Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: st1mpar   
Дата:   24-02-19 19:33

Здравейте,
От доста време съм запланувал да си купя светкавица /strobe/ за портретна фотография.
За огромно щастие този момент настъпи и след няколко дни ще го направя.
Изгледах и прочетох доста, но все пак останаха някои неясни за мен неща, и по-точно към светкавицата която най-вероятно ще закупя.
Към въпроса ми - Насочил съм се към Godox AD400 Pro и разбира се, софтбокс който да омекотява светлината. Желая да използвам голям (не по-малък от 90см) octabox и единственото ми притеснение е дали мощноста на светкавицата ще бъде достатъчна за снимане при ясен ден и силно слънце с толкова голям модификатор. Дали не е по-добре да скоча направо към Godox AD600 Pro? Или някакви други идеи?
Опита ми със светкавици е доста странен, притежавам 2 speedlight-a, които използвам доста нестандартно (отразявайки светлината в отражател с различни гелове например)
и на практика със светкавици от такъв тип(Strobe) съм приятно казано незапознат.
Съжалявам ако въпроса ми се повтаря, не открих такъв тук, нито във google. Надявам се за помощ от Вас! :)))

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: zipo-z   
Дата:   26-02-19 19:52

Здравейте, не мисля, че някой може да Ви каже със сигурност, дали ще Ви е достатъчна светлината. Всичко зависи от композицията. Ако искате да снимате група от 5 човека например в пълен ръст и да ги осветявате всички дори и 600 няма да е достатъчен. Ако искате да направите потрет до рамената, и със обикновен speedlight има достатъчно светлина. Повечето светлина се губи не в самия софтбокс, а в разстоянието между софтбокса и обекта който се осветява. Правилото е че всеки път когато удвоите разстоянието между обекта и светлината, губите половината от светлината. На Godox номерата им отговарят на силата 600 е 50% по-силно от 400.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: tili   
Дата:   26-02-19 20:19

zipo-z е казал почти всичко [smilie24]
Само малко уточнение, при удвояване на разстоянието между обекта и светлинния източник, губите 75% от светлината.
Всичко е въпрос на финансови възможности, ако имате възможност да си купите по-мощна светкавица, направете го! Работа ще свършат и AD200, AD360..., но по-добре да имаш мощност в запас, отколкото да не ти стигне!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: st1mpar   
Дата:   26-02-19 20:31

Здравейте,
Благодаря много за отговорите Ви!
Не съм уточнил за какъв точно ще я използвам - съжалявам. Ще бъде използвана за портрети предимно на двойки/самостоятелни в най-много цял ръст.
Ще бъде в употреба и за групови снимки също, но там ще използвам друга техника (отделно осветяване на всички един по един, след което ще блендна във фотошоп).
Както и да е, изгледах доста видеа, в които въпросната светкавица се използва за това, което на мен ми трябва и изглежда да върши страхотна работа.
Имам друг въпрос относно Octabox-а - тъй като в България няма много голям избор (предимно динафос), и цените са два варианта - много евтини или доста скъпи.
Дали ще има голяма разлика в качеството на светлината при по-евтините?
И общо взето дали може да ми предложите вариант (около 100см)? Аз лично съм се спрял на нещо като Godox 120cm Octa.
Благодаря Ви отново за отговорите,

Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: tili   
Дата:   26-02-19 20:38

Godox 120cm Octa е перфектен за цената си, купи си и Godox 80см. И двата се справят много добре!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: st1mpar   
Дата:   26-02-19 21:55

Благодаря tili,
Имате ли представа от къде мога да закупя такъв?
В България намерих точно един, и той е втора употреба (не е проблем,но за тази цена по-добре да купя нов).

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: enizvk   
Дата:   26-02-19 22:08





Публикацията е редактирана (26-02-19 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: tili   
Дата:   26-02-19 22:11

Ако няма в базара и OLX, остава Aliexpress [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: yakumo   
Дата:   26-02-19 22:57

Миналата седмица гледах в синтезиса тестваха това с доста различни аксесоари, които тъкмо бяха получили, включително боксове. Явно не са ги качили още онлайн.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: iavorianev   
Дата:   26-02-19 23:07

Снимам с Ад600 и дълбок октабокс 90 см, а когато ми трябва цялата мощност снимам с бюти диш. Колегите са казали доста неща, но това което трябва да имаш впредвид е че при високоскоростната синхронизация губиш около стоп и половина от мощноста, губиш и от октабокса, така че изобщо не се замисляй между 400 и 600. При ясен слнчев ден ад600 се справя успешно, дори да поставиш модела на пряко слънце. Старата максима е по добре да имаш повече мощност и да не ти потрябва, отколкото да ти потрябва и да нямаш [smile]
Ако сте от Варна или околността, мога да я предоставя за тест



Публикацията е редактирана (26-02-19 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: st1mpar   
Дата:   26-02-19 23:54

Здравейте,
Благодаря на всички за отговорите!
@tili - а някакви алтернативни на този Godox Octabox със сходно качество или по-високо тук в България дали има според Вас?

@yakumo - Не виждам разлики с Godox AD400 Pro, а цената му е с 200ЛВ по-висока?

@iavorianev - Благодаря много за предложението, с най-голямо удоволствие бих, но се намирам в района на гр.София
Аз също съм съгласен с тази максима и имах съмнения, че няма да са ми достатъчно тези 400Ws. Ще правя всякакви експериментални техники и май наистина е по-добре да взема AD600 Pro...
Имам един въпрос към Вас - в момента разглеждам AD600 и има на цена от 1299ЛВ. AD600B TTL , и на цена от 1899ЛВ. AD600 Pro. Заслужават ли си тези 600ЛВ разлика, или да си взема по-евтината - какво мислите?

Трябва да имам окончателно решение до 01.03.2019 за всичко - Octabox, светкавица, ND филтър, статив и монопод и все още съм доста несигурен за всичко. [smilie11]

Благодаря отново!!!

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: tili   
Дата:   27-02-19 00:34

Дълбок октабокс 80 и 120см се прави от един и същ китаец, дали е Godox, Neewer... няма значение!
Всичко, което казахме е много хубаво, но ето още нещо за което трябва да помислиш, преди да дадеш хиляди левове!
Решаваш например, че ще снимаш на една много хубава полянка в горичка. Товариш техниката в колата, товариш и моделчето и газ. С колата обаче само донякъде, отваряш багажника а той пълен със всякакви фотографски джаджи. Една чанта с камерата, два портретни обектива и един варио за всеки случай:), една чанта с AD600 например, която никак не е малка и тежи 3кг, една хубава тежка стойка за светкавицата, недай си Боже торбички с пясък, за да не си окосиш скъпата светкавица, някой и друг модификатор... и нещата загрубяват! На моделчето за носене не може да се разчита, тя е с чисто нов маникюр, специално за фотосесията [smilie3].
Като стигнеш полянката със всичките боклуци на рамо, изобщо не ти е до снимки, искаш само една студена бира и да си полегнеш малко, но бира няма, а и те е срам от моделчето да си полегнеш, така че почваш да снимаш с треперещи от умора ръце и без желание [smilie5]
Първия път си така, после си викаш това не си е работа и почваш да търсиш най-леката стабилна стойка, най-леката прилична светкавица, например Godox AD200, едно окта чадърче 80см и с в играта. "Баба знае 2 и 200"!
Знам, че си противореча с горните си постове, но си заслужава да помислиш и за това. Големите ходят на локация с екипи от фризьори, гримьори, техници, техниката е в бусове, имат си и шерпи и снимачен екип, за да ги видим колко са добри в YouTube!



Публикацията е редактирана (27-02-19 00:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: st1mpar   
Дата:   27-02-19 10:20

Здравей tili,
Благодаря отново за мнението ти!
Напълно съм наясно с теглото и по-трудното пренасяне, но това не е проблем за мен, свикнал съм да нося. Снимам заедно с приятелката ми, която ми помага - така че още ~5КГ няма да са кой знае какъв товар за нас. Не мисля, че AD200 ще ми е достатъчна като мощност... Решил съм се вече, че ще е 400-600Ws.
Отново искам да Ви попитам за мнение - AD600B TTL или AD600 Pro? Заслужават ли си 600ЛВ разлика за Pro-то според Вас? И като цяло заслужава ли си AD600B TTL?
Благодаря!

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: yakumo   
Дата:   27-02-19 11:09

@st1mpar - имах предвид по-скоро, че може да имат налични подходящи боксове, каквито търсиш [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: iavorianev   
Дата:   27-02-19 11:21

Не,абсолютно не си заслужават 600те лева разлика! АД600Про излиза на добра цена покрай някоя промоция,дори на черен петък беше около 1500 лева. Когато си вземах моята (АД600БМ), цената и беше 1199 срещу 1499 за АД600Б (ТТЛ). Лично за мен, при постановъчно снимане ТТЛа е абсолютно безмислен. Ако направиш сравнение между стария модел и Прото,разликата е само в думичката про и дръжката на самата светкавица,дори батерията на Про осигурява по малко импулси на максимална мощност.Така че ако гониш бюджет, дори можеш да си вземеш и още по евтиния вариант (като моята без ТТЛ). Какво ново предложиха Годокс, за да искат по висока цена от предните си модели? НИЩО,просто видяха че при други производители номера минава. И помисли за един сериозен минус - нямат система или начин за поставяне на гелове на горно изброените светкавици. Всички варианти са хоум мейд, и понякога за опасни за лампата.
Иначе която и от тези да избереш,няма да съжаляваш
Успех



Публикацията е редактирана (27-02-19 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: hardcpz   
Дата:   27-02-19 11:59


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil




Публикацията е редактирана (22-03-19 10:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: iavorianev   
Дата:   27-02-19 12:12

hardcpz, да,затова изброих че наличните варианти са хоум мейд,но не бих рискувал с гела и ластиците директно на лампата,особено като знам как се нагрява при няколко десетки пълни импулса

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: marves   
Дата:   27-02-19 12:20

Я да питам и аз - къде и как да намеря голям софтбокс за байонета на AD360? Или преход от малкия му байонет към големият "стандартен"?
Също и стативче за светки с чупещо рамо (за провисване на софтбокс над предмет).

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: hardcpz   
Дата:   27-02-19 12:25

@iavorianev

пробвай следното:

устойчиви до около 300С ластици
+
тези гелове

комбинацията я използвам от около 1 година без никакъв проблем. първите тестове ги правих на мощност 1/1 - до около 30 светвания фолиото дори не се деформира. някъде по пътя между 30 и 150 му се е*а мам*та, и остана във формата на крушката (и все пак беше използваемо), а ластиците бяха непокътнати. в реални условия сменям фолио на всеки 4-5 сесии с AD600BM.

единственото важно нещо е да не се покриват дупките, тогава вече може да стане страшно [smilie5]

е тоя пич ми отвори очите навремето: How to Gel Godox AD600


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: hardcpz   
Дата:   27-02-19 12:27

@marves:

тук

тежи осем килограма, заслужава си всяка стотинка.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: iavorianev   
Дата:   27-02-19 12:43

@hardcpz, благодаря за линковете, пича го гледах още преди да купя моята. Аз си взех гелове на Rosko,уж ги водят някакви по устоичиви, за работа с професионално сценично осветление. Май ще пробвам на фурната на 250 градуса как се държат [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: iavorianev   
Дата:   27-02-19 12:48

@st1mpar


http://prikachi.com/images.php?images/556/9513556w.jpg


iso 50,1/4000, f2.8 AD600 full power, много силно лятно слънце


http://prikachi.com/images.php?images/556/9513556w.jpg





есенен ден, използвана като контра на пълна мощност

Нещо не се справям с показването на изображения в този форум [smile]



Публикацията е редактирана (27-02-19 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: Stefan.S   
Дата:   27-02-19 12:53

Здравейте.да използвам темата понеже и на мен ми се налага да закупя 600 про.Какво пречи да се снима на ТТЛ ?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: iavorianev   
Дата:   27-02-19 12:54

@ Stefan.S , да снимаш с ТТЛ на сесия е все едно да снимаш на ауто. Не че не може или пречи,но как по дяволите ТТЛа ще разбере какво искаш да постигнеш като визия?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за светкавица/софтбокс.
Автор: Stefan.S   
Дата:   27-02-19 13:00

Аз мисля ако е обикновена сесия нищо не пречи да се снима на ТТЛ,все пак не съм докосвал такава светкавица.Иначе по принцип си прав.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »