Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как да си защитим снимките – хеш код
Автор: Leica   
Дата:   26-09-19 13:46

Или …Проверка за оригиналността на файловете
Отнася се до случайте, когато се съмнявате, че ваш файл (снимка,видео) е променен – трансформиран, смален/уголемен, кропнат, преобработен, смазан при срив,деформиран при изпращане чрез месинджър, МериДжей и подобно.
Да докажете автентичността на видеозапис от охранителни камера, автокамера и т.н.
Трябва да проверите Хеш кода на оригиналният файл и този за сравнение. Хеш кода е нещо като цифров пръстов отпечатък на файла. Получава се чрез разни математически модулации. Ѝма различни стандарти. Изразява се с понятен брой цифри – 20-30.(справки гугъл)
Най-новият Win го има като вградена опция в пропъртис. За по-старите версии е нужна помощна програма или плъгин.
MD5_and_SHA_Checksum_Utility
е такава програма.
https://file-checksum-utility.windows10compatible.com/media/screenshots/5479_screen.png

Изтегля се безплатно и се ползва като портъбъл (без инсталация)
https://download.cnet.com/MD5-SHA-Checksum-Utility/3000-2092_4-10911445.html

или
http://raylin.wordpress.com/downloads/md5-sha-1-checksum-utility

Под менюто file са разположени 4 вида кода MD4 , SHA-1, SHA-256, SHA-512. Проверявайте стойностите поне по два от тях.
Избирате на файла, поставяте пътя до него на ред 1 и в този момент програмата генерира хеш стойностите в останалите четири реда.
Името на файла няма отношение, а само съдържанието.
Със стойността може да си прекръстите файла и по този начин винаги да може да го сравнявате. Например: MD5-A9302379BCBCDBAFC951F4A46EBB1D2D
Програмата има опция за копиране на една или на всички стойности, както и за проверка.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да си защитим снимките – хеш код
Автор: Hsathv   
Дата:   26-09-19 13:58

Туй ясно. То от сто години го има. Какво ще ти помогне за някакви си картинки?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си защитим снимките – хеш код
Автор: lamerko   
Дата:   26-09-19 15:24

Каква е идеята? Да преоткриеш обществено достъпната информация по трудния начин, че всяка система "оптимизира" медийните файлове? Хеширането действително се използва да проверка, но е насочено към друг тип информация...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си защитим снимките – хеш код
Автор: Leica   
Дата:   26-09-19 19:41

Ми избройл съм горе …идеята, ако има кой да чете преди да ме пита.
Темата е в раздел „полезно за начинаещи“, а не в „новостите от вчера“ или „излагане на необщественодостъпна информация“.
На мен днес ми помогна да сравня една торба файлове и да си спестя време и диоптър.
Защо сега да се напрягам да мисля и други приложения. Мислете и вие.
Например ако се вгради във фотоапарата, а той предава кода на снимките на телефона това може да послужи за идентификация в и-нет или другаде.
А за какво се използва хеширането – мерси. Знам, защото го използвам и за други неща и то не за кеф.
Колко ли от фотографите го предполагат – 1 на 100 .
Щом е файл то се използва! А цифровата снимка (картинка) е файл.
Знам, че голямото му приложение е за сравняване на инсталационни масиви за сървъри …огледални копия и т.н.
Компютърните експерти или да бъдат полезни …или да подминават темата.
Ако никуму не е полезна – има кошче вероятно.

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да си защитим снимките – хеш код
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-09-19 03:51

Ами няма кошче, за съжаление!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си защитим снимките – хеш код
Автор: asahi   
Дата:   27-09-19 11:14

Липсата на пазарна реализация е по-категорична диагноза от кошчето.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си защитим снимките – хеш код
Автор: batsali   
Дата:   28-09-19 13:49

Един бит да се обърне или с един бит да е различен размера и ти заминава хеша.

Два файла може да са напълно идентични откъм пиксели, но ако е махне екзиф или някакви други метаданни са променени, ще си мислиш, че има намеса, а то реално няма.

При видеото е също коварно, защото абсолютно идентичен видео поток може да се сложи в два различни контейнера и пак хеша отива на кино. Да не говорим, че дори да е същия контейнер, ако е ремукснат, софтуера може да си сложи версията като матаданни вътре и пак се влиза в заблуда.

На хеш може да се вярва, само ако познаваш по-интимно данните, които проверяваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си защитим снимките – хеш код
Автор: Leica   
Дата:   28-09-19 14:45

Е нали това е идеята и това казвам !!!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »