Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Opt1mus   
Дата:   13-07-19 13:01

Здравейте, колеги,
От няколко месеца търся някакъв вариант за портретен обектив за кроп телата на Nikon. В момента използвам Nikkor AF-S 50mm f/1.8G, но питам: има ли по-добър от този обектив за портретни снимки? Има ли смисъл да гледам full-frame еквивалентите от рода на 50 mm f/1.4G или 85mm f/1.4? Или пък други примери като Sigma 50-100mm f/1.8?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: io_bs   
Дата:   13-07-19 13:17

На този въпрос няма конкретен отговор. Първо трябва да дефинираш какво значи по-добър:
- откъм цена 1.8G е най-добър;
- откъм боке всички други изброени са по-добри от 1.8G;
- откъм скорост на фокуса 1.8G е сравнително добър;
- откъм острота на голяма бленда 50-ките издишат.

Също, за какви портрети става въпрос? Защото за хедшоти или глава и рамене 85 мм са доста по-подходящи от 50 мм. 85 1.8 също е прекрасен обектив и не по-лош от братчето си на 1.4.
Сигмата е отличен обектив, но голям и тежък.
Ето и още един вариант: 58mm f/1.4 - най-близкото до истински 85 мм „еквивалент“ на кроп тела, голяма бленда, прекрасно боке, но доста скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Opt1mus   
Дата:   13-07-19 13:40

Ами по принцип питам, цялостно към какво да се насоча по-нататък. Обикновено не снимам тесни хедшоти а глава и рамене до кръста, като че ли най-голямо удоволствие ми доставят. Търся най-вече остър обектив, нямам претенции за бърз автофокус, но и не искам такъв, който ще бъде безсмислен на кроп тялото ми (D7500). И не на последно място: все пак съм любител, обектив над 2000 лв не ми трябва, няма да вадя пари от него, че да инвестирам такива суми...

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: uri64   
Дата:   13-07-19 14:18

Ако този, дето го имаш сега не те дразни до степен да искаш да го хвърлиш в някое блато - задръж го, снимай с него и опитай да изстикаш най-доброто на което е способен.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Opt1mus   
Дата:   13-07-19 14:36

Не, не ме дразни чак до такава степен, просто си мислех че може и да е време за следваща стъпка. Така, както започнах от D3400 с китак 18-55, минах през купуване на въпросния 50мм, както и още 2 обектива (10-20мм и 18-140мм), дойде време за ново тяло (D7500) и т.н... Просто си разсъждавах, че може да дойде скоро времето за ъпгрейд на любимия ми тип обективи. Но за целта, трябва все пак да се насоча към нещо и да знам за какво да събирам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: lamerko   
Дата:   13-07-19 15:48

70-200/2.8...

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   13-07-19 17:54

Имам Nikkor 85mm f/1.8G и съм повече от доволен. Ползвам го на D7200.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Stefan.S   
Дата:   13-07-19 18:03

Lamerko e прав 70-200 е добро решение.Скоро го закачах на 7100 много доволен останах от резултата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Opt1mus   
Дата:   13-07-19 18:36

Да кажа отново: не си вадя парите с фотография и няма да дам повече от 2000 лв за каквото и да било.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: compur   
Дата:   13-07-19 18:47

Вижте 85/1.8 - нелош обектив [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: ib   
Дата:   13-07-19 19:33

"Най-добър портретен обектив" - предполага качество и съответна цена...


Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: alext   
Дата:   13-07-19 20:28

Щом не знаеш какво търсиш и за какво ти е, значи не ти трябва. Ако все пак искаш да пробваш нещо, не скачай на най- скъпото, за 2000лв много по- смислени неща може да си купиш/направиш щом не си изкарваш парите от това. А за да ти мине меракът, пробвай някой ръчен обектив, примерно самянга 85 1.4(300-400лв от базара), за да видиш дали ще ти хареса визията. 35 1.4 също самянг е много приятен като картинка. 24мм 1.4 също ще е супер на кропка като 35мм еквивалент ще дойде и за портрети. И трите предложения стават и за ФФ на по- късен етап, така че са добра евтина инвестиция и много качествено изображение дават, превъзхождащо в много отношения скъпите никори. Сглобката разбира се не е като никон висока серия, но не са и пластик фантастик като 50мм 1.8G.

Пример от 85 сами на 1.8


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-10/1509305101__DSC3091-22web.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-05/1494177965__DSC3103-5fb.jpg





Публикацията е редактирана (13-07-19 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: quazimodo   
Дата:   13-07-19 21:37

https://kenrockwell.com/nikon/55mm-f12.htm



Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Opt1mus   
Дата:   13-07-19 22:21

Значи, нека да поясня, защото явно не съм се изразил правилно първоначално:
1. Търся портретен обектив, който да е по-добър от в момента наличния ми (50mm f/1.8G) - т.е. знам какво искам, просто не знам кое е най-подходящото на пазара.
2. Поставил съм си горна граница за цена 2000 лв, тъй като там някъде е споменатият по-горе Sigma 50-100mm f/1.8. Не е речено, че трябва да е 2000 лв, просто казвам какво за мен е максимумът, който бих дал като любител.
3. Не искам ръчнофокусни обективи - въпреки че съм виждал остротата на Samyang и наистина е изкушаващо, признавам, че съм мързелив и не искам да се занимавам с ръчен фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: alext   
Дата:   13-07-19 22:43

Доколкото се разбира от по- горе единствено остротата търсиш тоест сигма, която и да хванеш ще си доволен. Или си завърти 50ката на 2.8-5.6 и готово. Ако кажеш и друго какво търсиш по- добро освен остротата, ще ти се дадат още предложения конкретни.



Публикацията е редактирана (13-07-19 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: io_bs   
Дата:   14-07-19 01:23

Друго, което не сме си изяснили - харесват ли ти 50мм като дължина? Пробвай с 18-140 на 85 или 100, за да видиш как е кадрирането с такива дължини. Ако не ти допадне - стой си на 50мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: kvakioh   
Дата:   14-07-19 07:48

Tamron 60/2, Sigma 50-100/1.8

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Opt1mus   
Дата:   14-07-19 09:42

Това вече е добър въпрос, трябва да опитам наистина, за да разбера. Така или иначе по-горе някой каза, че 50ките издишат, така че вероятно ще се наложи да е някой по-дълъг.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: nokoniko   
Дата:   14-07-19 21:16

тук се включваш с 2000 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Synthy   
Дата:   15-07-19 09:51

Издишат дръжки. На твоето тяло 50-ката си е супер. Аз бих добавил 35мм (1.8G DX), ако бях на твое място.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Opt1mus   
Дата:   15-07-19 14:21

Боке-то на 35 мм не е толкова добро, като че ли най-много ми харесва идеята за 85мм 1.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: Christopher   
Дата:   15-07-19 14:42

Аз лично снимам с 85мм на кроп. На някои хора им "пречи" че реално става 125мм, мен лично грам не ме бърка.

85ката е по-остра от 50ката, има по-добро боке и като цяло е по-добър обектив.



Публикацията е редактирана (15-07-19 17:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: mro.marvel   
Дата:   15-07-19 16:02

Ако искаш непременно най-доброто(майсторски обектив) имай в предвид, че ще е ръчнофокусен [smilie7]
Погледни в нета и по-специално Flickr какви снимки вадят следните обективи:
Voigtlander 58mm(този обектив мачка дори и Carl Zeiss и е по-добре направен), а 55 и 58мм винаги(ако обектива е свестен де [smilie25] ) ще са по-добри от 50мм.
Mayer Optik също правят чудесни обективи, макар и много надценени.
Та нека първо изясня, защо препоръчвам тях- ако търсиш непременно острота те не са логичен избор...работата е там, че всички производители гледат да натъпчат много елементи в обективите да поправят аберации и да добавят острота(неща, които поне до някъде лесно се поправят с малко обработка), а така жертват наситеност на цветовете и дълбочина/микро контраст(това което прави снимката да изглежда по-реалистична, по-триизмерна.Това са по-финните тонове, които при съвременните обективи липсват и затова новите обективи не снимат добре неща като сняг например. Това са обективи като 70-200...те са перфектни като острота, но снимката от тях е като изгладена с ютия).
Та ръчните фокуси(най-вече старите) имат и каквото се нарича bubble bokeh- ако ти харесва да знаеш, че това става само с такива обективи с малко елементи [shtrak]
Друг вариант ако искаш ново и остро- тамрон в момента правят най-добрите автофокусни обективи- 35мм 1.4 е просто легенда...45мм 1.8 също е идеален...за парите на 85мм 1.8 може да се вземат и по-добри неща...

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   15-07-19 17:19

Opt1mus написа:

> Боке-то на 35 мм не е толкова добро,
> като че ли най-много ми харесва
> идеята за 85мм 1.8.

Имам само 85-цата, (с кропка съм) и друг портретен не ми трябва. Разбира се тези, на които им харесват 35мм и 50мм, те си имат своето място в арсенала. Особено пък ако говорим за професионална употреба, където се налага смяна на различни дължини, и се налага и снимане на закрито. Но за снимане на открито 85-цата за кроп си е перфектен. Преди да го купя проиграх упражнението със снимане на 50мм и 85мм с 18-140, и определено като дължина 85мм ми допаднаха повече.

Christopher написа:

> Аз лично снимам с 85мм на кроп. На
> някой хора им "пречи" че реално
> става 125мм, мен лично грам не ме
> бърка.

Стават даже 130мм на кропа, тъй като кроп факторът на много никонски АРS-C сензори е 1.53...
На хората, на които им "пречи" снимането с 85мм на кроп, ще им "пречи" и снимането със 135мм на фул фрейм. Доста странно.[smilie8]



Публикацията е редактирана (15-07-19 20:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър портретен обектив за Nikon ASP-C сензор?
Автор: kvakioh   
Дата:   15-07-19 17:33

50/1.4D и 85/1.4D също може да се включат към схемата, като там е малко по-шумно фокусирането и бокето е леко ръбесто.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »