Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Nikkor 18-200 срещу слънцето
Автор: Treach   
Дата:   22-02-19 11:26

Здравейте,
Наскоро снимах доста с моя 18-200 за Nikon, който вече стана на доста години. Имам доста снимки, на които при силно слънце има нежелан glow, мъгла в снимките.
Снимка 1 със статуята на пръв поглед изглежда добре, но като се загледате в лявото рамо на статуята (в дясно на снимката), се вижда едно размиване, softness около бялото.
На снимка 2 всичко изглежда много добре, освен белите фигури долу в дясно, които имат сериозен glow. Имам още доста други снимки, където ако слънцето е в сцената, се вижда сериозна мъгла. Освен това, като снимам хора с бели дрехи, тези дрехи нямат никаква острота и не изглеждат добре.
На първо четене изглежда, че има overexposure, но ми се струва, че нещо с обектива и неговите филтри вътре не е добре. Ако снимам обекти, когато слънцето е отзад и няма такива бели обекти, тогава няма проблеми и снимките са доста добр.
Мнения?

Снимка 1
Снимка 2


Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 18-200 срещу слънцето
Автор: al.popoff   
Дата:   22-02-19 11:43

Струва ми се, че може да има влага в обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 18-200 срещу слънцето
Автор: marves   
Дата:   22-02-19 11:43

Качи и някои снимки с детайли, на които не виждаш тази мъгла?
Според мен имаш мръсно "блажен" участък на челна/задна леща (или филтър), а може и да децентриране.
Светни с фенерчето на телефона задната леща, задръж лостчето отзад да отвори блендата и погледни през челната леща детайлно за някакви мазни/мътни участъци. Прашинки ще видиш, но от тях не се страхувай.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 18-200 срещу слънцето
Автор: asahi   
Дата:   22-02-19 12:00

За тези доста години почиствал ли си челната и задната леща на обектива? Доброто почистване се прави с изопропилов спирт и микрофибърна кърпичка.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 18-200 срещу слънцето
Автор: Treach   
Дата:   22-02-19 12:09

Да, не съм правил някакво сериозно почистване. Изопропилов спирт имам, ползвах го за почистване на earpiece-а на телефона ми, че не се чуваше силно - помага. Ще пробвам да изчистя с него с кърпичка предното и задното стъкло/леща. Дано това помогне.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »