Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: venelinvvv   
Дата:   23-08-19 11:42

Привет,
Тъй като чисто технически не разбирам от тия неща и не знам какво да търся... трябва ми малко помощ.
Така, трябва ми компютър или лаптоп, на който ще мога без проблем да използвам Фотошоп и имам мераци за видео, та трябва да мога и без проблем видео да обработвам ( все още не съм запознат с видео редакторите). Проблема тука идва и финансово. Гледам да се вместя в порядъка на 1.5 макс 2к.
Ще почерпя после[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Батко   
Дата:   23-08-19 12:27

За какво е направен лаптопа - за да може, когато пътуваш да имаш компютър със себе си. Щом питаш компютър или лаптоп, значи ще го ползваш вкъщи. За вкъщи най-добрият вариант е настолен/десктоп компютър, защото:
- по-мощен ( винаги мобилните процесори и видеокарти са орязани от към производителност, за да могат да се захранват от батерия )
- по-евтин
- възможност за ъпгрейд ( подмяна на стари части с нови или добавяне на още памет, дискове ... лаптопите са много ограничени в това отношение )
- ползване на голям хубав монитор ( може и с лаптопа, но пък той ще ти заема място на бюрото и се обезмисля купуването му )
- голямо удобство - няма по-удобен компютър за работа от настолния, като избереш едно хубаво бюро и стол, подредиш си монитора, клавиатурата и мишката.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: venelinvvv   
Дата:   23-08-19 13:00

Да, и аз така мисля, но въпроса е като конфигурация, какво да взема, защото съм много бос там...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Kovandzhiev   
Дата:   23-08-19 13:27

Ето една конфигурация от мен.

MSI B450 TOMAHAWK AM4
2X8G DDR4 2933 KINGSTON HYPEX
AMD Ryzen 5 6C/12T 3600 4.2GHz 36MB 65W AM4 box with Wraith Stealth cooler
DeepCool PSU 750W Gold Silent DQ750ST
Cooler Master MASTERBOX 5 WINDOW
SSD Samsung 860 EVO 500GB 3D V-NAND Slim SATA MZ-76E500B/EU
GAINWARD GTX1660TI GHOST 6GB 426018336-4443

Обща стойност - 1 875.72 лв. с ДДС

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Батко   
Дата:   23-08-19 13:48

1. CPU
a) Ryzen 9 3900X 12-ядрен ( 1,120 лв. ) трябва и видеокарта
б) Ryzen 7 3800X 8-ядрен ( 850 лв. ) трябва и видеокарта
в) Ryzen 5 3400G 4-ядрен ( 310 лв. )
2. MB
Някаква, примерно ASUS AM4, гледай да е с 4 слота за памет. ( 250 - 300 лв. )
3. RAM
32GB 3200 MHz ( 2 x 16 GB ) DDR4 Kingston - работи добре с AMD, но питай в магазина да ти предложат подходяща за процесора и дъното. Някъде около 350 - 400 лв.

4. HDD
1 x 500 GB SSD - 200 лв.
1 x 4 TB HDD - 200 лв.

5. Водно охлаждане около 150 лв.
6. кутия около 250 лв.

Може би опция в) за CPU, а след месеци може да минеш на по-мощен процесор + видеокарта. На 3400G видеокартата е достатъчно добра, освен ако не смяташ да играеш игри с максимални настройки.

Така, дори като закръглим цените нагоре става около:

310 + 300 + 400 + 200 + 200 + 150 + 250 = 1810 лв.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: plamen_gb   
Дата:   23-08-19 14:52

Хубаво е да похарчиш малко и за читав монитор :) 27" 4К/UHD + калибрация ако е нужна.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: venelinvvv   
Дата:   23-08-19 17:29

Благодаря, надали ще тръгна да сглабям конфигурация, но ще гледам да е в тези параметри. Поне ми е някакъв ориентир. [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Stefan.S   
Дата:   23-08-19 20:26

Никога не съм гледал параметри.Отивам в една голяма верига магазини и си взимам едно скъпо лаптопче-Делче за около 1300-1800 лв[beer]
Лежиш си в креватчето и си обработваш.Успех!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: kiten   
Дата:   23-08-19 22:56

[smilie5] И дрямката ти е в кърпа вързана[smilie5] Със хубав лаптоп се постига хубав дъбок сън!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: nyamago   
Дата:   24-08-19 16:12

Вино или червено за пиене? Кола или комби за каране по пътищата?

Не се правя на интересен, всички разбрахме какво е имал предвид питащият (някои дори препоръчаха конкретни коли и обясниха защо кола е по-добре от комби)... Но това НЕ отменя нуждата да сме по-внимателни с езика и подбора на думи? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: nyamago   
Дата:   24-08-19 16:17

> "...Лежиш си в креватчето и си обработваш.."
> "И дрямката ти е в кърпа вързана"

Самото полягане не води непременно до дрямка. Води ако човек е уморен и недоспал. Но аз и на бюрото - ако няколко нощи съм работил без да мигна - бия глава в клавиатурата. При все халби с четворно еспресо (четири къси единични). Като ще се заспива нищо не може да те спре, а като си в добра форма - и легнал се работи нелошо [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Borui_STZ   
Дата:   24-08-19 18:18

Втора ръка лаптоп i7 3-то или 4-то поколение с хубава видеокарта и два бързи ssd диска и си готов. За 800-1000 лв.
Аз преди години имах един лаптоп Fujitsu Celsius H720.
Беше с 16gb рам, i7 3-то поколение, бъзр ssd диск и Quadro карта с 2gb.
4k и 5k си ги карах без проблем, както и редакцията.
8k само го карах, тежко му идваше редакцията.
Пробвах веднъж и 12k. Не можеше да го кара.
За фотошоп-от Nasa бях свалял едни raw снимки на галактики-1,5 gb снимка, мисля че беше към 400 мегапиксела.
Редактирах я нормално във фотошоп, даже Nik ефектите ги зареждаше сравнително бързо. Едва ли ще ти трябва повече от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Бармалей   
Дата:   24-08-19 18:42

Десктопа си е десктоп.
П.П. Лаптопът е за "първа среща" - колкото да хвърлиш поглед на нащраканото.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: venelinvvv   
Дата:   24-08-19 23:09

Nyamago, баш на интересен се правиш, но няма нищо. Свикнали сме да има хейтъри и пичове по форумите :) трябва баланс. На всички други благодаря, надявам се темата да е полезна и за други лузъри като мен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: kiten   
Дата:   24-08-19 23:16

Borui_STZ Спри да хващащ шарени пилета! Видекартата е много стар модел дето изнимогва в пълно HD камо ли на 4-6 K
https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-Quadro-K1000M.76894.0.html

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Borui_STZ   
Дата:   25-08-19 09:20

Kiten,
Имам два лаптопа, единият от които почти 12 годишен ThinkPad W500,който купих от Италия като чисто нов и от няколко години ползвам за резерв/уолет на криптовалути. Видеокартата му е 2008-ма ATI FIRE GL, изключително стар и бавен хард диск, 6gb рам, процесор Intel T9600.
В момента за проба гледам видео на оня брадат и забавен пич, който разопакова разни джаджи. 1440p си го карам без абсолютно никакъв проблем! За Full HD да не говорим. Нещо повече-лаптопът има 3 режима. В момента е оставен на режим "Ballanced", защото само стои и не се ползва, складирайки криптовалути. Ако го сложа на "HIGH Performance", 4k видеата си ги кара с леко забавяне.

Fujitsu-то беше с 4 ядрен MQ i7 3-то поколение на почти 4ghz.
K1000M с 2gb рам, 16gb памет и ssd диск.
Пак ти казвам-5 и 6k си ги карах без проблем!
Редакция и плейване. Свалени файлове с dolby vision и HDR 10 !
8k му идваше тежичко за редакция, но без проблем си ги плейваше.
12k свалих веднъж видео и му дойде прекалено.
Има сайтове из нета за демонстрационни видеа, които могат да се свалят.

За фотошоп-летеше. 1,6 GB снимка, от телескоп на NASA, свалена от сайта им, нормално се редактираше във фотошоп.
Nik ефектите, като HDR Efex Pro 2 или аналоговите Efex Pro 2-без проблем се зареждаха.

Много ме учудват подобни приказки на хора, които ми цитират сайтчета със статистики и само по цифричките вече съдят категорично кое ставало и кое не. Аз ти говоря от опит!



Публикацията е редактирана (25-08-19 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: kiten   
Дата:   25-08-19 15:11

файлове от нета и тубата са силно смачкани, че и на стар телефон вървят без проблем. Няма да седна да споря какво си пускал и какво си видял, но на тия антики нито процесор нито видео са оптимизирани за сегашните изисквания. Видеото с кой кодек и битрейд става въпрос? Имам си подобен лаптоп подобен на твоя прехвален,, купуван преди доста години acer от V3 серията i7 3.4 ghz , 17 инча пълно фул hd с джифорс 650 16 рам и три ssd като единия е msata. На премиера издиша на някои корелски също за фотошопа не коментирам, защото най-новата версия върви и на селерон с 8 рам.
Фотошоп има и за телефон [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Borui_STZ   
Дата:   25-08-19 20:06

Оф, с изнервени от пубертета деца, които не знаят какво пишат, не ми се спори. Бъди жив и здрав и ползвай си със здраве геймърското лаптопче Acer V3 с Ge Force картичка ,ама не се чуди защо бил бавен при обработка на видео. По-добре си играй игричките.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Kalimas   
Дата:   26-08-19 14:17

Ако мислиш да обикаляш и да снимаш различни дестинации с дни, без да се прибираш, като вечер гледаш, обработваш или изпращаш/качваш в нета -> лаптоп + една докинг станция с 25"/27" монитор, към които да го закачаш като се прибереш.
Иначе настолен. Но ако това ти е бюджета и нямаш монитор, ще трябва да се огледаш за някой монитор (пр. делл) 25/27" 2-ра ръка или да надуеш малко за нов, че само той ще е 400-700лв.

Най-добре и двете (лаптоп + пц), но почни с това което ще ти върши повече работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: X_C   
Дата:   01-09-19 20:11

Лаптопът не е ли компютър?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър или лаптоп за видео и фото
Автор: Konstantinov   
Дата:   01-09-19 20:31

Ако на човек не му се занимава и не иска да разбира много най-добре лаптоп за 2х и пари за най-дългата гаранция.Аз избирам от сайта на ардес,после гледам къде е най-изгодно да се купи. Това леново бих взел.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »