Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: djfroggy   
Дата:   19-12-18 10:40

Привет, предстои ми смяна на компютъра. Желая да си сглобя конфигурация, с която да мога да си обработвам видеата от Sony A7RIII.Искам да снимам на максималното качество и резолюция.

Имам закупена видеокарта GTX1070ti, но не съм сигурен дали тя участва активно в процес на видеообработка.
Мога да си позволя рам до 32гб ддр4, при това няккава хубава
Зная, че е добре да има бързо SSD. И това съм предвидил.
Проблемът е в процесора. Бюджетът там е до около 700 лева и се колебая между:

AMD Ryzen 7 - 2700x
Intel i7 - 9700K
Intel i7 - 8086K
Intel i5 - 9600K

Но ако смятате, че би имало драстична разлика ако заложа на
i9 - 9900K, ще почакам и досъбера пари за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: Kovandzhiev   
Дата:   19-12-18 10:58

Аз давам един глас за AMD Ryzen 7 - 2700x разликата с i9 9900K
е неоправдана съотношение цена-производителност и да картата на която сте се спрели ще ускорява процеса на обработка на видеата.
djfroggy написа:

> Привет, предстои ми смяна на
> компютъра. Желая да си сглобя
> конфигурация, с която да мога да си
> обработвам видеата от Sony A7RIII.Искам
> да снимам на максималното
> качество и резолюция.
>
> Имам закупена видеокарта GTX1070ti, но
> не съм сигурен дали тя участва
> активно в процес на
> видеообработка.
> Мога да си позволя рам до 32гб ддр4,
> при това няккава хубава
> Зная, че е добре да има бързо SSD. И
> това съм предвидил.
> Проблемът е в процесора. Бюджетът
> там е до около 700 лева и се колебая
> между:
>
> AMD Ryzen 7 - 2700x
> Intel i7 - 9700K
> Intel i7 - 8086K
> Intel i5 - 9600K
>
> Но ако смятате, че би имало
> драстична разлика ако заложа на
> i9 - 9900K, ще почакам и досъбера пари
> за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: Synthy   
Дата:   19-12-18 10:59

Още някой няма ли да попита същото?!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: lamerko   
Дата:   19-12-18 11:18

i7-8086K ще свърши чудесна работа.

Но важното е да се разбере, че софтуера НИКОГА не усвоява напълно ресурсите в нито един аспект. Ако се чудите защо дадени системи вадят много добри точки на синтетичните тестове, но в реалните прложения и дори игри се представят доста по-зле от иначе "по-калпави" - има си логично обяснение, и точно то трябва да бъде водещото при избор.

За да има правилен отговор, трябва да е ясно с точно какви програми ще се работи и кои ресурси усвояват по-добре...

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: djfroggy   
Дата:   19-12-18 12:06

Благодаря за отговорите. Ще се работи със Сони Вегас и Адоб Премиер.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: tuizzl   
Дата:   19-12-18 13:31

Щом ще работиш с Premiere Pro значи не ти трябва процесор с повече от 8 ядра, аз съм с 6 и премиера работи перфектно

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: lamerko   
Дата:   19-12-18 15:06

Премиера използва пълноценно 6 ядра. С други думи 6 ядрен процесор, който дава повече на ядро (Интел) - 8086K е идеален. Видеото съще ще влезе в работа, макар и няма да се използва пълния капацитет на 1070ти. За Вегас-а не знам - виждам само каша в нета за него...

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: kiten   
Дата:   19-12-18 18:07

Защо не се гледа в бъдещо време? Ако дадена програма е писана за определен брой ядра, а в последствие излизат на пазара процесори с повече ядра, то тогава и излиза апгрейд или нова версия за програмата, която да ползва всичките ядра. Дадена програма или игра е писана и излиза на пазара за това което е в момента. Мегахерците се "надуват" до някоя степен и другото решение за бързина и прираст е повечето ядра и повечето транзистори в чипа.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: mitpis   
Дата:   19-12-18 18:22

lamerko защо даваш предпочитание на интеловските процесори, навремето по характеристики уж процесорите бяха сходни, а по производителност амд-тата по-добри, сега не знам как е, ти имаш по съвременен поглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: Hsathv   
Дата:   19-12-18 19:36

Кога пък АМД-тата са били по добри по производителност? Никога. Виж по-евтини, да. Ама и винаги са били по проблемни. Товс себотнася и за видеокартите им и за чипсетите.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: mitpis   
Дата:   19-12-18 22:35

Hsathv Преди 15-на години, думата никога е доста необективна, не забравяй за 2003 тогава Athlon 64 бе първия масов процесор с 64 битова архитектура, интел мигаха на парцали щото нямаха такъв. Естествено, че интел процесорите са по-добри, но АМД имаха в миналото някои много успешни процесора, особено в ниския клас, които бяха по добри от интел, имах едно АМД на 400 мгхц, което беше по-добро от интеловското тогава, един приятел имаше еоод и сглобяваше компютри, беше млад и се кефеше да тества всякакъв хардуер, ама всичко с възрастта, не робувам на марки-фенщината говори за ограничени хора, купувам това, което ми върши работа, затова не съм си сменял компютъра от 10 години, поради тази причина питах колегата как стоят сега нещата, може това AMD Ryzen 7 - 2700x да си струва да се предпочете не знам, хем отговора щеше да е полезен за автора на темата, а не някой да ми пише тъпотии от рода, кои са по-велики Интел или АМД.



Публикацията е редактирана (19-12-18 23:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: kiten   
Дата:   19-12-18 23:17

mitps вероятно имаш предвид barton на амд от по-преди. По късно архитектурата стана на семпрон със същия кеш с ново име и нищо повече. За това че ни си сменял щайгата 10 години означава че освен да сърфираш не правиш нищо повече. Вземи питай тоя твоя приятел дето събира сглобява, че тогава самите майстори не препоръчваха 64 битова архитектура понеже всичко е на 32. И интелите тогава имаха по-голяма кеш което сега амд масово налага.


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: mitpis   
Дата:   19-12-18 23:33

Въпроса беше конкретен за AMD Ryzen 7 - 2700x, не ми се водят тъпи безсмислени спорове, компа ми е достатъчен да си обработвам снимките 22 мегапикселови РОУ и друго за сега не ми трябва, за справка профила ми, в твоя няма нищо, не знам за какво ползваш компютъра си и честно казано не не ме интересува и това не носи полза за никой иособено за автора на темата.



Публикацията е редактирана (19-12-18 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: bam-bam   
Дата:   20-12-18 01:38

Глас за райзена с опция за ъпдейт след няколко месеца като излезе ЗЕН2 , тоя интел е толкова скъп и неоправдан, че няма на къде.
А зен2 се очертава да е сериозна конкуренция на и9ката, понеже по-долните класове на Интел отдавна са убити от АМД и не се класират никъде.
Ако все пак искаш да четеш за материята от извора актуални мнения, може да гледаш в този форум.
текст
Че тук доста хора пишат глупости стане ли въпрос за пц и хардуер или пишат глупости актуални преди години останали им в съзнанието от някъде си

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: marves   
Дата:   20-12-18 09:18

Подкрепям горното мнениен а бам-бам.

Само да предупредя да избягване AMD VEGA видеокартите, "ъпгрейднах" към такава с цел да ползвам Freesync... пълна пародия, ревютата спестяват МНОГО проблеми на картата. Freesync е неизползваем в редица игри и приложения (цветовата температура и осветеността "подскачат" заедно с промяната на херците, чести забивания на системата), Adobe софтуера се шашка на моменти и те изплява от Photoshop, ако си включил хардуерно ускорение на видеокартата. Тези проблеми се разискват по форуми от вече повече от година и решения няма (освен да не се ползва Freesync, тоест да се забрани...) Жалко, че трябваше да се сблъскам с това едва след покупката.
Освен това, от миналата седмица AMD пуснаха драйвъри, с които можеш да отключваш power limit защити на VEGA карти... консумацията САМО на картата може да надскочи над 600W, водния блок трудно смогва.

Иначе ползвам Ryzen системи (1700 и 1950X Threadripper) и съм предоволен. Избрах ги пред Intel, само защото получавам много повече за дадените пари. В момента AMD разтрисат много здраво пазарния дял на Intel и при потребителските системи, и при сървърните платформи. В момента логичния избор е да се изчака Ryzen Zen2 да излезе на пазара, ще е още по-евтин и производителен и Intel няма да успеят на отговорят (освен със сваляне драстично на цените), всичко това е заради производсвения процес, който AMD вече ползват и внедряват (излиза им в пъти по-евтино "вафлата" кристали).
Да не говорим, че вече има слухове и за Zen3 архитектура с още по-нов тех.процес.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: tisho86   
Дата:   20-12-18 18:14

Колега мога да ти предложа чисто нова RAM памет. Можем да обсъдим и цената.
ЦЪК

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: youstolemyheart   
Дата:   21-12-18 13:14

Изчакайте 3 месеца, ще излезнат новите Ryzen процесори.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: bobihot   
Дата:   25-12-18 00:05

АМД.
При интелските им откриха бъгове с уязвимостта за атаки. Оправят ги с драйвери и промяна в микрокода в Win10- Спират спекулативното изпълнение. Според неофициални източници забавянето е 30-50%. Интел са забранили публикуването на тестовете.
Както ти казаха- Rizen 2, или почакай за 3. Или да се ъпгрейднеш тогава, ако не сменят цокъла :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: hotsnail   
Дата:   25-12-18 10:22

(безсмислесна дискусия с дървена глава)



Публикацията е редактирана (27-12-18 13:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: didesignbg   
Дата:   25-12-18 12:28

Каква сходна цена, скопената i7ца е с 30% по-скъпа [smilie18] 9700к е ценово доста по-близо до тредрипърите отколкото до малките райзъни, а разликите в производителност и разход на ток не са в нейна полза. Да не говорим кои дъна ще позволят разгръщане на обещаното турбо.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: stef7   
Дата:   25-12-18 12:36

Честита коледа на всички !

Много пъти е дъвкана тая тема за компютър за видео обработка. И сме пускали линкове към тестовете на Puget System.

Hardware Recommendations for Adobe Premiere

Premiere Pro CC 2019 CPU Roundup: Intel vs AMD vs Mac

Тест на видео карти под Adobe Premiere

По отношение на CPU в Premiere се вижда че AMD Ryzen 7 - 2700x и Intel i7 - 9700K са едно към едно по отношение на производителността. Горе долу така стоят нещата и с видео картите

АМД ще изкарат процесори с повече ядра и по-високи честоти след Нова Година, предполагаемо януари. Колегите са прави, изчакай малко ако искаш да купиш още повече CPU за парите си.

Макар че ако се загледаш в детайлите на тестовете се вижда че ако редакрираш до 4К видео от някоя камера като Сони, Blackmagic и т.н. всичко над тия процесори които си посочил - и повече ядра и повече MHz не ти дават практически нещо кой знай какво. В повечето операции разлика между процесорите за 350$ и тези за 1300$ и нагоре практически няма. Появява се само за някои по-сложни и нотоварващи операции които рядко се използват и в крайния експорт /рендеринг/. В крайния експорт /рендеринг/ процесора за 1300-2000$ е 28% по-бърз от AMD Ryzen 7 - 2700x или Intel i7 - 9700K. Един 3 мин клип ще се рендира 40-50 сек, по-бързо. Е въпроса е струва ли си парите. При положение че самата обработка на един 3 мин. клипа може да отидат много часове и дори дни.


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: hotsnail   
Дата:   26-12-18 22:13

(безсмислесна дискусия с дървена глава)



Публикацията е редактирана (27-12-18 13:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: marves   
Дата:   26-12-18 22:36

Ryzen Threadripper е безплатен обяд, който може да си го позволи (и който има реалната нужда от него и може да го натовари).
1950X е 16/32 ядрен за около 1000лв, с въздушно охлаждане за 100лв отива на 4Ghz на всичките ядра. Работи с 4 канална памет, ако ти е кеф и ECC поддържа, трепе интели по 2000-3000 лв

А пък Ryzen 1700 за 300лв нов в доста профи-приложения е конкурентен и задминаващ дори 8700K/9700K интели (отново около тройни цени само за процесорите, без да смятаме, че дъната са двойно по-скъпи и боксовото охлаждане при Intel е отврат, а на Ryzen става и за лек овърклок), приводнени с охлаждания за стотици левове, рисково отлепяне и залепяне на капачката на процесора (защото Intel слага джвакана дъвка вместо паста и прегряват на заводски настройки).

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: tvk75   
Дата:   26-12-18 23:01

AMD процесор - няма сми,,,
i7-8700K се вписва в бюджета

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: hotsnail   
Дата:   26-12-18 23:38

(безсмислесна дискусия с дървена глава)



Публикацията е редактирана (27-12-18 13:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: bam-bam   
Дата:   27-12-18 01:16

Кире, в много голема грешка си и не си чел хубаво ония форум да разбереш предимствата на интел и на амд и кой,къде е силен.
Определено на тоя етап АМД е по-печелившата карта, очаквайки се ЗЕН2
Или пък може да си вземеш И9 и после при И10 да сменяш пак всичко, щото при тех е така , няма шес пет при всеки ъпдейт принципно сменяш дъна и чудо, а те хич не са евтинки
Едното предимство на Интел в Адобе не е всичко на тоя свят
Мултитаска им куца и амд ги бие доста там , а нали никой не си пуска АДобе и стой мирно на ПЦто докато свърши, щото аз си пускам още 100 неща и драми нямам, а тук Интела издъхва.
Чети хубаво ония форум готиния и ще разбереш доста неща, вместо да си фантазирате и научквате кое , как и защо и пак да не сте прави

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-18 01:38

Хм... АМД има предимство, понеже се очаква ЗЕН2...

Ама на мен наистина ще ми е забавно как ще се променят агитките с анонса на новите "Sunny Cove" на Интел [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-18 09:10

(безсмислесна дискусия с дървена глава)



Публикацията е редактирана (27-12-18 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: marves   
Дата:   27-12-18 09:56

9700К не ли по-евтин? Защо да с екупува стария модел?

9700K е 8 ядра с 8 треда, 8700K е 6 ядра с 12 треда. В някои приложения "стария" е изпреварва "новия", в други обратното.





ПП и според мен АМД е малко безсмислено. Няма особен келепир с цена освен ако не се взема стар модел леко ползван, както предлага марвеса

Не предлагам леко ползван, а чисто нов процесор, неразопакован. По-висока производителност за 3 пъти по-ниска цена в "средно-високия" сегмент.





Обаче си купуваш проблеми - утре ще искаш да пуснеш нещо по-специфично оптимизирано за интел и ядец.......малко такива фенове като Марвес да им правят оборот 2-3 годинки та софтуерните фирми да включат тестове и оптимизации за АМД и ще има място за разговор

Всъщност там, където Интел "избързва" е именно в НЕоптимизиран софтуер, който не може да се възползва от всичките налични ядра/тредове. Във всеки добре написан (и професионален) софтуер AMD кърти зъбките на Intel с 2-3 пъти по-евтини процесори.






Не е само оня форум и синтентичните бенчмаркове. Имат проблеми със съвместимост АМД. Поне първите ксен-вое бая са имали...ама ме притесни, че не открих теми с решения или от коя версия няма проблеми, просто има теми по най-различни форуми за проблеми с тоя или оня софтуер и първите АМД-та и след това просто АМД не се дискутира

AMD пусната изцяло нова архитектура (не като Intel, които от 5-6 години насам пускат едно и също с леко изпилени бутала). Нормално е специфичен софтуер, който новата архитектура не знае как да сдъвче, защото няма написан код за нея, да има "несъвместимост" в началото. АМД вече не се дискутира толкова във форумите с оплаквания, защото отдавна (преди година-две) се решиха тези проблеми.
Обаче дискусиите за сваляне на капачките на Intel не спират вече години наред, както и оплакванията, че ако искаш да си в крак с модата при Intel, всяка година трябва да сменяш и дъното заедно с процесора. При AMD имаш читави дъна за 150лв, които могат да овърклокват и поддържат вече второ поколение Ryzen, а дори и трето ще можеш да ползваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-18 10:05

(безсмислесна дискусия с дървена глава)



Публикацията е редактирана (27-12-18 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: marves   
Дата:   27-12-18 10:21

Репликирам те просто, защото изписваш неверни "факти" може би поради липса на достатъчна информираност, а аз като техно-маниак ги следя тези неща.

LGA1151 е от 2015г, но има едно голямо НО. Има вече 4-та генерация чипсет за този цокъл, като всяка генерация поддържа определена генерация процесори. Така че да, не можеш с дъно от 2015 година да подкараш процесор от 2017/2018г.

Още един грешен факт - AMD AM4 цокъла е от 2016г. и е излязъл просто заради съвършенно новата CPU архитектура. Intel архитектурата няма коренни промени от над 6 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-18 10:35

ОК, 2019 ще има промени в архитектурата. Един коментар от HW форума обаче ме шокира - щяло да бъде "нелоялна конкуренция". А ся де? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: didesignbg   
Дата:   27-12-18 11:38

hotsnail даваш доста лоши съвети и ще объркаш някой.
въпросният 9700К е много специфичен процесор, реално ненужен. Дори в гамата на интел тези 8 ядра без НТ не изглеждат добре, евентуално биха имали смисъл за игри, но там пък 6 ядрените с по-ниска цена го обезмислят, а и тук за гейминг не се говори. Като чиста производителност има достатъчно по-евтини и относително и абсолютно.
Сметката няма как да ти излезе, защото в момента разликата между 2700 и интела е 200-300 лева, това без да включим нуждата да кихнеш моментално 50-100 лева поне за охладител на интела. Това са пари които няма как да избиеш, дъната за амд не са по-скъпи, видеокарта трябва да сложиш и на двата, ако ще правиш нещо. Дали тези 400 лева са много или малко? Всеки си преценява, но това е разликата между хх70 и хх80 карта, или между 8 и 16 нишки, или двойно рам, или двойно диск. Може и да са стъпката до тредрипър, ако реално има нужда.
Ако си интелски фенбой няма нищо лошо да вземеш интел, или по-евтиният 6/12, или скъпият 8/16. Всеки си плаща за очилата. Това обаче няма да промени факта, че в момента АМД предлагат повече за парите си, особено за работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-18 12:02

(безсмислесна дискусия с дървена глава)



Публикацията е редактирана (27-12-18 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: didesignbg   
Дата:   27-12-18 12:54

Никой не се впечатлява от това че си сглобил система за 3к и си се натикал с интел. И няма да ти стане по-леко като подлъжеш още някой.
Разлика в цените на дъната от едни и същи класове няма, нито са по-евтини, нито по-скъпи.
Вентилатора на 2700х е напълно адекватен за процесора и ще спести още 50 лева, който ще натикаш при 9700к.
Ако 300 лева са нищо, защо да се задоволява човека с 9700к да си вземе истински интелски процесор - 9900к [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: kiten   
Дата:   27-12-18 13:01

didesignbg въртиш въртиш и пак на интел се спираш[smilie18]
Незнам hotsnail какъв раид е правил и какво е правил но написаното се вижда че нищо не е направил.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: uri64   
Дата:   27-12-18 13:27

Смех са тия амд-та, ама ако някой иска да се надене здраво и многократно защо пък да го спираш? Както неведнъж се е писало у форумо - кеф цена няма [smilie5].

В крайна сметка - честита/о Коледа/Рождество, весело посрещане на 2019-тата и от хубаво да не се отървете [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: bam-bam   
Дата:   27-12-18 18:07

Смях не смях имаме си много хубав хардуерен форум в който доста неща са описани и разяснени.
Шото има хора дето са нещо като тук фотоманяците, излезе нещо и вече го имат и пишат впечатления.
Но пък е по-лесно да се пишат глупости от незапознати хора нищо не прочели от колкото да се образоват малко.
Нещата около амд и зен2 не са неясни, просто Интел доста изгоряха от зен и все още може би не знаят какво им се случи, това е мнение на много хора в час, а не на тукашните нищонезнаещи писачи.
Със зен2 се очаква втори интересен трус при интел и не знам как ще отговорят.
Факт е, че им остана един и9 и до там свършват, а не беше така преди появата на зен
Така, че няма лошо всеки да си пише предпочитанията, ама поне да са малко обективни, а не някакви фантасмагории.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-18 19:16

bam-bam: какво точно се случи със Зен и Зен+? Виждал ли си графиките на продажбите :)

Да, след години тотално изоставане, най-накрая от АМД направиха конкурентни продукти. Но практически отсъстваха на пазара и затова се решиха на една наистина смела постъпка - екстремно агресивна ценова политика. Борбата на първите Зен не беше за печалба, а за постигане на пазарен дял, което би им отключило пътеки за сключване на корпоративни договори с ОЕМ производители. Проблем се оказа дългото отсъствие и съответното насъбралото се недоверие... Това е основната причина, въпреки бомбастичките технически характеристики и ценовата политика, те все още да не могат да заемат очаквания от тях дял. И преди да скочиш - нека да напомня, че продажбите се гледат глобално, а не според агитките в HW.bg. На Интел дори не им се наложи да намалят цените на своите процесори - напротив, те поскъпнаха. Дори и тези, дето са с две поколения по-стари :) Естествено няма как положението да се задържи дълго така - ако АМД изкарват нови агресивни технологии на агресивни цени - рано или късно ще превземат пазара. Сега се вдига много шум около ЗЕН2 и това принуди Интел да си кажат, че не спят - вече тестват новото поколение на своите процесори, което има нов дизайн (за първи път от не знам колко си години) - и то дизайн от може би най-добрия дизайнер. Изкараната информацията е оскъдна, но изглежда ставаме свидетели на едно сериозно изпреварване на хардуера пред нуждите на софтуера :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: imitev   
Дата:   27-12-18 19:23

Трус трус, ама интел не свалят цените гадовете.

От 20 години чакам АМД да разбият Интел.

И все ги разбиват следващата година. Последният ми АМД беше К6, който разбиваше P-II. И не го бяха направили сами, а бяха купили NexGen през далечната '97 (баси колко съм дърт). После си купих P-II и се оказа, че хвалбите са безпочвени.

И ако помните дълги години цифричката зад процесора показваше не реалната тактова честота, а тактовата честота на интелския аналог с който се сравняваше АМД процесора. И той естествено е с по-висока честота, щото видиш ли АМД са по-бързи. Маркетингов трик с който няма как да ме впечатлят.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-18 19:29

Е, имаше един период на Атлоните, дето стъпаха точно по времето, когато Интел разработваха C2D. И явно имаха някакви затруднения, понеже им отне бая време. Но като ги пуснаха накрая, всичко приключи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: imitev   
Дата:   27-12-18 19:31


Приключи, но бяха бааавни...

Нямам нищо против райзън тредрипъри и компания, само че ще трябва да се подоказват още малко докато ме навият да пробвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: marves   
Дата:   27-12-18 19:37

Автор: lamerko
Дата: 27-12-18 19:16
... изглежда ставаме свидетели на едно сериозно изпреварване на хардуера пред нуждите на софтуера ...


Аха... а защо ли е борбЪтЪ за квантовия компютър [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-18 19:48

marves: който първи го създаде, той диктува играта от там нататък. С квантовия компютър ще се разпадне интернет - към този момент няма измислена система, която да замени сегашните защити против неоторизиран достъп... пароли, сертификати, ТЛС - всичко става безсмислено :)

Да не говорим и за другите аспекти - ще се създават фалшиви клипове, аудио записи и т.н., които няма как да могат да бъдат разпознати дали са реални или не. Хаоса ще е пълен и интернет ще престане да съществува в този вид. Но ако има само няколко бройки кванови компютри, вероятно ще може известно време да се забави положението чрез политически игрички...

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: marves   
Дата:   27-12-18 20:26

Еми, той създаден отдавна, че даже има и портативни (домашни) в продажба :) Има и "мощен" с безплатен web достъп.
За защитите - по принцип е така, ще може да кракне за секунди текущите върхови защити и криптачки, но има методи за криптиране чрез... квантов компютър :) По-интересното е развитието на изкуствения интелект, там трябва да се впрегнат гениалните мозъци за предпазване на хюман кайнд-а, вече е сред нас в зародиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: imitev   
Дата:   27-12-18 20:36


Човеците няма кой да ги предпази от самите тях.

Срещнали се две планети и едната казала:
- Ох, остави се! Май съм хванала някаква цивилизация. Какво да направя?
- Ааа - нищо не прави! - казала втората - Ще си мине от само себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: bam-bam   
Дата:   27-12-18 20:46

lamerko, теб продажбите ли те вълнуват или продукта ?
Сериозно ли това е по-важното за крайния потребител и основа на покупката ну ? (иначе си прав май .. още витае мита, че АМД са яко топли и печки, ама едва ли някой е следил последните интели какви печки са с тея дъвки под капачките и каква гавра е това ... дали някой го знае)
Прав си, че преди райзен бяха зле, но това значи ли, че трябва да отричаме фактите?
Нима не ги стреснаха достатъчно, че да изкарат новото си поколение интелите няколко месеца по-рано ?
Нима не избълваха и тая и9ка от нищото бързащи.
Та те още са на стария тех процес и се чудят кво да правят с това, което АМД сътвори .. нима това не е факт ?
Ти цените ги остави ... ако си сляп купувай каквото цените ти кажат и тук разни разбирачи дрънкащи глупости.
Мен ме вълнува дадения продукт какво ми дава за цена/произвоителност.
А да .. новото поколение Интел .. с нов чипсет и нови дъна .. честито !
Това ако не е гавра с потребителите им
И само да ти покажа една картинка , ей така да благодарите все пак малко на АМД иначе, някой зарибени още щяха да дават по 1+к за 4 ядра[smilie18]

https://imgur.com/a/QUsvvNF

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: imitev   
Дата:   27-12-18 21:00

Конкуренцията е добре за потребителя.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-18 21:08

просто Интел доста изгоряха от зен и все още може би не знаят какво им се случи, това е мнение на много хора в час, а не на тукашните нищонезнаещи писачи.

Не знам какво си имал предвид с това, но го тълкувам, че Интел са гризнали дръвцето и едва ли не са пред фалит. Макар и не според самите Интел...

Но пак се чудя - защо всички така се вълнувате от бъдещия ЗЕН2, но така и нищо не споменахте за бъдещите Интел? Колкото до сегашното положение - да, АМД имат по-изгодни предложения в ниския и средния клас. Само дето не могат да се възползват от това. Мен обаче не ме интересуват тези класове, а по-високите. На мен не ми трябва система за игрички като на фенчетата в споменатия форум - трябва ми НАДЕЖНА машина за ПРОФЕСИОНАЛНА работа. Не е нужно да е ТОП, нито пък да е най-добре ценово балансирана. Трябва ми да е надежна и да се разбира с всичкия ми софтуер по възможно най-добрия начин. За съжаление няма да мога да дочакам новата архитектура - просто сегашната ми система вече твърде много остаря. Пък живот и здраве - ще ъпгрейдваме ако действително ударят 75% производителност на по-ниска цена :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: bam-bam   
Дата:   27-12-18 21:42

Не ме бъркай с някой други членове от тук .. никой не погребвам [smilie5]
В случая просто изкараха добър продукт в момента и виждам интел какво се опитват да замажат.
Ясно е, че ще се окопитят и ще измислят нещо, но за момента не им се отдава
За мен конкуренцията е супер и все пак си обичам парите и не наливам на сляпо , просто не ме кефи всяка година да сменям цяла платформа, като мога да само едно ЦПУ да си сменя и да имам по-голяма производителност.
Ще дочакаме и ще видим .. очертава се интересна 2019-та [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет - компютър (процесор) за видеообработка
Автор: didesignbg   
Дата:   27-12-18 21:53

Всъщност в момента Интел ядат бой навсякъде, останал им е един последен бастион високата честота, а той в момента е релевантен само за стари игри. Въобще не е случайно че няколко месеца поред амд продават повече бройки процесори.
Проблемът на интел е че 7-8 години от санди бридж спаха, сега си плащат с лихвите. В момента изостават с технологичен процес, изостават и архитектурно - не разполагат с модулна система през която да напомпат ядра. АМД до два месеца се очаква да имат 16 ядрен процесор срещу I9 9900K, който в момента даже не се нуждае от отговор. Да не говорим за ситуацията в HEDT, където трябва да не си знаеш парите и да не сваляш сините очила.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »