Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Съвет за филмов скенер
Автор: chukov   
Дата:   08-07-19 10:26

Колеги,
някой от вас ползва ли или е ползвал скенер за диапопзитиви и негативи.
Търся мнение от човек, който реално е работил и има преки впечатления.
Предварително благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: MAX-1   
Дата:   08-07-19 10:48

За каква цел ще го ползваш ? Ако е за информация може и Epson Perfection V600, ако ще се правят изложбени копия поне Nikon coolscan LS 8000

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: uri64   
Дата:   08-07-19 12:54

Ако е само за 35 мм - според мен няма по-добро (от по-достъпните) от Никон Куулскан 5 или Никон Куллскан 5000, като вторият е по-бърз и с малко повече функционалност, но и с 5-цата може преспокойно да се работи...Ако е за среден формат - ултимативно Никон Куулскан 9000, но той държи висока цена...8000 също става но 9000 е доста по-добре...това е лично мнение на базата на почти 10 годишен опит...за мен лично "сканирането" с цифров апарат и макро обектив не е добро решение по ред причини при сравнително голям брой снимани филми, но ми е омръзнало да споря по този въпрос.



Публикацията е редактирана (08-07-19 12:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: chukov   
Дата:   08-07-19 13:01

Там е работата, че освен за 35мм ще е необходимо сканиране на 6х6, 6х7

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: kvakioh   
Дата:   08-07-19 13:17

V800/850 Epson.
Иначе става и с макро обектив и камера, въпреки недостатъците.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: quazimodo   
Дата:   08-07-19 13:36

Купуване на скъп сканер има смисъл само ако ще се ползва няколко години в бъдеще. За определен и окончателен брой негативи - сканиране срещу заплащане или преснимане с цифров апарат. Другия вариант е да се вземе плосък скенер от рода на V750 a само шедьоврите да се дадат за професионално сканиране.

П.П. От V600 може да се отпечата 40х40 от негатив 6х6.



Публикацията е редактирана (08-07-19 13:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: chukov   
Дата:   08-07-19 13:40

Да, идеята за заплащане, а не инвестиране е добра. Но в случая по-добрият вариант е да се разполага с такъв скенер поради многобройните материали, които съдържа архивът.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: lamerko   
Дата:   08-07-19 14:37

Ако архива е предимно черно-бяло - може да се пробваш да преснимаш (dslr scan) - предимството, че стават много бързо, а в същото време и доста добре. При цветното има малко ядове - там за голям архив ще си е зор :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: kvakioh   
Дата:   08-07-19 14:40

Имам въпрос, понеже не съм ползвал скенер от достатъчно дълго време
6х9 8бр на лента 120 за колко време се сканира?
Също 35мм лента 36 и 24 кадъра за колко време се сканира?
Приблизително?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: lamerko   
Дата:   08-07-19 14:49

Зависи как се сканират - 1-3 мин, но може да стигне почти до 10 мин/кадър :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: MAX-1   
Дата:   08-07-19 16:37

12 кадъра лайка + инфрачервено почистване на 4000 dpi = 2 часа 45 мин. Това е положението .... неблагодарна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: MAX-1   
Дата:   08-07-19 16:42

... и когато минеш през всичките епсони и други скенери и фотоапарати и видиш как сканира nikon coolscana ... разбираш, че това е истината и всичко останало е пропиляно време в експерименти.
Бих могъл да ти покажа разликите, но това е много време . [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: chukov   
Дата:   08-07-19 17:42

Оф, много скъп

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: kvakioh   
Дата:   08-07-19 17:54

Nikon са за по-напредналите. Останалите "пилеят"...Барабанните скенери прегазват всичко.
Ако ще е само дигитализиране с цел показване, представяне, запазване и в електронен вариант, става всеки един читав скенер. За това с макро обектив и апарат с достатъчно помощни средства се доказва, че не е никак пилеене на време. Иска някои допълнителни аксесоара и става. Доказано е във времето, че един 50мм макро Сигма за среден формат до 6х9 и добър апарат може да изкара качество до един Epson v600. По-нагоре до 800-850 не съм си правил труда да гледам.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: DigitriX   
Дата:   08-07-19 18:03

@MAX-1, MultiSample-a пипал ли си го? 2h:45m е прекалено много.
12 кадъра Preview и Scan на 4000dpi/16bit+ICE е грубо 1 час на 9000.



Публикацията е редактирана (08-07-19 18:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: quazimodo   
Дата:   08-07-19 18:08

chukov написа:

> Оф, много скъп

По-неприятното е, че остава твой за доста неопределен срок в бъдещето[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: metodiev_martin   
Дата:   08-07-19 18:35

Аз си купих Epson V550 и съм доволен. Сканирах с него около 10 ч/б филма и 5-6 цветни - 35мм, резултатите за мен са добри. Освен за 35мм филм, има и холдър за среден формат. Лошото е, че такива "инвестиции" се ползват максимум 2-3 пъти в годината (поне при мен) и за парите, които струва скенера, човек може да даде доста филми за "професионално сканиране" (друг е въпроса, къде и дали остана такова някъде)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: MAX-1   
Дата:   08-07-19 18:44

@DigitriX имах 8000

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: quazimodo   
Дата:   08-07-19 19:04

Чуков продължава да мълчи като партизанин относно необходимото крайно качество и съответно бъдещото приложение на файловете. Защото има и други дребни подробности като файлов формат за съхраняване и съответните ооооогромни количества най-вероятно терабайти[smilie5][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: kvakioh   
Дата:   08-07-19 19:50

Всеки месец по 3-4 ленти “сканирам” с макрообектив и апарат. Главно рол 120. Единствено ме притеснява малко как ще е 4х5, надявам се скоро да почна и това...
Целият ми лентов архив е “сканиран” с апарат, без претенции за качество.
Нека авторът на темата да каже какво иска. Скенерът, дори по-нисък клас е за предпочитане.



Публикацията е редактирана (08-07-19 19:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: lamerko   
Дата:   09-07-19 00:55

Виж, тук не съм съгласен с това *Скенерът, дори по-нисък клас е за предпочитане.*

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: batsali   
Дата:   09-07-19 02:07

Плосък скенер за среден формат и нагоре, за 35мм - споменатите никони. От личен опит и примери във форума и другаде, това мога да кажа. Имам Epson 850, за 35мм не че ме разочарова, просто не стига.

Във всяка тема за сканиране и май филм сме само няколко човека, дано не е показателно за състоянието на сребърния артЪ в татковината. Дано има хора, дето не се интересуват от точки и безконечни питания какво да си купят, а да си снимат и да се радват.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: uri64   
Дата:   09-07-19 02:49

Колко да е скъп един добър, качествен скенер? Колкото 1-2-3 качествени обектива. Смея да твърдя, че ако се гледа комплексно, сканирането на един цял филм до необходимото крайно качество, с добър скенер става по-бързо, а ако трябва да се обработват повече филми и се остойности спестеното време, просто няма какво да се обсъжда и сравнява....естествено това си е лично мнение....


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: kvakioh   
Дата:   09-07-19 07:22

Под "нисък клас" имах впредвид поне V600 на Epson.
Имам проблеми понякога, че не мога да уцеля при "сканиране" с макро и апарат цветовете при цветни ленти.
Това обаче при подходящ скенер няма как да стане, впредвид добавения софтуер.
Преди 4 години и аз ползвах един стар Никон, който беше забутан в склад, но не вървя много, защото имаше проблеми, които никой не можеше да разреши. Наистина са супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за филмов скенер
Автор: quazimodo   
Дата:   09-07-19 08:48

uri64 написа:

> Колко да е скъп един добър,
> качествен скенер? Колкото 1-2-3
> качествени обектива. Смея да
> твърдя, че ако се гледа комплексно,
> сканирането на един цял филм до
> необходимото крайно качество,
> с добър скенер става по-бързо, а
> ако трябва да се обработват повече
> филми и се остойности спестеното
> време, просто няма какво да се
> обсъжда и сравнява....естествено
> това си е лично мнение....
>

По принцип, всеки изразява лично мнение, но пак по принцип, от неговата камбанария. При неограничен бюджет може и барабанен скенер да се купи, за да си задоволиш примерно... прищевките. Куулскан за събиране на прах в офиса си е прищявка... от моята камбанария[smilie5][beer]

П.П. Накратко казано - трябва да се направи проба и да се оцени резултата. А тупикстартера не е оповестил все още какво е нужното качество.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »