Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: wlad   
Дата:   08-09-19 22:01

Здравейте!
Обмислям да купя Сони некс 5 или 6, целта на който ще бъде да ми стои в колата и да знам, че винаги имам нещо свястно, с което да снимам. Имам си огледална тухла, която обаче рядко разнасям с мен и 95% от снимките ми навън са с телефона. Затова реших да взема нещо компактно, което да е винаги с мен.
Сега, въпросът ми е:
Спрял съм се на некс 5 или 6 с 16-50.
По принцип, не мисля да сменям много обективи, обаче като се познавам, няма да издържа дълго, още повече, че имам м42 обективи и много скоро ще започна да експериментирам с тях.
Та основният ми проблем е визьорът:
5 няма, 6 има.
Опитвах се колко ли пъти вече на огледалния да експериментирам и фокусирам през лайф вю и просто по екран не мога! То ръцете ми треперят, то докато щракна и целия се разтриса ... По визьор нямам този проблем, а и имам известен опит.
Дали изобщо може да се снима с ръчнофокусен по екран от ръка, или проблемът е в мен?
Другото, за което искам да питам е относно фокус пийкинг-а.
До каква дистанция е използваема тази екстра, защото всички ревюта са основно от статив на метър-два. На толкова аз и без точките ще се оправя. Но какво става, ако снимам портрет на 6-7 метра, ще оцвети ли фокусната зона в този случай?
Като цяло не бих поставял тази тема и бих взел директно 6-цата, но ми допада по-малкия размер на 5-цата, затова се чудя, ако е въпрос на свикване фокусирането по екран, да пренебрегна визьора ...
Какво бихте ме посъветвали по моя проблем?

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: quazimodo   
Дата:   08-09-19 22:20

Не съм и помирисвал безогледалка на Сони, но имам някакъв опит с други марки, при които по-добрият резултат се получава, когато се ползва лупата за фокусиране. Не си представям фокусирането от ръка по екран с ръчни обективи, Винаги съм си избирал апаратче с визьор и те съветвам да направиш компромис с размера. Едва ли ще носиш дори и некс-5 в нагръдния джоб на ризата с къс ръкав[smile]



Публикацията е редактирана (08-09-19 22:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: kiten   
Дата:   08-09-19 22:34

и двете са много стари матрици дисплеи и тнт . Малко по-ново е а6000 но и то остаря! а пък а6500 е друга бира стабилизация за треперещи ръце а с тъча се работи като с телефон.
16-50 pz е най-калпавия оптически зле обектив на сони.
Кято ти треперяг ръйчичките как ще експерентираш с м42? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: wlad   
Дата:   08-09-19 22:55

Еее, не съм толкова голям алкохолик. Просто не мога да задържа точката постоянно, докато въртя по екран. А то и точка не е, ами огромен квадрат, което прави нещата още по-сложни.
Пикселите не ме вълнуват много, апс-ц е достатъчно условие.
Не съм от вчера във фотографията, знам какво мога да очаквам от матрицата.
В материята на безогледалните, обаче, съм тотално начинаещ, затова и питам ...

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: Hsathv   
Дата:   08-09-19 23:39

Имай предвид, че некс5 не е некс6 без визьор. Некс6 без визьор е некс5т или некс5R. Освен визьора има и други разлики, като основната е, че некс5 няма фазов фокус. Основния проблем при снимане с ръчнофокусни обективи при апарати без визьор е, че на силна светлина едвам виждаш да кадрираш, а пък ръчен фокус забрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: hotsnail   
Дата:   08-09-19 23:54

За малък апарат дето да си носите, сериозно ще Ви препоръчам RX100 соерията на Сони. Имат вече 7 модела и всичките се справят много добре. Обективите им са доста по-добри от китовите обективи на коя да е марка. Тия апарати влизат и в джоб на яке или широк панталон...

Ако толкова държите на компактен безогледален с АПС-Ц сензор ще Ви пиша по-долу опциите

16-50 обектива е съвместим с NEX-5R и NEX-5T, както A5000 и A5100. Също е съвместим с NEX-6 и А6000. Обектива с корекциите от апарата е доста приличен за ежедневни снимки. Ако Ви наемат да сниматe репродукции или представяне на Victoria Secret си купете друг обектив [smilie18]

От тия всичките А6000 е най-добрия вариант. Апарата е на 5 години, все още е един от най-продаваните апарати по магазините. Има и защо - удобен функционален и направен за фотографи.

NEX-5, NEX-6 са готини и аз ги харесвам, но са доста странни спрямо другите камери. Сони бяха назначили някакъв гении на дизайна на мобилни телефони да направи тия камери.

Всичките имат много хубави сензори и снимат много добре.

За м42 и други ръчки (м42 особено руските бингии са доста зле почти всички, но има никори, канони, минолти, коники, лайки, цайсове, контакси и олимпуси на техните си байонети, които са доста интересни) всичките май стават. Както сте писали силно препоръчително е да имате камера със визьор. Да става и на екрана. NEX-5 с 50-ка ми е било голям кеф да цъкам на партита - фокусира се лесно с тоя пуст пийкинг и пукаш - е не стават снимките като студийни и има размазване къде от пропуск във фокуса къде от ниска скорост или липса на стабилизация, но има и готини моменти. За да е супер точен фокус на мен поне ми трябваше да увелича. С НЕКС-6 и визьoра му може да Ви е по-удобно вместо пийкинг с хубавите обективи да гледате за артефакти - aliasing които се получават на остро изображение и липсват в дефокуса. С пийкинга поне при мен с някои обективи имам успех с други по-малко....

Дали на далеко става....ми става....то на далеко... ако си знаеш безкрайността на обектива, върнеш малко и затвориш бленда и е го кадъра ..... проблема с точността на фокуса ти е на близо обикновено за портрети и подобни неща. За точен фокус за снимане на звезди на 1.4 пак по скоро от статива ще увеличиш и ще кьорчиш кога звездите стават на точки....

Моя съвет би бил RX100 за малка камера и ако искаш да се занимаваш и с ръчни - NEX-6, A6000, A7, а6300 или A7m2. А7м2 има стабилизация и това за мен е било най-полезната екстра за ръчни обективи - когато увелича и образа е стабилен във визьора. А7м2 има и поносим фокус с канонски обективи и като цяло е много яка машина. а6300 също е яка машинка - там и следящия фокус е на ниво и има следящия фокус на очи и един куп дребни неща оправени (само няма стабилизация)



Публикацията е редактирана (09-09-19 00:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: kiten   
Дата:   09-09-19 00:04

На сони до сега не съм видял дисплей да се вижда добре на силна слънчева светлина. Визьора си трябва не само за слънчево, но и за диоптри. Освен това предимство на визьора на безогледалка е че виждаш всички настройки едно към едно както дисплея a и на тъмно виждаш по добре околкото визьор на огледалка. Нудостатък е лаг-а при бързо движение. За пикинга а6000 има три настройки.
Взимай 6500 чукаш върху дисплея и обекта се следи и винаги е на фокус.
Нексовете са пърните безогледалки с меню като на турбосапунера и матрицак по-зле от към динамика.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: exobexo   
Дата:   09-09-19 07:24

6

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: Synthy   
Дата:   09-09-19 08:27

Още един глас: 6.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: guciguci   
Дата:   09-09-19 08:38

"Затова реших да взема нещо компактно, което да е винаги с мен. "
За това забрави! Всеки с тази идея взема малък фотоапарат и после той пак ти е в колата,точно когато ти си вън от нея и се случва нещо интересно,а ти снимаш пак с телефона .

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: quazimodo   
Дата:   09-09-19 08:44

guciguci написа:

> "Затова реших да взема нещо
> компактно, което да е винаги с мен.
> "
> За това забрави! Всеки с тази идея
> взема малък фотоапарат и после той
> пак ти е в колата,точно когато ти
> си вън от нея и се случва нещо
> интересно,а ти снимаш пак с
> телефона .

+101! Щом стърчи обектив, винаги възниква двоумене при излизане от колата[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: wlad   
Дата:   09-09-19 10:30

Хах, прави сте.
Няма как да се разнася постоянно и телефонът винаги ще е дивайс номер 1. Но поне да вдигна малко процента.
Аз вече дори и по морета и планини не взимам апарата си.
Едно, че тежи и на никой не му се разнася, и второ, че работя с него и ако изчезне, ще се видя в проблем.
Значи дотук стигнахме до следните изводи:
- по екран не си е работа да се фокусира ръчно;
- пийкинга до известна степен е тука има - тука нема.
Не, че ми е толкова важно, но ако е улесняваща екстра, защо човек да се кьори.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: quazimodo   
Дата:   09-09-19 12:53

Kakто казват на чист български - IMHO, най-добрия вариант за ръчнофокусни обективи е фокусиране през визьора с помощта на увеличението, вързано с фокусната точка.


Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: serjy   
Дата:   09-09-19 12:57

вземи си телефон с добра камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: geod   
Дата:   09-09-19 14:30

Както често се случва във форума ,на молба за съвет относно техника се пускат да помагат най-неподходящите....Единственият смислен пост е на Hsathv. Горещия охлюв /моите уважения към него/ е много начетен и информиран за фото техниката и особено за Сони,мненията са му много полезни и за мен и всички останали с едно условие - да няма таван на цената. За него е важно да е ново и истинско добро. С евтини ръчни обективи и преходници не е да не снимал, но по-скоро по изключение....Китенския е нещо ,като сватбарче , т.е. нещо като профи и там фактора цена не играе. Затова и двамата предлагат нещо различно и разбира се по-скъпо от въпросните Некс 5 и 6 за които пита автора на темата.
quazimodo както сам признава не е помирисвал безогледалка на Сони - no coment , от там нататък.
serjy отявлен олимпуски фен ,може да пробвал Сони безогледалка ,като guciguci , но просто мимоходом.
Без да се имам за капацитет и някакъв фактор ,снимал съм с Некс-5 5 6 и снимам и сега със Сони безогледалки и ръчни обективи.Некс-6 е съвсем малко по-голям от 5-цата. Визьора съвсем не е за пренебрегване , както писа и Hsathv. Цената втора ръка на 5Т и 5R е "евентуално" много малко по-ниска от Некс-6 /350лв/, а цената на А6000 е поне 40-50% по-висока от тази на 6-цата ,без да ти дава 40-50% повече качество. Пикингът е полезна и използваема есктра, както и низвергнатия и оплюван Сони 16-50. Да, имат си слабости и кусури , но за парите и техническите си данни си струват парите.
Толкова от мен и успех в търсенето и намирането.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: ombre   
Дата:   09-09-19 14:32

Имал съм некс 6 а сега се размята едно в нас 5000.Ако трябва да избирам м/у двата определно некс 6.Визьора е прекрасен 2.5 млн точки,магнезиев и определено се усеща много по солидно от колкото 6000/5000 моделите на сони.отделно от това ,има врътка за режимите,докато 5000 трябва да се влиза през менюто,което е по бавно,но не е болка за умиране.На некс 6 менюто е ужасно,много под менюта и всичко се търси,особено ако човек не го разцъква често,докато на 5000 е от новото меню,което е далеч по удобно,подредено и лесно за работа.Колкото до пийкинга,имал съм 6000 и не го целех фокуса с него,сега е същото и с 5000,докато с некс 6 нямах този проблем,но може и в мен да е причината.
Успех с избора.

16-50 го водят най лошия китак,но е стабилизиран и се прибира,направо си става като палачинка,но не може да му се сложи сенник(поне аз не видях да става),докато 18-55 е обратното но не е чак толкова компактен апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: da.fo   
Дата:   09-09-19 15:00

Имах за известно време 5ца но определено много по добрия е 6-цата !!!


Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: serjy   
Дата:   09-09-19 15:32

ама какво значение има фотоапарата щом обективите са някакви дърти ръчнофокусни, седящи в жабката на колата? резулата ще е една трагична картинка, получена с много мъка. затова, най-добре си вземи телефон, по-доре ще е.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: Hsathv   
Дата:   09-09-19 15:54

Меджу другото, колата съвсем не е място за съхранение на апарата. Лятото вътре става над 60 градуса и е твърде вероятно пласмасовата карантия особено на обектива да да се размекне. За влагата зимата също да не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: kiten   
Дата:   09-09-19 16:01

[smilie5] и работата пак опира до хубав телефон

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: guciguci   
Дата:   09-09-19 16:18

geod,накрая аз ще се окажа прав,ама... Просто от дългия си,подчертавам дългия си опит с всякакви типове цифрови фотоапарати,давам съвет не точно по двата модела,но смятам също полезен съвет.



Публикацията е редактирана (09-09-19 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: pabadjiev   
Дата:   09-09-19 19:05

Има си режим за настройка на екрана при слънчева светлина. Вижда се чудесно. Въпрос на настройка.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: kvakioh   
Дата:   09-09-19 19:42

NEX-7 +18-55 и после каквото дойде.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: juslen   
Дата:   10-09-19 20:44

Единствения апарат с който съм снимал с ръчнофокусни с лекота и кеф е Некс или А7 с всяка друга марка и модел е зор и голямо усилие. Колкото и да ти е добро зрението си е неудобство, нексовете имат отлична peeking опция най-добрата която съм виждал, ръчния фокус е удоволствие.

Резултатът със стари ръчнофокусни обективи изобщо не е трагична картинка ама изобщо. Ако има ръчичка и оченце сравнението с телефон е комично



Публикацията е редактирана (10-09-19 20:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: ZENON   
Дата:   10-09-19 22:21

Киро добре ги е написал нещата.
Аз от друга страна съм минал по редичката 5Н, 6, 6000 и от трите, най-добър от към картинка и най-дълго задържал се е 6000.
Спомням си, когато взех 6000 колко бях шокиран от разликата в картинката в полза на 6к, бидейки преди това с 6.
Та в този смисъл, ако искаш нещо подобно, 6к е по-добрия.
За 16-50 не мога да кажа лоша дума, имайки предвид какво представлява като механика, оптика и т.н. Всъщност, ако не попаднеш на крив обектив, това ще ти свърши идеална работа за целите, който споменаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: wlad   
Дата:   11-09-19 01:05

Със сигурност - по-новото е по-добро.
Но не ми се иска да влагам много в тяло, което ще се търкаля в треви и пясъци.
Като цяло, аз планирам да заменя цялата си техника със Сони А7 и Е-обективи, но не е толкова лесно, че съм насъбрал доста от сегашната си система.
Приемам некс-чето един вид като старт на миграцията ми към Е.
Поне 50-ката със сигурност ще купя много скоро към некс-а, която после ще е използваема и за фф.
И такива ги мисля някакви ...

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: niki777   
Дата:   15-09-19 10:17

Здрасти, ако си в София, мога да ти дам некс 5R с 16-50 да тестваш за ден. Взех го наскоро с подобна на твоята идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони Некс 5 или 6 - моля за съвет.
Автор: wlad   
Дата:   15-09-19 22:08

От Пловдив съм.
Но истински благодаря за предложението!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »