Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фото студио - ЕТ или ЕООД
Автор: Treoo   
Дата:   29-07-19 01:39

Здравейте!
Обмислям да отворя бизнес предлагащ фотографски услуги, като става дума за фотосесии на открито и в студио, така и аудио-визуална обработка и изкарване на снимки и продажба на фототехника и консумативи. Все още не съм никак на ясно с нещата, които трябва да направя. Интересувам се и ще ми е полезна всякакъв вид помощ, но най-вече, кое е по-добре за мен ЕТ или ЕООД при положение, че не разполагам за момента с никаква лична собственост? Какви месечни разходи ще имам по фирмата, както и как самият аз мога да извършвам търговската дейност? Трябва ли да се самоназнача на договор и какъв размер месечни осигуровки е необходимо да плащам? Разбира се, ако пропускам нещо също ще съм благодарен да ми го кажете.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото студио - ЕТ или ЕООД
Автор: wlad   
Дата:   29-07-19 01:51

Здравей, осигуровките са 155лв, личен труд е 45лв, счетоводител - от рода на 60-70лв. Това са разходите по ЕООД. Ако ще рекламираш в гугъл, фейсбук- регистрация по ДДС, скача ти счетоводното на 100-на лв.
При всички положения обаче, да работиш на черно е крайно непрепоръчително в момента.
Дали ЕТ или ЕООД - може да се каже само след изясняване на очаквани финансови резултати.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Фото студио - ЕТ или ЕООД
Автор: dekov   
Дата:   29-07-19 08:42

ЕТ е най-неприемливият вариант за какъвто и да е бизнес.
Консултирай се с адвокат или счетоводител, там е точната информация.


Отговори на това съобщение
 Re: Фото студио - ЕТ или ЕООД
Автор: lamerko   
Дата:   29-07-19 12:20

Единствените неприятни моменти в ЕООД/ООД е процедурата за закриване. Като цяло няма особено голяма разлика, освен корпоративния данък - за ЕТ май беше 15%, а за ЕООД 10% (но пък има данък дивидент там). Имам надежди, че поне в следващите 10-на години нещата ще се пооправят - все пак процедурата за откриване на фирма стана сравнително елемнтарна и не много скъпа. Първоначалните разходи обаче не опират само до откриването и наемането на счетоводител - вероятността да работиш в брой е около 100%, което значи купуване и регистриране на касов апарат. В началото ще имаш възможност да НЕ се регистрираш по ЗДДС и съответно да НЕ начисляваш ДДС на клиентите - това от една страна ще води до по-малки разходи за крайните физически лица, а от друга - няма да се занимаваш с по-сложните процедури по ЗДДС. Но в момента, в който достигнеш 50к оборот на годишна база, ще си принуден да се регистрираш по ДДС, а това значи "сертифициран" от НАП касов апарат с директна връзка. Та може от самото начало да помислиш какъв да вземеш, макар че от НАП имат навика да си променят изискванията на няколко години, правейки те колекционер на касови апарати...
Отделно: печат, корпоративна банкова сметка (там таксите са малко по-големи), евентуално КЕП (електронен подпис) за достъп до онлайн "услугите"...



Публикацията е редактирана (29-07-19 12:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото студио - ЕТ или ЕООД
Автор: lamerko   
Дата:   29-07-19 12:25

wlad: някои разходи могат да станат "скрити" - като например рекламата. Фактически макар и да са "бизнес отношения" извън страната, ако регистрираш акаунтите на физическо лице, а не на фирмата няма да има проблем. Естествено не бива да се плащат от фирмената сметка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото студио - ЕТ или ЕООД
Автор: nimi   
Дата:   29-07-19 19:50

Забрави го ЕТ-то. Само проблеми може да ти докара в бъдеще.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »