Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Подход с модни агенции
Автор: austin7   
Дата:   19-07-19 14:40

Здравейте,
Искам да снимам с модел от intermodels, но никога не съм работила с агенции и не знам въобще как протичат нещата. За да не им задавам твърде глупави реших да се допитам тук.

1. Трябва ли да имам много добро портфолио, за да ми предоставят модел?

2. Какви са долу горе хонорарите в България. Примерно 100лв. на час?

3. Освен договора, който ще подпишем има ли някакви особености, които трябва да се спазват?

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: Hsathv   
Дата:   19-07-19 15:23

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: enizvk   
Дата:   19-07-19 15:30

Много е грозно и тъпо да ръсиш простотии, когато няма какво смислено да кажеш.



Публикацията е редактирана (19-07-19 15:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: iasen2   
Дата:   19-07-19 15:46

austin7 - за теб или за клиент
обикновено хонорара е 30-100лв на час - зависи от модела колко е известен. При пазарене може да смъкнеш доста. и трябва да се пазариш

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: austin7   
Дата:   19-07-19 16:25

@iasen2
Не е точно клиент, но ми е приятел и аз помагам с някои неща защото е чужденец.
Момичето, което избрахме има интересна визия, но като и гледам портфолиото не бих казала, че много известна. От новите лица е.
Иначе е много полезно да знам, че може да се пазари с агенциите, ще го имам в предвид. Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: asahi   
Дата:   19-07-19 18:16

Преди да се договаряш за цената ще трябва да поемеш ангажименти.

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-07-19 18:22

iasen2 При пазарене може да смъкнеш доста. и трябва да се пазариш

Защо бе Ясене, защо? Защо трябва да се пазариш? Ти като ходиш в магазина, пазариш ли се на касата за всеки продукт? Аман от измекярщини, научете се да уважавате труда на хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: quazimodo   
Дата:   19-07-19 18:35

asahi написа:

> Преди да се договаряш за цената ще
> трябва да поемеш ангажименти.

И те са...?


Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: iasen2   
Дата:   19-07-19 18:54

metodiev_martin , направо ме размекваш. А този бизнес не е за меки душици, независимо, че повечето са с меки китки имат твърд бизнес подход. Винаги се пазариш, иначе ще си глупак. Тя в самата цена е включен пазарлъка. Ама сте и вие едни меки.......

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: metodiev_martin   
Дата:   20-07-19 00:26

Автор: iasen2
Дата: 19-07-19 18:54

metodiev_martin , направо ме размекваш. А този бизнес не е за меки душици, независимо, че повечето са с меки китки имат твърд бизнес подход. Винаги се пазариш, иначе ще си глупак. Тя в самата цена е включен пазарлъка. Ама сте и вие едни меки.......



Чакай да си го запазя, когато дойде време да издавам сборник с бисерите от форума...

Наясно съм, че си на светлинни години от стойностната и качествена комерсиална фотография във всеки неин жанр, така че твоите "модели", може и със салам да ги лъжеш за да ги снимаш (или кутия цигари, шоколад, галон бира - което е по-вървежно сред ученичките на село). Но не забравяй, че вулгарното поведение, парадирането с дълги космите под мишниците и гърдите, заедно със звучното "Булгар-БУЛГАР - много са ми твърди китките", отдавна не е повод за гордост. Всичко това Ясене, е само и единствено жалка демонстрация на ниското ти ниво и култура. Това, че си принизил и опорочил до такава степен изкуството и професията, не значи че всички работят по този начин, че да се изказваш толкова генерално и да даваш квалификации за мен и останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: rostoshev   
Дата:   20-07-19 05:43

metodiev_martin, [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: quazimodo   
Дата:   20-07-19 08:27

Брях, тоз Дон Кихот - metodiev_martin, как се е загрижил за интересите на Ирина Папазова и другите мутреси от бранша[smilie23][smilie23][smilie23].Забелязъл съм, че някои хора и то от тези, които трябва да са за пример, се обаждат в темите само, за да се задрънкват с някого. Аре, баста! Всичко е въпрос на пазарлък в тоя живот, друже! Номера с магазина не върви.А що се отнася до бисерите, ти си не по-малко продуктивен от Ясен[smilie5][beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: asahi   
Дата:   20-07-19 08:58

Що не се попазариш с г-жа Папазова или с мен? Бизнесът си има правила, а тарикатите остават на биташко ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: quazimodo   
Дата:   20-07-19 09:32

asahi написа:

> Що не се попазариш с г-жа Папазова
> или с мен? Бизнесът си има правила...

Ако ми се наложи, няма да пропусна. И да, има правила и едно от тях е, че няма такива. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: imitev   
Дата:   20-07-19 10:14


Когато клиентът се пазари трябва да има основание да иска и получи отстъпка.

Ако пазарлъкът е само заради самият пазарлък ги пращам да плуват самостоятелно в 99% от случаите.

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: iasen2   
Дата:   20-07-19 12:39

Явно търговският дух на някои хора липсва, или стига до там лично да се заяждат по форумите, но такъв е живота :)



Публикацията е редактирана (20-07-19 12:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: bogdanov   
Дата:   20-07-19 13:09

:) интересна ми стана темата... Кога точно се стига до пазарлък и с кого се пазарим? На 50% ли удряте цената или натискате до 20 % от труда на модела? На заплата ли се разплащате или на аванс?

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: iasen2   
Дата:   20-07-19 13:19

bogdanov, не става въпрос за труд на модела, а за комисионната на агенцията. Моделът взема много малко от това и в това е основния проблем.

А ако пазариш модела на черно и агенцията разбере - ще изхвърли модела от агенцията.

Когато става въпрос за 20-30лв на час изобщо не се пазарим, но почнат ли с 50-100лв на час - там много ясно, че почваме пазарлъците.



Публикацията е редактирана (20-07-19 13:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: bogdanov   
Дата:   20-07-19 13:38

Разбирам... Жалко...
Погледнах темата защото намирането на правилен модел е изключително трудна задача ... за модна и комерсиална фотография може би не е чак толкова трудно, но за нещо концептуално е почти невъзможно. Няма агенции които разполагат с модели като на Ян Саудек, или на Питър Уиткин... та се замислих как изобщо ще ми дойде на ум да се пазаря ако модела който стои срещу мен напълно отговаря на нуждата ми от модел...

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: s_l   
Дата:   20-07-19 18:41

Здравейте!
Най-добре е да се обадите на букера от дадената агенция и да обясните какво искате. Все пак ето малко от моя опит:
1. Портфолиото Ви не е от голямо значение, ако търсите платен ангажимент. Ако искате да правите TFP обаче - Е от голямо значение. Кой решава дали е подходящо - Букерът.
2. Хонорарите варират според много фактори. Ако говорим за комерсиална употреба на визуалните материали - това са хонорар и права. Правата са според употребата - време на комуникацията и форма/канали. Ако моделът е известен, това добавя стойност и към двете "пера". ..Също като фотографите..
3. За особености, освен спазването на договора и човешкото отношение (каквото предполагам имате към всеки от екипа), не се сещам в момента.
А да, ероятно в договора ще го пише, но ако не е уговорено друго - стандартните часове за снимачен ден са 10 часа + 1 час почивка. Това е за фотография. След това се плаща overtime. Това са стандартни практики..



Публикацията е редактирана (20-07-19 18:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: nyamago   
Дата:   20-07-19 20:09

bogdanov написа:

> ... как изобщо ще ми дойде на ум да се пазаря ако модела който
> стои срещу мен напълно отговаря на нуждата ми от модел...

Прост пример: моделът е идеален за твоята концептуална серия, друг такъв не си срещнал и няма да намериш. Обаче ти иска 50 хиляди долара, за да ти позира. Имаш ги (в левия заден джоб на дънките), но не ти се дават. Почваш пазарлък [smilie6]
= = = = = =

Карате ме да повторя многократно цитираното "Правилната цена на всяко едно нещо под слънцето е толкова, колкото оня комуто е потребно, е готов да плати за него." (Адам Смит)

Това важи и в супермаркета (който неуместно беше даден за пример) - там пазарлъкът е негласен и в ума на купувача, но все пак решава дали ще си купи 'био-органичен' деликатесен салам, или 'кучешка радост' от хрущяли и соя.

В спора Ясен беше по принцип прав, но абсолютно не беше прав да отговаря арогантно и просташки с лични нападки. Оттам спорът стана нездрав и се отговори също с лични нападки, което принизява отговарящия.

В търговията с професионални услуги (от архитектурно проектиране до секс-услуги) публикуваните цени са само ориентир, а крайното споразумение във всеки конкретен случай е резултат на преговори. Неохотата (или неумението) на мнозина да преговарят НЕ отменя това правило. Същото важи и за физически продукти, които са уникати или са изработени по поръчка (от детска играчка до океански кораб). ВСИЧКО е предмет на договаряне!

Агенциите за модели извършват професионална услуга: посредничество за друга професионална услуга - моделиране (така ли се казва?). И за двете цената може да се договаря и да се отличава от публикуваните ценоразписи. Важи и за цените на фотографа (професионалната услуга 'заснемане'), и на всички в екосистемата. Повече от нормално - и сравненията с пакетирани храни и напитки са признак за търговска неграмотност. (Последното НЕ Е лична нападка, само обективна констатация).

И понеже не беше казано 'супермаркет' а 'магазин' - да припомня (или да просветя, който не знае): И в търговските вериги за потребителски стоки от 'капитален' характер (които не се купуват всеки ден и струват малко повече - мебели, електроуреди, представителни облекла) фирмите предвиждат и планират пазарлъци. Не са открито обявени, но всеки началник на обект или местен отдел има зададени граници, в които е оторизиран по лично усмотрение да дава отстъпки. Затова при покупка на хладилник или костюм, например, НЕ Е 'измекярско', нито унизително да се попита "Това ли е най-добрата цена, която можете да ми дадете днес?"

Поне така е в Европа - а съм чел, че сме в нея?

[beer]



Публикацията е редактирана (20-07-19 22:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: iasen2   
Дата:   20-07-19 21:30

Никого лично не съм нападал по име.

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: bogdanov   
Дата:   20-07-19 22:13

nyamago, съвършеният модел ще каже: "Ще дам всичко от себе си безплатно за теб защото знам, че го заслужаваш :) А доларите ги използвай за качествен печат и презентация, защото колкото и да се раздаваме във виртуалното пространство, не е чак такава насладата в сравнение с една добре организирана изложба." [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: nyamago   
Дата:   21-07-19 12:28

^ Е, това е моделът-мечта [smitten]

'Де го? [smilie11]

Но - докато гоним непостижими мечти - не е ли по-добре един професионален модел да помогне с таланта и уменията си? Имам предвид по-скоро такъв с актьорско майсторство, отколкото с красива външност. Да изслуша историята ти с интерес, да разбере идеите - и да вложи професионализъм в реализацията. Това е по-реалистично да се намери, отколкото идеала-мечта. Но струва малко повече от 'стандартните' модели... [smilie8]

P.S. За печата и презентацията си абсолютно прав, но те са си част от задължителен бюджет с много пера: за модел, за студио, за реквизит и всичко друго до разгласата на изложбата. И разбира се - за фотограф, защото дори ако това си ти - нали и ти трябва да ядеш? (Забравяме това перо, а не е лошо винаги да фигурира в бюджета...



Публикацията е редактирана (21-07-19 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Подход с модни агенции
Автор: rostoshev   
Дата:   21-07-19 14:19

[smilie5] Ма казвайте ги по-рано тез неща бе!... за пазаренето, моделите-мечта и за другите работи![smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »