Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как да калибрирам два монитора
Автор: lord_kik   
Дата:   14-06-19 21:00

Здравейте,бих желал да попитам как мога да калибрирам два монитора които работят на един компютър. Понеже ако е софтуерно ще направи icc профил и ще го зареди при зареждане на уиндоуса,но какво ще се случва с вторият монитор след като той не е калибриран,а реално би трябвало да ползва същият профил(който е за първият калибриран монитор)
В момента като пусна двата на дублиране разликата е осезаема и аджаба кой е с по-правилните цветове. Идеята ми е евентуално да се направи калибрация в таблиците на монитор 1, а монитор 2 да бъде с профил в компютъра,но ще ми трябва устройство което позволява да бута таблиците,а до колкото съм наясно не всички стават.
Моля за съвет какво да направя че да са що годе еднакви като цветове. Забравих да кажа че единия е IPS а другия IZGO и двата свързани с quadro карта единия е на display port, а другия на DVI,ако това има значение.
Надявам се да се намери някакво решение.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: ruil4o   
Дата:   14-06-19 22:14

давай на око. С една калибрираща картинка и настройваш от менюто на монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: asahi   
Дата:   15-06-19 01:25

С измерване изравняваш нивата на бялото, черното и цветната температура. След това калибрираш този с по-тясното цветно пространство.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: RAD_ATAN   
Дата:   15-06-19 08:15

Няма как два монитора да използват един и същи профил. Ще трябва първо да се поровиш в GOOGLE и да разбереш кой от двата пациента е с по-качествената матрица и дали поддържа хардуерна калибрация (LUT), но ако няма такъв не е проблем. Пускаш си калибратора и за всеки отделен монитор си правиш профил. Разлика винаги ще има, та ако ще и мониторите да са еднакви като модели и матрици. Щом си с QUADRO и Display port значи на единия монитор гониш 1 милиард цвята. Разбери с какви IPS матрици са: http://www.anchev.soupvolov.com/informacia/matrici.html

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: Джъмбо   
Дата:   15-06-19 11:40

калибрират се и двата монитора и всеки си ползва неговият профил... елементарно е...

друго условие да са еднакви монитори и да са с еднакви квабели, а не един на HDMI а другия на VAG, както често съм виждал

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: lord_kik   
Дата:   15-06-19 17:59

Както писах единия е izgo другия ips единия поддържа хардуерна калибрация,единия е свързан с display port а другия с dvi защото само тези портове има картата.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: imitev   
Дата:   15-06-19 18:54

Дай снимки на IGZOто и IPS-a, че ще ме изяде любопитството!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: LeniS   
Дата:   15-06-19 18:57

както каза Джъмбо всеки монитор се калибрира самостоятелно, и то се калибрира към съответна машина, заради видео картата.

ICС профила отчита (най-общо и елементарно казано) какво му е заложено като възможности на всеки монитор (цвеотве, контраст гама, яркост и т.н.) и показва и на какъв етап от живота е освен това.

Няма как да се калибрират еднакво. Пробвали сме - дори еднакви модели на една марка не винаги успяват да се уеднаквят - много фактори влияят върху живота на едни монитор.
В общи линии обаче стандартите за фотография са:

65К цветна температура
Гама 2.2.
120 кандела яркост - като тези кандели след калибриране ще покаже на какъв процент яркост ги постига монитора - още една причина да не може да ползваш еднакви ICC профили на два различни монитора.
Може да се окаже че единия 40-50 % яркост му стигат да ги направи тия 120.. може да се окаже, че другия не е така.

Иамала съм ситуация в която след калибриране на един монитор ми отчете 80 кандела на 100% яркост - направо беше умрял монитора.
Така че не се занимавай да търсиш начин да ги уеднаквиш - няма да работят коректно ако ползват един профил....

За по-сериозна работа е добре на всеки поне 2 месеца да се прави калибриране, именно заради това, че калибрирането ти показва какво се случва и в каква посока.
Класа на монитора има значение за това, за колко време използване ще започне да сдава багажа най-общо.



Публикацията е редактирана (15-06-19 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: lord_kik   
Дата:   15-06-19 19:10

За колегата който искаше снимки.
https://drive.google.com/file/d/1wttCkz_qqwrrCoX4EYIMU4HWXL2Y4xEL/view?usp=drivesdk



Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: victory13   
Дата:   15-06-19 20:39

Извинявам се, но каква е причината да гледате една снимка на 2 монитора едновременно?
Калибрирате този, който е с по-доброто цветопредаване и по-добро състояние, другия го ползвате за друго, като обработващата програма.
Ако отворите снимката и на втория монитор все пак, не трябва да обработват там, защото няма да се виждат корекциите реално...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: lord_kik   
Дата:   15-06-19 22:21

Гледах за да видя разликите които са доста големи.
Някой може ли да ми каже кое устройство може да калибрира хардуерно,знам единствено за i1 display pro.



Публикацията е редактирана (16-06-19 06:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: sirkhann   
Дата:   18-06-19 23:29

Кои устройства могат да калибрират хардуерно го посочва производителят на съответния продукт, който има подобна функционалност.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: lord_kik   
Дата:   19-06-19 07:45

Да но за съжаление не намирам информация кое устройство може,затова ще пробвам вариант с два профила,т.е. на единия канал на видеокартата един профил за съответния монитор и респективно на другия,ще видя какъв ще е резултата,ако не видях че софт-а на Spyder има опция за калибрация на два монитора,ще пробвам и този вариант.Инсталирах Spectra viewII но той само за единия монитор.

Ако може да ми предложите някой хубав софт които също да пробвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: Synthy   
Дата:   19-06-19 08:01

ColorMunki може да калибрира два монитора, но с неговият си хардуер. Изобщо драмата ти е нулева с двата монитора. По-горе ти описаха как става - правиш два цв. профила и си ги зареждаш за съответният монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: lord_kik   
Дата:   19-06-19 08:30

Благодаря за съветите,но нека някой да спомене за хубав софтуер освен този на Spyder.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: Synthy   
Дата:   19-06-19 08:37

Софтуера, с който идва колориметъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: compur   
Дата:   19-06-19 08:44

DisplayCalc [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: imitev   
Дата:   19-06-19 11:02

Драмата е, че като се прави корекция в LUT таблиците на видеокартата, софтуерите позволяват зареждане само за единият монитор, а другият е в матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: lord_kik   
Дата:   19-06-19 21:24

Мисля че се справих,първо пробвах със Spyder software и монитора Benq първо ми каза че съм дал normal gamut,а устройството засича wide gamut,сменям после пък ми казва че съм дал wide,а устройството засича normal, и в крайна сметка оставих normal,резултата е задоволяващ,после пробвах и на NEac-а там също стана,но пак има някаква рязлика в бялото BENQ e една идея с по-топли цветове,после пробвах на NEC-а със Spectra viewII soft и там пак същото една идея по студени цветове,но на снимка почти незабележими,само на човешка кожа се вижда по осезаемо и на бял цвят,но пък ми даде резултат Delta 0.19 и в менюто на монитора излезе още един профил с име Spectra view II,който немога да бутам нищо. Остава да видя как малко да бутна Benq за да го докарам почти еднакви. Но съдейки че са различен вид матрици мисля че разлики винаги ще има.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: sirkhann   
Дата:   19-06-19 22:10

Купуваш си два монитора на Eizo от гамата ColorEdge - там програмата има опция да калибрира всичко към един общ профил.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: iasen2   
Дата:   24-06-19 22:01

victory13 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: Synthy   
Дата:   26-06-19 09:07

Да се включа към питането: коя опънсорс програма бихте препоръчали за калибрация? Аз до тук си харесах DisplayCal. Някой би ли възразил и ако да - защо (а защо не Calibrize)?

Колориметъра е Spyder 4, като приемаме, че имам само хардуера.

Сега видях, че EIZO също имат софтуер за калибрация, работещ с един куп устройства. Изобщо, ако трябва да се ползва софтуер различен от този на производителя на хардуера, кой препоръчвате?



Публикацията е редактирана (26-06-19 09:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: lord_kik   
Дата:   26-06-19 11:33

Какъв ти е монитора?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: Synthy   
Дата:   26-06-19 11:34

Единият е EIZO color edge, за там мисля да ползвам color navigator. Другите са DELL P2417H.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да калибрирам два монитора
Автор: lord_kik   
Дата:   26-06-19 18:37

давай смело със софта на паяка

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »