Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Ивици върху негатив
Автор: Сърфиста   
Дата:   05-01-19 20:03

Здравейте,
Отскоро започнах да проявявам B&W. Имам ивици по негатива проблема засега го забелязвам при снимане с червен филтър, но голямата част от кадрите с този филтър са ок.
Проблема е видим на негатива, още преди сканиране.
Кадрите са сснимани с CANON A-1. Имам го отскоро.

[http://www.img-share.eu/f/images/580/img030dD4eZ2k9EZNop6IRb7SE1546709246_sredna.jpg] текст


Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: Сърфиста   
Дата:   05-01-19 20:08

Каква би могла да бъде причината?
Предварително благодря!

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: rufo   
Дата:   05-01-19 20:14

Определено не е от филтъра ...
1. Какъв точно е филма-в срок на годност ли е или не ?
2. Къде и как е проявяван филма ?
На мен ми прилича на не добра консистенция на разствора или забавено разбъркване/бълникане на съда в който са проявявани

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: sirkhann   
Дата:   05-01-19 20:23

Това прилича на перде.

Причината е, че Canon A-1 има текстилно перде и през него минава инфра-червена светлина, както и през червения филтър. Ако филмът е с разширен диапазон на чувствителност, това е причината. Ако го прави и без него, може да е за преглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: Сърфиста   
Дата:   05-01-19 20:40

http://www.img-share.eu/f/images/580/img030dD4eZ2k9EZNop6IRb7SE1546709246_sredna.jpg


Аз го проявявах, съвсем в началото съм, уча се, проявявам с Kodak X-Tol, s razrevdane 1:1, filma e Kodak Tri-X 400 нов в срок.
Проявявах съгласно инструкциите на производителя. Останалите разтвори са на Илфорд:
Прилагам снимка от дневника. Същия проблем имам и с Кодак Т-Мах 400.

http://www.img-share.eu/f/images/581/IMG_20181217_204536Ta5aTTa5V5UMtx0BLbI91546713560_sredna.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: rufo   
Дата:   05-01-19 20:51

Проявителя и водата-нали ги смесвате предварително в оделен съд или...нещо не разбрах точно от приложеното листче [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: Сърфиста   
Дата:   05-01-19 21:00

Относно филтъра, означението му е R1;
До момента не съм забелязъл на кадрите без филтър да има този дефект. Подобна ситуация имам с кадри снимани с КИЕВ 6с но там ивицата е по светла, и не ползвам филтър
Въпросния фотоапарат имаще проблем с транспорта в момента е на ремонт!


http://www.img-share.eu/f/images/581/img006cGYwhfRj1bEcwuhRxSXq1546714649.jpg

http://www.img-share.eu/f/images/581/img00-12ZySV8GMVzWZpJE1tqe91546714648.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: Сърфиста   
Дата:   05-01-19 21:02

Да смесвах ги предварително. И всички химикали във водна баня подържах 20целзий

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: dekov   
Дата:   05-01-19 21:03

Доколкото виждам става въпрос за напречните линии в рамките
на кадъра, това няма как да е от проявяването, няма го в перфорацията.
С фенерче проверете плътноста на пердетата на затвора.


Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: petervassilev   
Дата:   05-01-19 23:07

@ dekov, sirkhann

Имал съм подобен проблем и причината беше точно изтъняване на пердето в самия край. Осветяването се получава при зареждане. Когато зареждах с капачка на обектива, нямах проблем. Осветяването е най-силно тогава, когато се зарежда с обектив, обърнат към силно осветена зона. Затова няма повторяемост на позицията на линиите. Зависи и от скоростта на завъртане на лоста за зареждане.


Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: aldygreen   
Дата:   05-01-19 23:09

Прилича на неравномерно, треперливо движение на пердето. Иска почистване и смазване на механизма. Имам една Екзакта, която правеше същия номер.


Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: uri64   
Дата:   06-01-19 01:38

може би е перде

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: mihalo   
Дата:   06-01-19 02:25

@ sirkhann, dekov, petervassilev, aldygreen

И аз смятам, че проблемът определено е в затвора. Случвало се е парченца лента откъснати от по-слабите места около перфорациите заради рязко презареждане да попаднат в каналчетата, които водят пердетата или другаде из механизма на затвора (така се наричаше - "фокален затвор" :). При по-бавни скорости е по-вероятно едното от двете пердета се "спъне".. сложно е да обясня защо е така. Вероятно разликата от "със или без" червения филтър, който сваля няколко пъти EV, идва защото компенсираш и с по-ниска скорост.

Има и по-лош сценарий - остаряло и ронещо се гумено покритие на пердетата, ноо.. надявам се да не е това. Все пак А1 е висок клас машина.


Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: petervassilev   
Дата:   06-01-19 03:19

@ mihalo

Най-вероятно е точно това и се появява при работния ход на пердето, а не при зареждането, както беше при мен. Осветяването при зареждане не дава толкова прави линии. Почистването би трябвало да помогне.

Както и при централните затвори, и тук проблемите обикновено най-напред се появяват точно при по-ниските скорости, затова е необходима профилактика.



Публикацията е редактирана (06-01-19 03:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: quazimodo   
Дата:   06-01-19 04:01

Вие не спите ли ве[smilie5]? Иначе и аз слагам 5 лева за неравномерно експониране[smilie18] [beer] .

Съфорумеца овърклок разполага с библията на Фритче по тази тема. Ако не го мързи, може да хвърли светлина по въпроса[smile]



Публикацията е редактирана (06-01-19 09:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: dekov   
Дата:   06-01-19 10:35

Проверка на камерата преди да започнете да снимате:
1.Отваря се капака и се проверяват всички скорости.
2.Гледайки през оворената камера се проверява дали се затваря блендата и при високите скорости.
3.На силна светлина, или с помоща на венерче се проверяват здравината на двете пердета на затвора, ако е пердеобразен.
4.Ако има възможност със стар или непотребен филм се пробва работата на транспортния механизъм и връщането на филма обратно в касетата.
P.S.
Проверява се така също и уплътнението на вратичката на камерата.



Публикацията е редактирана (06-01-19 13:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: quazimodo   
Дата:   06-01-19 12:10

dekov [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: Сърфиста   
Дата:   06-01-19 12:21

Благодаря за съветите, ще направя проверките. Относно профилактика, почистване и смазване към кого да се обърна?

Отговори на това съобщение
 Re: Ивици върху негатив
Автор: Kolev68   
Дата:   06-01-19 16:34

Към Христо Лелчев , виж групата във фейса Да снимаш на филм. :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »