Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Скорост на рутер
Автор: lord_kik   
Дата:   19-09-19 11:34

Здравейте,моля за информация относно скорост на трансфер между компютър и NAS сървър.
Понеже много бавно се прехвърлят данни от PC към NAS 20гб. отне около 6 часа,рутера е най обикновен Tp link 300N от 30лв. а компютъра и свързан с wifi връзка,за да избегна кабели.Ако евентуално сменя рутера с някой хубав и бърз дали ще има подобрение и евентуално предложения за модел(не държа на екстри единствено скорост и обхват),защото пазара е пренаситен от 100 и от 1100лв,дву и трибандови,мнохо модели и различни производители.
Благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: abozhilov   
Дата:   19-09-19 12:29

Ами ако държиж да прехвърляш толкова обемна информация през wi-fi с две думи трябва да си ъпгрейднеш мрежата от сегашния 802.11n стандарт на 802.11ac и скоростта на трансфер теоритично ще се увеличи три пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: iasen2   
Дата:   19-09-19 13:19

Питай във форума на БГ-МАММА.
А ако държиш на скорост - това не е рутера....

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: lamerko   
Дата:   19-09-19 13:21

И да не се забравя - една мрежа има две (или повече) страни... ако ще ъпгрейдваш рутера, трябва предварително да провериш и wi-fi адаптера на компютъра, както и връзката между НАС-а и рутера.

Като модел на рутер бих предложил Xiaomi Router 4 - сравнително скъп, но всъщност ценово е много добре обоснован за възможностите му, ако държиш на бърза, но бюджетна мрежа.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: Konstantinov   
Дата:   19-09-19 13:39

Моя е гигабитов -N600 Wireless Dual Band Gigabit Router
Model No. TL-WDR3600 по спомен 200 сега 146 в емаг и суич тотолинк за 50 лева сега около 30 , ама съм ги взел преди поне 5 години гигабитови , рутера има 2,4 и 5 гигахерца.Имам вързани компютри, телефони ,лаптопи ,плотер и принтер са ми мрежови, тунер за интернет телевизия със собствен суич.Ако тегля нещо и не огранича скоростта ,телевизията накъсва,техниката е от преди 5- 8 години.Стария гигабитов рутер се развали.1043 беше модела и не го препоръчвам.Мрежата ми е гигабитова точно заради нас,скоростта нараства забележимо .Наса ми беше под линукс-2011-2016г работи и се развали ,отказа изведнъж ,нямаше хубава диагностика беше на WD.Докрая ме лъга че всичко е наред.Връзката е с лан кабели и компютъра трябва да е с мрежова гигабитова платка която е 20-тина лева.Наса ми беше с букса за лан кабел,мрежов.Сега видях че са писали долу.



Публикацията е редактирана (19-09-19 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: uri64   
Дата:   19-09-19 14:01

За прехвърляне на голям обем данни от компютър към НАС най-бързо си остава ако комп-а и НАС-а са вързани към гигабитов суич с мрежови кабели. Всичко друго ще е по-бавно, понякога в пъти. Така че ако това ще се прави често може би е хубаво да се помисли комп-а и НАС-а да са в едно помещение, по- възможност близо един до друг за да не се точат кабели. Ако пък ще се прави епизодично, вероятно може и да се мине с прехвърляне посредством флашка или външен диск.
Хубаво е да се има предвид и че прехвърлянето на голям обем данни разпределени в много на брой файлове (примерно снимки) ще е по-бавно, отколкото копирането на един файл с еквивалентна големина…в някои случай може да излезе че първо зип-ването/рар-ването на файловете в един архив, копирането на архива и след това разархивирането може да стане по- бързо, от колкото чистото копиране на многото файлове.
И накрая, купуването на як а/с рутер може да не доведе до повишаване на скоростта на прехвърляне на данни, ако устройствата не се разположат оптимално, не се настроят каналите на които са накачени най-малко потребители8устройства и прочие настройки.
Всичкоко това - само лично мнение естествено [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: Imaginarium   
Дата:   19-09-19 14:10

както каза uri64. Но, ако все пак държиш да нямаш кабели. Освен рутера, ще трябва и една хубава wlan карта да вземеш за компа.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: lord_kik   
Дата:   19-09-19 14:43

Той компа си има вграден wifi на дъното и мисля че ще свърши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: Hsathv   
Дата:   19-09-19 15:33

Те тези вградените карти са една хубост... Иначе много зависи какво прехвърляш. Ако са малки файлове скоростта рязко пада и не е виновен рутера, така че 20гб за 6 часа е много относително. Я прехвърли един видеофайл 20гб да видим колко ще е по-бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: imitev   
Дата:   19-09-19 17:47

По вифи едва ли ще успееш да докопаш повече от 10-15мB/с ако двете устройства са закачени безжично. Ако едното е на кабел теоретично може да я добуташ до 50 мБ/с на 5GHz.

Аз съм с всичко безжично и кофти обхват заради арматурата в панелите. Рутера ми е Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN за 500 лв. (препоръчвам го, ако имате излишни пари за харчене!) , компютрите са всеки със собствен рутер, настроен като клиент, т.е. претака информацията по вифи и я пуска по кабел до машината. Всичко е на 5GHz. Между два компютъра трансферът е около 8-10 мB/s в най-добрият случай. На 300 мегабита 2.4GHz същата схема правеше по 2 мБ/с, като централният рутер беше TP-LINK 841 и като го претоварех си забиваше. [smilie18]

Wifi USB картите и тeзи на PCI са много зле, без значение колко струват - ако я товариш редовно прегрява, пада и скоростта и в общия случай не може да си изкара гаранцията. С евтините рутери е същото положението - започне ли да грее от натоварване си отива прогресивно. Много по-евтино и надеждно е с рутер от 60 лв, примерно DLink DIR-825AC.

Ако имате проблеми с обхвата си вземете mesh система - по-надеждно и бързо е от централен мощен рутер.

Ако човек ще прехвърля големи обеми информация най-добре е с кабел - закачаш НАСа към рутера/суича/компютъра и прехвърляш.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: lamerko   
Дата:   19-09-19 18:03

Ако се докарат 10МБ/с, което е съвсем достижимо, то 20-на ГБ ще се прехвърлят за около 35-40 мин, което е приемливо. По-високи скорости ще са екстра бонус - трансфер гигабайт/мин по уай-фай вече си е съвсем нормално :)

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: imitev   
Дата:   19-09-19 18:50


Но не и със скапани рутери и евтини карти.

Чак пък гигабайт/мин :) По-скоро гигабит...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: Батко   
Дата:   19-09-19 18:51

Какви 10-20MB/s !?
С рутер AC на почти 2 години правя по 100+ MB/s ( около 1000 mbps ). По - бърз е от гигабитова кабелна мрежа.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: imitev   
Дата:   19-09-19 18:56

Между 2 вифи устройства? Доообре [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: lamerko   
Дата:   19-09-19 19:30

imitev: гигаБАЙТ. Това са около 150 Mbps :)

Батко: абсолютно ме съмнява това - "гигабитовите" рутери имат много весел маркетинг - дават СУМАРНАТА ТЕОРИТИЧНА скорост от всички закачени устройства на всички бандове. С други думи - четери канален двубандов рутер, който се води "1167Mbps" - разделено по бандове има теоритични 300Mbps на двата канала и 867Mbps на другите два. Общо - изненадващо 1167Mbps. Теоритично. И това "общо" няма как да го прекарш през ЕДНО нормално устройство, още повече пък някакъв интегриран вилан :)

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: imitev   
Дата:   19-09-19 21:45

А - то било в минута :)

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: imitev   
Дата:   19-09-19 21:49

Евтините, с това, което имат като хардуер с разни двуядрени на 600 мхз, нямат никакъв шанс да стигнат гигабит трансфер през вифи. Моят рутер има 4 ядрен процесор на 1.2 ГХз, специално писана оптимизирана операционна система и не може да ги направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: lamerko   
Дата:   20-09-19 01:24

imitev: за домашен рутер ми изглежда безсмислено мощен и вероятно скъп. Такива рутери по принцип се слагат на места, където се търси стабилност на работа с много клиенти, а не в опит за постигане на високи скорости.

Идеята е, че стандартен гигабитов уай-фай рутер с четери канала (антени) разпределя задачите симетрично. Както споменах по-горе, две от четерите антени работа на "n" протокола, откъдето имаме 2 пъти по 150Mbps. Един клиент по този протокол ще изтиска не 300, а макс 150 (теоритично, разбира се) :)

Другите две антени са по "ac" - имаме по-добри показатели - 433Mbps на антена, но не и 867 към един клиент. Иначе маркетинга си казва думата - та и от новите процесори на АМД да сложиш, гигабит няма да видиш, но не защото не достигат ресурси :)

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: imitev   
Дата:   20-09-19 07:02

Изобщо не съм спорил за скоростта, даже поддържам същата теза. Ето реални скорости от моята конфигурация:



А за цената - кефа няма цена [smilie18]

У дома имам проблем с обхвата - през последните 10 години съм си правил всякакви опити - евтини и скъпи. Това за сега е най-успешният. Може би трябваше да си направя mesh, но има време за всичко [smilie5]

А процесорът има пряка връзка със скоростта - евтините модели не могат да достигнат и заявените скорости, като от време на време се претоварват и забиват.

Ако някой очаква да претака 4к от компютър към телевизор през wifi - ще има да почака още някоя и друга годинка.


Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: nimi   
Дата:   20-09-19 11:41

Няма нищо по-добро от кабела.
А NAS-а ти с гигабитова карта ли е? Ако не е забрави за високи скорости и скъпи рутери.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: lord_kik   
Дата:   20-09-19 11:50

Да с гигабитова карта е.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: Lokosf   
Дата:   20-09-19 13:32

много обичате ябълките ,а никой нищо не каза за

https://support.apple.com/kb/SP679?viewlocale=bg_BG&locale=en_US

или разновидността без НАС

също и за елементарния безжичен начин със

Комплект адаптери Powerline TP-LINK TL-PA4010PKIT, Ethernet 500Mbps, примерно

ликовете са примерни, аз само насоката давам , всеки сам за себе си да реши какво му върши работа

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: imitev   
Дата:   20-09-19 14:42

Powerline е като вифи рутерите - обещават неща, които не се случват твърде

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: nimi   
Дата:   20-09-19 15:01

Гигабитов рутер и кабелна връзка към лаптопа.. ако и неговата кабелна карта е гигабитова.
Ако ти трябва само висока скорост до NAS-а можеш и само с един гигабитов комутатор да минеш без да сменяш рутера.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на рутер
Автор: asahi   
Дата:   22-09-19 16:50

След като достигнем мечтания гигабитов трансфер ще се окаже, че някой друг компонент ни спира потока.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »