Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Моля за съвет
Автор: zodiak   
Дата:   10-05-19 14:41

Здравейте,имам нужда от съвет за избор на широкоъгълен обектив.Започнах да се обърквам.Интересува ме главно за пейзажни и архитектурни снимки. Апаратът е nikon d3300. Този тип обективи стават ли и за макро?Благодаря и съжалявам за досадните въпроси.Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Джъмбо   
Дата:   10-05-19 14:59

не стават за макро в реалният смисъл на практиката
широко... потърси някое варио започващо от 10 милимтра и стигащо до 20-24 според заввиси от модела и марката...шо=широко само фишай, но той криви здраво

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: quazimodo   
Дата:   10-05-19 16:51

На теория, всичко става за всичко, но зависи дали ще ти хареса крайния резултат. Иначе, за макро, на всеки обектив може да завиеш макропръстени и да изкараш някакви макроснимки. Точно на въпроса - познавам човек, който прави чудеса със Самянг 10мм при снимки на сгради. Прегледай постовете на Яворчо - https://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=195463&page=11



Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: milenskiat   
Дата:   11-05-19 00:25

Nikon AF-P 10-20mm DX VR f/4.5-5.6 G е твоят обектив - сравнително нов модел е с новите тихи и бързи wave silent motors, евтин преди всичко.
Имам го от половин година и най-хубавите ми снимки са правени с него (погледни снимките ми https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=60771 или https://500px.com/milenskiat , които са в инфото под 20мм са правени с него - пейзажите естествено).
Чудесен обектив за пейзажна фотография, фокусира бързо и е съвместим с твоето тяло D3300.
Ето ви и ревю https://kenrockwell.com/nikon/10-20mm.htm
Моите впечатления - супер бърз фокус (изключва се и се включва от менюто на фотоапарата защото няма изведен бутон на обектива). Има стабилизация, която не може да се изключи (няма бутон и все още няма фърмуер за D3300, D5200 и D7200, който да добави меню и възможност за изключване на стабилизацията т.е. стабилизацията е винаги включена). Удобен, малък и идеален за пейзажи, където в повечето случаи се снима на затворени бленди.

В момента в базара втора ръка го има на цена 460лв. с остатъчна гаранция до края на годината /за сравнение нов е 699лв./
За сравнение AF-S 12-24mm and AF-S 10-24mm не можеш да ги намериш под 1000 лв.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: uri64   
Дата:   11-05-19 00:37

Хъм, авторът ако има китов обектив към тялото Д3300 - примерно 18-55 и той става за пейзажи ако няма друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: milenskiat   
Дата:   11-05-19 00:55

Китовият не е лош, но колегата търси широк ъгъл - 10-20мм.
10мм е доста по-широко от 18мм особено на кроп сензор.
С Nikon AF-P 10-20mm DX VR f/4.5-5.6 G правиш снимки от типа - избираш един камък или туфа трева на преден план и постигаш дълбочина с останалата композиция.
А иначе аз снимам пейзажи и със 70-300мм. Да не кажа, че в планината, където трябва да компресираш картината и да приближиш доста широкият обхват не върши много работа.
Нелоши пейзажи съм снимал дори със твърди "портретни" обективи 35мм, 50мм просто трябва да имаш здрави крака и търпение да местиш статива и да кадрираш.
Но идеята ми е, че Nikon AF-P 10-20mm DX VR f/4.5-5.6 G е нелош обектив и не толкова скъп, а развива доста творческия потенциал и възможности за направата на качествени пейзажи.
Определено за портрети според мен не става, защото изкривяванията са големи.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: zodiak   
Дата:   11-05-19 02:42

Благодаря Миленски за точния отговор. Разгледах снимки с този обектив, и мисля, че ще е той.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   11-05-19 08:57

milenskiat написа:

> Но идеята ми е, че Nikon AF-P 10-20mm DX VR
> f/4.5-5.6 G е нелош обектив и не толкова
> скъп, а развива доста творческия
> потенциал и възможности за
> направата на качествени пейзажи.
> Определено за портрети според мен
> не става, защото изкривяванията са
> големи.

Става и още как ;) Въпрос на виждане е.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: mtvachev   
Дата:   11-05-19 09:01

аз съм с Nikon d3200 и за широкоъгълен използвам Tokina AF 11-16mm f/2.8. Обектива е страхотен. Има доста ревюта в интернет в които казват, че това е един от най-добрите за кроп сензор.



Публикацията е редактирана (11-05-19 09:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   11-05-19 09:02

Добър е токината, да. И не криви много.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: zodiak   
Дата:   11-05-19 11:43

Може ли една снимка ако имаш да добия представа долу-горе..

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   11-05-19 11:59

Ето ти купища снимки с него Tokina 11-16 2.8


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: milenskiat   
Дата:   11-05-19 13:52

Много зависи за какво ще се използва широкоъгълният обектив /няма смисъл от хвърляне на купища пари за нещо, което няма да се ползва в последствие/.

В полза на Nikon AF-P 10-20mm DX VR:
1. Ако ще се използва за пейзажи, където се снима в повечето случаи на затворени бленди за постигане на дълбочина
2. Снимане в затворени пространства, музеи, архитектура - според мен заради стабилизацията докато токината няма стабилизация
3. Цената на токината е 2 (два) пъти по-висока от цената на Nikon AF-P 10-20mm /1200лв. vs 700лв. чисто нов/ /750лв vs 460лв втора ръка от маркета/
4. Все пак Nikon оптика е правена за Nikon тяло [smile]

В полза на Tokina AF 11-16mm f/2.8:
1. Снимане на бързо действие, състезание с широк ъгъл, където приоритет е скоростта и бързо движещите се обекти
2. Може би за портрети, макар че за тази цел има доста по остри и добри примал обективи.

Успех с решението за закупуване. Повече няма да се намесвам в темата. [shtrak]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: oswald   
Дата:   12-05-19 12:46

Има го за под 1000 лв.:
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=123578а

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: oswald   
Дата:   13-05-19 12:44

Имам предвид:
Nikon AF-S DX Nikkor 10-24mm f/3-5-4.5G ED
[cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »