Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Светлосилен обектив.
Автор: Shreek   
Дата:   11-02-19 02:31

Привет.

Имам един въпрос и една молба.

1, Обектив 50мм FF на колко милиметра ще се равнява при кроп фактор 1,5? Четох из сайтовете, но само се обърках с различните изчисления.

2, Трябва ми светлосилен обектив за Никон. Твърд. Ако има фокусно разстояние, което да е подходящо както за портрети, така и за пейзажи - кажете го, а ако няма - на първо време пейзажите. Целта ми е добър обектив на максимално разумна цена. Нямам нищо против и обективи втора ръка.

Понеже съм извън България, моля ви ако някой ми посочи подходящ обектив, нека е от сайтове, които доставят навсякъде. Ибей например.

Благодаря предварително.
Тялото е Никон D5100.


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: solar_sea   
Дата:   11-02-19 04:36

Обективът е Nikkor AF-S 35мм f/1.8 DX и отговаря на зрителното поле на 52.5мм на FF. Достатъчно евтин е, че човек да си го купи и нов. (Да не се бърка с Nikkor 35mm f/1.8 G, който е за FF и струва доста повече)

По-скъпите варианти са Sigma 30mm f/1.4 Art или Sigma 30mm f/1.4 EX DC, който отговарят на 45мм зрително поле при FF, както и Sigma 18-35 f/1.8 Art, която го включва като дължина.

Препоръчвам 35/1.8 DX за начало [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: suggs   
Дата:   11-02-19 08:42

1) 50 мм са си 50 мм. Ако не снимаш едновременно с кропка и фулфрейм - не си блъскай главата със сметки и приравнявания.
2) За портрети в случая ти предлагам Nikkor AF-S 50/1.8G.
3) За пейзажи, евтин и добър вариант е Sigma 10-20/4-5.6. Стига да уцелиш добра бройка.



Публикацията е редактирана (11-02-19 09:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: Synthy   
Дата:   11-02-19 08:43

Още един глас за 50-ката на никон. На кропка снима прекрасно (за портрети) :) И с други дължини може, но с тази, според мен, е най-лесно да се започне.



Публикацията е редактирана (11-02-19 08:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: quazimodo   
Дата:   11-02-19 08:57

10 или 14/2.8 от Самянг щом пейзажите са с предимство. Ръчния фокус за пейзаж не би трябвало да е проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: Shreek   
Дата:   11-02-19 09:38

За момента снимам с кроп 1.5, но отдавна се замислям за FF.
Нямам идея кога точно ще стане това, но е време да съобразявам обективите.

Преди да пусна темата гледах един обектив Никор 50/1.4 за около 300 лева и това ме накара да пусна темата.

Съвсем отделно на ръка че тук, в Норвегия, на няколко места ми обясняват че Никон се били изнесли и останали само Канон, и че било по-добре да си взема Канон.


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: dekov   
Дата:   11-02-19 09:49

Бягай от Норвегия, докато е време ![smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: victory13   
Дата:   11-02-19 09:54

Трябва да сте по на юг, щото северняците нямат навика да се будалкат по този начин...
Обективът, който гледате, няма да има автофокус с вашия апарат. И това е основния проблем в темата. Ако имате фул фрейм тяло, този обектив ще има автофокус, а се намират и още опции с по-старите D обективи за пейзаж, портрет, и изобщо... Сега ако вземете AF-S обектив, който да работи с D5100, той вероятно ще е на цената на 2-3 D обектива ... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: Synthy   
Дата:   11-02-19 10:01

victory13 написа:

> Сега ако вземете AF-S
> обектив, който да работи с D5100, той
> вероятно ще е на цената на 2-3 D
> обектива ... [shtrak]

Не е задължително. Напоследък цените на D обективите са сравнително високи... Нямам обяснение.

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: asahi   
Дата:   11-02-19 10:41

'баси бъркотията, чуек [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-02-19 10:52

Дълго време съм пиравнявал и снимал с еквиваленти.

Ако искаш да получиш нещо близо до визията на Фул Фрейм ти трябва повече светлосила на кропка.

Късите 1.8 обективи на кроп за грозни. 35 и 50 1.8 са хубави по дефиниция но са грозни на кроп. На кроп обективите които приличат на нещо за 35 1.4 и 50 1.4 или 85 1.8.

Ако изкаш да снимаш генерални портрети за кроп препоръчвам 85 1.8 пред по-късите стъкла. Работи се по отдалче но имаш някаква визия.
30 и 50 на кроп на 1.8 са грозни като смърта.

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: Shreek   
Дата:   11-02-19 20:10

dekov

Защо да бягам от Норвегия? Какво имаш предвид?

Pd

Не искам да гоня визията на FF. Мисля си за момента, в който ще поискам да сменя тялото с FF. Ако и вие (имам предвид преобладаващото мнение във форума) ще ме посъветвате да мисля за Канон - сега е момента това да се каже.
И понеже набор добри обективи струва повече от поне добро тяло FF, редно е да мисля от сега какви обективи купувам.
Съгласен съм с мнението, че портрети се работят добре и с малко по-дълъг обектив. Когато работех с лентов фотоапарат, единия ми фотоапарат (24*36) имаше 35, 58, 64 (за това не съм много сигурен - отдавна беше) и 135 милиметра обективи. Плюс конвертор х2.
Другият (6*6 см) имаше три обектива от набора обективи на производителя, но с него съм работил доста по-малко, макар машинката да беше добра. Ролфилмите ги работеха на доста по-малко места. Или поне аз зная за доста по-малко места, на които са работени. Това последното беше и причината да продам пентакона - дойде момент, в който едва намирах къде да ми извадят цветни снимки от него.

victory13

Не го огледах много внимателно, но преди да го платя ще трябва да му огледам ръчните режими. Бленда. Фокус.
На краткия оглед вчера (нощеска) си отбелязах, че не виждам всичко, което ме интересува.
Още не съм го отворил пак но предполагам, че обектива е за тяло с мотор. Имам и D90, но не е с мен. Остана в България заедно с макрообектива.

В същност доста на север съм. Зад полярната окръжност.

suggs

Вероятността да имам период, в който да снимам едновременно с кроп и с FF тяло е доста реална.

1) Попадал съм някъде на тема, в която беше написана формула за преизчисление и тя не беше сложна. Не можах да намеря отново темата и затова попитах за преизчислението на фокуса.

3) Вероятността да разбирам по-малко от повечето хора тук е доста реална, но не бих посегнал към марка и модел обектив, или каквато и да било техника, в която трябва да попадна на бройка, за да функционира добре.

---------------------------------------------------------------

Още един въпрос.

Какво трябва да напиша в търсачката на Ибей за да извадя 50 мм FF 1,4 обективи с мотор? За Канон трябваше да добавя USM (Ultra Sonic Motor), но за обективите на Никон същото ли е?

Ще взема да потърся обозначенията на обективите, но с удоволствие ще прочета всеки споделен опит.


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: Synthy   
Дата:   11-02-19 20:11

AF-S

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: victory13   
Дата:   11-02-19 23:14

Е то и аз съм зад полярния кръг, само че в софийския часови пояс [smilie18]
Изчакайте малко с покупките, щото сега сте в най-неизгодната позиция... трябват ви AF-S обективи за сегашното тяло, и да са фул фрейм заради бъдещото... Всички те са относително нови и с неприлични цени.
Щом сте работили с ръчно-фокусни обективи, 24/2.8 D и 35/2 D са сносни, на добри цени. Пейзажа няма да избяга, особено в тоя студ [beer] . Биха били инвестиция в бъдещия фул фрейм апарат, а и с D90 работят. [shtrak]
С тази 50-ца дето следите, положението е същото...

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: dekov   
Дата:   12-02-19 09:22

"Автор: Shreek
Дата: 11-02-19 20:10

dekov

Защо да бягам от Норвегия? Какво имаш предвид?"


Ами заради това : "че Никон се били изнесли и останали само Канон"
Може би Никон се страхуват да не им вземат децата[smilie3] [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: Shreek   
Дата:   13-02-19 00:55

Никой не спомена Yongnuo. Как са като качество? Гледам че има много предлагане в Ибей.


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: lamerko   
Дата:   13-02-19 02:12

Yongnuo [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: rossen76   
Дата:   13-02-19 09:05

Yongnuo ПЛАСТМАСОВ МАЗЕН ОБЕКТИВ ПРОБВАХ ГО И В КОФАТА ЗАМИНА

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: hardcpz   
Дата:   13-02-19 09:29


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: suggs   
Дата:   13-02-19 10:21

"не бих посегнал към марка и модел обектив, или каквато и да било техника, в която трябва да попадна на бройка, за да функционира добре"

И веднага след това:
"Никой не спомена Yongnuo. Как са като качество?"

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   13-02-19 15:51

Аз имам Yongnuo, моята бройка е добра, с тази забележка, че не винаги фокусира. Определено на фул фрейм е по-добре, от колкото на кропка. Аз бих продал Д5100 и бих се насочил към фул фрейм 2 ръка - Д600 или Д610, с един 50мм1.8Д за 150 лв. Иначе обектив за пейзаж и за портрет едновременно е трудно ако не снимаш панорами. евентуално с 24мм съм виждал да снимат портрети, но нищо общо с класическото разбиране за дълбочина на полето, енвайърментал портрет, както го казват на запад.

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: io_bs   
Дата:   13-02-19 16:00

Стига с тия фулфрейми - не са решение на всичко.
Ето портрет и пейзаж (макар и градски), снимани с един и същи обектив.


https://c2.staticflickr.com/6/5748/30280339873_368b86bb27_h.jpg




https://c2.staticflickr.com/2/1949/30606933507_fcf695f62e_h.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   13-02-19 16:10

Д5100 е камера, при която трябва да снимаш само на 100 ИСО , за да си сигурен, че резултатите ще са оптимални. Максималното използваемо ИСО на Д600 е 3000. Понякога не е лошо и да имаш повече опции, от колкото да снимаш само на базово ИСО. Освен това фул фреймът се справя по-добре и с обективи, които на кроп биха давали много по-посрудствени резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: io_bs   
Дата:   13-02-19 16:20

Глупаво е да спорим, но все пак...
1) При Д600 и при кое да е тяло снимането на базово исо дава оптимални резултати.
2) Ако максимално използваемото исо на д600 е 3000, то на Д5100 ще е 1500.
3) А как се справя Д600 с обективи, проектирани специално за DX формат, които имат по-малък размер, тегло и цена спрямо FX еквивалентите си?

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосилен обектив.
Автор: Synthy   
Дата:   13-02-19 16:31

Ами снима в кроп режим и се справя добре.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »