Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: mtvachev   
Дата:   16-03-19 20:20

Здравейте, любител фотограф съм и от месец се запалих по макро фотографията, благодарение на един от колегите във форума. Тялото с което снимам е Nikon D3200. Започнах с обръщах на обективите които имам - 18-55 (китовият), 50 мм 1.8 и Tikona 11-16mm. Изработих си и стенд с микрометър с който да местя фокусната точка по-прецизно. В последствие си взех и обектив за микроскоп carl zeiss jena 6,3/0,16 160 с преходник за моят фотоапарат, но при всичките варианти на снимане имам следният проблем: Когато настроя модела (бръмбъра) за серия от снимки и започна да ги правя, фокусната точка излиза също размазана (липсва детайлност). Когато гледам през околяра и live view на тялото, фокусната точка се вижда супер детайлно и открояваща се, но при снимане се размазва. Видях, че колега от тук снима с почти същата техника (с d3400 вместо d3200) и прави страхотни снимки, но при мен се размазват. При сливането им със Zerene Stacker се получава един доста несполучлив резултат. При снимане с тялото и обективите на неща различни от макро, снимките са си страхотни. Само при макрото лиспва тази детайлност.
Споделете ако имате идеи на какво може да се дължи това размаване и липса на рязкост.
Прикачвам снимка с резултат от събирането на 170 снимки.

http://i68.tinypic.com/2iscwls.jpg



http://i63.tinypic.com/e7fbjs.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: santuco   
Дата:   16-03-19 20:29

Изглежда че имаш блър от потрепване при снимане. С дистанционно ли снимаш и здраво ли е закрепена цялата система?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: mtvachev   
Дата:   16-03-19 20:42

Използвам селф таймера на тялото, като правя поредица от девет снимки през две секунди в които сменям фокусната точка. След деветият кадър нагласям наново поредица от девет кадъра. Това го правя защото все още нямам спусък. Фотоапарата е поставен на стенда без да е закрепен допълнително и може свободно да шава ако се бутне, но не съм забелязал да има хлабавини и луфтове между тях. Възможно ли е това трептене да се получава в следстие на вдигане на огледалото в тялото за да открие матрицата в момента на снимане, ако има някакъв минимален луфт между тялото и стенда? От друго не се сещам да има трептене.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: santuco   
Дата:   16-03-19 20:56

Напълно е възможно от огледалото да трепне. На каква скорост снимаш също е важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: mtvachev   
Дата:   16-03-19 20:58

1/60

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: gorjanin   
Дата:   16-03-19 21:38

А с обърнатите обективи на каква бленда снимаш?Ако е максимално затворено може да е дифракция.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: mtvachev   
Дата:   16-03-19 21:41

Блендата я отварям ръчно почти да напълно отворена, но не е проблем с блендата, защото на микроскопският обектив положението е същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: gorjanin   
Дата:   16-03-19 21:42

Остава клатене на постановката :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: solar_sea   
Дата:   16-03-19 21:57

Офтопик - тази фотография не я разбирам. Документална ли е ?

(Същият апарат. Същите обективи. Същата постановка. Същият софтуер. Същата муха, препарирана и умряла. Същата липса на композиция и фон. С какво едната снимка е различна от стотиците други такива ? С какво допринася повторението ?)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: mtvachev   
Дата:   16-03-19 22:04

Това не е фотография, а опит за такава. Ако немога да изкарам детайлна снимка, какъв е смисъла от композицията?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: BXMarkov   
Дата:   16-03-19 23:23

Така показано, наистина изглежда размазване от трептения, пробвай с вдигнато огледало на лайф-вю за проба.



Публикацията е редактирана (18-03-19 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: dinio84   
Дата:   17-03-19 01:10

Изброил си всичките си обектив, но не ми стана ясно как и с кои снимаш - има ли дгуг обектив пред обърнатия, ползваш ли някаква макро шейна... Трябва да си наясно че при такива големи увеличения установката трябва да е страшно стабилна. Понякога оказва влияние дори вдигането на огледалото и отварянето на затвора. Така че е добре да потърсиш проблема там и пробвай както ти е казал BXMarkov.
Друго което ми идва на ум е проблем със софтуера ти - Zerene Stacker. Веднъж го пробвах, но май работеше само с JPEG и не открих функция за нагласяне на разместени кадри, за това си карам със Фотошоп-а. Та при стакване (ако си мръднал камерата при снимане) се получават подобни резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: vasilmitev   
Дата:   17-03-19 10:21

До колкото те разбрах правиш по 9 кадъра които в последствие ставаш, така ли? Струват ми се малко за добра снимка. Но както и да е - според мен проблема ти е в трептенето от натискането на спусъка - ако си на 2 секунди няма достатъчно време камерата да спре да трепти след като си натиснал - пробвай на 10 сек. Не вярвам да е от скоростта (някои снимат на 1/2 или по бавно но са с много стабилни стендове). Задължително купи спусък (за по 15 ле има в базара) и няма да имаш проблем. И последно - на 100% проблема ти не е в zarene stacker - ползвам го и резултатите са перфектни.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: lamerko   
Дата:   17-03-19 10:45

Пише че е от 170 кадъра. Но защо прави 9 кадъра от една фокусна равнина - това ми е малко м'гла...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: asahi   
Дата:   17-03-19 11:45

Вдигни си огледалото и снимай с дистанционно. Гледай да не се опираш на масата, на която се случва снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: mtvachev   
Дата:   17-03-19 14:38

Спустка ми е в пощата и утре би трябвало да е при мен. lamerko, правя 170 снимки всяка е със стъпка +0.1мм, но понеже нямам спусък с който да снимам, правя апарата да прави серия от снимки през 2 секунди като при всеки кадър сменям фокусната точка. Тази серия на този модел апарати е 9 броя снимки. След тях отново задавам серия от 9 снимки и продължавам да вдига апарата докато съм сигурен, че имам фокус и в началото и в края на снимащният обект.

Благодаря на всички включили се в дискусията. Ще обърна внимание на стенда и като дойде спустка ще опирам и с него. Надявам се да се оправят нещата ;)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: santuco   
Дата:   17-03-19 16:06

Недей да снимаш в серия. Снимай на единичен кадър с дистанционно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: iasen2   
Дата:   17-03-19 16:07

снимай с по силна светлина, на по висока скорост и по затворена бленда. успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: nsirakov   
Дата:   17-03-19 16:15

solar_sea написа:

> Офтопик - тази фотография не я
> разбирам. Документална ли е ?
>
> (Същият апарат. Същите обективи.
> Същата постановка. Същият софтуер.
> Същата муха, препарирана и умряла.
> Същата липса на композиция и фон. С
> какво едната снимка е различна от
> стотиците други такива ? С какво
> допринася повторението ?)


То ако е така астрофотографите да не снимат изобщо... и без това Хъбъл не можем да го бием

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: ceclii   
Дата:   18-03-19 08:01

Не е от трепване, снимай на бавна скорост 1 или 2 сек. Проблема е, че не отива достатъчно светлина към сензора.
И въпреки това не очаквай много от обърнат обектив за такъв тип макро.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   18-03-19 10:44

Може да размазва също, ако не си изключил стабилизацията на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: vasilmitev   
Дата:   18-03-19 19:54

С обърната 50ка върху 135-ца и екстендери успявам да докарам по добър резултат и то без ставане. Според мен проблема е от серийното снимане и трептенето..

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: t.marev   
Дата:   18-03-19 21:43

И аз бих заложил на повече светлина, по-затворена бленда и по-висока скорост!Ползвай само един обектив и пръстени или шейна, в този кадър е пълно с аберации. На първия кадър, Фокус си има, но само в центъра. Имай предвид, че дълбочината ти на рязкост тук е под милиметър, затова фокусирай само по една точка иначе ще имаш няколко кадъра с фокус на различно място, но като ги събереш, вместо навсякъде да имаш фокус, ще имаш навсякъде лек дефокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: gorjanin   
Дата:   18-03-19 22:02

Аз бих те посъветвал да фокусираш през лайфю и докато не получиш кадър със задоволителна острота да не се мъчиш със стакване.Ето ти един кадър от обърнат 50мм обектив затворен до 5,6 и мащаб 3:1 https://photo-forum.net/i/2213851
.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с рязкост при макро снимки
Автор: mtvachev   
Дата:   19-03-19 19:49

Благодаря ви! Днес ми дойде спусъка, отделно си подобрих осветлението и изработих нов по стабилен статив. Резултата за мен, като човек без особени претенции е доста задоволителен.

http://i65.tinypic.com/24njtoz.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »