Не се ли попипа за телефона?
Уникалният сюжет е по-важен от техниката (тука да направя малко завой към сивата гама, че ще ме линчуват)[smilie10]

Всъщност аз съм шоп, и в къщи са шопи ...и цял живот не мога да направя хубави снимки на свойте.
Напърчваш големият обектив, и обстановката се шокира или банализира или позира.
Но го направих една вечер с телефона на масата .... като излъгах, че си търся номера.[smilie7]

шкщштн
https://photo-forum.net/i/2235353

Пребии триглавият змей и възвести правдата!
https://www.youtube.com/watch?v=kBIZV6NW_Pg

Е да, ама и аз съм анонимник като твоя ник, и не е редно да ме партизираш.[smilie3]
По консервативен съм, излагам свой възгледи за бъдещето.Никого не персонализирам. Какво лошо има в това?
Га бех млад и аз вервах във всенародната революция и равенство.
Хубави стриит снимки правиш, и не си хванал телефона - къде се видя в моя разказ?
Но се оценявам по-скоро като оптимист ...щото винаги съм мислел, че ще дойде нещо по-добро от това, което всъщност идва.[smilie7]
Ами в новият свят на селфита или друг вид искуство ...вероятно възвишено найстина и не за мен ....ще седна в едно кюше, ще разпродавам фотоапаратите си и ще оцелявам.
Може пък тогава да ме удари някоя муза да стана музикант, импровизиран....според нов вкус!?
Кой знае?
Много е важно да се погрижиш за семейството си с това, което можеш а да не се раздаваш напълно ....защото вятърът ще те отвее.
А скоро чух или четох...че някакъв, като се върнал от смъртта (кома някаква) и си спомня точно този въпрос! "Къде свиреше (примерно...или емигрант ли беше, не помня...) ти, докато своите имаха нужда от тебе?".
Но пак ще кажа - човека който чете, мисли, фантазира - развива комплекс от желания и цели - взема мерки да ги постига - --- той е добър, ако и да е лекар, да го поставиш свинар.
А онзи, който мечтае за равенство, летаргия, мацки и бира с кебапчета ...си остава на това ниво. И каквото и да му дадеш, дори мисловният механизъм за създаване на каквото иска - той пак нищо няма да измисли!
А във фотографията съм чувал: "Хей, това е много яко...и колко лесно може да се монтира. Но кой ли ще се сети въобще за такава комбинация!!"
Живота е по-креативен от всеки нещастен фотограф ...но дава бонуси само на тези, който се научат да виждат и мръзнат за да ловуват.
Е от това няма да се откажа.[smilie7] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   08-10-19 18:20

А ако остарееш и се парализираш дори. ...явно фотографията остава.
Имаше някакъв фотограф, който продължил да снима само от прозореца си, и го докарвал на големи шедьоври !
Тя голямата страст не е за пред другите, нито за пари.
Тя е горивото на живота.
Малко ли са големите имена ... в алпинизма например, който винаги вдигаха летвата на предизвикателствата? Има и българи, станали несменяеми №1, и продължили да се борят със себе си.
Нали за това гледаме разни филми и се възхищаваме?
А има и пътека към Еверест от платени трупове, върху който минават следващите. Явно не са ус9пели да заменят с пари част от усилията си.

Сега вече и на улицата, и на всякакво събитие и въобще ...снимането е или забранено или хората те подозират, или са с маски.
Сигурно защото има много папараци и жълтения.
Добрият фотограф развива почтеност към занаята ...и едно време не са се плашили от него.
Но това го казах по друг начин.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: bogdanov   
Дата:   08-10-19 19:03

Асахи, наистина човече... няма нищо обидно в това да можеш да летиш! Играеш го присмехулник, а приличаш на бард!
philip, бъдещето няма чувство за хумор. Това е понятие което сме измислили самите ние за да отгатнем предстоящото ни настояще. Интересна история (предсказваща бъдещето за което говориш) ... и много поучителна. Мишките са се заселили там където по-лесно ще оцелеят. Ако не бяха 30, а бяха 3 000, хората нямаше да подскачат, а щяха да избягат, а ако бяха 132381...!? В контейнер се превръща всяко едно място където мишки намират лесни начини за оцеляване!
шдфдшд и аз те разбирам, но не знам как да помогна!
Leica, пожелавам ти да си вдъхновен много, много дълго време!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: tycoon   
Дата:   08-10-19 19:37

Фактът, че ако нямаш скъп апарат + обектив конкурс не можеш да спечелиш обяснява напълно състоянието, в което се намира фотографията сега.

Имаме покупки и продажби. Мерим си ...

И това се налага или с регламент или журито отсява (къде съзнателно, къде не). Няма мегапиксели - няма участие, няма награда, няма признание.

За какво изкуство си говорим тогава?!
Къде е великата фотография на двата мегапиксела?

Когато видя спечелен някакъв ФИАП с 2-3 мегапиксела ще разбера, че изкуството може да се създава и със сапунер,
но дотогава това си остават пълни глупости:)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: hansto   
Дата:   08-10-19 19:48

Предлагам по-строги мерки. Я някой направи лоша снимка, с високо исо, лоша експозиция или не на фокус веднага на съд и после разстрел.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: bogdanov   
Дата:   08-10-19 19:53

tycoon, извинявай би ли повторил онова което каза?!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: philip   
Дата:   08-10-19 19:59

hansto, и аз[smilie3]: Който няма поне 3-4К гласа директно с чемоданом на сибирском вокзале!

... а петък е още далече[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: tycoon   
Дата:   08-10-19 20:00

Трябва ли да изкупувам греховете си с индулгенция ако не съм бил ясен?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: bogdanov   
Дата:   08-10-19 20:28

tycoon, кой твърди подобно нещо... попитах би ли повторил онова което написа?
philip, Имаше преди време доктори от СССР, разпределяха ги по селата и училищата в България. В нашето имаше един изключително интересен. Мога с часове да говоря за него, но за случая ще спомена само една история. :
Отивам един ден при него на преглед... Не помня дали бях болен или не исках да ходя на училище, но явно съм прекалил с драматургията и след една дълга притеснителна пауза, Серьожа отбеляза: Тъйспишкатагавориш! Та в този ред от мисли : "Който няма поне 3-4К гласа директно с чемоданом на сибирском вокзале!" Май... спишкатагавориш...?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: philip   
Дата:   08-10-19 20:33

bogdanov, ма чети и послеслова бе човек[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: шдфдшд   
Дата:   08-10-19 20:34

Автор: Leica
Дата: 08-10-19 18:00

...- къде се видя в моя разказ?...


...ами...мернах се някъде...не знам...ти ми кажи едно...какво толкова ти пречи това , че хората си накупили апарати и щракат, да си правиш качествена фотография и Изкуство..!?...и да определяш бъдещето на фотографията...!?

Автор: bogdanov
Дата: 08-10-19 19:03

...шдфдшд и аз те разбирам, но не знам как да помогна!
...

...ясно е , че не можеш...никой не може...кажи ми друго....веднъж беше ми казал , че Изкуството за теб е НАД ВСИЧКО ДРУГО...ВСИЧКО!!!! ...още ли си на това мнение и ако да , то буквално ли да го приемаме или ...не съвсем....

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: bogdanov   
Дата:   08-10-19 20:41

шдфдшд , абе знаеш ли... мога да ти помогна, но на живо! Убеден съм.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: шдфдшд   
Дата:   08-10-19 20:45

Автор: bogdanov
Дата: 08-10-19 20:41

шдфдшд , абе знаеш ли... мога да ти помогна, но на живо! Убеден съм.


..не разбирам...поясни , ако обичаш....


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-10-19 20:50

Краткото резюме е следното.

Професионалната фотография е била нисшова професия и скоро отново ще стане.

Преди са се искали особени умения освен тези зад камерата, а сега просто ако не си наистина добър няма да имаш работа.

По един или друг начин цедката си върви. Имаше едни 10-15 години в който всичко стана фотограф и сега идва момента в който техниката е достъпна а смартфоните правят все по-добри снимки от всеки некадърен фотограф. Така че реален проблем няма. Има огромна конкуренция и тя си върши работата.

Що се отнася за любителската фотография то голям процент вече е в телефоните. Само много зарибените любители ентусиасти си купуват камерки вече. [smilie21]

Бъдещето е следното :) Само най-добрите ще оцелеят. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   08-10-19 21:20

Я да се преброим тука да видим кой няма 20 мп. камера?[smilie7]
Като гледам по темите по долу от Sony A7 III VS малко падат.
За конкурсите съм съгласен. Скоро се чепкахме с bogdanov по тоя въпрос.
Мнозинството реши, че който си прави конкурс, той определя правилата и наградите. (който знае как да изкопа темата).
Тук се чепка фотографията, и се разбридва като просякиня на улицата, а някой хора се държат като мишки ...или като цар Плъх.
Нямам право да излагам версията си за бъдещето!
На къф се праа, определения и прочие.
Ами не се персонализирайте. Никой не съм визирал в темата персонално.
Фотографията се превърна в някакво обществено световно благо, ямя дяйте да бъдем малко по-възпитани.
Тук ти си инженер с фотоапарат (така казваш). Той е фотограф с фотоапарат (така казва). И никой не може да намери разликата между двамата, ако не се замерят със снимки, който б.Б. да преценява.
Е да, ама ако аз кажа на инженера: "Дай си шибаният проект да ти го видя щом толко говориш. Ти не знаеш какво каква играчка конструирах за децата" ...как ще реагира!?
Е поради това по света са възникнали съсловни граници, и езици.
Когато лекари си говорят, четат снимки или изследват ...си говорят на латиница...и пишат на латиница...за да създадат прага екзистенц -минимум и да не могат околните да се намесват в диагнозата, лечението и др.
Юристите също.
Тука ако някой заговори за иФкуство, тълпата ще го хване и заразнася по площата, щот се праи на алхимик. Що предпочита това, а неглижира онова.
Изложих една моя фантасмагория за бъдещето ....оборваите я с тези или контратези, да стане интересно. Защо някой се персонализират?
Тука никой не е нобелист.
Всеки, дори да се смята за добър или про, може да си хване шапката и да смени занаята ако трябва или се налага.
Бенатова (Миролюба) и писна ...и се качи да кара такси.
Разчитаме ли посланието и?
Сигурно и е писнало от нещо ...а нещо умира...и тя го е видяла ...и не иска да вижда как ще склопи очи.
Това е Б...опа, тук [smilie8]
А някой беше попитал, що многорейтингованите не коментират!
Ами сигурно, щото ще ги изядат доказващите се.[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   08-10-19 21:42

vgramatikov - чудесно резюме, а така?
Може и да си прав.
Нямам право да негодувам срещу погледа към моята теза отстрани. Благодаря.
Защо аз да не греша? Има ли една свята истина на тоя свят, която да не може да се оспорва? Истината понякога има различни лица - 6 vs 9 , ли тъй!?

Само ще си позволя да възразя за професионалните фотографи.
Тях не ги е чак толко страх от новопоникнали гении, или точкоразбивачки от ФФ.
И знаеш ли защо?
Защото нямат право да се върнат без снимка!
Защото нямат право да се върнат без ключовата снимка! Не чудесното воле на Роналдо, а гола за 1:0 от Тъпалдо.
Защото те нямат право на втори опит, нито на режисура!
Защото техният резултат е предвидим - с отчет на всички фактори.
А той е предвидим, защото е трябвало да изпасат една петилетка суха скучна материя поне.
А иначе къде ще се мерят те с някой ...уцелил дъгата през Бузлуджа при петото си качване до там - цепи мрака, и е бест...и има защо.
Но да не говорим тук за професионалисти.
Някой каза, че форума е любителски.
Въпреки, че у нас нещата са изпомешани както всяка сфера, отдавна....

https://www.youtube.com/watch?v=WSk4y9mJZrQ



Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: imitev   
Дата:   08-10-19 21:50

Професионалната фотография е била нисшова професия и скоро отново ще стане.

В бъдещето ще има в пъти по-малко фотографи отколкото е имало преди. Процесът тече вече няколко десетилетия. Едно време имаше Фотограф-художници, правещи изкуство и занаятчии, снимащи за прехрана. Занаятчиите в момента може да се каже, че ги няма вече твърде. Даже снимките за лични карти, пък даже и ученически книжки и бележници вече ги няма. На дъщеря ми и качих снимката от телефона чрез приложението в дневника.

Има огромен брой професии, които с развитието на прогреса са изчезнали или видоизменили.

Животът става все по-забързан и хората имат все по-малко време за изкуство, а и не са възпитавани така. Имам предвид масата хора, много ясно, че винаги ще има и привлечени от изкуството хора.

Времената се променят с бясна скорост, колкото и да не ни се иска...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: SameButDifferent   
Дата:   08-10-19 22:02

Аз си мисля, че и в бъдеще хората ще казват: "А едно време какви фотографи имаше само, не като сега!" [smilie3] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: bogdanov   
Дата:   08-10-19 22:39

ето!


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   13-10-19 17:37

Хайде още по техническата част.
Проблемите с остро изобразеното пространство и дефокуса ще се решават, като се дефинира точка за началото на фокуса, точка за краят на фокуса. Времето през което ще бъдат направени N броя експонации с автоматична промяна на фокуса за да се направи даденото изображение апаратът ще определя сам. После ще направи компилация.
Ако се извън ясното пространство при широкоъгълен обектив да има постепен силен дефокус тази компилация също ще се прави.
Обратно, ако се иска голям ДОП (дълбочина на остроизобразеното пространство) при телеобектив, това също ще е възможно по аналогичен начин.
Тогава форумите ще се напълнят с макроизображения на пчели и насекоми ясни от-до, и снимани с фулфрейм, както и с ясни обекти в дълбочина, снимани с телеобективи.
HDR ще се подобри и ще стане автоматична функция на апарата.
Ще се появят различни видове матрици - еднослойни, двуслойни, трислойни с различни качествени характеристики за снимане., с различна ергономия, темп.режим и цена.IR и др.
Ще стане като при филмите - избираш филм с определен тип цвето,свето предаване, зърнистост и т.н.
При про-апаратите отново модулната конструкция ще си заеме подобаващото място
Ще се появят спортни и репортажни визьори за модулните конструкции, с ъглов обхват три пъти по-широк от основната матрица. При тях обекта ще може да се забелязва преди да е влязъл в рамките на кадъра и да се натиска спусъка дори тогава. Така апарата ще е разпознал обекта и сам ще задеиства експонацията , когато обекта е застанал най-добре в кадъра. Може и да представи няколко превюта на серия по линията на движението ако му се зададат.
В спортната фотография ще се появят стативи за ефектни снимки , фиксирани на две точки с нещо като релса между тях. Скоростомер ще изчислява скоростта на обекта а апарата физически ще се движи по време на удължената си експонация успоредно на обекта с цел да го открои от фона по динамичен способ.
Лица и обекти, които не трябва да бъдат снимани ще бъдат заложени с код в софтуера на апарата. Това вече е факт при дроновете. Който не вярва да опита да си го вдигне пред ония в големата кошара на центъра [smilie25]
Както сега се хакват компютри, така ще се хакват и апарати и снимки - безжично разбира се.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Бармалей   
Дата:   13-10-19 17:47

И след "ще"... дойде холографията...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: petervassilev   
Дата:   13-10-19 20:57

Leica:
"Хайде още по техническата част...."

Звучи интересно, разумно и реализуемо. И много от нас биха се изкушили да добавят нещо към списъка от очаквани нови функции и т.н.

Това е от гледна точка на фотографите професионалисти и ентусиасти. Но тъй като техният относителен (пазарен) дял сред всички снимащи постоянно намалява, най-вероятно производителите на фототехника ще продължат да концентрират вниманието си предимно върху огромното мнозинство потребители, които ще използват само един бутон (евентуално нула бутони, напр. гласова команда, намигане, ...) и които се манипулират изключително лесно, напр. с (телефонни) маркетингови трикове.

Очаквам с интерес допълнения към горния списък на очаквани бъдещи фото технологии.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: petervassilev   
Дата:   13-10-19 21:26

Очаквам, например, много скоро да се намерят нови решения и да се разшири функцията за 2D панорамно снимане с по-обикновените камери, за да могат непрофесионалистите да снимат напр. пейзажи с по-нормални обективи.

По принцип щирокоъгълните обективи са най-скъпи и трудни за конструиране и производство, а в такъв случай производителите винаги намират софтуерни или други решения без използване на стъкла.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Pac   
Дата:   14-10-19 11:39

Аз не знам кой е казал, че непрофесионалистите не могат да си купят скъпа техника, колкото си искат широки обективи и т.н. Статистиката например показва, че повечето ползватели на средния формат на фуджи са непрофесионалисти.
В общи линии на човек, който работи нещо друго и изкарва добри пари му е по-лесно да си купи скъпа техника, от някой арт фотограф, дето едвам свързва двата края. ;)
Това последното е трън в задника на доста прота. Особено тези, които не успяват да смогнат на ритъма на новото време и да си намират достатъчно клиенти в условията на див дигитален маркетинг. :D

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: шдфдшд   
Дата:   14-10-19 12:56

...абе , да кажеш „Твърде много фотография“ е като да кажеш „Твърде много музика“ или „Твърде много кино „ или там , каквото се сетите“....бира , да речем...(съществува понятие „първа бира“...само тя попива , като в летен пясък , нали така!?...)...
...да , вярно е ...днешният човек е удавен във фотография и музика , и кино , и т.н. , но за това едва ли може да бъде посочен виновник...просто , това е положението...
...Leica и bogdanov , за кого по точно са обезпокоени...за бъдещето на фотографията или за това на фотографите , не е докрай ясно...
...ако е за фотографията , то струва ми се , въпреки морето от щракачи , все ще се появяви накой , целунат от Бога , който въпреки „морето“ , ще даде живот на фотографията и никакво жури не може да му попречи...този някой даже може да е собствената ти сестра...
... ако е за фотографите , то още от времето на Сервантес се знае , че творците трябва да бъдат държани винаги леко гладни....иначе се ояждат и не творят...
...та така...нема страшно!...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   14-10-19 13:04

Pac - добре го каза,така е.
Но не винаги за професионални цели е необходим фотоапарат от последен модел.
И обратно - богат любител си сменя апарата всеки месец и какво от това, ако в главата си има смътни представи за фотографията и това, което иска?
То е като при автомобилите.

В личен план нещата са подобни.
И точно това са фрапиращи теми тук, когато се предлага на прохождащ новак техника за начало от....2000 лв. !!! И това от хора, с котката им в профила, зле снимана.

За два бона можеш да си вземеш ползвани Canon 5D II и сигма арт 50/1,4 и да снимаш с техника над нивото на тази на Salgado.[smilie7]

Ами нека човека си вземе един Pentax10D с един Sigma 17-70 за обко около 500 лв. и да твори чудеса.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Pac   
Дата:   14-10-19 13:56

Познавам хора, които снимат страхотно със стари камери и изобщо не ги вълнува хардуера, поне докато не усетят, че ги спъва. Респектиран съм от тях. :)
Аз лично не знам дали фотографията ме кефи повече или фото техниката. Просто обичам пустите джаджи, да си купувам играчки и т.н. Хубавото е, че всяка нова джаджа ми дава тласък да снимам повече. Осъзнавам, че това е донякъде тъпа мотивация, ама това е положението и не ме е срам да си го призная. :)



Публикацията е редактирана (14-10-19 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: шдфдшд   
Дата:   14-10-19 14:04

...техниката и механизмите са удоволствие , само по себе си...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: MarinY   
Дата:   14-10-19 17:52

Преди няколко години, във форума имаше група от "Арт" фотографи, проповядващи, че само арт е истинската фотография, а всичко останало е за коша. Нещата се успокоиха, но сега, явно, пак се започва борба за доказване.
Фотографията, по рождение и е заложено изискването ДА ВИЖДАШ, да запечаташ и после да покажеш.
Дали, поради невъзможността да "видят" или поради желание да бъдат по-оригинални и извън "ограничаващото" крайният резултат, състояние на обкръжаващият ги свят, имаме и "фотограф-художници". Където реалността на обкръжаващият ни свят не им е достатъчна и собственото виждане и преобразуване на обекта прави т.н. АРТ- резултат.
Необходима каста. Задължителна, даваща други емоции, усещане, подход към света.
Въпросът е, защо трябва да е с биене по гърдите, слагане на пиедестал и омаловажаване на труда на тези, които могат да виждат и показват видяното, без да го променят. (Е, с леки корекции във Фотошопа. [smilie3])


[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   14-10-19 19:25

Някои хора не усещат как се превръщат в цензури!
Никак не ми се иска да играя ролята на защитник на определени дялове от фотографията, нито на нападател не само поради нежеланието да я правя еднолика, а поради факта, че в различни периоди от живота си съм отдавал предпочитанията си към различни области от нея. То е като при книгите.А аз съм всеядно и при тях.
Дори когато е ставало въпрос за удоволствие, по-често съм хващал апарата за да снимам на улицата, събитие спортно или не, пътешествие, природа, портрет.
В артистичната фотография съм бил по-скоро консуматор, отколкото производител. Тя изисква определено състояние на духа, определени мантри , метафори, интимност, съчетаване на имагинерна с реална среда, понякога различен стил. Време иска, и пълно подчинение.
Поради това и автори, които предпочитат да се потапят в нея са по-ревниви, сантиментални, чуствителни, раними.
Но нали някой беше казал, че пътят е важен …а не целта.
Всеки си избира своят път и не е нужно да увеличаваме тръните по него.
На запад на големите творци (например певци) им казват ...артисти. Защото те не просто изпълняват композицията, но вкарват и нещо от себе си. Сега е друго време, така е – равни се всичко, и се ежи и се рапира. Но май само у нас няма …приемственост а само револючии от червено към червено.
Много тъпо ще да е станало ако сте изгонили тези хора.
Там кой може или не може кодира послания и през призмата на светлината слага собствената си призма. Добре го предлага или не. Читаемо или не. Тук е мястото да го харесвате или не.
То се получава нещо не като форум, а като „Фондацията“ на Айзимов, и борбата за доминация между духовната и техническата и част.
Или като Междузвездни войни. Ерес, бунтовници …силата, джедай и императори…само не знам кой е Джаба Хътянина.
Аз в тази тема просто прогнозирах бъдещето според мене – що ме слагате на клада?
Защо си затваряте собствените врати? Знае ли някой утре какво ще го привлича да снима? Какъв ще му е живота?
Но какво ли общо има всичко това с тази тема?
Никой никого няма да изяде.
И ако снимаш добре в която и да е сфера, само глупака ще те напада и отрича.

https://www.youtube.com/watch?v=aErvx90Ls-g

https://www.youtube.com/watch?v=fmaDzO2_zV8

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: BXMarkov   
Дата:   14-10-19 20:13

Защо все си мисля, че основното е светлината. Отделно малко култура и щипка страст. Във всеки дом се готви ежедневно храна, милиони се имат за кулинари, но големите готвачи са единици, та и при фотографията така [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: MarinY   
Дата:   14-10-19 20:51

Лайка, хубаво пишеш, доста верни неща казваш, които не се нуждаят от дискусия, но малко се хлъзгаш по една клиширана, по скоро поетична, плоскост на образа Артист.
Те били, цитат:" по-ревниви, сантиментални, чуствителни, раними".
Останалите хора, да ги наречем нетворящата публика, са емоционални гьонове с притъпени чувства?!
Познавам много артисти, от различни поколения, във всякакви области на творенето. Това, което ги прави артисти, не е сантименталността или ранимостта. Това е гладът за новото, различното. Глад, задължително свързан с изучаване, анализ, оценка на предмета на дейност. Ако това го няма е "рисуване за терапия". Знаем къде и кой го практикува, а и какъв е резултата.
Е, по съвременните течения и това се води изкуство. но личното ми непризнаване на подобни резултати, не ме прави Цензур по политическия смисъл, който влагаш. А иначе всички сме цензури - оценители.
По отношение на напусналите артисти - Всеки сам решава къде да се показва и кога да си отива. Изгонени няма. Недооценени, колкото искаш.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията на бъдещето
Автор: Leica   
Дата:   14-10-19 22:52

Не съм толко искусен за да адвокатствам на искуството.
Едни ще изгряват ... други ще залязват.
Човечеството само ще избира своят кръгозор.
То си има своите забелязани или незабелязани икони и подражатели.
За мен искуството е интимност. Начин да избягам от суетата и простотията.
Консумирам го в повечето случаи, понякога имам нужда да опитвам.
Изучавал съм го и му познавам азбуката от малък.
Със сигурност средата ни сега е по-бездуховна от всякога в моят живот.
Днес говорих с един човек по работа. Аксесоар за рисуване.Но бързо разбрах, че говоря не с търговец а с ...художник.
Един благ , кротък глас. Забрави, че главното е цената и нея трябва да обсъждаме. Разговорът ни отиде в други неща.Много по важно за него беше да отида в ателието...а да не го карам да ходи да търси начин да ми го праща.
Искуството е форма на емиграция.
То не генерира злоба и съперничество.
За бъдещето на искуството въобще не говоря.
Разговорът взе такава насока, защото от изложението ми правилно се подразбира, че комунизирането на възможностите с техниката ще заличи хората с идеи и ще попречи те да изпъкват, т.е. вместо да стават за пример на новите и малките да стават жертва на воинстващата посредственост и оттам може да настъпи хаос...който някога ще свърши разбира се, в нова форма на калейдоскопа.

https://www.youtube.com/watch?v=4UAmFwD0eIE



Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »