Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как ценообразувате услугите си?
Автор: orgamisho   
Дата:   17-03-19 08:05

Здравейте, отскоро започнах да приемам платени поръчки за фото и видео, но ми се струва, че цените ми са прекалено ниски в сравнение с тези на колегите. От друга страна пък аз лично не бих дал повече от това, което искам.

Та идеята ми с този пост е всеки да сподели какви цени за него са нормални, за да може да стигнем до някакви средни за българския пазар.

Предлагам да разделим фотографията и видеографията на следните елементи:
Фото сесия(на бр. снимки или на час)
Продуктова фотография
Фотография на имоти
Фотография по събития(кръщенета, сватби, балове и др)
Обработка на снимки

Видео заснемане новинарски тип( камерата е на статив и не мърда)
Рекламно видео на 1 локация
Рекламнонвидео на няколко локации
Видео за събитие
Видеомонтаж (когато видеото е предоставено от клиента)


Това са всички категории, за които се сетих в момента.
Ще се радвам да разбера колко сте склонни да платите/получите за тези услуги ако приемем, че човека, който ги извършва е на средно ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: asenvelikov   
Дата:   17-03-19 08:43

Първо гледам какво предлага фотографа като стил и качество и тогава говорим за цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: Stefan.S   
Дата:   17-03-19 11:13

А били казал какви са ви цените ?

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: asahi   
Дата:   17-03-19 11:43

Ако Гената още не е попитал за Самоков ли става въпрос или за Черноводене?

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: iasen2   
Дата:   17-03-19 16:01

Има едно понятие в маркетинга. Учи се в началото на първи курс и се казва еластичност на цената. Когато някой почва да пита за цени как се обрзуват винги му говоря за еластичност. Ти трябва да оптеделиш в твоя бранш колко е елатична една цена и см ще си отговотиш на въпроса,който си задал. Успех!

Ако колегите почнат да те хранят във форума, не им обръщай внимание, такива са си, недохранени....



Публикацията е редактирана (17-03-19 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: CDman   
Дата:   17-03-19 17:20

Виж тук:

https://pro.photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=PRO_HOME


Има и цени.

Успех в начинанието [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: Gecata   
Дата:   17-03-19 21:19

В магазините има салам по 3 и по 30 лв. Зависи вие като шпек ли се оценявате или като "кучешка радост" , иначе е все салам! Ако не можете да определите дали сте едното или другото или сте някакъв сервилат (нещо по средата) , може да проверите как изглеждат вашите снимки на фона на водещите в съотвения жанр. Ако са съпоставими (според клиентите, не според вас) спокойно може да се причислите към съответния ценови клас. С горното словоизлеяние се опитвам да ви кажа, че средната цена на даден вид услуга обикновено не е приложима за конкретен случай :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: BXMarkov   
Дата:   17-03-19 22:40

orgamisho написа:

>От друга страна
> пък аз лично не бих дал повече от
> това, което искам.

Еми значи си уцелил за себе си точната цена нито повече нито по-малко.

Темата няма голям смисъл защото не може да има средна цена и тук никой няма да ти напише цените си, по простата причина, че цената всеки си я формира за себе си, като се събразява с 238 фактора, като се почне кой снима, кой е клиентът, къде, как, с каква сложност и прочие.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-03-19 01:12

Повечето фотографи не крият цените си. Потърси в Гугъл и ще видиш по градове, по качество на снимките и т.н. Цената е според уменията ти. Ако си супер известен фотограф явно хората ще са готови дм а дадат повече и клиентите ти ще са по-платежоспособни. Ама има и пазар за ниския клас полу аматьори.

Важни са не само цените ти но и маркетинка. Ако взимаш хубави поръчки там дето живееш ще е по-лесно от колкото ако седиш и чакаш в някое гаражче жертвите сами да дойдат.....

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: nice2mitiu   
Дата:   18-03-19 07:52

Тук въпроса не беше "колко пари взимате и защо", а по-скоро "как пресмятате колко пари да вземете?".
Аз лично, за видеозаснемане и обработка, го смятам според сложността на задачата и според това колко време отнема обработката, като съм си преценил нещо като "дневен надник". Например: пресметнал съм, че една сватба ми отнема около 10-12 дни обработка, ако обработвам по 5-6 часа на ден. Смятам броя на дните по надницата + 12те часа за заснемането. Знаейки, че не съм най-добрия видеограф, си смятам цените според възможностите. Един ден, като стана по-добър, вдигам надницата.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: orgamisho   
Дата:   18-03-19 08:29

Доста разнообразни мнения, но мисля, че успях да си отговоря на въпроса и благодаря за което!

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: asahi   
Дата:   18-03-19 12:23

При формиране на цената често се пренебрегват транспортните разходи. В общия случай се смята "колко ми гори колата" и на тази база се формира някаква цена. При този метод дори да закръглиш нагоре пак ще се ощетиш.

На базата на собствена статистика съм си формирал цена за километър, която е валидна за моите коли и дейност.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-03-19 10:36

Време и ресурси, вид амортизация също. Доста комплексно е дори за конкретен жанр.
За видео- също сложно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: lizy   
Дата:   26-03-19 17:43

Това е толкова субективно понятие, че е безсмислено да се коментира. Всеки сам определя за колко да продава услугите си.

Много повече хора се надценяват и искат да получават повече при положение, че не могат да предложат насреща качеството, съответстващо на цената.

Има една стара еврейска поговорка, която гласи, че най-добрата сделка е тази при която и двете страни се чувстват леко прецакани.


Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: dekov   
Дата:   26-03-19 18:07

За една и съща услуга за кварталната "Бакалия" и за "А1" цената ми е различна[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: Hsathv   
Дата:   26-03-19 19:11

Абе както стана в една друга тема, нормалната цена е 10 лева на час.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: asahi   
Дата:   26-03-19 21:45

В автосервизите взимат в пъти повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ценообразувате услугите си?
Автор: nyamago   
Дата:   27-03-19 15:14

Припомнихте ми една формула от далечно минало, когато стар трънски майстор-зидар (една от малкото професии на частна практика и с нерегулирани от Държавата цени), в разговор как цените се качвали, беше казал:

"Мойте цени от четирес гОдин не са мръднАли!"

"Не думай - как така, бе?!"

"Надницата ми е винаги едно шише гроздова и една подкова суджук. Беше и при Царо, и сега пак е така при народната влаС. И Се ше е така!"

Не знам дали и днес е още така, но май има лек урок в това? [smilie8] [smilie11]



Публикацията е редактирана (27-03-19 15:15)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »