Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: radi1   
Дата:   12-05-19 05:14

Здравейте
Не съм човек с познания в фотографията затова се обръщам към вас.Имам Sony A6000 с китов обектив 16-50.До сега винаги съм снимал в JPG формат това ми е било достатъчно.Сега реших да снимам JPG+RAW с идеята да направя някой неща в Photoshop/имам познания по pohtoshop/.Останах много изненадан когато отворих снимка RAW с стандартния windows viewer и всички прави линии по вертикала бяха дъги.Нормално ли е или имам проблем с настройки /обикновено снимам на автоматични/,обектив ....Моля за разяснение това нормално ли е ?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: edobg   
Дата:   12-05-19 07:28

Инсталирай си Sony RAW Driver за windows...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: kiten   
Дата:   12-05-19 10:27

това ти е от видекартата. рестартирай икомпютъра и пак пробвай.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: asahi   
Дата:   12-05-19 10:47

Стандартният windows viewer не е подходяща програма за разглеждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: milenskiat   
Дата:   12-05-19 10:56

FastStone Image Viewer - най-бързата, компактна, многоформатна програма за преглед на всякакви снимки, която мога да ви препоръчам. Показва директно EXIF info и хистограма само с едно дърпане на показалеца на мишката в дясната страна на снимката.
И най-вече безплатна - https://www.faststone.org/
[cool] [thankyou] [beer]



Публикацията е редактирана (12-05-19 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: Konstantinov   
Дата:   12-05-19 12:02

Имам некс ф3 и сони а6500 ,който мисля че е като а6000.В жепега са включени опции за изправяне изкривяванията на обектива като отвориш камера рау може и там да се прехвърля някоя настройка, а като отвориш вюъра я няма и затова линиите са криви,възможно е вюъра да показва рау файла и със малко по слаби цветове ,но ако компютъра е в ред и настроен със спрени ъпдейти , би трябвало изображението общо погледнато да е добро.
Препоръчвам да пробваш 18-55 и 16-70 китови обективи.Снимам и много със 55-210 навън.
Ако не е омазан уиндоса с много ъпдейти и видеокартата би трябвало вюъра да показва съвършени изображения ,кривината не е дефект, така снима обектива, на 16 мм би трябвало да е повече.Правата картина дето я виждаш в жепега е коригирана в апарата,същото става и в камера рау има плъзгачи и автоматично вкарани за всеки обектив за обработка на рау файла.



Публикацията е редактирана (12-05-19 12:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-05-19 18:09

Konstantinov е прав, другите грешат.
В дизайна на кажи-речи всички модерни обективи от нисък и среден ценови клас е заложено да кривят, а в телата е заложена автоматична софтуерна корекция в JPEG - но не и в RAW. При обработката можеш да използваш съответния коригиращ профил за конкретния обектив и/или инструментите за коригиране на оптични изкривявания.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: radi1   
Дата:   13-05-19 20:14

Благодаря
Ориентирах се.Явно всеки обектив има някакво кривене и то се компенсира от софт.
Само че си задавам въпроса как са се получавали нещата при аналоговата фотография ,в смисъл това кривене е явление само при без огледалните или при всички апарати.Или пък така обективите са по евтини за производство и производителите се възползват от комфорт на софт. компенсация.
Разбирасе това е чисто любопитство което споделям
Поздрави



Публикацията е редактирана (13-05-19 21:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: kiten   
Дата:   13-05-19 22:33

16-50 PZ ако имате в предвид е най-бездарния обектив на сони!!! Имах го преди 3 години като китов на а6000 и месец не можах да го изтрая. Като се сложат настройките от фотоапарата за компенсация и ужасно изкривява на 16 мм. и главите на хората се изкривяват и изглеждат на извънземни кривогледи зелени човечета и после и фотошопа не ми помага. Направо не мога да си позная роднините а и те също немогат се познаят.
От настройките само хроматичните корекции да се активират а другите настройки не.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: Gecata   
Дата:   14-05-19 08:57

И при лентовата фотография е така, за това компенсирането е ставало за сметка на дължината фокусното разстояние, като обективите под 28мм са били изключителна рядкост, а оптичните системи на по-късите са много сложни и за това скъпи. И сега добре коригираните ултракъси обективи са от най-скъпите [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-05-19 14:59

radi1
Перфектно коригираните обективи са много скъпи.
Електронната корекция е направо без пари! [smile]


kiten,
Не 16-50 PZ е причината за липса на шедьоври при теб.
Апропо, точно обратното е: обективът криви, а електрониката се опитва да "изправи кривото".
Пак апропо, хора не се снимат отблизо с широка оптика. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: kiten   
Дата:   14-05-19 16:59

като няма достатъчно място и друг обектив и тяло подръка ще снимащ и дано се познаят после[smilie5]
обектива е за видео

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: siderov   
Дата:   15-05-19 00:11

И да се познавт и да не се познаят - едва ли си плащат за снимките и без това тези роднини. Ако си плащаха нямаше да снимате с кьорави обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Sony A6000+RAW
Автор: kiten   
Дата:   15-05-19 10:33

siderov Много разсъждаваш и сигурно добри пари заработваш с безогледалка и светли обективи[smilie5]
Примера е от преди 3 години , сватба на която снимах видеото и момента трябваше да се запечата и на фото, а наетия фотограф ужасно много закъсня и трябваше де върша неговата работа.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »