Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Към кафеджиите
Автор: sakuraki   
Дата:   15-12-18 15:23

Здравейте! Знам, че много от Вас обичат кафе, даже познавам и някои, които си го печат у тях си. Аз наскоро започнах да пия по интензивно кафе и си подбирам определени видове и т.н. Обаче за жалост кафе машината, която имам нещо не е от най - добрите и кафето се проваля някой път. Донесоха ми дозички (тези като чай, които са) специален подарък и уж кафемашината има опция, за да ги ползвам, но нищо не стана и само ги изхабих. Другото, което е, че когато си взимам кафе на зърна и го меля вкъщи и когато искам да е малко по - силно, меля кафето по - ситно, но пък тогава не минава през кафемашината [smilie2] .

Сега съм готов да отделя 300-350лв за малко по - висок клас кафе машина и съм се спрял на DeLonghi Dedica Style EC685M.

Размерите не ме притесняват , но държа да има приставка за пара. Търсих да е с филтър, който е non-pressurized, но не откривам за тази сума. Другото, което искам е да е съвместима с афтър маркет продукти, защото искам да си взема и bottomless филтър, а там е малко сложно с намирането.

Каква бихте ми препоръчали за сума от около 350лв , да речем айде максимум 400лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: agop4o   
Дата:   15-12-18 15:37

Аз не съм голям кафеджия ама преди 6 г си взех една Saeco Via Veneto.Взех си от всички широко рекламирани кафета и резултата беше същия като от кубинските кафеварки-чорба.Кафеварката беше на път да си смени местодомуването-от третия етаж надолу.Един ден взех Нова бразилия мляно.Е няма такъв каймак като от това кафе.Захарта едва се потапя от каймака.И без това нямат изобщо мирис на кафе тия които ги продават по магазините поне вид да има[smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: gorjanin   
Дата:   15-12-18 15:48

Аз пък, през черния петък, за 420 се обзаведох с един автомат Krups Essential EA81P070 и съм доста доволен.Прави идеално кафе.Единствено не знам във времето колко издръжлив ще е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: stoikovv666   
Дата:   15-12-18 15:58

DELONGHI Dedica имам опит с тази и съм много доволен.Компактна, бързо загрява, лесно се чисти и е стилна. Пробвал съм доста разнообразие от кафе. На мен ми допада най много lavazza 100%Arabica смляно за еспресо машина.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: Konstantinov   
Дата:   15-12-18 16:02

Продават втора употреба автомати делонги аз взех преди 6 години за 400 лева пъленхавтомат беше в района на централна гара между опълченска и хр.ботев.Не са лоши и тия с дозите кафе.Купувай пресни немски кафета те са най ароматни.цена до 30 - 40 евро килото е изгодна.евтини са някаи италиански има и якобс по 25 ако е пресно става.Нова бразилия е лошо кафе.Аз пия само кафе по 24 чаши на ден.Става и в кубинските кафеварки супер кафе ,ако я натъпчеш, кафе става с много кафе .аз го пия на максимална сила.Всъщност най силното кафе става точно с кубинските или италиански прости кафеварки просто трябва да я натъпчеш с много и скъпо кафе.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: sakuraki   
Дата:   15-12-18 16:08

Забравих да напиша, че в момента ползвам saeco poemia и не съм много доволен. Пия по 4-5 кафета на ден, някой път и повече, а жената и тя пие, та доста кафе пием. Взимам си най-често на зърна, а мляно много рядко. В момента пия едно Kicking Horse, което е доста силно, но някой път нашината се прецаква и вместо 30 секунди го пуска за 1 мин, а не е променяно кафето на едрина [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: ecobo   
Дата:   15-12-18 16:21

За тези пари единственото читаво, което може да се вземе е GAGGIA Classic втора ръка, от по-старите, с месингова ръкохватка, нормална цедка и електромагнитен вентил. НО! За да направиш добро кафе с профи система без CremaDisc, ти трябва и читава мелачка, защото кафето трябва да е равномерно и с точната едрина смляно. И трябва да е смляно точно преди приготвянето му. Примерно, моята мелачка e GAGGIA MDF, намират се втора ръка за около 150 лева, много добри машинки са. Новите по магазините с цени под 500 лева са боклуци, не стават. И накрая, трябва хубаво кафе. Аз съм фен на KIMBO Espresso Bar Extra Cream и Baristo Premium Bar, но има и хиляди други добри кафета. Кафето трябва да е прясно. Ако е Арабика, трябва да печено максимум 2 месеца преди да се консумира. Ако е Робуста или бленд с повече Робуста, може да си запази качествата и 6 месеца. И задъжително на зърна, мляните кафета са изветрял боклук и са смляни прекалено едро за хубава кафемашина.
На капуслите не съм фен. Единствените читави капсули са на Nesspresso, но са доста скъпи. Останалите се правят от стари кафета с добавени ароматизанти и нямат нищо общо с хубавото кафе. Всъщност, капсулите са измислени с цел да се оползотворяват кафета с изминал срок на годност. И точно от такова се правят повечето.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: imitev   
Дата:   15-12-18 16:25

Не знам защо им казват кубинки, но това е класическа италианска кана за еспресо, с която 'талянците си приготвят еспресо и до ден днешен като концепция.

Когато съм ходил там на гости не съм виждал да имат в къщи от модерните автоматични машини. Особено в южна Италия.

Специално това е Lavazza Principessa - изкефих се при последното ходене как изглежда и купих на жена ми. Аз кафе не пия и не мога да дам отзиви, но след половин година жената каза да разкараме кафемашината от плота в кухнята. А тази си я носи като ходим на почивка някъде да си прави кафе.

http://1.bp.blogspot.com/-vMVFMTFz9hw/VpKMMqfwFBI/AAAAAAAAShQ/ybEhKCtBxTc/s1600/1.JPG



PS: Ако имате идея откъде да купя уплътнение за този модел пишете на лично :)



Публикацията е редактирана (15-12-18 16:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: TPECHAT   
Дата:   15-12-18 16:29

Гаджията успешно си я замених с Долче густо машина, но си взимам капсули Гато Пардо - истинско кафенце. Делонги са най-големият боклук. Като свърша капсулите - Гаджията пак. Понякога си правя филтърно ако реша да се наливам :-) Там бъцам с една Мелита.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: quazimodo   
Дата:   15-12-18 16:47

Кубинка и хубаво кафе, добре натъпкано в цедката.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: espergaro   
Дата:   15-12-18 16:49

Пробвай капсулите на Неспресо - имат видове от Етиопия, Колумбия, Никарагуа и т.н. Аз открих това кафе в Германия, но забелязах, че са започнали да продават капсулите и у нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: sakuraki   
Дата:   15-12-18 17:18

И аз се замислих за Gaggia Classic, но е извън бюджета, а малко по - евтина мога и с кафемелачка да взема. Сега гледам някаква марка
BRIEL SEG162A - това е вариант с кафемелачка и не изглежда зле, но пък никога не съм чувал за тази марка, а и не виждам да има филтри за нея [smilie11] .

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: imitev   
Дата:   15-12-18 17:52

Какво имаш предвид под "филтри" за еспресо машина?

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: sakuraki   
Дата:   15-12-18 18:02

Цедка исках да кажа ????. Има такива, които са без дъно и има голяма разлика във вкуса на кафето от такава с цедка под налягане.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: imitev   
Дата:   15-12-18 18:33


Не съм виждал без цедка в някаква форма.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: mmjm   
Дата:   15-12-18 18:44

По темата, най ми харесва кафето от италианските (наричаните от нас кубински) кафеварки, както са писали по-горе добре натъпкано хубаво кафе.

Извън темата - между (и), (ѝ) и (й) има доста голяма разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: lamerko   
Дата:   15-12-18 18:44

Има само една марка за еспресо - Saeco. Естествено с мелачка, че иначе се губи смисъла. А хубавото е, че има разни фирми, внасящи втора употреба и бюджета не е съвсем нереалистичен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: da.fo   
Дата:   15-12-18 19:06

lamerko[smilie24]
И аз съм фен на Saeco. Имаме 2 Syntia(едната я държа във фотото да черпя клиенти). Керамични мелачки, възможност за два вида кафе(аз си слагам мляно + на зърна едно след друго в голяма чаша)лесна поддръжка, много опции за дължина на водата, дозиране на кафето, температура на загряване и не на последно място красива иноксова мебел [smilie3] Купих ги от OLX-a за по 260-290 лева втора употреба и след рециклиране.


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: mitpis   
Дата:   15-12-18 19:54

Saeco[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: MarinY   
Дата:   15-12-18 20:23

Кафето, като всяко друго нещо на този свят е въпрос на личен вкус. Всеки рекламира каквото има!
“Кубинките” са класика, но трябва да пълниш цедката до горе и да пресоваш. Не очаквай пяна.
Саеко и Делонги имат хубави машини и имат провали. Под четиристотин лева са “сапунерки” [smilie3]
Както по-нагоре ти писаха, едрината и равномерноста при мелене е най-важното. Вида на кафето е личен вкус.
Най-важното, което никой производител не го казва е дебита на помпата. Колкото е по-малък, по-истинско е еспресото. Трябва да “църка” а не за пет секунди да ти пълни чашата.
Успех,

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: victory13   
Дата:   15-12-18 21:14

щех пиша, ма щом "пълните чашата", се отказвам...

Успех! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: kjey   
Дата:   15-12-18 21:30

За да пиете истинско италианско еспресо ви трябва машина с група Е61, както и добра мелачка с фино регулиране на едрината на мелене и дозиране.По-тъмно изпечените кафета се мелят по-ситно, респективно по светлите по едро.Освен това е добре машината да има температурен контрол на водата в бойлера.На пакетите на качествените марки кафета е написана дозата, температурата и налягането на екстракцията.Правилото е 25-30мл еспресо при екстракция 20-25 секунди.Това на кафе автомати няма как да стане - те текат като лейки и за 6-7 секунди са напълнили чашата.[smile]
Неприятната новина е че всички тези условия не могат да бъдат изпълнени дори с 800-900лв и то с неща втора ръка.



Публикацията е редактирана (15-12-18 21:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: Mogila   
Дата:   15-12-18 21:42

Здрасти sakuraki,

преди месец си взехме това делонги и сме много доволни. Взимай и не се замисляй.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: belone   
Дата:   15-12-18 22:28

Saeco Poemia [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: kiten   
Дата:   15-12-18 23:03

нескафе и въобще разтворимо кафе. От време навре и от капсули.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: ecobo   
Дата:   15-12-18 23:40

Saeco и GAGGIA стават отпреди 2005, когато ги купува Philips и откогато са поевтинени и не стават за (почти) нищо. И все пак, GAGGIA e по-класната марка.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: ecobo   
Дата:   15-12-18 23:43

sakuraki написа:

> И аз се замислих за Gaggia Classic, но е
> извън бюджета, а малко по - евтина
> мога и с кафемелачка да взема. Сега
> гледам някаква марка
> BRIEL SEG162A - това е вариант с
> кафемелачка и не изглежда зле, но
> пък никога не съм чувал за тази
> марка, а и не виждам да има филтри
> за нея [smilie11] .


Този Briel е китайски боклук!
Classic може да се намери на добра цена след известно дебнене в OLX и Bazar, моя (2005 г.) го взех за 350 лева в състояние като нов и оттогава не съм помислял за друга машина. Кафето, което правя с него (и една GAGGIA MDF мелачка) не отстъпва на това от машини за 2000+ лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: stanislavkos   
Дата:   16-12-18 02:58

При положение, че имаш машина с ръкохватка, най-евтино е да си вземеш само кафемелачка - маркова втора ръка за от 150 лв нагоре и да и се сменят ножовете за 20 - 30 лв, което е много важно за доброто кафе. Кафемашината трябва да се бутне в някой сервиз за кафемашини за предпочитане, ако не ти се занимава сам - 20 лв струва регулатор на налягането

http://www.coffeeland-bg.com/bg-bg/category/product/2204899148770053283/

който лесно се монтира на помпата, за да се свали налягането на 8 - 9 атм. При желание може и манометър за прецизна настройка.
Разбира се, има и готови машини с всичко направено, но докато не са с Е61 група, няма да са нещо много по.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: petervassilev   
Дата:   16-12-18 08:56

Как постигате повторяемост на качеството на водата, с която правите кафе?

Аз не успявам и разликата във вкуса на един и същи вид кафе на морския бряг с по-твърда вода, на 600 м надморска височина със софийска вода и високо в планината със снежна вода е чувствителен, не само заради разликата в температурата на кипене на водата (2-3-4 градуса).

Говоря за филтърно кафе (Lavaza Qualita Oro, само това вече над 10 години), приготвено при едни и същи условия ("лабораторно" ръчно приготвяне) – вкусът в различни градове и на различни места с различна вода е доста различен. А ако си правим черен чай по правилата, разликата във вкуса е огромна.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: madn3ss   
Дата:   16-12-18 09:09

Много е важно кафето да е точно смляно за съответната машина. Също толкова важно е кафето да е добре "трамбовано" в цедката. Аз лично ползвам притискателче, което не стои монтирано на машината, а от тези, които се вземат в ръка - по-удобно е за добро притискане.
Ако кафето е твърде ситно няма да минава през цедката. Ако кафето е твърде едро смляно, колкото и да го трамбоваш - все ще излиза боза. Ако кафето е точно смляно и добре пресовано в цедката ще извадиш чудесно кафе от почти всичко, което се предлага на пазара.
Преди си купувах насипно кафе, но от едно и също място понеже един и същ номер на смилане на различните места всъщност е различно смляно кафе. Ако държиш на насипните кафета - харесваш си удобно за пазаруване място, правиш няколко експеримента и преценяваш кой номер е точно за твоята машина. Аз лично преди си смесвах само арабики, но не оовече от 2 вида.
Към днешна дата си купувам спетема рагаци готово смляно за кафемашина.
Също пропуснах да кажа, че за доброто кафе е много важно на колко бара работи кафемашината. Не трябва да е по-малко от 15. Моята като я избирах това беше водещият фактор - купих си такава, работеща на 19 бара. Дано съм бил поне малко полезен с коментара си, въпреки, че е преплетен с личното ми мнение и предпочитания.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: madn3ss   
Дата:   16-12-18 09:14

В машината наливам само вода, минала през филтрираща кана аквафор. По-новите модели ползват същите филтри като на бритата, но са на по-добра цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: sherbit   
Дата:   16-12-18 09:22

Евтина ръчка Делонги прави по-добро кафе от автоматите среден клас.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: ecobo   
Дата:   16-12-18 10:08

написа:

> Как постигате повторяемост на
> качеството на водата, с която
> правите кафе?
>

Купувам си омекотена вода от Лидл. Лев и нещо е една 11 л. туба, отива месец с нея.
Кафето си го правя около 30 мл., с 9-10 гр. кафе в цедката - истинско италианско еспресо.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: stanislavkos   
Дата:   16-12-18 11:01

Автоматите, включително вендинг машините, трябва да работят с по-едро смляно кафе, за да работят надеждно и да не се запушват цедките. От там е по-доброто кафе от машините с ръкохватка.
Всяка истинска машина има регулатор на налягане на водата. За автомати е около 11 - 12 атмосфери, за ръкохватка 8 - 9. Рекламирането на налягането на помпата е нещо като мегапикселите на апарата - хващат се хора, които не разбират материята.
Повторяемост на резултата - кафемелачка, ползване на един вид вода, за предпочитане омекотена, с което много се отлага и периода на обслужване на машината, еднакво количество кафе в ръкохватката - може да се тегли с везна в началото, постоянна сила на притискане на кафето - има динамометрични темпери, които цъкват при определено притискане - около 15 кг оптимално.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: Mogila   
Дата:   16-12-18 11:30

sakuraki, забравих да напиша нещо много важно. Към машината ти трябва и такова:

https://www.amazon.de/gp/product/B004EFYYX6/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   16-12-18 12:16

Аз пък съм доволен от Saeco Poemia. Вече над три години ми служи вярно. Пия само и единствено Спетема Крема дози. Но ги взимам от дистрибутор. Кутия 150 броя кафета за 58 лева. Така едно кафе ми излиза по 39 стотини.


http://www.technopolis.bg/medias/sys_master/h4e/h05/10750063345694.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: asahi   
Дата:   16-12-18 12:25

Кой ще плаща за рекламата?

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: sakuraki   
Дата:   16-12-18 12:47

Имам тампер и си го ползвам. Кафемашината ми е saeco poemia и не съм доволен. Кафето го пия силно и късо, без захар. Вчера казах на жената, че може като за началото само мелачка и тя решила да ме изненада и взела от технополис някакво тъпо делонги за 110лв, ама то кафето излиза супер едро дори и на най-финната настройка. Обадиг се в магазина и ми казаха, че не мога да я върна [smilie10]

Тарандула, а при мен изобщо не работи с дози, тече отвсякъде, но не и от цъвките.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: petervassilev   
Дата:   16-12-18 14:15

Ecobo: “Ако е Арабика, трябва да печено максимум 2 месеца преди да се консумира.”

Преди век печенето на кафето изглежда е било част от целия табиет. Баба ми и дядо ми, бежанци от Македония (Солун), си бяха донесли в Бургас и една малка печка за кафе. Тогава е нямало инстантно кафе, капсули и т.н. и кафето се е продавало зелено (непечено).

Методът на приготвяне е бил т.нар. "гръцко/турско кафе".


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: ecobo   
Дата:   16-12-18 15:06

написа:

>Вчера казах на
> жената, че може като за началото
> само мелачка и тя решила да ме
> изненада и взела от технополис
> някакво тъпо делонги за 110лв, ама
> то кафето излиза супер едро дори и
> на най-финната настройка. Обадиг
> се в магазина и ми казаха, че не
> мога да я върна [smilie10]


Първо, можеш да върнеш машината, имаш законово право. Просто трябва да споменеш КЗП в разговор, ако не става с добро :-)
Второ, това Делонги го имам и аз, наистина в заводския вариант не става чеп за зеле от него. Но с малко преправяне почва да мели ситно - има из нета ръководство как се прави. Но губиш гаранцията. И все пак, макар и ситно, не мели равномерно, както големите мелачки и кафето става за машини с CremaDisc, но не става за класическа машина с профи цедка (без CremaDisc).
Една хубава мелачка винаги си струва инвестицията. Gaggia MDF и Rancilio Rocky са с добра репутация и се намират на добра цена. Сигурно има и други, аз знам само тези двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: Slav61   
Дата:   16-12-18 15:09





Публикацията е редактирана (16-12-18 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: imitev   
Дата:   16-12-18 16:09


Екобо, ако магазинът не иска да ти върне парите - няма закон по който да ги принудиш да го направят. Специално Технополис няма да ти върнат парите никога.

Вариант Б е да я подмениш за нещо друго, но тя вече е ползвана. Естествено може да се пробва да се почисти добре и да играеш театър с подмяна.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: toc   
Дата:   16-12-18 16:17

Ако е купена от физически магазин може да я върне само ако магазина има такава политика.
Никакъв закон няма, който да ги задължи да я приемат обратно.

Правото на връщане в 14 дневен срок важи само за онлайн покупки.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: sakuraki   
Дата:   16-12-18 16:41

Да това ми казаха и на мен, но дори ми отказаха да ми я сменят с друга стока, до сега се разправях в магазина, но в крайна сметка си купих нова кафе машина (някакъв крупс) и аз доволен и те доволни. Сега ще продам тъпото саеко и ще си взема една кафемелачка с парите. Ако някой си търси saeco poemia с гаранция да ми каже [smilie5]. Благодаря на всички включили се по темата. Имате една кафе от мен ако дойдете в Пазарджик [smilie5]

Сега отивам да смеля малко кафе на мелачката за подправки и ще пия едно кафе.
Ето и едно кортадо да пийнете

https://c1.staticflickr.com/5/4846/32466933638_d38b7e48fe_b.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: rdo   
Дата:   16-12-18 18:26

sakuraki написа:

> Вчера казах на
> жената, че може като за началото
> само мелачка и тя решила да ме
> изненада и взела от технополис
> някакво тъпо делонги за 110лв, ама
> то кафето излиза супер едро дори и
> на най-финната настройка.

Ако си взел KG79 и си я прежалил, може да я отвориш и да регулираш дисковете така че да мели по-ситно. https://www.youtube.com/watch?v=6M7ra7r5tYI

Аз бях с автомат филипс, кафето излизаше като чай. Мислех да го хвърлям, но като му напипах мелачката, стана поносимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: chukov   
Дата:   16-12-18 19:13

Аз пердаша на леблебия. Досега не ме е подвела. Винаги един и същ резултат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: h_bio   
Дата:   16-12-18 21:51

Това е тема за еспресо, а не за кафеджиите. Истинските кафеджии не издевателстваме с кафето по този начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: mmjm   
Дата:   16-12-18 22:21

Бъркаш, темата не е за кафеджиите, а за кафеджийте. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-12-18 23:30

Автор: kjey
Дата: 15-12-18 21:30

Правилото е 25-30мл еспресо при екстракция 20-25 секунди.Това на кафе автомати няма как да стане - те текат като лейки и за 6-7 секунди са напълнили чашата.[smile]

Утре ще засека, но съм сигурен, че чашата ми с двойно кафе се пълни за не по-малко от 25-30сек. с Делонги от преди 5-6 години. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: lamerko   
Дата:   16-12-18 23:50

Дори скапания Филипс в офиса пълни чашата за около 30-на сек...

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: kjey   
Дата:   17-12-18 06:16

Утре ще засека, но съм сигурен, че чашата ми с двойно кафе се пълни за не по-малко от 25-30сек. с Делонги от преди 5-6 години. [smile]


Въпроса е колко течност вади за това време - двойното ви кафе едва ли е 25-30мл.В офиса взех някакъв супер-дупер автомат на Saeco(цена като нов над 2500лв), с керамични мелачки, с регулиране на интензитета на кафето и всякакви други екстри...При най-ситно мелене и най-голяма доза кафе прави еспресото за максимум 10 секунди.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: penco   
Дата:   17-12-18 06:34

За да работи с дозите, трябва да се махне нормалната цедка, слага се гумата и отгоре малката цедка. Тя е за дози. е тази: http://prntscr.com/lvv1xd

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: Vanquished   
Дата:   17-12-18 09:14

Молба към автора - моля за корекция на заглавието, няма "й" в множествено число - кафеджиите.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: sakuraki   
Дата:   17-12-18 12:33

[smilie5] Авторът не си беше пил кафето и е забравил [smilie5] . Днес вече пих хубаво, кафе, което не мирише на изгоряло и да има такъв вкус.
Иначе penco, аз знам кое е за дози и как се ползва, но не става, просто си тече отвсякъде с тази цедка. Отпушвах цедката, въртях я, гумата махах, но без успех и се разделих с нея. Вчера пробвах моно доза на новия крупс и нямаше никакви проблеми, слагам я на саекото и отвсякъде тече, а е точния стандарт.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: PhotoBo   
Дата:   17-12-18 16:24

kjey, така е! Днес засякох 1мин и 15секунди за чаена чаша (пия мега дълго двойно кафе, ползвам голямата цедка препълнена и натъпкана здраво до горе).



ПП: кафето не изглежда така като на снимката, има си каймак и е добро. Снимката е от нета само за онагледяване на чашата [beer]



Публикацията е редактирана (17-12-18 16:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: kjey   
Дата:   17-12-18 17:02

Днес засякох 1мин и 15секунди за чаена чаша (пия мега дълго двойно кафе, ползвам голямата цедка препълнена и натъпкана здраво до горе)

Твърде много кофеин поемате така с тази дълга екстракция...но може би това е целта[smilie5]
Моята чаша е такава
11-12гр кафе
25 секунди
30мл

http://www.picshare.ru/uploads/181217/8Hy0J77mal.jpg

[/URL]] текст
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: Synthy   
Дата:   17-12-18 17:26

Много коефин, и малко вкус. т.е. само се друсаш с нещо подобно на кафе [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-18 18:20

написа:

> ПП: кафето не изглежда така като на
> снимката, има си каймак и е добро.
> Снимката е от нета само за
> онагледяване на чашата [beer]
>

Каймак има само турското кафе от джезве. Всички съвременни "каймаци" са варианти на пяната[smilie5][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: ecobo   
Дата:   17-12-18 18:25

написа:

> Каймак има само турското кафе от
> джезве. Всички съвременни
> "каймаци" са варианти на
> пяната[smilie5][beer]
>

Това е вярно, ако имаш машина ширпотреба с т. нар. CremaDsic, който разпенва кафето. В едно добро кафе няма пяна, има само естествения каймак, който се получава от екстахираните мазнини в кафето. Напоследък даже са модерни bottomless портафилтри, за да пада кафето направо от филтъра в чашата.


https://cdn.instructables.com/F1X/NO2O/HIGFAXWX/F1XNO2OHIGFAXWX.LARGE.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-18 19:11

Е, то и тия дето произвеждат карантии за кафемашините семейства гледат[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: mmjm   
Дата:   17-12-18 19:56

sakuraki, с много кеф и дълго време да използваш новата кафемашина. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: mitpis   
Дата:   17-12-18 20:29

Всичко написано ме кефи страхотно, ама съм се ограничил до две кафета на ден-другото било зависимост, та умната![smilie18]



Публикацията е редактирана (17-12-18 20:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: imitev   
Дата:   17-12-18 20:49

Хайде тази година кафемашина, догодина казан за ракия [beer] [cool] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: sakuraki   
Дата:   17-12-18 21:52

Ххаха благодаря [smilie5] [smilie5] , но съм по виното аз , пък даже и почнах да се уча как се прави [smilie7] . То кафето ми е като хоби, но и то като фотографията ме разорява [smilie18] [smilie18] . Благодаря на всички включили се по темата [beer] . Ето и едно кафе от бившата машина , но в чашка от уиски


https://c1.staticflickr.com/5/4885/32468983448_9cd0745f57_b.jpg





Публикацията е редактирана (17-12-18 21:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: imitev   
Дата:   17-12-18 22:48

На всички мании цаката му е да си малко табиетлия. Да го правиш с чалъм. Като аристократите - да си над нещата малко и дреболиите да са ти важни.

Тва с кафенцето в чашка за виски и домашната машинка не е баш в тази посока [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: novi4ok   
Дата:   18-12-18 00:13

Боже, Боже...
Като ви чета и устата ми със слюнка се напълни. И разбрах, че за нищо не ставам. За къде съм с тези неработещи рецептори на небцето и без страстното изживяване на качествено-ароматно-силно-каймачено-плътно-и-т.н. кафе?
Абе кога станахме такива разбирачи, като бащите и майките ни в повечето случаи пиеха печена, мляна цикория (Инка) вместо кафе? Баси тази културна революция, сложихме италианците, кубинците, бразилците и всякаква останала паплач, в малкия си джоб...
Извинете ме за иронията, ама ми стана смешно. Живи здрави и все по-специални сортове кафе и марки кафе машини да откривате!

И между другото - по лични наблюдения, нациите, имащи традиция в пиенето и приготвянето на кафе, използват машини само в заведенията. И мнооооого специални и разнообразни сортове кафе - също. В домашни условия си го правят традиционно. Без да робуват на сортове, марки и технологии. И съм пил невероятни кафета. Или както ми обясняваше един приятел италианец: "Абе Лаваца-Маваца. Стига си гледал по опаковките, това е търговия, не кафе!".

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: tycoon   
Дата:   18-12-18 18:53

Кафето само на джезве и да е от Сирия с кардамон;)))

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: imitev   
Дата:   18-12-18 19:33

Поне се навъдиха и местни да ти го поднасят за да е кефа на макс дет се вика [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: SameButDifferent   
Дата:   18-12-18 20:21

Ееей, това е идея! Тъкмо се размечтах, но си помислих, че няма къде да го опитам. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   19-12-18 09:34

Бахти, колко свободно време имате, блазе ви ! Сутринта пия едно на крак, бързам да разнеса лапетата по училища и детски градини, бачкане, и второто- както го направят във фитнеса, вече късния следобед.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджиите
Автор: sakuraki   
Дата:   19-12-18 10:21

Ми аз ставам в 6 и 30, пия кафе до 7, в 7 и 30 излизам и в 8 пия следващото кафе на работата. После в обедната почивка в 12 пия едно и след като се върна на работа в 14:00ч., отново пия кафе [smilie10].
Иначе относно кафе в джезве и кардамон, такова пих в Турция и хич не ми хареса, а я Гърция пих невероятно кафе. Заговорих се с човека, но не знаеше много английски и малко разбрах, но ето рецептата:
В джезве се слага захар, за да се карамелизира и се хвърля после, след което се сипва вода да кипне веднъж и се слага кафето. Трябва да кипне 2 пъти с кафето и е готово за сервиране. Супер ароматно кафе, което има лек вкус на карамел и много силно.
В Италия като бях и тогава пих кафе, но нещо хич не ми допадна. В едно малко село в планината пих кафе, но беше много късо, дори и вкуса не му усетих. Около Кортина де Ампенцо, намерих магазин за кафе и си взех кафе на зърна, страхотно кафе, но много скъпо 28.50 евро за 500гр.
Едно време през 95-96г помня, че баба ми и дядо ми пиеха нова бразилия

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »