Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 photoshop or ligthtroom
Автор: zodiak   
Дата:   08-05-19 17:21

Здравейте,коя версия на фотошоп или лайгтрум мога да си купя без да ми изисква месечни абонаменти. Начинаещ съм.

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: LeniS   
Дата:   08-05-19 17:55

Няма такава опция вече до колкото знам. От както пуснаха облачната услуга преди няколко години спряха другото. Всичко е само абонамент ако искаш лицензна.
Фотографския пакет за сега е супер изгоден - около 25лв месечно за Lr + Ps + Br и Camera RAW ....

Ако не искаш да плащаш - крак и се молиш [smilie18]

Предимството на облака е, че ако излезе нова версия само автоматично ъпдейтваш. Преди това лицензите бяха скъпи и при нова версия струваше доста да ъпдейтнеш - сега вече не. Постоянно си с актуалната версия....

Поне за мен работи идеално тази схема [beer]
25 лв ги оставяш за една вечер в бирарията [beer]



Публикацията е редактирана (08-05-19 18:04)

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: mtvachev   
Дата:   08-05-19 18:06

В такъв случай Адоб се обръща по скоро към хората които си изкарват парите с програмите им отколкото любителите фотографи, които снимат от по-рядко и за удоволствие.

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: quazimodo   
Дата:   08-05-19 18:17

За последните има RAW Therapee и GIMP [smilie18][smilie18][smilie18][beer]. А други тарикати (като мен) си купиха по един скенер Епсън и сега си имат редовна версия на Фотошоп елементи, но пък не могат да си я ъпдейтват[smilie5]. Та като краен вариант, търсиш някой такъв щастливец. Важното е твоя модел камера да се поддържа от версията.


Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: hotsnail   
Дата:   08-05-19 21:51

Има пре достатъчно програми.

Лайтрум е общо взето най-лошата опция за роу редактор. Просто е тотално безумно да я учиш тепърва. Виж ако 20 години само него си гледал, заслужаваш съчувствие, но си избери нещо друго....

Фотошопа в известен смисъл няма много конкуренти. GIMP може би. Корел може би....

За обработка на РОУ файлове най-доброот в момента е Capture One. Друга добра опция е DxO. Има и още 2-3 програми добри.

Май за цялостно решение Affinity Photo много го хвалят.

Alien Skin exposure x4 също много го хвалят. До колкото разбирам и те са за РОУ файлове по-скоро.

Та опции има.

Адоби ако не се стегнат ще имат проблеми. Без друго лайтрум е сред най-калпавите софтуери. Фотошопа е доста труден за ползване и го спасява това, че няма много конкуренти. А и това, че хората са му научили недомисления интерфейс. А не на последно място хората са си направили хиляди макроси и плъгини да му заобикалят тъпотиите...

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: zodiak   
Дата:   08-05-19 22:25

Благодаря за мненията, ще опитам някоя от програмите. Наздраве! ;)

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: colorphoto   
Дата:   09-05-19 00:34

Три пъти през годините съм пробвал да свикна и харесам Лайтрум-а и трите пъти не успях да му стана фен и се отказах.

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: LeniS   
Дата:   09-05-19 07:31

Colorphoto до човек сие.
Аз свикнах страшно бързо и снимки обработвам само в Lr. Ps ползвам за други цели като цяло. Мнооооого рядко вече ми се налага да отворя снимка в него.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: kiromn   
Дата:   09-05-19 07:40

Има ли алтернатива на Лайтрум, която да предлага удобен начин за синхронизация на настройки към група от снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: hotsnail   
Дата:   09-05-19 08:52

CaptureOne има подобна ако не и по-добра функционалност за редактиране на много снимки.

Единствените неща дето няма е панорамата и ХДР-а. За тия неща си има други софтуери хугин или хдр ефекс.....

Иначе Ц1 има много по-мощен експорт или функции за организиране на снимките, редактиране на цветовете, селекции, слоеве, луминосити маски, маски по цветове...



Публикацията е редактирана (09-05-19 08:53)

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: MarinY   
Дата:   09-05-19 09:34

Hotsnail, пак се изказваш като крайна инстанция. Когато не познаваш напълно една програма, не я оценявай и сравнявай с "любимата ти".
[beer]
П.П. А по въпроса на темата - двете програми имат различна цел. Лайтрумът е за организация на архивът от снимки (групиране и филтри по десетки показатели) и начално трансформиране (обработка) на РОУ файловете. Фотошопът вкарва висшия пилотаж със слоевете и още много неща, за допълнително манипулиране. Все пак той не е само за фотография.



Публикацията е редактирана (09-05-19 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: hotsnail   
Дата:   09-05-19 10:23

марине имам и лайтрум и няколко години го ползвах. От тази позиция давам личната си оценка.

1. Цветовете са по-гадни в лайтрум по подразбиране с всякакви камери. Профилите им са зле направени за Сони а май и за Фуджи
2. Лайтрума тук там се бави все още. Вярно много го подобриха последните година и нещо
3. Експорта, маските, слоевете с лайтрум си седят в недоправен вид от години.
4. Малко пресилените контроли - просто слайдерит еим не работят фотографски, често и лесно се стига до гротескни кадри
5. Абонамента за лайтрум и клауд услугите са си изнудване както и да го гледаме....
6. Новия лайтрум е трагично зле. Дори експорта е с видимо по-ниско качество от класическия лайтрум - няма детайл

Предимствата на лайтрума за мен са:

1. шумоподтискането и детайла на високо исо като че ли са по-добре балансирани
2. грейна
3. Работи със всякакви камери. Кепчъра версиите за сони или за фуджи работят с камери само на сони или фуджи. Пък версията на Ц1 за всякакви камери е доста скъпа....

ПП и не става дума само за мойта оценка. Виж Адорама, виж разни известни фотографи масово минават ан Кепчър. Просто е по-качествен софтуер и като си купиш лиценз е завинаги.....



Публикацията е редактирана (09-05-19 10:27)

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: MarinY   
Дата:   09-05-19 13:49

[beer]
Явно, съм с много занижени критерии.
Разпечатвам на 11/19 инча на епсон 2000 и резултатът ме радва.

Изглежда, че приказката за “най-добрата програма е тази, която си знаем” е вярна. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: LeniS   
Дата:   09-05-19 15:28

Най-доброто е както ти е удобно май. Аз работя с Lr, печатам ежедневно и то големи размери, наскоро даже на Пиезографа в Синтезиса, драма нямам ..
[shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: victory13   
Дата:   09-05-19 15:48

"...и като си купиш лиценз е завинаги..."

Няма такова нещо...


"...Изглежда, че приказката за “най-добрата програма е тази, която си знаем” е вярна. [smilie3] "

По-вярна няма [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: hotsnail   
Дата:   09-05-19 18:04

victory какво според теб е значението на думата "perpetual" в английския език?

Поглеждам речника и там пише - everlasting, eternal, never ending.

Хайде като не знаеш какво коментираш по-добре недей.....

ПП Имам некой съмнения дали след 10 години например 12-та версия на софтуера им дето съм свалил ще работи на модерните тогава компютри. Имам некой съмнеия дали ще мога да активирам продукта ако фейз 1 фалират. Ама поне в лиценза няма клауза да изтича след някой друг месец за разлика от лиценза на алчните хора в Адоби.....



Публикацията е редактирана (09-05-19 18:24)

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: quazimodo   
Дата:   09-05-19 20:10

Ориентирайте се към отворените кодове, момчета! Там със сигурност няма да има проблеми И в най-необозримото бъдеще[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: hotsnail   
Дата:   09-05-19 22:25

Gimp нямаше преди слоеве, дето не са деструктивни. Дори елементарни неща като curves, white balance трябваше да се прилагат като ефекти. А и нямаха 16 бита.

Имах един период в който се мъчих с гимп ама след година схванах, че е безнадеждно
От тогава изтече бая вода. Мога да ги пробвам.

Ама за роу нещата дето има ц1 като удобства в терапията няма скоро да ги видиш.

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: victory13   
Дата:   10-05-19 00:41

тва ли е "завинаги" [smilie11]

В такъв случай мога да предложа мой закупен ключ за LR 5, стига да си намери инсталационен файл авторът, което не вярвам да е проблем. Даже най-вероятно имам някъде такъв, трябва да проверя...

пп: Няма да струва нищо!... Брех, имал съм ключ, "завинаги" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: hotsnail   
Дата:   10-05-19 01:28

Еми не е малко. Адоби всъщност какво искат

1. Всеки месец бецален за лиценз и ако не платиш завъртат крана. Не а шанс примерно да ти оставят някоя стара версия да си гледаш с нея снимките и да ги експортваш например

2. А Лайтрума с облака, който искат да стане задължителен, значи, че целия ти лайтрум каталог требе да е в облака. Демек ако снимаш ще плащаш доживот абонамент за снимките в облачния каталог по цени определени монополно от адоби т.е. 10 евро на терабайт на месец. Колкото повече снимаш повече плащаш. А ако нещо си болен тоя месец и няма пари може и без снимки да рътисаш

Така де моя архив сега е 4 ТБ с адоби ще трябва да давам по 50 евра на месец за да мога да видя и експортна снимките от както щерката е била 1-ви клас. Цена на месец говорим. На година 1200 лева!! Забележи че други облаци като Backblaze са например 60 евра на година без лимит. Къде са 120 лева а без лимит, къде са 4тб за 1200 лева..........



Публикацията е редактирана (10-05-19 01:29)

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: Джъмбо   
Дата:   10-05-19 10:20

каквото вземе хота е бест оф дъ бест оф дъ бест, а останалите са се нахлузили яко
както и да е гаргата си грачи и дискомфорта е че дразни само слуха

като за начало вземайки си абонамент за 10 евра всъщност вие получвате фотошоп и бонус лайтрум.

навремето последният самостоятелен шоп струваше 1000 евракис, за нас българите (за хамериканците по йофтинко, че са го закъсали)
лайтрума 99 евракис.
значи 1100 евракис за двете програми

мда... делим 1100 на 120 (колкото евракис плащаме сега на година) получаваме около 9 години и месец - два...

ДЕВЕТ години и то да ползваме една и съща версия на шопата и лайта, щот нал знаете всяка нова версия ЗА ВСИЧКИ програми ако ще бай хой от китай да я е писал са бецален за ъпгрейда (за шопата 600 евракис)

кепчър УНЕ алелуя бейби... искаш универсална щото жената и аз имаме различни камери... 350 евракис най-йофтинкото... и май важи за един компа, не са ларж като алчните от адоби да важи за два компа...

даваш 700 уева и си имаш някаква версия форевър еневър, нищо че след 2 години няма да работи с най-новото ти камерче, щото всяка нова камера е с НОВ роу (на далавера са лайкаджиите или снимащите с пентакс щото олзват ДНГ а той се чете от стари версии на шопата)

после купил си кепчър УНЕ алелуя бейби, но все пак не може само там... искаш слойчета мойчета благинки разни дето май за сега ги има само шопата (дето алчните адобу правят)

я да видим дал ли си 1000 евракис за последния лицензен или плащащ на месец или като булгаристандиец пазаруваш от замунда ми е малко.

10 евро на месец за винаги актуална програма + бонус ЛР (ако щеш го ползвай)

9 години си живял под наем и накрая си гризнал дРъвото, че си плащал а нямаш останала къща...

когато нещата УпрАт до елементарна математика някак си почваш да се замисляш...

щото ако любимата ти камера дет струва 4 бона я пуснат да си я вземеш под наем за 100 на месец и при нов модел ще ти я сменят с новия модел и пка ще плащаш 100 със сигурност ще се наредш на опашка да кандидатсваш, защото едн да е извадиш 4000 бона на куп, другое да плащаш постижим наем

е да не остава за теб, но си винаги с новия модел
а пък като искаш 4 бона и е твоя, после като излезе нов модел с 3Д очофокус ще се чудиш как да я продадеш за да си бест ОФ дъ бест...

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: sirkhann   
Дата:   10-05-19 10:29

Джъмбо - малко са ти криви сметките с кепчъра. Първо - има доста намаления, но това е вечен лиценз. Лошото е, че с него не идват ъпгрейди - тях си ги пращаш отделно. Но има възможност да се вземе и абонамент.

Второ - лицензът е за 3 машини.

Трето - Sony и Fujifilm имат безплатни версии с малко по-ограничени възможтости (но не много). Има и версии за тях, които са по-евтини.

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: Джъмбо   
Дата:   10-05-19 10:42

гледам каквото е на сайта, там безплатно нямаше, после не всички снимат със сони или фуджи, щото явно само притежателите на тези две марки го навират като някакъв бест софт...

както казах, със следващата ти нова камера няма да работи, най-вероятно, щото със сигурност софтаджиите и камера фирмите си бъркат по дупките след като последните със всяка нова камера леко барват РОУ-а колкто да не може да се отвори в по-стара версия на какъв да е софт...

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: sirkhann   
Дата:   10-05-19 14:00

Много си е хубав, но цените са нечовешки... Поне фирмените конвертори и безплатните версии стават всички, без изключения. Без Lr може, без Ps - завиждам на успелите да намерят алтернатива.

Отговори на това съобщение
 Re: photoshop or ligthtroom
Автор: hotsnail   
Дата:   10-05-19 15:06

Джъмбо резкаш се силно неподготвен, както и са ти писали. Не знам защо се излагаш.

Аз поне видях от никонски фотограф кепчър 1.......

Кепчъра има и отстъпки, има и абонамент има и няколко компа включени (в моя лиценз за миналата версия 11 бяха 2, за новия не съм чел може да са 3, но аз ползвам 2)

Лиценза е подобен на адобския. Единствено разлика е, че предлагат по-евтино лиценз за сони/Фуджи и предлагат вечен лиценз без наем.


Всъщност мен 10 евро на месец ме устройва за шопа. Дори 15 евро ако има поливин ТБ облак и облака да не е задължителен за всички снимки ме устройва.

Не ме устройва ако облака е абсолютно задължителен както е в Lightroom CC и 4-5ТБ са 1200 лева на година. Това не ме устройва!

Не ме устройва, че адоби зарязаха лайтрума преди години и сега им е зор да го оправят... трудно е, щото 5-10 години нищо не добавяха в него. Тука има тонове проблеми, които capture one решава обективно по-добре. Хората дето правят capture one явно друга работа си нямат и правят хубав capture one. Adobe както и ти пишеш Lightroom им е през о...я работа и резултатите са на лице - Lightroom е почти неизползваем.


ПП когато лайтрума беше 100-200 евра си го купувах. Сигурно имам още ключове от него време......беше ми любим и дори нямах Фотошоп, щото беше скъп. Ползвах някакви щуротии безплатни.



Публикацията е редактирана (10-05-19 15:11)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »