Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 За плагиатството на идеи
Автор: throwaway   
Дата:   31-07-19 10:42

Здравейте.

Още с качването й видях следната снимка - https://photo-forum.net/i/2225446
Чаках някой да вметне, че идеята и изпълнението изобщо не са оригинални. За да бъда по-конкретен, ето линк към статия от 2017 година - https://mymodernmet.com/creative-pet-adoption-ad/


По никакъв начин не се стремя да обидя някого, но смятам, че е добре да се обсъди темата за взаимстването на идеи и тънката граница между вдъхновението и кражбата. Какво е вашето мнение?[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: шдфдшд   
Дата:   31-07-19 10:56

...идеите не могат да бъдат обект на авторско право...мисля , че в закона, някъде е записано точно така...всеки има право да си дава собственна интерпретация по дадена тема/идея , според своите възможности ...справка Шекспир , Марлоу , Гьоте и т.н. ...
...дразни , но е така...
...иначе , директно копиране , разбира се е забранено , но трябва да се докаже...
...в музиката ,съм чел, че признак за директно копиране е наличието на 8 еднакви такта...
...във фотографията как е , не знам...

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: pevtimov   
Дата:   31-07-19 11:00

Силно се съмнявам, че е останало нещо неснимано на тази планета. Това се отнася и за авангардните идеи. По-скоро гледам до колко е успешна или неуспешна реализацията. Закъснението от 100-тина години трудно се наваксва.

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: throwaway   
Дата:   31-07-19 11:10

Ясно е, че няма как да открием топлата вода, но въпросът е да не копираме дословно чуждите идеи. Къде отива смисълът на изкуството, ако го правим?[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: шдфдшд   
Дата:   31-07-19 11:17

...въпросът за "смисълът" е най-старият в света...(май)...
...по него Богданов ще ти каже най-точно , ма той по това време в Испания още не е станал...малко търпение...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   31-07-19 11:22

Изпълнението е добро, щом и медал от PSA е взел, значи няма нарушаване на авторски права.

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: шдфдшд   
Дата:   31-07-19 11:26

...СамуилАрнаудов , какво е PSA (освен тест за изследване на простата) ?...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   31-07-19 11:34

Photographic Society of America - американската фотографска асоциация :)

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: Admin   
Дата:   31-07-19 11:56

Потребителят throwaway е с временно блокиран профил и няма да може да участва в темата. Причината е, че за регистрацията си е използвал временен или Junk имейл, което е описано, че не е допустимо. Такъв тип регистрации обикновено се правят с цели различни от нормално ползване на сайта. На потребителя е изпратено писмо на посочения имейл с искане да потвърди, че притежава имейла и може да отговаря от него. Ако това е така и сме допуснали грешка, регистрацията ще бъде продължена.

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: kireto_a   
Дата:   31-07-19 12:06

туй някой дето не иска да си признае кой е. снимката е много хубава и надали за пръв път на някой му е хрумнала таз композиция чак 2017 година...

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: Admin   
Дата:   31-07-19 12:22

Снимката е хубава, а техниката не е невиждана. Снимане в контражур с добре премерена светлина и може би подсветка, но не задължително.

Ето една подобно заснета от много отдавнашната е-книжка "Как да правим по хубави снимки с цифров фотоапарат"

https://photo-forum.net/ebook/gallery/pic42.htm

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: serjy   
Дата:   31-07-19 13:08

може да е случайно съвпадение на сюжета и сцената. не виждам какво толкова има да се "краде" от такъв род снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: Imaginarium   
Дата:   31-07-19 13:13

Бе някой сериозно се е заял с Рокерката.Наскоро пак имаше някаква тема където плюеха по нея разни от редовните заподозрени във форума. Под други нейни снимки пак роптаеха преди няколко седмици...
Те злобните хора като си нямат работа и тъй правят :)

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-19 13:18

Оригиналната идея при индийските автори не е контражурната композиция (такива има милиони), а точният силует на животно (котка, куче, заек) 'изрисуван' от светлия отвор между живите човешки модели. Това е и посланието - дупката! (Има празно, нещо липсва, трябва ви домашен любимец) - което прави идеята ГЕНИАЛНА (на ниво рекламна кампания, разбира се, не на Леонардо и Пикасо).

Може да ми липсва въображение, но в спорната тукашна снимка не видях такъв силует и послание. Просто семеен портрет - контражурен и добре изпълнен. За 'заимстване' на идеи не може да се говори.

Друго?
[shtrak]

(Чудя се, между другото, дали питащият автор на тая тема е видял изобщо истинската идея, или говори просто за контражурни семейни портрети?..)



Публикацията е редактирана (31-07-19 13:30)

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: philip   
Дата:   31-07-19 13:58

throwaway: "Още с качването й видях следната снимка - https://photo-forum.net/i/2225446
Чаках някой да вметне, че идеята и изпълнението изобщо не са оригинални..."


Много се съмнявам, че снимките от посочената статия са първите подобни по рода си, демек "оригинални".

Дори да е заимствана идеята, изпълнението на тукашният кадър доста се различава в подредбата на фигурите и най-същественото: в оформлението на междинното светло пространство.

Иначе историята познава случаи почти едновременно да се направи някакво откритие (в науката) от двама учени от различни краища на света, при това далеч преди днешните бързи комуникации. Затова и някога в такива случаи откритието носеше 2 имена (руснаците: на Лукашенко, американците на Johns, примерно)[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: asahi   
Дата:   31-07-19 14:10

"Копие"


https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-05/1557746018_all.jpg



"Оригинал"


https://mymodernmet.com/wp/wp-content/uploads/2017/04/pet-adoption-ad-1.jpeg



Композиционно копието ми изглежда по-добре. Отвличащите вниманието елементи са по-малко. Има и развитие на идеята в погледите на участниците. Техническото изпълнение е по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-19 14:17

Абе, хора! Ще се повторя ама видаха ли всички ИСТИНСКАТА идея, заради която трите снимки от рекламната кампания горе са получили награди и СА ГЕНИАЛНИ? Видяхте ли, че не става дума за хората в снимката, нито за използваното осветление, а за нещо друго???

И само като видим (идете я вижте) истинската идея в онези снимки - можем да се запитаме: заимствана ли е от някого в този форум? Как точно е заимствана и какво е изобразено в 'плагиатската' снимка?

Само се намираме на приказки [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: шдфдшд   
Дата:   31-07-19 14:20

..да де , ама в "оригинала" го има празното със силует на куче/вълк...

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: шдфдшд   
Дата:   31-07-19 14:21

...а, той nyamago писал...

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   31-07-19 14:24

nyamago, явно не забелязват домашния любимец, в така да наречем "оригиналът" който е взел награда. Но това е нормално, всички гледат, но не всички виждат. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: шдфдшд   
Дата:   31-07-19 14:28

...в "копието" май има силует на феникс...я , да дойде Марчето да каже...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: EliM   
Дата:   31-07-19 15:11

За тази снимка на Мария мога да кажа че е много добра и е поздравявам , снимам деца и е много трудно да се постигне това. Но също и ми прилича на снимка на моя приятелка от 2018 година и заслужено е поставена в класацията за " Най-добрите автори и снимки за 2018 г."

това е снимката на моята приятелка

https://photo-forum.net/i/2188457



https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-11/1542543618_IMG_1784.jpg




А това е на Мария


https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-05/1557746018_all.jpg


https://photo-forum.net/i/2225446



Всеки може да прецени.

Да допълня , че Мария е страхотен професионалист и съм се учила от нея и тази снимка ще е в класацията за " Най-добрите автори и снимки за 2019 г."

С това мое мнение не искам да обидя някой , а само да допълня темата .

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: Mrockerkata   
Дата:   31-07-19 15:15

ахахах.....изпратиха ми темата. Всъщност МОЯТА СНИМКА Е С НАГРАДАТА/МЕДАЛЪТ на PSA- Photographic Society of America.......... :))))))
Но всеки си чете каквото и както му е удобно, смешно е! :)
/бързам, предавам снимки на няколко клиенти/, когато приключа/мога с удоволствие ще пиша повече.

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: Mrockerkata   
Дата:   31-07-19 15:18

EliM, писали сме едновременно, сега видях. :) Коментарът ми бе към JimmyStoikov. :)

Отговори на това съобщение
 Re: За плагиатството на идеи
Автор: Mrockerkata   
Дата:   31-07-19 15:34

EliM , благодаря за хубавите думи! :)
Първият пример даже няма да го коментирам, съвсем излишно е, снимките нямат нищо общо.
А сега и за снимката на Русиана и моята и за всички подобни.....
Истината е, че самата Русиана преди известно време ми стана приятелка във фейсбук и самата тя хареса тази моя снимка. /след като тя е снимала подобна/. Което идва да рече нещо....а именно, че всеки снимащ деца, особено в Щатите /а тя снима там, доколкото знам/ е съвсем наясно, че този тип снимки почти всеки се опитва и прави....какъв е резултатът е съвсем друг въпрос.
Тоест има вероятно милиони такива снимки.....чак ми е изключително странно как не сте наясно с това. :))))))
Обаче, ако се вгледате в коя да е друга, поне аз съм така, винаги откривам поне няколко неща, които могат да бъдат далеч по пипнати!
Аз се постарах да я направя СЪВЪРШЕНА, и колкото и нескромно да звучи, смятам, че успях. Всичко в снимката ми е помислено, изпипано, издебнато.....че на всичко отгоре и бебчето на само няколко дни точно в този момент погледна към тях, че даже се и усмихна!!!!!!
Затова аз казвам, че този кадър ми е подарък от Бог!
Мисля го и съм благодарна.
Ако премрежите очи, ще забележите, че всички силуети образуват съвършен пламък/свещ, храм....дали е случайно, едва ли. :)
Носи заглавието:,,ALL"
Защото смятам, че това е всичко важно в един кадър,
цялата вселена!
И смятам ПОСЛАНИЕТО е в пъти по-важно и трогващо от силуети на животинки, да ме извинявате.
А самия факт, че снимката ми спечели и този международен медал, от конкурс организиран под егидата на FIAP/ Fédération Internationale de l'Art Photographique/, тоест е бил оценяван от хора, нагледали се на безброй снимки......говори сам по себе си.
Където и да покажа снимката, навсякъде става корица на групи и т.н.
Тъй че благодаря за вниманието. :)
п.с. зарязах си работата, ако имам правописни грешки, моля за извинение, но нямам време да се редактирам.
Спорен и усмихнат ден и ВДЪХНОВЯВАЩ.....!
/ а сега разбирам, че скоро съм била пак коментирана, е това не го знаех, може някой да ми изпрати линк, на лични/ :)))))
Свикнала съм, реклама след реклама! :D
Защото смятам, че всеки може да каже всичко, работата ми говори за мен. :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »