Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   07-03-19 17:26

здравейте!

в неделя ми се налага да снимам семейство градински охлюви... това съвсем сериозно, хората си ги гледат като домашни любимци и искат да им направим портрети. 5 броя. охлювите, не портретите [smilie5]

нямам макро обектив, но съм уредил под наем Canon EF 100mm f2.8 за събота вечер, за да имам няколко часа да тествам на спокойствие.

бих се радвал, ако някой от снимащите макро ми даде някакви съвети и насоки, като например каква настройки да използвам (принципа различен ли е от 'нормалните обективи' - бленда?), светлина и каквото още мислите, че може да ми бъде полезно.

ще снимаме на закрито, мисля да използвам 2-3 светкавици (Godox V860+AD200), разполагам и със Aputure HN100 LED Ring Light, стативи, стойки и всичкото шукарие. мислех си да използвам 2 слоя CTO гел на контрата, за да имитираме слънце?

маруля, гигантски гмо ягоди и ябълки за декор, дотук ми свършват идеите...

в момента разучвам психология на охлюва и научих, че за да го накараш да излезе, е добре да го поръсиш с вода и да го сложиш върху мокра кърпа [smilie5]

благодаря предварително!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: Ирник   
Дата:   07-03-19 18:23

Със светкавиците внимавай за бликовете. Максимално затворена диафрагма за да увеличиш дълбочината на рязкост. Снимай от ръка. Ръчно фокусиране като не въртиш гривната, а с приближаване и отдалечаване до обекта. Няма да получиш рязкост върху целия обект, а трябва визуално да избереш къде да е фокусирано.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   07-03-19 18:40

благодаря, за основната светлина мисля да използвам 60см или по-малък софтбокс, което би трябвало да елиминира бликовете.

с блендата не съм много наясно какво да правя, някъде четох и за варианти на f/5.6 - f/8 да се снима... след като е макро обектив и снимам максимално близо (12-13см от обекта), средно отворена бленда няма ли да направи добър дефокус, или трябва да се придържам към f/2.8?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: dekov   
Дата:   07-03-19 18:47

С блендата се работи както с другите обективи,стойностите са си същите, а колко отворена да бъде просто пробвай, то се вижда на момента, няма страшно.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: imitev   
Дата:   07-03-19 18:53

На отворена бленда от близко ще станат охлювски бокета [smilie24]



Може да ги изкараш навън като се постопли следобяд и да ги нагърмиш по току що наболите цветенца - кокичета, синчец, минзухари:) Хем и дефокуса ще стане як.

Ся, това ако не се притесняваш че ще избягат де [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-03-19 18:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   07-03-19 19:01

@dekov - благодаря, това ми беще основното притеснение
@imitev - ще снимаме в апартамент, затова се налага изкуствено осветление... но тва с цветятя е добра идея, можем да симулираме градина [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: borisu   
Дата:   07-03-19 19:31

Може да използваш като бекграунд разни цветни хартии. В комбинация с подходящо осветление може да се получи ефектно:

http://extreme-macro.co.uk/single-colour-background/


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: Panov   
Дата:   07-03-19 20:40

Ето един портрет на охлюв

https://photo-forum.net/i/2210337



[smilie7] [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: anjsan   
Дата:   07-03-19 21:23

Боке с бликове може да се получи с разни светли неща на заден фон - примерно станиол, лъскави неща и т. н. Само светкавиците може да пречат, с налично осветление да е и орворена диафрагма . Не знам дали ме разбра. Охлюв на огледална повърхност - идейка..

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   07-03-19 21:48

@borisu - ще го имам впредвид, имам 5 хартиени фона в различни цветове

@Panov - добре се е получил, но са ни възложили да направим нещо по-шарено...

@anjsan - наличната светлина ще е зле, трябва да са светкавици. а за огледалната повърхност - цветна фаянсова плочка ще заспи [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: dinio84   
Дата:   07-03-19 22:29

Макрото си е като другата фотография, но все пак си има и своите тънкости. Едната е за ДОФ-а - колкото по-голямо увеличение ползваш, толкова по-плитък ДОФ имаш. Единия вариант за повечко ДОФ е да затвориш диафрагмата, но имай предвид, че след определена стойност почва яко дифракция. Каква е стойността най-добре е да пробваш. При по-гъсти матрици, дифракцията започва по-рано. Аз лично не затварям повече от f8 за 24МП. Втори вариант е стакинга, но е неприложим в твоя случай, защото гадинките ще шават... Трети вариант е да снимаш на по-малко увеличение (примерно 1:2 или 1:3) и след това кроп [smile]
Друга особеност, която е добре да знаеш ако ще снимаш от ръка е, че при 1:1 макро, скоростта на затвора която ще ти изчисли камерата ще е по-ниска от колко при нормално снимане на същата светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: fragranse   
Дата:   07-03-19 22:36

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   07-03-19 22:39

@dinio84 - благодаря, това за DOF-a ми е грижата, явно ще трябват проби. мисля да снимам на 30мп матрица, задължително със статив.
1:2-3 и кроп не ми се иска, имам 135/2 и мислех точно това да направя с него, но реших, че е по-добре с истински макро обектив.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: imitev   
Дата:   08-03-19 01:02

Проблемът е, че ДОФ освен от дължината на обектива и блендата, зависи и от предметното разстояние. С макро обективите при 100 мм приближаваш на 15 см и ДОФ ти става 1 мм при бленда f/16. А при f/16 вече си требе сериозно осветление, защото охлюветите не са камъчки да ги снимаш на 1/2 s от статив.

И те така с макрото...

PS: Помисли си отново за снимки навън и помощ от слънчицето[smilie5]

PS1: При предметно разстояние 50 см ДОФ вече е около сантиметър при същите условия [beer]



Публикацията е редактирана (08-03-19 01:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   08-03-19 10:08

ахаа, започваме да си идваме на думата [smilie5]
ето, точно заради тези особености отворих темата, DOF-a и разстоянието... дневна светлина е абсурд да използваме - апартамента е тъмен, стопаните са малко тип БГ мама - оле ако това, оле ако онова - не ми се иска нещо да стане с някой охлюв и после да ми пилят на главата до второ пришествие.
светлина имам бол, не на f/16 ами и на f/32 мога да ги нахраня с AD600+AD200 ако се наложи, благодаря за напомнянето - ще тествам постановката в събота вечер с мини кактус за модел [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: philip   
Дата:   08-03-19 11:07

Ето ти един ДОФ калкулатор за ориентир.

Не знам колко са ти големи моделите, но ако ти идва плитък ДОФ-а не е речено да ги снимаш до раменете[smilie18], може и портрет в цял ръст да им спретнеш.

Това хептен непретенциозно е правено за ~ 5мин. с настолна лампа от ръка.

Имам само 1 притеснение, да не си стреснеш моделите с импулсното осветление, че после стопаните...[smilie25]

Успех![shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: karan4o   
Дата:   08-03-19 11:13

Баче,

глей да е окьориш некой охлюв с тия светки, че после не знам как ще го понесат от бг мама... къде ще им търсиш нов индивид... не знам

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Оправи ми деня!!! Хахахахаха!!!

Успех в начинанието!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   08-03-19 11:15

благодаря за идеите[beer]
DOF калкулатор имам, просто преди imitev да ми напомни, не се бях сетил да го използвам [smile]
ако се запекат и спрат да снасят ще е трагедия за цялото семейство [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   08-03-19 11:24

баче, ти са смееш, ама драмата е сериозна [smile]
стопаните на различни любимци ги чака цял раздел в психологията рано или късно...
тва го казвам като кучкар, което при мен ме е призвание, а диагноза! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: nislon   
Дата:   08-03-19 11:56

Почисти предварително много светли и много тъмни обекти от сцената, като клечки и сламки, които после вадят очите.

Когато имам възможност (обектите не бягат бързо), лягам, пълзя в кръг и търся най-добрата светлина и боке. Всичко се променя драстично, само при минимално завъртане, в части от градуса.

Лично аз, на този етап предпочитам бленди F3.2 - F5 и естествена светлина.

Рядко се ми получава нещо при слънчево време, в средата на деня. Лежал съм до час до пътека пред гъба, в очакване да се скрие слънцето и съм уверявал досадни миновачи, че всичко е точно.
тук например, беше голямо чакане.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   08-03-19 12:02

@nislon - благодаря ти, така като гледам, тая снимка ще ми е наръчник - има си ексиф и е на 105мм, значи мога да импровизирам по твоите настройки. грубо на какво разстояние от гъбата си?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: nislon   
Дата:   08-03-19 12:20

Грубо, около 3 педи, но погрешка бях забравил настройката за кроп-режим, така че, все едно 2.5 педи.

Още нещо, виж и този кадър. Има един вфект от бокето, аз му казвам "цветна мъгла в близък план". В случая говоря за това мъгливо зеленото. Получава се, когато има трева пред обектива, до педя разстояние. Не на всеки му харесва и не винаги стои добре. Пробвал съм да го правя изкуствено, с наскубана трева, поставена на купче пред обектива, с височина, около средата на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: hardcpz   
Дата:   08-03-19 12:26

този ефект по принцип го избягвам, поне не с такава изразеност. мисля, че за охлювите ще търся визия подобна на кадъра с мухоморката. 2.5/3 педи ги измервам като 60-75см, което ми прави задачата много по-лесна, отколкото си мислех. при бленда f/4 може и само с LED светлината да стане номера [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: imitev   
Дата:   08-03-19 16:31

Добарай 60мм макро да пробваш - може да се окаже по-удачен за спринтьорите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към макро фотографите
Автор: Бармалей   
Дата:   08-03-19 16:59

Не е лошо да имаш под ръка и един поляризиращ филтър. Ойльо Бойльо - ако е по-слузест - често дава неприятни бликове...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »