Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Sony aps-c обективи
Автор: JorJos   
Дата:   13-08-19 12:24

Привет на всички,

Имам известни колебания в избора на обектив/и за безогледалката ми - sony a6000. Последните дни изгледах десетки, да не кажа стотици, ревюта на обективи. Колкото повече го мислиш, по-зле става [smilie25]. Разполагам със Samyang 12mm F2.0 NCS CS. Снимам основно пейзажи. Обмислям да закупя Sigma 30mm f1.4 също (еквивалент на 45мм), за да снимам улична и портретна (рядко) фотгофрафия. Обмислям и телефото за пейзажите. Пътувам много - почти всяка седмица при добри климатични условия. Далеч съм професионалист, по-скоро ми стана хоби. Т.е не търся огромна инвестиция в техника, която няма възвращаемост. Освен удоволствието от снимките. Държа на качеството на снимката. Въпросите са няколко:

1. Заслужава ли си да "наливам" пари в обективи за кропка или да взема, да кажем, sony a7 (в момента е на много добра цена - около 1700лв. с 24-70 китов обектив).

2. Кои обективи бихте препоръчали за кропка? Гледам ревюта на FE обективи, монтирани на кроп, но едно е на видео, друго е личния опит.

3. Кои обективи бихте препоръчали за а7 фулфрейм?

4. Телефото?

5. Как бихте постъпили в тази ситуация?

Предварително благодаря на всички, които ще се включат по темата. Малко акъл от по-опитните и знаещите никога не е излишен!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   13-08-19 12:48

A6000->A7,A7II- по-скоро не. Има много какво да се каже, и няма да е достатъчно. С 24-70 няма да е достатъчно широко, с 16-35 ще стане по-скъпо.
Телефото за А6ххх-недотам избор голям, даже ограничен.
Според мен 30/1.4 Сигма е екстра. 16/1.4 също.
12 Самянг единствено замяна с Zeiss Touit 12, заради автофокуса и картинката.



Публикацията е редактирана (13-08-19 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: Vinsent   
Дата:   13-08-19 12:48

Скоро си купих А6500. За китов обектив, с безценната помощ от Бони, взех Сони 18-105/4, добър и удобен обектив за всекидневието и особено за пътуване.
След това купих Сигма 56/1,4 за Сони Алфа - фантастичен портретен обектив.
Липсва ми само добър макро-обектив.

По отношение избора Фул/Кроп имах следните съображения.
- Обективите за кропката са доста по-евтини.
- По отношение по-голяма част от параметрите кропа напълно ме удовлетворява. Ще допълня, аз снимам и ще снимам само любителски.
- А 6500 има добра стабилизация на сензора, а камерата в промоция беше допустимо скъпа.
- Ако трябва да се избира и инвестира в професионален формат, то това е форматът 6х6 см. или подобен.

Много съм доволен от покупката, никога не съм имал по-добър апарат, с безкрайни възможности за ръчни и автоматични настройки и удобен интуитивен софтуер.

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   13-08-19 12:50

Макрото за Сони, за ФФ и кроп все повече хора избират единствено Сигмата 70/2.8. Токина извадиха прототип на 100/2.8 макро, но не е сигурно дали ще е с автофокус. Ако е-ще е страхотно.
Koя дигитална камера дава 6х6 формат и какво значи той??



Публикацията е редактирана (13-08-19 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: Leica   
Дата:   13-08-19 18:38

За твойте нужди и страсти вземи си Сони 18-105/4 и забрави на този етап за друго.
Sigma art за Sony не си струва.По-голяма цена държат и са E/EF, което е доста зле за кропарка.
Не слагай обективи EF на кропка, то не, че имаш.
Можеш да използваш обективи от Sony alfa с ръчен фокус и авт. адаптор за блендата от Сони. Ако те инфо. Имам го, ще ти пусна модела.[shtrak]
Sony EF -на този етап широк диапазон за ползване на прекрасни МФ обективи и само това. За теб явно това не е вариант.[shtrak]
Ако си вземеш Сони 7 EF, - Sony FE 28-70mm OSS или макс. Sony FE 24-240mm ако имаш парите за него.
Sony FE 50/1,8 защото само той е евтин.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: io_bs   
Дата:   13-08-19 18:43

Leica написа:
> Sigma art за Sony не си струва.По-голяма
> цена държат и са E/EF, което е доста
> зле за кропарка.
> Не слагай обективи EF на кропка, то
> не, че имаш.

Прочети за разликата между Sigma 30mm f/1.4 и 35mm f/1.4.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: Hsathv   
Дата:   13-08-19 19:14

Серията А6000 е aps-c формат и там основното предимство е възможността за комплектуване на малка удобна система. Основният комплект твърди обективи там са sigma19/2.8, обектива който почти не се сваля от тялото sigma 30/2.8 и sony sel50f18 за портрети. Малки евтини обективи съобразени с малкия размер на тялото. За теле 55-210 е достатъчно добър обектив предвид ниската му цена и малките размери. 18-105 не е обектива за фотография с А6000. Висока цена и посредствено качество. Чувствително по лош от всички обективи които ти предложих. Той е идеален но за снимане на видео. Ако искаш по светли обективи като сигмите на 1.4, се губи предимството на малкото тяло с тези буркани. Цената е доста по-висока и съвсем нормално е да вземеш тяло от серията А7.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: nyamago   
Дата:   13-08-19 20:11

Искрено се надявам питащият автор на темата да не приеме буквално всичките съвети от 'експерти', които с категорично убеждение превъзнасят (и погребват) обективи, които едва ли са пипали на живо [smilie2]

Добре, че в днешно време почти всички обективи са от прилични до добри, та каквото и да избере - няма да сбърка. Но коментарите от позиция на върховен съдник можеха да ме разсмеят, ако не бяха трагично нашенско явление...

Преди да добавя свои лгупости към вече написаните, да попитам:

- Само Самянг-а 12мм ли имаш засега? Нито дори китак,никакъв друг обектив? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: io_bs   
Дата:   13-08-19 21:06

За жалост, Сони не предлагат добър избор от APS-C обективи - повечето им са стари и лоши оптически. Добре, че трети производители (като Сигма) правят интересни стъкла като трите си твърдаци на 1.4 за кроп формат.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: colorphoto   
Дата:   13-08-19 22:52

Компактно и леко апс-ц тяло с голям буркан на ф-1,4 за мен е безумие да се комплектова и ползва редовно.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: 8art   
Дата:   13-08-19 23:43

colorphoto написа:

> Компактно и леко апс-ц тяло с голям
> буркан на ф-1,4 за мен е безумие да
> се комплектова и ползва редовно.

Голям голям, колко да е голям ... например буркана 56мм/1.4 DC DN -
Dimensions
(diameter x length) ø66.5mm x 59.5mm /
ø2.6in. x 2.3in.
Weight 280g/ 9.9oz.

то кат бурканче за горчица от най-малките ... [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Не говорете наизуст бе хора - четете първо! [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: Simbon4o   
Дата:   14-08-19 00:02

1. Фул фрейма не е по-хубав от кропка, особено ако го окомплектоваш с някакви зуумове. 24-70 4.0 цайс е не много по-добър от 28-70 китака, който е много пъти по-евтин. Истината е в твърдите обективи, ако гониш качество.

2. Фул фрейм обектив на кропка е безсмислено решение. Обектива не е проектиран за това, ще е излишно голям, скъп и няма да се представи толкова добре като някой правен за кропка. Това важи в повечето от случаите.

3. Тамрон 17-28 2.8, FE 50 1.8, FE 70-300

4. За кропката телефото евтино няма. Евентуално 55-210... всичко след това е фул фреймско, скъпо и тежко.

5. Сигма 30 1.4, някоя турбосапунерка с 1" сензор. RX10 или RX100 в една от всичките им версии. Защо ли, ами защото имат добър сензор, доста добър обектив и няма да снимат по-лошо от фул фрейм дори окомплектован с евтин обектив. Ще заемат никакво място, винаги ще са с теб като пътуваш и ще си снимаш на воля. А6000 го остави за твърди обективи и неща, които не можеш да постигнеш с малката камера. По-добър вариант цена/възможности няма!
Примерно RX10m4 последно се продаваше за 2200лв в базара, а това е камера с 24-600 зуум и брутален АФ. Дори за два пъти тези пари не можеш да вземеш нищо доближаващо се до възможностите на тази камера. Може би за 10 бона ще събереш фул фрейм система със тези възможности и ще е много по-обемна и тежка.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: neillmakoli   
Дата:   14-08-19 07:13

Този Тамрон 17-28 2.8 нещо много скъпичък ми се струва, пък и с тези 28 мм като крайна дължина[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: BEYA   
Дата:   14-08-19 09:08

Трите сигми 19мм,30мм,60мм са направо супер цена качество.Някой може ли да каже лоша дума за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: Leica   
Дата:   14-08-19 09:34

Автор: io_bs
Дата: 13-08-19 18:43

Leica написа:
> Sigma art за Sony не си струва.По-голяма
> цена държат и са E/EF, което е доста
> зле за кропарка.
> Не слагай обективи EF на кропка, то
> не, че имаш.

io_bs написа:
Прочети за разликата между Sigma 30mm f/1.4 и 35mm f/1.4.

Leica написа:
Хем си ме копирал, хем пак не четеш!
Sigma 30mm f/1.4 не е Sigma art !!!

JorJos ако въпросът ти бе за APS-C система на другите популярни марки щеше да се зариеш от предложения, все хубави и все евтини ! Включително и Sigma Art , доста по-евтини от аналозите си при по-големите братя.
Но за Sony e е суша.

Не мога да приема изказвания от типа "Фул фрейма не е по-хубав от кропка". Мисля, че във фото форум трябва човек да се въздържа от такива изцепки.
Друг е въпроса, че ако ти стига и ти е удобен и по джоба APS-C е формата за теб! Особено за пътешественик. Може би е формата на бъдещето в масовата сфера.
Но мисля е излишно да излагам предимствата на пълният кадър 24х36 мм.
Извън чистата физика, всяка от популярните фирми прави "мерцедесите си" във ФФ.Достатъчна за убеждаване е тази тема за Сони.
Това го пиша като човек, който снима с различни системи кроп и ФФ, и често ги комбинира,според задачите.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: io_bs   
Дата:   14-08-19 21:11

Лайка, и какъв е смисълът да сложиш някой сигма арт на такова миниатюрно тяло, като сигма имат три прекрасни твърдаци на 1,4, проектирани специално за кроп формат?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   14-08-19 22:52

JorJos написа:

> Привет на всички,
>
> Имам известни колебания в избора
> на обектив/и за безогледалката ми -
> sony a6000. Последните дни изгледах
> десетки, да не кажа стотици, ревюта
> на обективи. Колкото повече го
> мислиш, по-зле става [smilie25].
> Разполагам със Samyang 12mm F2.0 NCS CS.
> Снимам основно пейзажи. Обмислям
> да закупя Sigma 30mm f1.4 също
> (еквивалент на 45мм), за да снимам
> улична и портретна (рядко)
> фотгофрафия. Обмислям и телефото
> за пейзажите. Пътувам много - почти
> всяка седмица при добри
> климатични условия. Далеч съм
> професионалист, по-скоро ми стана
> хоби. Т.е не търся огромна
> инвестиция в техника, която няма
> възвращаемост. Освен
> удоволствието от снимките. Държа
> на качеството на снимката.
> Въпросите са няколко:
>
> 1. Заслужава ли си да "наливам" пари
> в обективи за кропка или да взема,
> да кажем, sony a7 (в момента е на много
> добра цена - около 1700лв. с 24-70 китов
> обектив).

За 1700 няма 24-70, има 28-70 който не е лош, но не си заслужава спрямо кроп.

За Фул фрейм си пригответе поне 4-5 хиляди независимо от марката да си направите комплект. Хубаво е. По-хубаво е. Ама не е болка за умиране.

По-добре минете на А6300 или по-нов модел кроп, ще има повече разлика за по-малко пари.
>
> 2. Кои обективи бихте препоръчали
> за кропка? Гледам ревюта на FE
> обективи, монтирани на кроп, но
> едно е на видео, друго е личния
> опит.

Ужасно много станаха. За Сони има най-много обективи от всички системи. Разбира се, хората които не снимат със Сони, няма как да Ви споделят.

За кропка моя комплект е

1. Сони 10-18/4 - 1500 лева нов (има го и втора ръка понякога)
2. Сони 16-70/4 - 1500 лева нов (може и втора ръка с проба задължително)
3. Сони 24/1.8
4. Сигма 56/1.4
5. Самянг 8/2.8 фиш

За номер едно има още опции. Може би 12/2 на който сте се спрели е една от най-удачните.

18-105 който препоръчват хората е готин, голямо предимство му е, че не се разтяга. Аз бих гледал 18-135 - по-малък и доста по-кефещ ама не е евтин.


Ако искате може и само с твърди обективи за максимум детайл. Сигмите и Сони са най-добър баланс цена спрямо качество.

Широк - Сигма 16/1.4 или Сигма 19/2.8 - отзивите са добри, но не съм ги ползвал
Леко широко - Сони 24/1.8 или Сигма 30/1.4 или Сони 35/1.8 - Сонито 24 е най-яко, но и Сигмата е кефеща - имал съм ги двата и оставих Сонито 24 просто щото е по-яко. Сони 35/1.8 е много приятен ама не съм го имал, а за малкото време за което съм го пробвал не ми хареса колкото 24/1.8 - 24/1.8 е невероятно остър - дори сигмите арт за фул фрейм са по-меки на отворена бленда. Сигмата 30 е близко но не е толкова добра. Има и сигма 30/2.8 за по-малко кинти и тя е кефеща има и цайс и още сигурно 5-6 варианта...28/2 от фул фрейм или 24/2.8 и 35/2.8 от фул фрейм....има и 24/1.4 ръчен самянг....

Нормално - Сони 50/1.8 или Сигма 56/1.4 - тука сигмата е по-кефеща. Ама Сонито има стабилизация и е по-евтинко май. Сигмата 56/1.4 е по-остра от 24/1.8 т.е. невероятна е.

леко дълго - Цайс Батис 85/1.8, Сони 85/1.8, Самянг 85/1.4, Виктрокс 85/1.8 - ми Сонито е най-добре като цена и качество, Цайса е най-як, Самянга е най-много боке, но пък тежи...вилторкса е евтинджос ама се ядва май

>
> 3. Кои обективи бихте препоръчали
> за а7 фулфрейм?


Тука е много голям избора и зависи от бюджета. Може да пием бира да ти разкажа или по-добре ела в гурпата за Сони във фейсбук та и други смислени хора да ти дадат някакви идеи и примери.


>
> 4. Телефото?

Ами аз ползвам 70-200/4 (скъп е дебни промоциите) и един канон 400/5.6 (1000 лева втора ръка). С кроп е яко - 400мм е 600мм т.е. е...си увеличението. Ама ти трябва поне А6300 за канонския обектив и разбира се читав преходник.

Инак за по-малко кинти 55-200 има за кроп. Хем и по-малък идва. Ама 55-200 не пуска толкова светлина и като малко се смрачи или ако си в сграда не е особено полезен.

>
> 5. Как бихте постъпили в тази
> ситуация?

Ще си снимам и ще се кефя. С А6000 бях преди 3 години за повече от 3 години. Камерата е мега яка. Май е най-продаваната камера в историята на фотографията***. Напукал съм тонове кадри на които още се кефя. Страхотна машинка.

12/2 е кефещ обектив.

Аз бих взел някоя друга сигма 30/1.4 и 56/1.4 например.

Друг вариант е някакъв зум за удобство - 16-50 най-тъпия и евтин китак ако имаш, не е зле. Аз съм си направил доста хубави снимки с него и влиза в джоба и още си го пазя. 18-55 съм ползвал няколко години и е по-хубав, но е малко по-голям. Ако има пари 16-70 или 18-135. 18-105 е голям и неудобен.

>
> Предварително благодаря на
> всички, които ще се включат по
> темата. Малко акъл от по-опитните и
> знаещите никога не е излишен!

Успех!



*** - ако не си снимал с а6000 въобще не разбираш от фотография. Това е истината днес.



Публикацията е редактирана (14-08-19 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   14-08-19 23:54

A за пейзаж за телефото си взех минолта 135/3.5 МД с ръчен Фокус. Те пейзажите не бягат много, а обектива е най-лекия популярен 135мм и го взех за 60 лева плюс още 15-20 за преходника.

Та това е вариант.


200мм вече няма компактни. Тука 55-200 ще е най-лекия и смислен вариант.

АФ обективите за съжаление са тежки и големи с мотори, пръстени и електроника и желание на отворена бленда да са острилки и модерните 135мм обективи са около кило т.е. 5 пъти по-тежки и големи

Друг любим подобен обектив ми е 105/2.5 никон. Ама той е по-тежък. Пак е ръчен фокус


За Сони има един адаптер за около 500 кинта, дето прави ръчно фокусните бингии авто фокусни. Кефи много, ама с телефото обектив е по-сложно, защото не може да покрие целия ход на фокуса. TechArt LA-EA7

Ще го разцъкам с а6300 и ще пиша. Инак с последния софтуер на 3-то поколение а7 е поносим



Публикацията е редактирана (15-08-19 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony aps-c обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   15-08-19 06:31

Общи зуум-16-70, 18-105 и 18-135.
Широк 12mm Touit- автофокус и достатъчно широко
Общ и за портрет, макро, 3в1- Touit 50/2.
Като цяло за Сони и телата 6ххх бих заложил на универсалните и топ за този байонет.
Вече има добри цени.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »