Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Lumix G7 Interlace video
Автор: pepaka   
Дата:   30-09-19 20:57

Реално погледнато, има ли истински интерлейз за видео. Трябва ми снимане в AVCHD 50i, PAL. Объркването ми идва от това описание според Панасоник: 50i 17Mbps, 50i recording/1920x1080:FHD/25p. Тоест истинско 50I ли е това или 25 progressive ? Преди това бях със Сони, но май там си беше истински интерлейз при настройка 50i 24mbps, понеже видеото на Панасоника ми се вижда по-трептящо и насичащо в същите настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix G7 Interlace video
Автор: stef7   
Дата:   30-09-19 22:04

Първо защо ти е interlace ? Той идва от друга епоха - на телевизорите с кинескопи и телевизията от онези времена.Отдавна никой не го ползва, всички бягат от него. И няма как да е истинско ако не го гледаш на телевизор с кинескоп. На каквато и камера да си снимал interlace той не е истински ако го гледаш на компютър или LCD TV. Процесора събира двата interlace кадъра в един преди да ги покаже. 50i винаги ги гледаш като 25p.

Сигурен ли си че трепкането което виждаш е свързано с липсата на interlace frame rate ? И за какво трепкане става въпрос ? Ако е трепкането от изкуствени източници на светлина свързани с мрежата (на 50Hz) това се решава доста лесно по-друг начин - с избора на подходящ frame rate. А и повечето редактиращи програми имат anti flicker т.е. може да го елиминираш и по софтуерен път.

Panasonic G7 е отлична камера за видео, само че по-добре ползвай MPEG-4 кодека, не AVCHD, много по-добър е и с доста по-висок bitrate - 100Mbit/s


Отговори на това съобщение
 Re: Lumix G7 Interlace video
Автор: radikyokushin   
Дата:   30-09-19 22:54

Стефане, тука не си съвсем прав.
Всички телевизии снимат в interlace. Този стандарт се е запазил там и до днес и е едно от техническите изисквания при експорт на видео за телевизия.
Просто съвременните телевизори имат много добри методи за деинтерлейс при възпроизвеждане на такова видео и затова не се забелязват характерните артефакти.

Към автора на темата - всяко видео снимано в 50i на практика е 25p - просто смяната на кадрите става презредово и симулира ефекта на 50 кадъра.

Не знам от какво се притесняваш - щом като Panasonic са написали, че снима в 50i значи е така. Това, че битрейта е по-малък, няма отношение към метода на сканиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix G7 Interlace video
Автор: chrisnoch   
Дата:   01-10-19 00:55

radikyokushin е прав - телевизиите работят с 50i.

pepaka,
За какво точно ти трябва този формат за снимане? Странно е това изискване.
Възможно е да не си разбрал някой важен детайл, та да не стане по-късно още по-голяма грешка - дай да "разчепкаме" казуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix G7 Interlace video
Автор: pepaka   
Дата:   01-10-19 07:21

Както каза колегата radikyokushin ,че в ТВ формат се изисква 50i,а аз, когато нямам възможност да нося камерата и снимам с апарата. Даже някои масово си работят още и на 576i, тоест DV формат, но това е друг въпрос. Това е причината да питам за Interlace na Panasonic, просто със Sony ми се виждаше една идея по-гладко движещи кадри във въпросния формат и затова питах дали е истински интерлейз на Панасоника.Иначе благодаря за отзивите ви.



Публикацията е редактирана (01-10-19 07:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix G7 Interlace video
Автор: pepaka   
Дата:   01-10-19 07:32

Колега stef7 , и за мене Interlace не е по-добрия вариант от Progressive, но такива са изискванията за видео от всички ТВ, просто в България се излъчва на 50i. Преди имах Sony, и виждам разлика в този формат, може и да е зрителна измама от моя страна. Иначе Сони и Пана снимат в AVCHD 50и, точно, каквото ми трябва на мен.



Публикацията е редактирана (01-10-19 07:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix G7 Interlace video
Автор: pepaka   
Дата:   01-10-19 07:34

Точно за Телевизия ми трябва, 50i е изисквания формат от мене, когато снимам за ТВ, даже 50i Upper field ако трябва да сме точни [smilie5]



Публикацията е редактирана (01-10-19 07:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix G7 Interlace video
Автор: stef7   
Дата:   02-10-19 12:00

Благодаря за корекцията по отношение използването на 50i. Нямам взимане даване с телевизии и не съм в час по въпроса.

G7 както и всички хибридни камери сканира сенсора в progressive. Това че после записват в interlaced е работа на процесора и софтуера.

Ако камерата се ползва като репортажна и материала се дава директно на телевизията, то очевидно нямаш избор и снимаш в 50i. Ако се прави някаква обработка в редактираща програма и тогава се дава на телевизията то може да се снима в progressive на по-добрия кодек и конверсията към 50i да се направи после в редактиращата програма при експорта.

Според мен едва ли има проблем с 50i файла който изкарва камерата, все пак това е официален стандарт и кодек. По-скоро опира до машината или TVto на който се гледа. По спомени доколкото съм гледал подобни файлове на компютъра преди време, зависи от player, кодеци, процесорна мощ или пък може би има някаква специфична имплементация на Пранасоник, която затруднява декодирането и затова се вижда някакво трептене.


Отговори на това съобщение
 Re: Lumix G7 Interlace video
Автор: pepaka   
Дата:   02-10-19 14:49

Цитирам колегата stef7:"или пък може би има някаква специфична имплементация на Пранасоник, която затруднява декодирането и затова се вижда някакво трептене."

Колега, точно това се чудих и аз, но може и да е нещо, като зрителна измама от моя страна. Иначе AVCHD на Sony - Panasonic не би трябвало да има разлика. Не знам дали е от значение, но Lumix G7 е с AVCHD Ver.2.0, Sony-то беше само AVCHD.



Публикацията е редактирана (02-10-19 19:52)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »