Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Zenith аналогови камери
Автор: denkich   
Дата:   10-11-18 19:46

Здравейте! Коя камера на Zenith от аналоговите се води най-добра? Има ли някаква подредба на най-добрите?

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: sherbit   
Дата:   10-11-18 19:52

Работещата, обективите са важни.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: Simbon4o   
Дата:   10-11-18 20:05

Първо са Zenit без h и второ - да тази дето работи. До сега един зенит обаче не съм видял да си струва мъките да работиш с него. Ако си русофилски настроен и искаш все пак да имаш руска камера поогледай се за киевите дето са копие на никони като киев 19 примерно. Или някой телеметрик имитация на лайка или контакс.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: b0bb0   
Дата:   10-11-18 20:06

Едно време не им ли викахме "лентови" камери? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: lamerko   
Дата:   10-11-18 20:07

Проблем при Зенит-а е, че използват перде, което във времето сдава багажа. Наистина има доста други марки, които също са евтини в момента, но си струват доста повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: quazimodo   
Дата:   10-11-18 20:44

Е това винаги ми е било интересно - що веднага почвате да плювате? За работа не се споменава нищо. За проба, що пък не. Винаги може да се провери поне пердетата дали са читави и цели. Лично аз не съм видял нито един соц. апарат с прецакани пердета, а са ми минали доста през ръцете. Успях да прецакам два метални затвора на Киев-4, но всички други останаха цели и още снимат у разни приятели. Отговор на въпроса - произведените до около 75-та година апарати се котират най-високо от самите руснаци.


Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: lamerko   
Дата:   10-11-18 21:13

И на трите мои им се прецака пердето. Като казвам мои - говоря за техника, която си е била моя още от соц време. Не знам каква е идеята да КУПИШ техника, че след това да я проверяваш - не е като да разбереш на място дали има проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: MikeDimit   
Дата:   10-11-18 21:53

Зенит 122. Ергономика и механика най-добри.От опит пиша.Иначе си имат минуси и то сериозни.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: fotorafi   
Дата:   11-11-18 11:18

Като стар професионален фотограф и колекционер на Зенити, мога спокойно да кажа, че съм един от най-запознатите с този модел.
Първа група Зенити: най-старите модели-Зенит до 1962-70 г., Зенит-3,Зенит-3М са с резба на обективите М-39. Рядко се срещат и са с известна колекционерска стойност. Не препоръчвам да се ползват за снимане сега.
Втора група Зенити: Зенит-4,5,6,7,D и L. Teзи модели са от 1964-1968 г експериментални, прототипи изработени са по малко бройки. Понякога са 20-40 бр. не са в масово производство и са колекционерски
Трета група Зенити:Зенит-Е, ЕМ, ЕТ- най-масово произвеждана. Характерно за тази група е, че този модел е с външен, селенов светломер, без скачаща диафрагма.
Четвърта група Зенити- серия с буква В- същите като модела Е, но без светломер, без скачаща диафрагма
Пета група Зенити: Зенит-10 и 11 малко бройки произведени
Шеста група: ТТL, 12, XP, CD, Tази серия е новата, модернизирана със скачаща диафрагма и вътрешно-кадрово измерване ТТЛ. Измерването е CdS с 1 или две батерии. Не е прецизна системата за измерване, зависи от апарата и късмета. Всичките са вече със скачаща диафрагма и автоматично връщане на огледалото
Седма група:Зенит-16,17,18,22, прототипи, не в масово производство, главно за колекционери

Какво е характерно за тази марка: Здраво, метално тяло, с ограничени скорости, без малките стойности. Перде от гумиран плат със скорости В, 1/30, 1/60,1/125, 250 и 1/500. Синхрон със светкавица 1/30. Моделът 122 не го препоръчвам, защото корпуса е ПЛАСТМАСОВ, напуква се и се чупи
Слабости: клеясват скоростите от годините, пердето става твърдо от студ и години . При -5 и по-ниски градуси, скоростите се забавят и стават неточни. Комплектовани са с 2 вида обективи: Индустар 3,5/50 мм не светлосилен, но евтин. По-добрият и масово търсен за ползване с цифровите камери е много добрият "ХЕЛИОС-44"-2/58 мм, копие на немския Biotar 2/58 mm на Carl Zeiss. По-старите модели са без скачаща диафрагма , а по-новите със скачаща диафрагма, означени с буквата М

Аз бих избрал, ако ще го ползвам за снимане с филм да бъде от сериите със скачащо огледало и измерване. Да бъде с Хелиос, Да се внимава: ламелите да не бъдат омаслени, да бъде пъргава скачащата диафрагма, скоростите да бъдат работещи, двете пердета да се затварят до край

Ако ще ползвам само ръчно фокусния обектив с цифровите камери, бих си купил с обектив Хелиос-44-2 и 3.
Ако ще снимам със Зенит за предпочитане са моделите с ТТЛ измерване и обективи Хелиос-44М -те са със скачаща диафрагма.
За повече информации 0886-711-193, Рафи Марукян



Публикацията е редактирана (12-11-18 14:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: didesignbg   
Дата:   11-11-18 11:43

Имат един много хубав модел FM2, продават го под търговската марка на дружеството си Никон, имат и доста успешни модели от под-дружеството си асахи пентакс, а също така една много компактна серия брандирана Олимпус, съветът ми е да се насочите към някой от тях, според достъпа до стъкла.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: nositel   
Дата:   11-11-18 12:30

[smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: idivanov   
Дата:   11-11-18 17:49

Рафи Марукян е дал много точно описание на различните модификации на Зенит. ЗА СЪЖАЛЕНИЕ и много вярно.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: asahi   
Дата:   11-11-18 19:44

От Красногорский завод им. С. А. Зверева дали знаят, че са произвеждали аналогови камери?

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: MikeDimit   
Дата:   11-11-18 20:27

Знаят какво са произвеждали. Не ги мислете.
Един от другите източници с подробен и правдив опис.
http://www.sovietcams.com/index.php?-1170803771


Ако решите да си вземете Зенит имайте предвид, че ще имате най-малкото проблем с транспорта на филма. Днешните филми са с тънка основа. А те имаха навика да късат перфорацията дори и на съветските Свема и Тасма. Друг съвет бих дал-не чупете орехи с тях. Това бе тест за металните Зенити, но за тези с пластмасова облицовка или изцяло пласмасовово корпусните недоразумения от перестроечната епоха не е ок.


Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: Антивик   
Дата:   12-11-18 07:04

MikeDimit написа:
> ..... Друг съвет бих дал-не чупете орехи с тях. Това бе тест за металните Зенити, но за тези с пластмасова облицовка или изцяло пласмасовово корпусните недоразумения от перестроечната епоха не е ок.>

Я-а..., че и такива мурафети ли са вършили с апаратите...[smilie11]? Ще излезе накрая, че не е виновна руската/съветската/ техника и производство, а некадърно ползване и съхраняване...ма то туй е валидно и за всяко друго производство де, що ли така никой не е пробвал да млати орехи със днешните апарати....[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: Kalimas   
Дата:   12-11-18 07:52

Браво на Рафи. Много добро описание, точно това са проблемите които имах с XP-то и определено не се разбираше добре със светкавицата, на моменти дори и при напълно ръчни настройки.

А за студа - определено някой снимки ставаха по-светли от желаното. То било заради неверните скорости, а аз си мислех че все не оцелвам нещо със светломера и настройките [smilie5].

П.С.
@Антивик -Умните телефони пак изпревариха апаратите. Ще ги задминат тотално.


Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: Synthy   
Дата:   12-11-18 08:44

denkich написа:

> Здравейте! Коя камера на Zenith от
> аналоговите се води най-добра? Има
> ли някаква подредба на
> най-добрите?

За какво ти е, ако не е тайна?

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: idivanov   
Дата:   12-11-18 10:40

Снощи отворих страницата от линка на MikeDimit... гледах, четах--- и сънувах кошмари. Как тези хора, които изпратиха човек в Космоса, луноходи, сонди, МКС и др., не успяха за толкова време една свястна фотокамера да направят. Имам чувство, че Зенит са били някаква ширпотреба - десетки модели с едни и същи орязани характеристики, само номерата и надписите различни...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: lamerko   
Дата:   12-11-18 10:53

Kalimas: синхронната скорост за Зенит-а е един от проблемите - тя е фиксирана много ниска. В същото време обаче точно ниските скорости започват да играят във времето с промяна на температурата или когато смазката започне да зсъхва, което значи, че може да стане неизползваем :)

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: quazimodo   
Дата:   12-11-18 11:46

idivanov написа:

> Снощи отворих страницата от линка
> на MikeDimit... гледах, четах--- и сънувах
> кошмари. Как тези хора, които
> изпратиха човек в Космоса,
> луноходи, сонди, МКС и др., не
> успяха за толкова време една
> свястна фотокамера да направят.
> Имам чувство, че Зенит са били
> някаква ширпотреба - десетки
> модели с едни и същи орязани
> характеристики, само номерата и
> надписите различни...[shtrak]

Нагази у дълбокото - причината е същата, поради която у нас се чакаше 15 години за кола.[smilie18][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: nick70   
Дата:   12-11-18 11:52

Старата (изсъхналата) смазка не е проблем само при марката Зенит![smile]
Дори след частична профилактика, тялото ще работи още дълги години.
Донякъде проблемът е решен при някои от моделите на Зенит, като на вала на скоростният механизъм са поставени два съчмени лагера.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: quazimodo   
Дата:   12-11-18 14:01

Ето го хубавеца[smilie5]:


http://prikachi.com/images/55/9438055N.jpg



При мен е вече от 34 години и не е виждал профилактика. Кой слага каса бира, че все още може да се изснима филм по показанията на експонометъра и да се получат достатъчно прилични резултати. Може и един със светкавица, че даже и с радиосинхронизатори работи. При това е произведен на по-лошото място - Беломо[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: denkich   
Дата:   12-11-18 14:03

Чудя се кой модел да си взема на старо. Предложиха ми TTL, но се притеснявам за затвора. Имам Зенит-Е, но затвора понякога не затваря изцяло, та се чуда...

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: fotorafi   
Дата:   12-11-18 14:15

Тел. 0889-752-133. Виолета. Перфектен техник на Зенити, има и части и около 40 години ги е поправяла...

Отговори на това съобщение
 Re: Zenith аналогови камери
Автор: quazimodo   
Дата:   12-11-18 14:33

denkich написа:

> Чудя се кой модел да си взема на
> старо. Предложиха ми TTL, но се
> притеснявам за затвора. Имам
> Зенит-Е, но затвора понякога не
> затваря изцяло, та се чуда...

Лично моето виждане е, че е по-добре да дадеш твоя Зенит за ремонт с парите, които би дал за купуването на друг в неизвестно състояние. Дори в момента на покупката да се държи перфектно, няма гаранция за същото поведение след две седмици, да речем.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »