Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на intel процесор за работна станция
Автор: fujixfan   
Дата:   10-12-18 15:02

Здравейте,

Искам да си закупя работна (десктоп) станция, която ще ползвам и за фото-обработка.

Колебая се между тези 3 процесора:
i3 8100
i5 8700K
i7 8700

RAM-та ще е 16 гб (2х8гб).
Ще има 60Гб ССД за скратч диск.

Няма да слагам отделна видео карта (не играя игри), ще ползвам 24 инчов нормален монитор.

Предполагам този факт, ще наклони везната към най=мощния процесор, който има еднкъв видео чип , като по-ниските по-горе.

Някой има преки впечатления на работата на Адобе продуктите с над 4 ядрените процесори.

Благодаря предварително

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: Mogila   
Дата:   10-12-18 15:05

И5 е предостатъчно. И него няма да можеш да го натовариш на макс.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: Synthy   
Дата:   10-12-18 15:06

i7 няма 4 физически ядра повече. Има още 4 виртуални, от които адоб много много не се възползва.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: Mogila   
Дата:   10-12-18 15:07

Ползвам Лайтруум с три компа. Единия е с и5, другия е с и7 7700к, другия е с и7 8750H. Разлика не виждам. Никой процесор не се натоварва дори и на 50%. Така е и с Фотошоп.



Публикацията е редактирана (10-12-18 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: fujixfan   
Дата:   10-12-18 15:08

i7 8700 има 6 физически ядра + хипер трединг :)


Просто разликата ценово между и5 8700К и
и7 8700 не е голяма, затова се поколебах.


https://ark.intel.com/products/126686/Intel-Core-i7-8700-Processor-12M-Cache-up-to-4-60-GHz-



Публикацията е редактирана (10-12-18 15:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: Synthy   
Дата:   10-12-18 15:09

ОК, нека са 6. Схванахте идеята.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: fujixfan   
Дата:   10-12-18 15:13

При така поставени фактите:

i3 8100 с базова честота 3.6 Гхц и 4 ядра ще си е супер :)

Ами липсата на видео карта?

хахах[smilie21]



Публикацията е редактирана (10-12-18 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: Mogila   
Дата:   10-12-18 15:17

Ми що да не е супер?

Абе важното е да имаш 4 водни охлаждания като онези великите от другата тема. И да не казваш, че компа ти е под 6000 лева, защото ще се излагаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: Synthy   
Дата:   10-12-18 15:20

Видео карта... аз ползвам една стара куадро, която купих за 100лв. Да ти кажа, за фотошоп върши перфектна работа (преди това бях с вградената интелска). По-нова може и да е по-добре, но едва ли чак толкова, за да си заслужава 10 пъти повече пари. Разлика между вградената и куадрото има, видима.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: lamerko   
Дата:   10-12-18 15:33

Не виждам i5 сред изброените, но както и да е. 8700K и 8700 дефакто са едни и същи чипове, но единия е заключен и леко даунклокнат. Реално разликата наистина не е голяма, но "К" версията е дала по-добри резултати при тестовете. Не забравяйте, че при литографския процес винаги има някакви (нежелани) отклонения, които понякога са толкова големи, че въпросните чипове се маркират като брак или започват едни простотии със заключване на ядра и пускане на пазара под друг модел. Така че заключването на множитела при версиите без "К" на Интел не са просто маркетингов трик...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: lord_kik   
Дата:   10-12-18 22:33

Мале за какви процесори говорите,аз съм все още с i3 6100

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: hotsnail   
Дата:   10-12-18 23:16

За лайтрум май 24ГБ или 32ГБ оказват повече влияние. Бързия диск т.е. М2 с 3000МБ/с също ще се усети повечко

ПП 9700К е на близка цена и не виждам повод да се купува миналогодишния модел с 6 ядра вместо новия с 8. Новия има и някакви ускорения за видео декомпресия



Публикацията е редактирана (11-12-18 01:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: fujixfan   
Дата:   11-12-18 08:54

@hotsnail: цената на i7 8700 и цената на i5 8600K имах предвид.
Иначе съм съгласен, че старата 7ма серия няма смисъл да се купува.
Многоядрения плюс според мен при експортване на много снимки роу-джипег, ще окажат влияние.
Многото РАМ > за работата в дивелопер режима в реално време също :)
Аз лично съм тествал с 16 гб и 24 гб, разлика не усетих.. при по-специфични инструменти > селектиране, маски, блър (на големи файлове).

Аз затова вместо още +16гб рам, прецених, че може би едно малко ссд, което самоз а скратч да е на шопа, ще е много по-добре отколкото повече РАМ.


Благодаря на всички за полесните мнение и споделения опит [cool]



Публикацията е редактирана (11-12-18 08:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: hotsnail   
Дата:   12-12-18 02:15

Ами разликите май са в лайтрум и кепчър едно при преглед, търсене, маркиране и т.н. На моя с 16гб и доста стар процесор лайтрума леко се запотява и забавя. При 1000 снимки лайтрума ми става почти неизползваем, за да ги прегледам и маркирам. Кепчъра смело се държи, но и на него му е трудно.

Мисля, че адоби официално си искат минимални 12гб за лайтрум вече т.е. 32гб ще са им доста по-добре от 16.......как някои марки още продават компютри с 8гб не ми е ясно........


Фотошопа няма толкова голям проблем. Там една снимка дори да е 150мб на слой аз рядко работя с над 20 слоя т.е, 3гб. 40 слоя ще са 6гб т.е. На 16 сигурно до 60 слоя няма да имам особени ядове....в шопа гледам една снимка поне няколко минути.

В лайтрума или кепчъра искам за секунди да мина 10 снимки произволни от колекция с 1000, да подредя мозайка от 4 на екрана, да сменям само 3 от тях, да филтриран по обектив или бленда и подобни щуротии . Това за да бачка бързо с 1000 снимки иска зверски много памет явно. Не му е лесно 50мб или 80мб файлове да ги чете за милисекунди

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на intel процесор за работна станция
Автор: Mogila   
Дата:   12-12-18 10:07

Автор: hotsnail
Дата: 12-12-18 02:15
.......как някои марки още продават компютри с 8гб не ми е ясно........



И то го правят в топ сериите си. Безумие!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »