Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фокусиране с ND200 филтър / 7 2/3 стопа/
Автор: avo   
Дата:   10-03-19 18:10

Моля за съвет. Въпросът е как да фокусирам със сложен на обектива неутрален филтър, достатъчно тъмен, за да не работи автофокуса на апарата. Ясно е, че кадрирането и фокусирането трябва да се извършат преди да се завие филтъра. В режим на ръчен фокус е единият вариант. На тялото с което снимам /Nikon d5300/ AF-L бутонът заключва фокуса само докато го държа натиснат, което не става. Имам ли друг вариант или не?

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране с ND200 филтър / 7 2/3 стопа/
Автор: victory13   
Дата:   10-03-19 18:41

Заповядайте [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране с ND200 филтър / 7 2/3 стопа/
Автор: avo   
Дата:   10-03-19 18:51

Мерси!
Тази опция ми е известна, не бях сигурен обаче след като фокусирам с бутона, в моя случай AF-L/AE-L , и го пусна, има ли определно време в което фокусът е заключен на съответната позиция, т.е. има ли шанс докато завия филтъра и наглася апарата да реагира на дистанционното, ако съм забравил да го направя преди това например, вече обектът ми реално да не е на фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране с ND200 филтър / 7 2/3 стопа/
Автор: victory13   
Дата:   10-03-19 18:55

Фокусът е заключен до момента в който не натиснете пак бутона... няма ограничение във времето, стига да не сте задали време за заспиване на камерата, което е кратко, да кажем...

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране с ND200 филтър / 7 2/3 стопа/
Автор: io_bs   
Дата:   10-03-19 20:23

Не е нужно фокусиране със заден бутон. Фокусирай първо без филтъра, изключи автофокуса, сложи филтъра и снимай. Като при слагането гледай да не завъртиш пръстена за фокус [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране с ND200 филтър / 7 2/3 стопа/
Автор: avo   
Дата:   10-03-19 21:52

Благодаря на всички, изясни ми се.
Вариантът с изключване на автофокуса е удобен, ако има бутон на самия обектив, по новите никонски обективи нямат такъв и става само през менюто на тялото, което ако трябва да се прави често е досадно, затова мисля, че фокусирането със заден бутон би било по-удобно за мен при една серия от снимки с дълга експозиция.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »