Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   07-02-19 00:18

Инетересно е да се види и сравни този аспект, потребителският.Знам, че тук във ФФ има фотографи от това поколение.Лесно ли са се намирали? Колко са стрували?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: lamerko   
Дата:   07-02-19 00:36

Хм... сега си погледнах рецептурника и странно - отбелязвал съм наличностите на химикалите с цени, но за филмите и хартията не съм отбелязвал цената...

Иначе в Шумен по магазините имаше винаги фотохартия Фохар, както и лек концентрат на проявител (отново на Фохар, в ужасни зелени пластмасови тубички) и кисел (калиев метабисулфат) фиксаж на кристали. За филмите нещата обаче бяха малко по-различни - пускаха сравнително често руските Свема - с касетки, после на ролки, а накрая - просто навити на ролце в черна хария. От немските ОРВО нещата май опираха до познати - зареждали са си, но просто рядко стигаха до щандовете. Помня какъв купон беше като набарям стекче-две с без значение какви ОРВО-та :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: stef7   
Дата:   07-02-19 00:51

ORWO CHROM UT18 - единствения цветен филм, който даваше прилични цветове беше с цена около 3.20лв. Над 3лв но не помня точно колко. При заплати вариращи масово между 150 -250 лв прави сметка. За беден студент в соца каквито бяхме всички това бяха 4-5 филма на година. Мда. И не се намираше лесно. Трябваше си яко обикаляне по магазините докато случиш доставка.

Но имаше тогава и фото клубове и оттам падаше аванта - безплатни филми и материали за обработка основно черно бели.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: msld   
Дата:   07-02-19 00:54

ORWO - черно-бял - 20 DIN, 80 ASA ( ок. 100 ISO) - 1.20 лв. - цената е за 1975 година [smile] [shtrak]
(това беше цената за филм 24х36мм - т.н. лайка формат, същият филм във формат 6х6см беше 0.60 лв)



Публикацията е редактирана (07-02-19 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Hsathv   
Дата:   07-02-19 01:33

1989г. Купувах на черно цветен китайски Frendship c41 процес от фотографите работещи в държавното фото. Знаех, че са крадени, ама друго цветно освен ORWO по магазините нямаше.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Ivan_A   
Дата:   07-02-19 06:57

Черно-бял 135 ("лайка" формат):
- ORWO 15, 20, 27 DIN - 1.20 лв.
- Свема - съветски, без касета, само с ролка - 0,80 лв.
- AGFA isopan - 1.60 лв.

Първите два се намираха сравнително лесно. AGFA Isopan - трудно и рядко.
По-късно се появиха и югославски - EFKE KB 21 - 1.60 лв. Хубав филм беше.

Цветни:
- ORWO NC19 (негатив) - 3,00 лв.
- ORWO UК17, UT18 (диапозитив/slide) - 3.00 лв.

Имаше, но не винаги. Намираха се.
Който не може сам да проявява - дава филма в държавното фото и чака. Доста чака - 7-14 дни. :)

По-късно - началото на 80-те се появиха Fujichrome 100 - 6.00 лв.
Трудно за мен бе да намеря.
Пътувал съм веднаж от Пловдив до София - книжарница в подлеза пред НДК, за да си взема 10 филма.Нощен влак, рано сутринта - преди раб. време - пред книжарницата. Трудно, но пък какво щастие!
Цели 10 филма = 360 кадъра! [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-02-19 09:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: ivanovod   
Дата:   07-02-19 07:41

Имаше и диапозитивни филми. Мисля че бяха ORWO. В Русе в магазина за спорти стоки бяха към три и нещо . Проявяваха ги само в едно фото. Там историята е по-дълга защото трябват и рамки и прожекционен апарат, но за сметка на това си беше удоволствие да снимаш и после да прожектираш обикновено на стената. Кой ще ти се занимава със специални екрани и разни други глезотии. Та един филм от магазина до снимката излизаше към 10 лева. А за другото Ivan_A е точен.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: deerstalker   
Дата:   07-02-19 08:12

през 1988 година в началото на годината, цветен - около 4 лв, само това помня, беше първия ми цветен филм купен от местното цветно фото и то с голям зор, половин час се чакаше да намерят една лента от не знам си къде и при това беше с изтекъл срок на годност.



Публикацията е редактирана (07-02-19 08:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: to6e   
Дата:   07-02-19 08:51

Фохар /жълта/ 9х13 - 2,80лв
Фохар /оранжева/ 9х13 - 6,30лв.
за останалите размери цените ги пише на кутиите, в къщи се размотават доста, може и да погледна.
ORWO C5168 - имам спомен, че около левче комплекта
ORWO C9165 - 5лв. комплекта
ORWO A49 - за 600ml /химикали разтворими/ - под лев
фиксаж 1кг. мисля 1,80 беше

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: kvakioh   
Дата:   07-02-19 09:21

Fujichrome 100 - имам такъв, неизсниман с цена 6.10 написана с химикалка.
Frendship c41- 3.80 също с химикалка написано
Преди години един беше намерил на битака кашончета цветни ленти 200 аса и доста фотота в София бяха напълнени с тях. След 2000та година беше.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-02-19 11:09

88-89 най-добре заредените бяха фото магазина до американското посолство и на 1-я етаж на ЦУМ в София. И за техника.И Корекома на Рила,За цените да пишат, който ги помни.Фото клубовете бяха най-добре. Филмчета в провинцията - рядко и основно изхвърляха на 3-месечие( свързано е с плановата икономика при СИВ).

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: nelvis   
Дата:   07-02-19 13:13

Зa масовата цветна фотография се използваше филм Коника, който по магазините струваше 3 лв. Аз го купувах от Илиенци на около 1,30 и го продавах на 2,30..... и не вървеше, докато един "изплю камъчето": "Защо навсякъде филмите са 3 лв, а при теб- 2,30. Не са качествени ли ?!" Тогава сложих на рафта две цени- 2,30 и 3 лв. Клиентите пак бяха недоверчиви: "Защо едните така, а другите така ?! Каква е разликата ?" Казвам: "Няма разлика, но някои предпочитат по-скъпите !" А тези филми тогава се правеха в някакъв нов завод в Русия- братушките бяха надушили далаверата.......


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Hsathv   
Дата:   07-02-19 13:24

Това е доста след 1989г.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   07-02-19 13:36

Колко е струвало тогава снимането на една сватба, примерно?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   07-02-19 13:41

И колко филма са били нужни?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   07-02-19 13:42

Колко филма са предоставяни за репортаж?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-02-19 14:20

Сватба от 2 до 5 филма. И не се е снимало наред цял ден репортажно.Най-често 1 филмче със снимки на основните действащи лица, подписването и влизането в ресторанта.
Репортерите са излизали с малко филми (често навивани от ролки). Проблема е, че на събитие им трябват за отразяване 2-3 кадъра . Така,че снимат до 12 кадъра и после на следващото. Фирата е доста. Но и събитията не са били през час по 2.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: impuls   
Дата:   07-02-19 20:45

По-възрастните от Пловдив си спомнят магазина за муз. инструменти и фото материали и техника до кино "Република" на Аргиир. От там си купих EXAKTA varex IIB през 1966 г. за 260 лв.Филмите 24/36 от 1962 г. беха с цена 1,20 лв. с касета,а без касета 0,80 лв. Тогава имаше само Agfa isopan 17 DIN, Agfa ISS 21 DIN и Agfa 25 DIN.
Имаше хартия на Фохар 6/9 50 листа 66 г. 0,94 лв.,9/14 копр. растер хлоро-бромова 100 листа 65 г. - 5,04 лв. А филмите 6/9 до колкото си спомням са били винаги 0,80 лв до 84 г.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: mmjm   
Дата:   07-02-19 23:23

Когато някой започне да говори и пише, колко трудно са се намирали филми, хартия, проявител, фиксаж, дози увеличители с две думи фотоматериали си мисля, че явно съм живял в някаква друга България. Цветни филми също се намираха, но хартията за цветно и останалите материали не знам, а и не съм се интересувал защото процесите бяха по-трудоемки, като се замисля по магазините съм виждал само консумативи за черно-бяло. Филми имаше. В София края на 80-те основно орво и свема, черно-бели и цветни. черно-белите (орво за свема не помня) бяха 1,20 цветните 3(пак орво и негативни и позитивни). Пиша за София, (Бургаз и Созопол през лятото) от там съм купувал и нигота не съм имал проблем с намирането на филми.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: aldygreen   
Дата:   08-02-19 00:24

Живял съм по това време и мога точно да кажа, че никога не съм срещал трудности с намирането на филми и кинофилми за DS8, най-вече на ORWO. С химикалите също не съм имал трудности, и за фото, и за кино. Пък вие си пишете колко трудно сте живели, когато сте били млади. Аз нямам такова усещане.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: mitpis   
Дата:   08-02-19 00:35

И аз съм от групата дето никога не е имала проблем с намирането на филми.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Hsathv   
Дата:   08-02-19 01:20

Е, кажи какво си купувал де? То ясно, че орво и свема имаше. Ама кажи, филми за c41 от къде купуваше? Или isopan agfa 1000 asa? Щото ги имаше в БГ, ама по магазините не съм виждал. Чак 92-93 година излязоха.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: dekov   
Дата:   08-02-19 10:50

aldygreen,
нямаше проблеми с чернобелите филми, но цветен негатив и диапозитив беше проблем, освен това партидите бяха с непостоянно качество.
Ухажвал съм продавачките когато се получеха цветни филми, да взема един филм за проба и да ми запазят десетина за след това.
Малко хора можеха да работят цветно, рядко имаше проявители и фотохартия за цветно, чешка Фома и Фотон- полска хартия и от време на време Форте- унгарска.
За пропагандата се внасяха западни материали, но не по магазините.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: lamerko   
Дата:   08-02-19 11:11

Нямало е проблеми с черно-белите филми... за избрани градове. Не знам как са се разпределяли партидите, но търговията под масата си я имаше - просто някои неща не стигаха щандовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: stef7   
Дата:   08-02-19 11:27

Съжалявам че никога не ми е идвало на акъла да снимам какво имаше по рафтовете на един фото магазин в соца, просто никога не съм си представял че един ден това ще е интересно и любопитно. Защото за хората които никога не са живяли по това време гледката може да е повече от любопитна. Някои колеги тук говорят като че всичко е било нормално. Да на мен тогава ми изглеждаше нормално защото не познавахме друго, но сега никак.
Да черно бели филми имаше и химия за тях се намираше, както и фотохартия. Но колко филми и какви. Свема 2-3 вида и 4 вида ORWO от които по-редовно NP20 и NP22, NP17 и NP27 на късмет. Случвало ми се е да търся и NP20 и NP22 и да ги няма по-магазините. Говоря за София, за провинцията нямам спомени. Затова предвидливо се зареждах с по няколко за месеци напред.

Цветните също само 3-4 вида на ORWO и с извинения негативните филми бяха говно. Още от гимназията приятелите ми знаеха че ако искаш някакъв приличен цвят - само ORWO Chrome UT18. UT21 беше рядкост и също не го биваше много. Всички знаеха че само ORWO Chrome UT18 става за цветно снимане. Тва е - един единствен цветен филм дето що годе ставаше. И той не се намираше постоянно. Не може просто да идеш в магазина и да си го купиш. Чакаш да се появи и бързо свършва.

После проявяването на диапозитивен филм можеше да се проявява свясно само на няколко места.

Да по редкациите на вестници сигурно са имали достъп до хубави "Западни" филми и фотохартия. Някои са се сдобивали с тях по други канали - тираждии и т.н. По фотоизложбите снимките бяха с хубави сочни цветове. Определено нищо общо с ORWO.

Но AGFA, Fuji, Kodak не бяха достъпни за обикновените простосмъртни. 89та накрая или малко след нея вече почнаха да се появяват разни китайски.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »